A dollár általánosságban erősebb volt ma reggel, és a legtöbb G10 és feltörekvő piacokbeli devizával szemben erősödött. Az egyedüli valódi kivétel a G10 devizák között a CAD volt. Az USD/CAD jelentősen emelkedett az 1,12-es szinten keresztül a pénteki korai USA-beli kereskedésen, majd jelentősen csökkent, mivel a pénzkezelők ismét kiegyensúlyozták fedezeteiket a hónap végén.
IronFX napi elemzés:
A dollár általánosságban erősödött a G10 és a feltörekvő piacokbeli devizákkal szemben
- A CAD az egyetlen G10 deviza, amely figyelemre méltóan erősebb; a fedezetek hó végi csökkentése hatására az USD/CAD csökkent, miután áttörte az 1,12-es szintet. Jó lehetőség lehet z új CAD eladási pozíciók nyitásához
- Az AUD/USD pár csupán kissé csökkent az RBA holnapi értekezlete előtt
- Az NZD visszapattant (de az NZD/USD pár tovább csökkent), miután a Kincstár megerősítette a márciusi kamatlábemelést
A mai nap a PMI-indexeké
- A hivatalos kínai PMI-index megfelelt a várakozásoknak; az ausztrál PMI-index csökkent
- Az európai országok, az Egyesült Királyság és az USA közzéteszik a gyártási PMI-indexeket; az Egyesült Királyság adata várhatóan változatlan (támogatja az angol fontot); az USA-beli ISM az előrejelzés szerint csökken, ami az amerikai dollár kerékkötője lehet
A héten: A keddi RBA értekezleten valószínűleg nem módosítják a kamatlábakat; a csütörtöki EKB értekezleten a középpontban Draghi megjegyzései állnak az eurozóna januári inflációjának csökkenésével kapcsolatban; a Bank of England értekezlete valószínűleg nem megy eseményszámba; várunk a jövő heti inflációs jelentésre; a pénteken közzéteendő USA-beli nem mezőgazdasági munkaerő-állomány valószínűleg visszatér a trendhez (+181 ezer), ami támogatja az amerikai dollárt.
Részletes elemzés:
- A dollár általánosságban erősebb volt ma reggel, és a legtöbb G10 és feltörekvő piacokbeli devizával szemben erősödött. Az egyedüli valódi kivétel a G10 devizák között a CAD volt. Az USD/CAD jelentősen emelkedett az 1,12-es szinten keresztül a pénteki korai USA-beli kereskedésen, majd jelentősen csökkent, mivel a pénzkezelők ismét kiegyensúlyozták fedezeteiket a hónap végén. A mozgás technikai természetéből adódóan várhatóan ez csak átmeneti lesz, és ez a visszatérés jó lehetőséget nyújt új eladási CAD-pozíciók nyitására. A kormány és a központi bank egyetért abban, hogy a deviza túl erős; miért szálljunk velük szembe? Másrészt a dollár erősödése a SEK, a CHF, az EUR és a NOK devizákkal szemben eléggé egyenletes volt. Kevésbé erősödött az angol fonthoz és a két másik árudevizához képest. Az AUD/USD csupán kissé csökkent, miután a hivatalos kínai PMI-index a várakozásoknak megfelelően 50,5 lett. Az ausztrál PMI-index tovább csökkent az 50-es tartomány alá, és az ausztrál építkezési jóváhagyások is alulmaradtak a várakozásokon. Az NZD visszapattant, miután a Kincstár azt mondta, hogy az Új-Zélandi Nemzeti Bank várhatóan márciusban emeli a kamatlábakat, amit már mindenki tudott, de jó, hogy hivatalosan megerősítették.
- Ma a januári PMI-indexek napja van. A hivatalos kínai PMI-indexet már közzétették – a várakozásoknak megfelelően – és az ausztrál PMI-index – csökkent. Az európai nap során megkapjuk a PMI-indexeket Svédországból, Norvégiából, Svájcból, Olaszországból és az Egyesült Királyságból. Az Egyesült Királyság PMI-indexe decemberhez képest várhatóan változatlan, ami legalább stabilan tartja az angol fontot. Németország, Franciaország és az eurozóna is közzéteszi végleges gyártási PMI-indexét azonos hónapra vonatkozóan. Az USA-ban az ISM gyártási PMI-index az előrejelzés szerint a decemberi korrigált 56,5-ről 56,0-ra csökkent. Ez átmenetileg az erős dollár kerékkötőjévé válhat.
- Csak egy személy tart beszédet: Az EKB igazgatótanácsának tagja, Sabine Lautenschlaeger beszámol az Európai Parlament gazdasági és monetáris ügyek tanácsának, és kinevezik őt az EKB új Felügyelőtestületének elnökhelyettesévé.
- A hét hátralévő részében fő eseményként az EKB csütörtökön tart értekezletet. A piac fokozottabban figyel erre a döntésre, miután pénteken bejelentették, hogy az eurozóna inflációja éves szinten +0,8%-ról éves szinten +0,7%-ra csökkent. Ne feledjük, hogy az EKB novemberben csökkentette a kamatlábakat, miután a fogyasztói árindex éves szinten +1,1%-ról +0,7%-ra csökkent, és azóta következetesen figyelmeztetett arra, hogy az inflációs feladat „szimmetrikus, azaz azonos mértékben tartanak a célkitűzéshez képest túl alacsony és a túl magas inflációtól. A múlt hónapban az EKB elnöke, Draghi elutasította a német inflációban való csökkenést azzal az érvvel, hogy technikailag az index kiszámításának módjában való változás miatt következett be; a piac vár arra, hogy az e havi csökkenést is technikai tényezőknek tudja-e be, vagy valami olyan tényezőnek, amely miatt az EKB-nak aggódnia kellene. A BoE is közzéteszi a kamatlábakkal kapcsolatos döntését aznap, bár az általánosságban nem megy eseményszámba a Bank előremutató útmutatása miatt. Sokkal fontosabb az, hogy milyen módosításokat visz véghez a Bank a jövő heti inflációs jelentést illető előremutató útmutatáson. Végezetül pedig RBA értekezlet lesz kedden. A piac szerint 96%-os annak valószínűsége, hogy nem módosítják a kamatlábakat, tehát ez eléggé biztosnak tűnik; ezért a nagy kérdés az, hogy milyen célzást tesznek a jövőbeli politika irányát illetően.
- A hét másik nagy eseménye az USA-beli nem mezőgazdasági munkaerő-állomány januári adatának közzététele. Az adat az előrejelzés szerint visszatér normál szintjeire (+181 ezer), miután decemberben meglepően kis mértékben emelkedett (+74 ezer). Az USA-ban a munkanélküliségi ráta a becslés szerint változatlanul 6,7%. Az emelkedő nem mezőgazdasági munkaerő-állomány és a stabil munkanélküliség eloszlathatja az aggályokat azzal kapcsolatban, hogy a munkanélküliség téves okok miatt csökkent decemberben, és ennek eredményeképpen támogatja az amerikai dollárt.
- A mutatószámokat illetően kedden Európában közzéteszik az Egyesült Királyság építőipari PMI-indexét januárra, továbbá az eurozóna termelői árindexét decemberre vonatkozóan. Az utóbbi várhatóan további csökkenést jelez a termelői árakban, ami fokozhatja az euróra lefelé ható nyomást az EKB értekezlete előtt. Az USA-ban közzéteszik a decemberi gyári rendelésállományt; Új-Zéland a 4. negyedéves munkanélküliségi rátát publikálja. Szerdán közzéteszik a szolgáltatási szektor januári PMI-indexeit Európa több országára és az eurozóna egészére vonatkozóan. Az eurozóna decemberi viszonteladói értékesítése is napvilágot lát. Az USA-ban az ADP foglalkoztatási változást és az ISM nem gyártási PMI-indexet (mindkettő januári) publikálják. Csütörtökön Ausztrália és az USA közzéteszi a decemberi kereskedelmi adatokat. Napvilágot lát az azonos hónapra vonatkozó német gyári rendelésállomány is. Pénteken az Egyesült Királyság decemberi ipari és gyártási termelése és a német ipari termelés lát napvilágot azonos hónapra vonatkozóan. Kanada januári munkanélküliségi rátája is közzé lesz téve.
EUR/USD
- Az EUR/USD pár jelentősen csökkent, és lefelé áttörte az 1,3525-ös akadályt. A pár visszafordította a január 23-i rallyt, és most az 1,3400-es (T1) támaszszinti korlát felé tart, amely egybeesik a korábban említett előremenetel 161,8%-os Fibonacci hosszabbítási szintjével. Az MACD mutatószám indító és zérus vonala alatt van, megerősítve az ár mozgásának közelmúltbeli medve jellegű momentumát. Az RSI azonban belépett túlértékesített tartományába, ezért nem zárható ki az ár bizonyos mértékű konszolidációja vagy a növekvő korrekciós hullám, ha a mutatószám kilép a szélsőséges feltételek közül.
- Támaszszint: 1,3400 (T1), 1,3300 (T2), 1,3220 (T3).
- Ellenállásszint: 1,3525 (E1), 1,3570 (E2), 1,3640 (E3).
USD/JPY
- Az USD/JPY pár harmadszor visszapattant a 102,00-es (T1) tartományról az okt. 8. és jan. 2. közötti előremenetel 38,2%-os Fibonacci visszatérési szintje közelében. Amíg azonban az árfolyam a mozgóátlagok és a kék ellenállásszint alatt van, a kilátások negatívak maradnak. A korábban említett támaszszinti tartomány egyértelmű áttörése a csatát a következő, 101,12-es (T2) korlát felé irányíthatja, amely az október 8. és január 2. közötti előremenetel 50%-os visszatérési szintjének közelében van. A hosszabb távú időkeretben a rövid távú csökkenő trendet továbbra is a fő növekvő útvonal visszatérésének tekintem.
- Támaszszint: 102,00 (T1), 101,12 (T2), 100,00 (T3).
- Ellenállásszint: 103,00 (E1), 103,90 (E2), 105,00 (E3).
EUR/GBP
- Az EUR/GBP pár valamelyest csökkent, és a 0,8167-es (T1) támaszszint és a 0,8230-as (E1) ellenállásszint között maradt. Ha a medvék elég erősek ahhoz, hogy az árat lefelé nyomják, várhatóan tesztelik a 0,8167-es (T1) támaszszinti akadályt, amelynek áttörése utat nyithat a következő támaszszint felé (0,8080 – T2). Amíg az árfolyam a mozgóátlagok és a kék rövid távú ellenállásszint alatt van, a kilátások negatívak maradnak. Csak az ellenállásszint és a 0,8305-ös (E2) akadály felfelé történő áttörése módosíthatja az árfolyam képét.
- Támaszszint: 0,8167 (T1), 0,8080 (T2), 0,8035 (T3).
- Ellenállásszint: 0,8230 (E1), 0,8305 (E2), 0,8345 (E3).
Arany
- Az arany pénteki nyitó szintjei közelében maradt, és az 1250-es (E1) szint alatt konszolidált. Az 1235-ös (T1) támaszszint egyértelmű, lefelé történő áttörése megerősítheti, hogy a december 19. és január 27. közötti előremenetel csupán a fő csökkenő trend visszatérése volt. Mindkét momentum mutatószám csökkenő útvonalat követ, míg az MACD zérus és indító vonala alatt van. Másrészt, csak az 1268-as akadály (E2) felfelé való áttörése hatására válhat a kép ismét pozitívvá. A napi grafikonon medve jellegű elnyelő alakzat észlelhető, ami a csökkenés folytatódását jelzi.
- Támaszszint: 1235 (T1), 1220 (T2), 1187 (T3).
- Ellenállásszint: 1250 (E1), 1268 (E2), 1290 (E3).
Olaj
- A WTI képtelen volt a 97,85-ös korlát felett maradni, majd csökkent, és lefelé áttörte növekvő trendvonalát, és megerősítette a momentum mutatószámok és az ár mozgása közötti negatív divergenciát. Mindazonáltal csupán a 96,50-es (T1) támaszszint egyértelmű, lefelé történő áttörése változtatná negatívra a képet, mivel továbbra is fennáll a magasabb minimum szint lehetősége. Az ár teszteli az 50 periódusú mozgóátlagot is, és fenntartja a visszapattanás lehetőségét. Semleges álláspontra helyezkedem a WTI-t illetően, amíg egyértelműbb képet nem kapunk.
- Támaszszint: 96,50 (T1), 95,00 (T2), 93,30 (T3).
- Ellenállásszint: 97,85 (E1), 98,90 (E2), 100,55 (E3).