Technikai elemzés: Forex, tőzsde, deviza, arany, olaj – 2015.03.19

Az alacsonyabb „minimum foglalkoztatás” és infláció lassúbb ütemű kamatlábemeléshez vezet, ami jelentős USD profit-kivételt eredményez Az FOMC értekezlet eléggé a várakozásoknak megfelelően alakult, de a piaci reakció a vártnál hevesebb lett. Az EUR/USD pár tartománya 4,38% volt, amely 2000. szeptember (4,89%) óta a legnagyobb volt, amikor az EKB beavatkozott a piacra az euró támogatására (akkor 0,90 alatt volt). Ezenkívül a piaci „küzdelmek” jelentősen elhúzódtak, nem csupán a szokásos ötperces viharra került sor a lecsendesedés előtt.

Az alacsonyabb „minimum foglalkoztatás” és infláció lassúbb ütemű kamatlábemeléshez vezet, ami jelentős USD profit-kivételt eredményez Az FOMC értekezlet eléggé a várakozásoknak megfelelően alakult, de a piaci reakció a vártnál hevesebb lett. Az EUR/USD pár tartománya 4,38% volt, amely 2000. szeptember (4,89%) óta a legnagyobb volt, amikor az EKB beavatkozott a piacra az euró támogatására (akkor 0,90 alatt volt). Ezenkívül a piaci „küzdelmek” jelentősen elhúzódtak, nem csupán a szokásos ötperces viharra került sor a lecsendesedés előtt.

A várakozásoknak megfelelően a nyilatkozatból kihagyták a „türelmes” szót, és a következővel helyettesítették: Az előző nyilatkozattal konzisztens módon a Bizottság megítélése szerint a Fed Alapok kamatlábának célkitűzés szerinti tartományának emelése valószínűtlen az áprilisi FOMC értekezleten. A Bizottság várakozásai szerint a Fed Alapok kamatlábának célkitűzés szerinti tartományának emelése akkor megfelelő, amikor további javulás áll be a munkaerő-piacon, és ésszerűen magabiztosak abban, hogy az infláció vissza fog térni a 2 százalékos célkitűzéshez középtávon. Az előremutató útmutatás ilyen jellegű változása nem jelzi azt, hogy a Bizottság döntést hozott a célkitűzés szerinti tartomány első emelésének időpontjáról.

Más szóval az FOMC kihagyta az előremutató útmutatást, amely a dátumtól függ, és helyettesítette azt egy, az adatoktól függő iránymutatással. Ugyanakkor jelentősen csökkentették a gazdasági előrejelzéseket, beleértve azt a legfontosabb „pontozott területet”, amely az FOMC tagoknak a Fed Alapok kamatlábaival kapcsolatos becslésére vonatkozik. A 2015-ös Fed Alapokkal kapcsolatos medián becslés 50 bázisponttal, 0,625%-ra csökkent; a 2016-os 63 bázisponttal 1,875%-ra, a 2017-es pedig 50 bázisponttal, 3,125%-ra csökkent. Más szóval két emelést kivettek, jelentősen csökkentve a normalizálás becsült ütemét. Ezenkívül a pontok a korábbinál sokkal közelebb csoportosulnak egymáshoz, ami az eddiginél nagyobb egyetértést jelez az FOMC tagjai között a politikát illetően.

A másik jelentős változás a hosszabb távú munkanélküliségi ráta becslésének 5,0%-5,2%-ra való csökkentése volt (előző: 5,2%-5,5%). Ez valójában a mandátumukban szereplő „maximális foglalkoztatás” becslésének csökkentése. Ennek csökkentésével valójában azt fejezték ki, hogy a korábban elképzeltnél tovább halaszthatják a kamatlábemelést, mivel hosszabb ideig tart a „maximális foglalkoztatás” elérése. Ez az idei inflációval kapcsolatos becslésükkel karöltve sokkal kisebb nyomást jelent a kamatlábemelésre. A Fed elnöke, Yellen így nyilatkozott: „Az, hogy kihagytuk a „türelmes” jelzőt, még nem jelenti azt, hogy türelmetlenek leszünk”. Legalább a szeptemberi értekezletig várhatóan nem fogják emelni a kamatlábakat.

Az egyetlen másik jelentős változás a nyilatkozatban az volt, hogy „az export növekedése kedvezőtlenebb lett”. Ez volt az egyetlen célzás a dollárra, ami arra utal, hogy a Fed még nem különösebben aggódik miatta.

Ez megváltoztatja a dollárral kapcsolatos nézetemet? Egyáltalán nem! Mivel hatalmas nettó vételi USD/deviza eladási pozíciók halmozódtak fel a piacon (amint azt kedden a Commitment of Traders jelentéssel kapcsolatban felvázoltam), nem meglepő, hogy amikor a Fed kitolja a megszorítás ütemével kapcsolatos becslését, bizonyos mértékű profit-kivételre kerül sor. De a fundamentális tényezők azonosak maradnak: a Fed sínen van a politikai megszorítás felé, miközben a világ többi része továbbra is enyhít (pl. Svédország tegnap). Miközben lassult a megszorítás üteme, a végső pont (az FOMC becslése a „hosszabb távú” Fed Alapok kamatlábával kapcsolatban) többé-kevésbé változatlan volt. Ezenkívül, mivel az USA-beli hozamoknak az euró kamatlábak feletti különbsége továbbra is egészséges, a tőke továbbra is az euróövezetből az USA-ba áramlik. Az USD szerintem várhatóan továbbra is erősödik, csupán nem abban a rendkívüli ütemben, amelyet a közelmúltban tapasztalhattunk.

Az SNB valószínűleg óvatosan dönt A Svájci Nemzeti Bank (SNB) ma ülésezik. Valószínűleg óvatosan fognak dönteni, hogy ne mondjanak olyat, ami erősítheti a svájci frankot. A CHF idén az összes G10 devizapárjával szemben erősödött; az alól kivétel a szárnyaló dollár. Ugyanakkor az ország -0,8%-os deflációs rátája a legalacsonyabb szintű a G10-ek közül, valamint néhány válságos helyzetben lévő országhoz, pl. Spanyolországhoz (-1,2%) és Görögországhoz (-1,8%) képest. Néhányan azzal érvelnének, hogy a svájci árak egyáltalán nem egyeznek a világ többi részével (Genfben a Big Mac 11,70 CHF ), a defláció abszolút korrekt politika az országnak, de ezzel nehéz érvelni egy központi banknak. A CHF kamatlába már így is jelentősen negatív: A 3 havi CHF LIBOR -0,81%, amely az SNB -1,25% és -0,25% közötti célkitűzés szerinti tartományának közepén van; a CHF LIBOR futures előrejelzése szerint a kamatlábak ezen a szinten fognak maradni az év hátralévő részében, és csak lassan, 2018. márciusig térnek vissza a tartomány aljára. A CHF alsó küszöbérték eltörlésének januári traumája után mindent megtesznek azért, hogy ne kavarják fel a piacokat, miközben próbálnak minden olyat elkerülni, mi a már amúgy is túlértékelt svájci frankot erősítené. Ezenkívül valószínűleg csökkentik a növekedéssel és az inflációval kapcsolatos előrejelzésüket, és említést tesznek a kamatlábaknak a negatív tartományban való további csökkentéséről (szükség esetén), de várhatóan megerősítik a LIBOR célkitűzést a jelenlegi tartományban, valamint a betéti kamatlábat -0,75%-on. A további könnyítési intézkedések hiányában a CHF kissé, tovább erősödhet.

A Norges Bank valószínűleg csökkent A Norges Bank szerintem (és a Bloomber által megkérdezett 19 gazdasági szakemberből 18 szerint) valószínűleg csökkenti a kamatlábakat. Ez valószínű volt már akkor, mielőtt Svédország váratlanul csökkentette a kamatlábakat tegnap, de ezen intézkedés után már majdnem biztosan bekövetkezik – olyan biztos, mint az EUR/CHF küszöb (ezt viccnek szántam). Ezenkívül a svéd intézkedés talán meggyőzi a norvégokat arról, hogy nagyobb mértékben csökkentsenek, mint a várt 25 bázispont. Az országnak meg kell előznie a NOK további felértékelődését, mivel az az olajárak csökkenésének és az olajipar azt kísérő lassulásának hatásaival vetekszik. Amikor decemberben csökkentette a kamatlábakat, a Norges Bank elmondta, hogy a NOK gyengítése „segít az alacsonyabb olajáraknak a norvég gazdaságra gyakorolt hatásának kivédésében”, ezért egyértelműen szívélyes fogadtatásra talál. A NOK/SEK pár messze alacsonyabb szinten van, mint arra a két ország politikája közötti eltérés utal. Ez arra utal, hogy vagy a norvég koronának kell jelentősen erősödnie a svéd koronával szemben – ami rendkívül valószínűtlen –, vagy a norvég kamatlábak csökkenhetnek jelentősen. A devizapiac reakciója lehet a NOK eladása, ha a Norges Bank megerősíti az enyhítés-párti nézetet.

Mai események: A két központi bank értekezletén kívül az EKB allokálja a harmadik célzott hosszabb távú refinanszírozási műveletet (TLTRO). Az első két allokáció csalódást keltő volt. A bankon csupán kb. 200 milliárd eurót vettek fel (az EKB elnöke, Mario Draghi 400 milliárd euróra célzott). Ez egy másik oka volt annak, hogy a Bank januárban bevezette a mennyiségi könnyítési programot, mivel egyértelművé vált, hogy a rendszerbe fecskendezett tőke alulmaradt a hivatalos várakozásokon. Az EKB kötvényvásárlási célkitűzéseivel kapcsolatos nehézségei arra utalnak, hogy a bankoknak nincs szükségük több készpénzre, ezért várhatóan ez az TLTRO sem lesz különösen sikeres.

Az USA-ban az újonnan regisztrált munkanélküliek állománya (a március 14-én befejeződött hétre vonatkozóan) várhatóan kissé emelkedett, de az általános trend konzisztens maradt a javuló munkaerő-piaccal. A márciusi philadelphiai Fed üzleti tevékenységindex előrejelzés szerint kissé emelkedett, miközben a Konferenciatanács februári vezetői indexe várhatóan változatlan maradt az előző hónaphoz képest.

Ma beszédet tartanak: A Norges Bank kormányzója, Oeystein Olsen sajtókonferenciát tart a kamatlábbal kapcsolatos döntést követően; a Riksbank helyettes kormányzója, Cecilia Skingsley és a Fed kormányzója Daniel Tarullo is felszólalnak.

A Piac

Az EUR/USD pár jelentősen emelkedett az FOMC döntése után

Az EUR/USD pár kb. 400 pippel emelkedett, miután a Fed – a „türelmes” szó elhagyása ellenére – csökkentette a kamatlábakkal kapcsolatos előrejelzéseit, és leminősítette a gazdasági növekedési és az inflációs kilátásokat. Az EUR/USD pár felfelé áttörte a rövid távú csökkenő trendvonalat, amely a február 26-i csúcsról indult, majd ellenállásszintre talált az 1,1045-ös (R2) szinten, amely közel van a február 26. és március 13. közötti csökkenés 61,8%-os visszatérési szintjéhez. Ezután a pár visszatért, és a kereskedés az 1,0800-as szint alatt zajlott. Véleményem szerint – bár lenyűgöző rallyra került sor – ez messze van attól, hogy a trendben beállt fordulatot jelezzen. Ezért a tegnapi mozgást a hosszabb távú csökkenő trend korrekciós fázisának tartanám. Szerintem a maximum szintről való visszatérés ma is folytatódik, és valószínűleg hamarosan sor kerül az 1,0650-es (S1) korlát tesztelésére. Ezen akadály lefelé történő áttörése ismét tesztet válthat ki az 1,0460-as (S2) szinten. A momentum mutatószámok is alátámasztják ezt a nézetet. Az RSI kilépett túlvásárolt tartományából és lefelé mutat, miközben az MACD – bár pozitívvá válik – jelzéseket ad arra, hogy megkezdődhet a csúcsra kerülés.

• Támaszszint: 1,0650 (S1), 1,0460 (S2), 1,0360 (S3).

• Ellenállásszint: 1,0910 (R1), 1,1045 (R2), 1,1160 (R3).

A GBP/USD pár is rallyzott a Fed nézete miatt

A GBP/USD pár jelentősen emelkedett szerdán, miután közzétették az FOMC tagjainak álláspontját, és ellenállásszintre talált az 1,5165-ös szinten, a 200 periódusú mozgóátlag közelében. Ezen emelkedés után a GBP/USD pár nagymértékben veszített erősödéséből, és jelenleg ismét az 1,4900-as (R1) szint alatt zajlik a kereskedés. Itt is úgy vélem, hogy a tegnapi mozgás csupán korrekciós mozgás volt, valamint az amerikai dollár valószínűleg hamarosan visszanyeri vonzerejét. Az 1,4850-es (S1) támaszszint egyértelmű, lefelé történő áttörése valószínűleg megerősíti nézetemet, és nagyobb medve jellegű hosszabbításokra kerülhet sor, talán a következő, 1,4700-as (S2) támaszszint felé. A hosszabb távú trendet tekintve a bika jellegű visszafordulási jelzések hiánya támogatja nézetemet, hogy a tegnapi mozgást korrekciónak tartsam. Az általános útvonal szerintem továbbra is csökkenő.

• Támaszszint: 1,4850 (S1), 1,4700 (S2), 1,4640 (S3).

• Ellenállásszint: 1,4900 (R1), 1,5035 (R2), 1,5140 (R3).

Az EUR/JPY pár ellenállásszintre talált a 131,85-ös szint közelében

Az EUR/JPY pár szerdán jelentősen emelkedett, de az emelkedés megállt a 131,85-ös (R2) ellenállásszinti akadály közelében. A pár egy időre belépett az előző csökkenő tartományba, de visszatért, és a kereskedés ismét az alsó határ alatt zajlott. Következésképpen a következő hullám várhatóan negatív lesz, és tesztelheti az 129,00-s (S1) akadályt. Ezen sáv lefelé való áttörése meghosszabbíthatja a medve jellegű mozgást, talán a 128,00-s (S2) szint felé. A napi grafikonon továbbra is hosszabb távú csökkenő trend látható. A 126,90-es (S3) szintről való helyreállást a hosszabb távú csökkenő útvonal visszatérésének tartanám. Mindazonáltal pozitív divergencia található a napi mutatószámok és az árfolyam mozgása között. Emiatt inkább a partvonalra megyek, ami az általános trendet illeti. Várnék addig, amíg a momentum és az árfolyam mozgása rendeződik.

• Támaszszint: 129,00 (S1), 128,00 (S2), 126,90 (S3).

• Ellenállásszint: 130,75 (R1), 131,85 (R2), 133,50 (R3).

Az arany emelkedett a Fed enyhítés-párti hangneme miatt

Az arany tegnap jelentősen emelkedett a Fed vártnál enyhítés-pártibb hangvétele miatt, és ellenállásszintre talált az 1175-ös (R1) akadály közelében. Mindazonáltal a nemesfém továbbra is a január 22-i maximum szinttől eredő csökkenő trendvonal alatt van, ezért a kilátás szerintem továbbra is negatív. Az 1165-ös (S1) támaszszint lefelé való áttörése valószínűleg megerősíti, hogy a medvék visszakerültek a színtérre, és talán ismét tesztelni fogják az 1147-es (S2) szintet. A hosszabb távú trendet tekintve az 1307-es szintről való csökkenés érvényben van technikai szempontból, de csak az 1140-es (S3) szint lefelé való áttörése jelezné a következő alacsonyabb minimum szintet a napi grafikonon és valószínűleg a csökkenő útvonal folytatódását.

• Támaszszint: 1165 (S1), 1147 (S2), 1140 (S3).

• Ellenállásszint: 1175 (R1), 1190 (R2), 1200 (R3).

A WTI emelkedett a gyengébb dollár hatására

A WTI szerdán is rallyzott, de ellenállásszintre talált valamelyest a 45,00-s (R2) korlát felett, és a március 5-i csúcstól eredő csökkenő trendvonal alatt maradt. Miután ellenállásszintre talált a 45,00-s (R2) szint közelében, a WTI csökkent, és az európai kora délelőtt során visszatért a 44,00-s (R1) szint alá. Figyelembe véve, hogy az ár a korábban említett trendvonal alatt maradt, a jelenlegi csökkenő hullám várhatóan folytatódik, és teszteli a 43,00-s (S1) szintet. Ezen szint egyértelmű, lefelé való áttörése valószínűleg előkészíti a terepet a 42,00-s (S2) akadály tesztelésére, amelyet a 2009. március 11-i minimum szint határoz meg. A rövid távú mutatószámok fokozzák a csökkenés folytatódásának valószínűségét. Az RSI kilépett a túlvásárolt tartományból és 50-es szintje felé közeledik, miközben az MACD a csúcsra került és úgy tűnik, hogy készen áll indító vonala alá térni. A napi grafikonon a WTI alacsonyabb maximum szinteket és alacsonyabb minimum szinteket ér el az 50 és a 200 napos mozgóátlag alatt. Emiatt a hosszabb távú csökkenő trend szerintem érvényben marad.

• Támaszszint: 43,00 (S1), 42,00 (S2), 40,00 (S3).

• Ellenállásszint: 44,00 (R1), 45,00 (R2), 45,70 (R3) .

Scroll To Top