Az amerikai kormány a terveknek megfelelően bevezeti további kínai portékákra 16 milliárd dollár értékben a 25 százalékos vámtarifákat – erősítette meg kedden, helyi idő szerint a kora esti órákban Robert Lighthizer, az Egyesült Államok kereskedelmi főtárgyalója.
A bejelentés nem keltett meglepetést, hiszen egy korábban nyilvánosságra hozott döntés megerősítéséről van szó.
Áprilisban az amerikai kormány közölte, hogy 50 milliárd dollár értékben kíván kivetni védővámokat 1333 kínai árucikkre. A bíráló állásfoglalások hatására júniusban 515 terméket törölt erről a listáról, és július 6-án érvénybe is léptette a 34 milliárd dollár értékű 818 kínai termék védővámját. A védővámokkal sújtott termékek listáját júniusban 284 árucikkel egészítette ki, és a kedd esti bejelentés szerint ezekből – évi 16 milliárd dollár értékű – 279 terméket vámoltat meg.
Az Egyesült Államokba tavaly csaknem 524 milliárd dollár értékben érkezett kínai importáru.
Peking az amerikaival egyenértékű vámot vetett ki az Egyesült Államokból származó amerikai termékekre. A kínai importvámok elsősorban az amerikai mezőgazdaságot sújtják.
Washington azzal vádolja Pekinget, hogy nem nyitja meg kellőképpen a piacait az amerikai termékek előtt, az amerikai-kínai vegyesvállalatokat arra használja fel, hogy hozzájusson az amerikai csúcstechnológiákhoz, és amerikai szellemi termékeket lop.(MTI)
Gazdasagportal.hu Gazdasági és tőzsdei hírek.
