A WTI majdnem 11%-kal csökkent csupán a 2014-es év utolsó napja óta, és ez annak tetejébe következett be, hogy a 2014-es csúcsáról kb. 47%-kal csökkent.
Fókuszban a fix hozam A piac továbbra is a fix hozamú befektetési eszközök rendhagyó mozgásaira összpontosít. Az európai kötvények világában vacillálnak a között, hogy számítsanak-e egyik oldalon a mennyiségi könnyítésre, a másikon pedig a görögök eurózónából való kilépésére. Eközben úgy tűnik, hogy a biztonsági befektetési eszközökbe áramlanak a befektetések, vagy csupán tőkeáramlás van az USA-beli kincstári kötvényekbe. Bármi legyen is az ok, a német 30 éves hozamok most alacsonyabb szinten vannak a japán 30 éves hozamoknál, miközben az USA 10 éves futamidejű kincstárjegyének hozama tegnap jelentősen csökkent (2% alá).
Valószínűleg két oka van a hozamok csökkenésének. Először is, az olajárak csökkenése világszerte csökkentette az inflációs várakozásokat. A WTI majdnem 11%-kal csökkent csupán a 2014-es év utolsó napja óta, és ez annak tetejébe következett be, hogy a 2014-es csúcsáról kb. 47%-kal csökkent. Másodsorban, hiány van biztonsági befektetési eszközökből az eurózónában, ahol a német kötvény piac viszonylag kicsi, és a kötvények nagy része már a lejáratig birtokló befektetők kezében van. A mennyiségi könnyítéssel kapcsolatos várakozások, amelyek a nem profitcélú befektetőket (az EKB-t) arra kényszerítik, hogy bármilyen áron vásároljon, a befektetőket majdnem közömbössé tették a vételi árral szemben, mivel tudják, hogy a jövőben magasabb áron lesznek képesek eladni a kötvényeket. Emiatt az USA-ban a hozamok valószínűleg sokkal magasabbak maradnak, mint Európában. A Treasuries (amerikai) kötvények szabad áramlása sokkal nagyobb a Bund(német) kötvényekénél, a Fed pedig véget vetett vásárlási programjának, és valójában eladóvá vált.
Ezért akkor is, ha az USA kamatlábai csökkentek, a többi fő piachoz képest fennálló különbözet továbbra is vonzó, különösen a reál hozam alapján. Eszerint az USD szerintem akkor is támogatott marad, ha a Fed Alapok kamatlábával kapcsolatos várakozások csökkennek. Mindenesetre az euró krónikusan gyengének tűnik.
Az USA-beli ISM gyártáson kívüli index a várakozásokat felülmúlóan csökkent decemberben (a júniusi óta a legalacsonyabb szintre került). Bár az adat alulmaradt a becsléseken, már 59. egymást követő hónapja a nem gyártási szektor növekedésére utal. Ezenkívül a foglalkoztatási index átlaga a 4. negyedéves nem gyártási indexben az eddigi legmagasabb szintű volt, és ez az, ami a Fed-nek számít. De a várakozásokon alulmaradt teljes adat hozzáadódva a pénteken közzétett, csalódást keltő ISM gyártási indexhez valamelyest gyengítette az amerikai dollárt a közzétételkor. Azonban az USD visszaeséseit továbbra is megújult vételi lehetőségnek tartjuk.
Új-Zélandon a tegnapi tejipari aukció jobban sikerült, és az NZD valamelyest erősödött. Ez azonban nem volt elég ahhoz, hogy fordulatot hozzon az árucikkekkel kapcsolatos várakozásokban, ezért szerintem a jelzések nem jelentenek fordulópontot az NZD/USD párt illetően.
Mai mutatószámok:Az európai nap során a fő esemény az eurózóna előzetes decemberi fogyasztói árindexének közzététele lesz. Az előrejelzés szerint az övezet deflációba süllyedt. Németország közelmúltbeli fogyasztói árindexe is deflációs erők jelenlétére utalt az övezetben, ami főleg a csökkenő globális olajáraknak tudható be. Ez nyomást gyakorol az EKB-ra, hogy további ösztönző intézkedéseket vezessen be a január 22-i értekezletén. De mivel Görögországnak akkor nem lesz hivatalos kormánya, a Banknak esetleg várnia kell. Az eurózóna novemberi munkanélküliségi rátája is közzé lesz téve. Németország novemberi kiskereskedelmi forgalma várhatóan kissé csökkent; a decemberi munkanélküliségi ráta az előző hónaphoz képest változatlan maradt az előrejelzés szerint. Általánosságban véve a kedvezőtlenebb gazdasági adatok és Görögország politikai bizonytalanságai megerősítik azon véleményemet, hogy az euró még további csökkenések elébe néz.
Kanada közzéteszi a decemberi Ivey BMI-indexet. Ez a fontosabb BMI-index Kanada részéről.
Az USA-ban a Fed közzéteszi a legutóbbi értekezletéről készült jegyzőkönyvet, amikor is a hivatalnokok mellőzték a „jelentős időre” frázist, és a Bizottság ehelyett így nyilatkozott: „türelmesek lehetünk a monetáris politikai álláspont normalizálásának megkezdését illetően”. A Fed elnöke, Janet Yellen sajtókonferenciáján tisztázta: az új frázis azt jelenti, hogy „legalább a következő néhány értekezlet ideje alatt” nem kezdik meg a kamatlábemelést, tehát a Fed 2015 áprilisáig nem kerít sort a kamatlábemelésre. A piac valószínűleg nagyobb betekintést szeretne kapni a jegyzőkönyvből az új frázis jelentését illetően. A decemberi ADP foglalkoztatási indexet is publikálják két nappal a nem mezőgazdasági munkaerő-állomány közzététele előtt. A jelentésből várhatóan kiderül, hogy a magánszektorban az előző havi adathoz képest decemberben több munkahelyet teremtettek, ami támogathatja az amerikai dollárt. A novemberi kereskedelmimérleg-deficitet is publikálják.
Szerdán nem tartanak beszédet.
A Piac
Az EUR/USD pár ismét támaszszintre talált az 1,1860-as szint közelében
Az EUR/USD pár tegnap csökkent, és ismét elérte az 1,1860-as (S1) támaszszinti tartományt. Az eurózóna ma közzéteendő fogyasztói árindexe várhatóan arra utal, hogy az övezet decemberben deflációba süllyedt; az azonos hónapra vonatkozó USA-beli ADP jelentés az előrejelzés szerint kedvező lesz. Ezen adatok kombinációja előidézheti az 1,1860-as (S1) tartomány lefelé történő áttörését, és előkészítheti a terepet a hosszabbításokhoz a következő, 1,1775-ös (S2) akadály felé, amelyet a 2005. december 30-ai minimum szint határoz meg. A rövid távú momentum mutatószámaink alátámasztják a további csökkenéseket. Az RSI csökkent és túlértékesített tartományában maradt, miután ellenállásszintre talált a 30-as szinten, miközben az MACD zérus és jelző vonala alatt marad. A hosszabb távú trendet tekintve továbbra is hosszabb távú csökkenő trendet látok, amely szerintem folytatódik.
• Támaszszint: 1,1860 (S1), 1,1775 (S2), 1,1700 (S3).
• Ellenállásszint: 1,2000 (R1), 1,2040 (R2), 1,2130 (R3).
A GBP/USD pár medvéi megcélozzák az 1,5000-es korlátot?
A GBP/USD pár csökkenése folytatódott, és lefelé áttörte az 1,5165-ös (R1) ellenállásszintté vált támaszszintet, de elérte a visszapattant 6 pippel az 1,5100-as (S1) szint felett. A napközbeni irány csökkenő marad, és az 1,5100-as (S1) szint egyértelmű, lefelé való áttörése várhatóan előkészíti az utat az 1,5000-es (S2) kerek érték felé. Az angol fonttal szembeni, közelmúltbeli szélsőségesen negatív hozzáállás a momentum technikai mutatószámokon is tükröződik. Az RSI a 30 alatti szélsőséges tartományban marad és lefelé mutat, miközben az MACD jelző vonala alatt, szélsőségesen alacsony szinteken van, ami gyors csökkenésre utal. Hosszabb távon, amíg a GBP/USD pár a 80 napos exponenciális mozgóátlag alatt alacsonyabb minimum szinteket és alacsonyabb maximum szinteket ér el, az általános kilátás negatív marad.
• Támaszszint: 1,5100 (S1), 1,5000 (S2), 1,4810 (S3).
• Ellenállásszint: 1,5165 (R1), 1,5200 (R2), 1,5275 (R3).
Az USD/JPY pár támaszszintre talált marginálisan a 118,00-s szint felett
Az USD/JPY pár kedden csökkent, de elérte a támaszszintet marginálisan a 118,00-s (S1) szint felett, és valamelyest visszapattant. Ahhoz, hogy biztosabb lehessek a további korrekciót illetően, szeretném látni azt, hogy az árfolyam lefelé áttöri a 118,00-s (S1) szintet. Egy ilyen mozgás valószínűleg hosszabbításokat indít el a következő, 117,00-s (S2) támaszszint felé. Mindazonáltal figyelembe véve, hogy a decemberi USA-beli ADP jelentés várhatóan ma kedvező lesz és jelentős emelkedést vált ki, ma inkább a partvonalon maradnék. Csak akkor számítanék emelkedésre, ha a mai lehetséges emelkedés hatására az árfolyam felfelé áttöri a 120,85-ös (R2) ellenállásszintet. A napi grafikonra tekintve az USD/JPY pár továbbra is az 50 és a 200 napos mozgóátlag felett van, de mivel a legutóbbi emelkedés nem tudta áttörni a 121,85-ös (R3) csúcsot, elég okot szolgáltat arra, hogy jelenleg ne bízzak a hosszabb távú növekvő trendben.
• Támaszszint: 118,00 (S1), 117,00 (S2), 115,50 (S3).
• Ellenállásszint: 119,95 (R1), 120,85 (R2), 121,85 (R3).
A WTI a 48,00-s szint körül van
A WTI kedden tovább csökkent, elérte és lefelé áttörte a 48,00-s szintet. Mindazonáltal a csökkenés szünetelt a 47,55-ös (S1) szinten, és az olaj visszapattant, majd néhány centtel a 48,00-s szint alatt zajlott a kereskedés. A 47,55-ös (S1) szint ismételt lefelé történő áttörése valószínűleg megcélozza a 2009. április 21-ei minimum szintet (46,70 – S2) és a 45,00-s (S3) pszichológiai korlátot. A napi grafikonon, amíg a WTI továbbra is alacsonyabb maximum szinteket és alacsonyabb minimum szinteket ér el az 50 és a 200 napos mozgóátlag alatt, az általános útvonal csökkenő marad. A napi mutatószámok erős gyorsuló medve jellegű momentumot jeleznek, és meggyőznek arról, hogy az olajárak valószínűleg csökkenni fognak. A 14 napos RSI elérte a 30-as ellenállásszintet, a túlértékesített tartományban maradt és lefelé mutat, miközben az MACD – amely már szélsőségesen alacsony szinteken van – ismét lefelé áttért jelző vonalán.
• Támaszszint: 47,55 (S1), 46,70 (S2), 45,00 (S3).
• Ellenállásszint: 49,65 (R1), 50,90 (R2), 52,00 (R3) .
Az arany felfelé áttörte az 1210-es szintet
Az arany kedden folytatta rallyját, és felfelé áttörte az 1210-es (S1) támaszszintté vált ellenállásszinti korlátot, és megerősítette a magasabb csúcsot. A nemesfém elérte a következő, 1222-es (R1) ellenállásszinti akadályt, és valamelyest visszatért. A rövid távú momentum mutatószámainkat figyelembe véve számítanék a visszatérés folytatódására, és talán támaszszintként ismét teszteli az 1210-es (S1) szintet. Mindazonáltal szerintem az 1210-es (S1) szint felfelé való áttörése a nemesfém rövid távú képét pozitívvá változtatta, és az 1222-es (R1) szint felfelé való áttörése valószínűleg megcélozza a következő, 1238-as (R2) ellenállásszinti tartományt, amelyet a december 9-ei és 10-ei maximum szintek határoznak meg. A napi grafikonon valószínűleg fordított fej-váll alakzat formálódik, de még nem fejeződött be. Ha az alakzat befejeződött, nagyobb bika jellegű következményekkel járhat, és talán arra ösztönzi a bikákat, hogy akár az 1300-as szint fölé tereljék a küzdelmet.
• Támaszszint: 1210 (S1), 1197 (S2), 1180 (S3).
• Ellenállásszint: 1222 (R1), 1238 (R2), 1255 (R3).