Indexemelkedéssel tértek magukhoz a hétfői nyitásban az amerikai tőzsdeindexek a gazdasági növekedés ütemével szemben kialakult kételyek miatt az elmúlt héten elszenvedett veszteségekből.
New Yorkban a DJIA-30 index 0,44 százalékkal, az S&P-500 index 0,43 százalékkal, a Nasdaq Composite index 0,45 százalékkal kezdte magasabban a hétfői kereskedést.
A DJIA index 15 százalékkal, az S&P index 18 százalékkal, a Nasdaq Composite pedig 14 százalékkal áll az év eleji értéke felett.
Az árfolyamok emelkedését az energiaipari részvények vezették hétfőn az olajár lendületes emelkedését követve. A nagyobb olajipari cégek, a Chevron, az Exxon Mobil, a Schlumberger és az Occidental Petroleum részvények kettő-négy százalékos erősödést értek el a nyitás előtt a tőzsdén kívüli forgalomban. Az S&P-500 index energiaipari részindexe több mint hét százalékkal csökkent az elmúlt héten.
Az olajár hét egymást követő veszteséges nap után hétfőn négy százalékkal emelkedett. Részben a dollár árfolyamának a gyengülése, részben pedig az új koronavírus-variáns terjedésével keltett olajkeresleti aggodalmak miatt. A hét egymást követő napon elszenvedett veszteség 2019 óta a leghosszabb árcsökkenéses szakasz volt az olajpiacon. Az elmúlt héten a Brent 8 százalékot, a WTI 9 százalékot veszített az árából, ami kilenc hónapja a legnagyobb csökkenés volt.
A devizapiaci befektetők a Federal Reserve pénteken kezdődő (virtuális) Jackson Hole-i szimpóziuma előtt „óvatos” dollár-pozíciók tartására rendezkedtek be. Azt követően, hogy hat vezető nemzetközi fizetőeszközzel szembeni árfolyama alapján kalkulált dollár-index pénteken 93,73 ponton kilenc havi csúcsot ért el, hétfőn az amerikai piacok nyitásakor pedig az index 93,15 ponton állt, 0,36 százalékkal alacsonyabban. A dollár az elmúlt héten egy százalékkal erősödött, két hónapja a legnagyobb mértékben.