Tőzsdenyitás előtt – Csökkenéssel nyithatnak a főbb európai részvénypiacok

Csökkenéssel nyithatnak a főbb nyugat-európai részvénypiacok pénteken, miután Donald Trump amerikai elnök azzal fenyegette meg Mexikót, hogy június 10-től kezdve 5 százalékos vámot vetnek ki minden mexikói árucikkre, ami kérdésessé teszi a három észak-amerikai ország új szabadkereskedelmi megállapodásának sorsát, és felszította a világgazdasági válság kirobbanásától való félelmeket.

Az IG Market elemzői arra számítanak, hogy a londoni FTSE-100 mutató 32 ponttal, a frankfurti DAX-30 index 93 ponttal, a párizsi CAC-40 index pedig 35 ponttal eshet a nyitásban.
Az amerikai elnök a vámemeléssel arra akarja rákényszeríteni Mexikót, hogy tartóztassa fel az Egyesült Államok déli határához egyre nagyobb számban érkező közép-amerikai illegális bevándorlókat. A Fehér Ház közleménye szerint a Mexikóból érkező árukra kivetett vámot minden hónap 1-jétől újabb 5 százalékkal emelik majd, így október 1-jétől a vámteher már 25 százalékot tehet majd ki. Ha Mexikó eleget tesz az amerikai követelésnek, megszüntetik a vámokat.

Ázsia és a csendes-óceáni térség legfontosabb tőzsdéin vegyesen alakult a kereskedés pénteken, miután a kínai feldolgozóipar májusi beszerzésimenedzser-indexe a vártnál gyengébb volt, és azt jelezte, hogy a szektor teljesítménye újra csökkenésre váltott. A Morgan Stanley Capital International által számított, Japánt kivéve az ázsiai részvénypiacok árfolyam-alakulását mérő index (MSCI Asia ex Japan) 0,32 százalékkal 499,04 pontra nőtt.
Tokióban a 225 válogatott részvény Nikkei mutatója 1,57 százalékos, az ausztráliai S&P/ASX 200 pedig 0,06 százalékos mínuszban, míg a dél-koreai Kospi pedig 0,15 százalékos pluszban állt a záráshoz közeledve.
A sanghaji tőzsde fő mutatója, a Shanghai Composite 0,06 százalékos, a sencseni börze fő mutatója, a Shenzhen Component Index pedig 0,41 százalékos pluszban állt zárás előtt bő egy órával. Indiában 0,64 százalékos nyereségben, Szingapúrban viszont 0,68 százalékos veszteségben állt az irányadó index.
A csütörtöki lejtmenet után a globális kereskedelem szempontjából legjelentősebb két nyersolajkeverék, az északi-tengeri Brent és a nyugati féltekén irányadó West Texas Intermediate (WTI) ára még mindig csökken.
Az augusztusi határidős jegyzésekben a Brent hordónként 1,15 százalékos mínuszban, 64,58 dolláron, a júliusi szállítású WTI pedig 1,08 százalékos veszteségben, 55,98 dolláron forgott péntek reggel fél nyolckor.
Csütörtökön a Brent 6,13 százalékos, a WTI pedig 4,97 százalékos mínuszban zárta a kereskedést az újabb kereskedelmi konfliktus kirobbanásának hatására, illetve amiatt, hogy az amerikai nyersolajkészletek ismét rekordszintre emelkedtek.
Csütörtökön mérsékelt nyereségben zártak a főbb európai tőzsdék. A londoni értéktőzsde fő mutatója, az FTSE-100 index 0,46 százalékkal, 7218,16 pontra, a frankfurti DAX-index 0,54 százalékkal, 11 902,08 pontra, a párizsi CAC-40 index pedig 0,51 százalékkal, 5248,91 pontra emelkedett. A páneurópai mutatók közül a Stoxx Europe 600 0,42 százalékkal, az FTSE Eurofirst 300 index pedig 0,35 százalékkal, míg az euróövezeti EuroStoxx50 mutató 0,56 százalékkal nőtt.(MTI)

Scroll To Top