Technikai elemzés: Forex, tőzsde, deviza, arany, olaj – 2014.12.29

Fókuszban a görög választás A devizák kismértékben változtak pénteki szintjeikhez képest hétfő reggel, mivel közeledik az év vége.

 

Fókuszban a görög választás A devizák kismértékben változtak pénteki szintjeikhez képest hétfő reggel, mivel közeledik az év vége.

A SEK, amely pénteken gyengült, valamelyest helyreállt, de még mindig a pénteki nyitó szintjei alatt volt. Svédország nem fog előrehozott választásokat tartani márciusban. A kormányzó párt, amely kisebbségben van a parlamentben, megállapodást kötött néhány ellenzéki párttal, ami lehetővé teszi a költségvetés elfogadását. A megegyezés már hét éve így megy. Úgy tűnik azonban, hogy a megállapodás nem lendítette fel túlságosan a devizát, amely még a pénteki veszteségeit sem volt képes behozni. Emiatt még inkább medve jellegű nézetet vallok a svéd koronát illetően.

Az NZD erősödött a legjobban; ettől az AUD sem sokkal maradt le. Az övezet devizái fellendültek, miután Kína központi bankjának vasárnapi nyilatkozata szerint módosítani fogják a betétek meghatározását a bankok hitel-betét arányának kiszámítása érdekében, úgy, hogy a bankok több pénzt tudnak majd kölcsönözni. A novemberi kínai ipari nyereség vártnál nagyobb csökkenése nem gyakorolt hatást rájuk. Mindazonáltal az árudevizák várhatóan gyengén fognak teljesíteni 2015-ben. Kína ehhez hasonló gazdasági kiigazításai nem a gazdasági lassulás megállítását, hanem annak „elfedését” szolgálják. A kínai gazdaság várhatóan lassulni fog az ország gazdasági átszervezésének részeként, és az árudevizák – különösen az AUD – emiatt gyengülhetnek.

A RUB gyengült, mivel az olajárak továbbra is csökkentek. Ez folytatódni fog.

A mai naptár: Görög választás A mai fő esemény a görög elnökválasztás harmadik és egyben utolsó fordulója. Ezúttal a korábbi EU-megbízott, Sztavrosz Dimasz megválasztásához már nem 200, hanem 180 szavazat szükséges. Az előző fordulóban azonban csak 168 szavazatot szerzett, ezért megválasztása továbbra sem biztos. A szavazás a helyi idő szerint délben (10:00 GMT) veszi kezdetét, az eredményt pedig valószínűleg egy órával később tudhatjuk meg. Ha nem választják meg, a parlamentet feloszlatják, és általános választásokra kerül sor január végén vagy február elején, néhány héttel azelőtt, mielőtt az ország 240 milliárd eurós segélye lejár.

A görög választás valószínűleg nagy kockázatot rejt az euróra nézve. A közelmúltbeli közvélemény-kutatások szerint a baloldali ellenzéki koalíció, a SYRIZA, amely ellenzi a segély feltételeit, megőrizte vezetését a kormányzó jobb-közép Új Demokrata Párt felett, de a különbség csökken. Az Alco intézet által szombaton végzett közvélemény-kutatás szerint a SYRIZA 3,3 százalékponttal vezet az Új Demokrata Párttal szemben, amely valamelyest kevesebb az előző közvélemény-kutatás eredményénél. A SYRIZA támogatottságát 28,3%-osra, az Új Demokratákét pedig 25%-osra becsülik. De akkor is, ha a Szamarasz miniszterelnök Új Demokrata Pártja nyeri el a szavazatok nagy részét, a helyzet a többi párt gyengesége miatt bonyolult. Az Új Demokrata Párt jelenleg koalíciót alkot a PASOK párttal, de az utóbbi súlyos belső gondokkal küzd, és lehet, hogy feloszlik. Ez megakadályozhatja a stabil koalíciós többség létrehozását.

A gazdasági mutatószámokat illetően az egyedül említésre méltó ma az USA-beli dallasi Fed gyártási index decemberre vonatkozóan.

A hét hátralévő része: A héten a várakozásoknak megfelelően nem valami eseménydús a naptár. Kedden az eurózóna novemberi M3 pénzkínálatát teszik közzé, amely az előrejelzés szerint októberhez képest valamelyest gyorsult. Emiatt a 3 havi mozgóátlag valamelyest emelkedni fog, ha megfelel az előrejelzésnek. Az EKB ösztönző intézkedései ellenére a pénzkínálat növekedése nem fokozódott, ami további intézkedések bevezetését sürgeti. Az USA-ban közzéteszik az októberi S & P/Case-Shiller lakásárindexet és a Konferenciatanács decemberi vezető gazdasági indexét.

Szerdán az USA-ban a december 27-én végződött hétre vonatkozó, újonnan regisztrált munkanélküliek állománya lát napvilágot. A decemberi chicagói beszerzési menedzser index és a novemberi függőben lévő lakásértékesítések adata is napvilágot lát. A japán piac ma, csütörtökön és pénteken zárva tart.

Csütörtökön, Újév napján a világ nagy része ünnepel. Kína hivatalos decemberi gyártási PMI-indexe várhatóan 50,0-re csökkent, amely küszöb a csökkenést és a növekedést választja el.

Pénteken a PMI-indexeket teszik közzé a világ többi részein. A nap több európai ország, többek között az Egyesült Királyság decemberi gyártási PMI-indexeivel kezdődik. Az eurózóna végleges összesített adatát is közzéteszik. A francia, a német és az eurózónabeli végleges előrejelzések szokás szerint a kezdeti becslésekkel azonosak. Az Egyesült Királyság gyártási PMI-indexe a becslés szerint valamelyest emelkedett. Az USA-ban a végleges Markit gyártási PMI-index és az ISM gyártási index (mindkettő decemberre vonatkozóan) is napvilágot lát.

A Piac

Az EUR/USD pár ismét támaszszintre talált az 1,2165-ös szinten

Az EUR/USD pár valamelyest csökkent pénteken, miután elérte az 1,2220-as (R1) ellenállásszintet. A csökkenést azonban megállította az 1,2165-ös (S1) támaszszinti korlát, amelyet a múlt keddi minimum szint határoz meg. Mivel az eladók képtelenek dominálni és áttörni ezt az akadályt, számítanék a lehetséges növekvő korrekciós mozgásra a következő csökkenés előtt. A rövid távú momentum mutatószámaink alátámasztják ezt az elgondolást. Az RSI valamelyest emelkedett, miután támaszszintre talált a 30-as szint felett, miközben az MACD – bár negatív – indító vonala felett van. A napi grafikonon az ár struktúrája még mindig hosszabb távú csökkenő trendre utal. A pár alacsonyabb maximum szinteket és alacsonyabb minimum szinteket ér el az 50 és a 200 napos mozgóátlag alatt, ezért az EUR/USD pár általános útvonala szerintem csökkenő marad. Az 1,2165-ös (S1) szint lefelé való áttörése valószínűleg a következő, 1,2130-as (S2) támaszszinti tartomány felé tereli az árfolyamot, amelyet a 2012. augusztus 2-i minimum szintek határoznak meg. A technikai jelzések mellett figyelembe kell vennünk, hogy ma van a görög elnökválasztás utolsó fordulója. Ha a kormányzó párt jelöltje nem képes 180 szavazatot szerezni a parlamentben, akkor az ország automatikusan előrehozott választásokat fog tartani. Ebben az esetben a növekvő korrekciós mozgás esetleg soha nem fog végbemenni, és a korábban említett csökkenés hamarabb következik be, mint normál körülmények esetén.

• Támaszszint: 1,2165 (S1), 1,2130 (S2), 1,2040 (S3).

• Ellenállásszint: 1,2220 (R1), 1,2300 (R2), 1,2345 (R3).

 

Az EUR/JPY pár rövid távú oldalirányú tartományban van

Az EUR/JPY pár pénteken konszolidációs mozgást folytatott, és valamelyest a 147,15-ös (R1) ellenállásszinti akadály alatt maradt. Az utóbbi néhány hétben a pár ezen ellenállásszint és a 145,50-es (S1) támaszszinti tartomány között mozgott. Ezért a napközbeni irány szerintem változatlan marad. Ezt a rövid távú mutatószámok is alátámasztják, amelyek a semleges szintek körül mozognak. Hosszabb távon, a napi grafikonon a pár továbbra is az 50 és a 200 napos mozgóátlag felett van, ami miatt az általános trend szerintem növekvő marad. A napi MACD azonban arra utal, hogy talán további korrekciós hullám közeledik. Bár pozitív, indító vonala alatt van és lefelé mutat.

• Támaszszint: 145,50 (S1), 144,75 (S2), 143,40 (S3) .

• Ellenállásszint: 147,15 (R1), 148,20 (R2), 149,45 (R3).

 

A GBP/USD pár tovább emelkedett, miután elérte az 1,5500-as támaszszintet

Miután a múlt hét kedden elérte a támaszszintet az 1,5500-as pszichológiai korlát közelében, a GBP/USD pár növekvő korrekciós hulláma folytatódott. Az árfolyam az európai délelőtt során az 1,5540-es (S1) támaszszint és az 1,5600-as (R1) ellenállásszint között mozog. Szerintem az utóbbi szint egyértelmű áttörése valószínűleg a visszatérés hosszabbítását jelzi, és talán megcélozza a következő, 1,5680-as (R2) ellenállásszintet, amelyet a december 18-ai és 19-ei maximum szintek határoznak meg. Mutatószámainkra pillantva látható, hogy az RSI emelkedett és felfelé áttörte az 50-es szintet, miközben az MACD – bár zérus alatt van – jelző vonala felett van és felfelé mutat. Ezen momentum jelzések fokozzák a további növekvő korrekció valószínűségét. A hosszabb távú trendet tekintve elismétlem, hogy amíg a GBP/USD pár a 80 napos exponenciális mozgóátlag alatt van, szerintem a pár általános útvonala negatív marad. Visszatérésnek tekintek minden olyan növekvő hullámot, amely korlátozott marad ezen mozgóátlag alatt.

• Támaszszint: 1,5540 (S1), 1,5500 (S2), 1,5430 (S3).

• Ellenállásszint: 1,5600 (R1), 1,5680 (R2), 1,5740 (R3).

 

Az arany jelentősen emelkedett, miután elérte a támaszszintet az 1173-as szint közelében

Az arany pénteken jelentősen emelkedett, miután néhány vételi megbízást váltott ki az 1173-as (S3) támaszszinti korlát közelében, amely egybeesik a november 7. és december 9. közötti emelkedés 61,8%-os visszatérési szintjével. A hétfői korai európai délelőtt során a nemesfém az 1192-es (S1) támaszszint és az 1200-as (R1) pszichológiai szint között mozog. Szerintem az 1200-as (R1) kulcsfontosságú sáv egyértelmű, felfelé való áttörése szükséges a további bika jellegű hosszabbítások kiváltásához. Egy ilyen mozgás valószínűleg megcélozza a következő, 1214-es (R2) akadályt, amelyet a december 18-ai maximum szint határoz meg. A pénteki bika jellegű hangulat a rövid távú momentum mutatószámokon is tükröződik. Az RSI az 50-es szint fölé került, miközben az MACD – amely már indító vonala felett van – pozitív jelzést kapott.

• Támaszszint: 1192 (S1), 1185 (S2), 1173 (S3).

• Ellenállásszint: 1200 (R1), 1214 (R2), 1223 (R3).

 

A WTI ismét elérte az 54,40-es korlátot

A WTI pénteken valamelyest emelkedett, miután néhány vételi megbízást váltott ki az 54,40-es (S1) támaszszinti akadály közelében. A WTI a hónap 15. napja óta ezen támaszszint és az 58,60-as/59,00-s (R2) ellenállásszinti tartomány között mozog. Mivel nincs egyértelmű trend feltétel rövid távon, rövid távú oldalirányú útvonalra számítok, és a napközbeni irányt semlegesnek tartanám. A rövid távú momentum mutatószámokra tekintve látható, hogy az RSI valamelyest emelkedett és most az 50-es sáv felé közeledik, miközben az MACD zérus vonala mentén mozog, ami megerősíti a WTI trend nélküli módját, legalábbis a rövid távot illetően. A hosszabb távú trendet tekintve az ár az 50 és a 200 napos mozgóátlag alatt marad, ezért a hosszabb távú csökkenő trend szerintem továbbra is érvényben marad.

• Támaszszint: 54,40 (S1), 52,60 (S2), 50,50 (S3).

• Ellenállásszint: 56,60 (R1), 58,60 (R2), 60,00 (R3) .

Scroll To Top