A monetáris politikák eltérése 2015-ben is téma marad A pénteki történések arra utaltak, hogy a monetáris politikákban való eltérés – amely a 2014-es év egyik fő témája – 2015-ben továbbra is napirenden marad majd. Két vezető EKB hivatalnok hangot adott aggályának a negatív inflációval és azon eltökéltségével kapcsolatban, hogy az összes lehetséges monetáris eszközt (beleértve a mennyiségi könnyítést) bevetik a trend visszafordítása érdekében
A monetáris politikák eltérése 2015-ben is téma marad A pénteki történések arra utaltak, hogy a monetáris politikákban való eltérés – amely a 2014-es év egyik fő témája – 2015-ben továbbra is napirenden marad majd. Két vezető EKB hivatalnok hangot adott aggályának a negatív inflációval és azon eltökéltségével kapcsolatban, hogy az összes lehetséges monetáris eszközt (beleértve a mennyiségi könnyítést) bevetik a trend visszafordítása érdekében. Másrészt három Fed elnök jelezte, hogy az FOMC szándékában áll a politika normalizálásának (= kamatlábemelés) jövő évben történő megkezdése, akkor is, ha az infláció nem tér vissza a 2%-os célkitűzéshez. Az eltérés miatt az EUR/USD pár pénteken a 2014-es év új minimum szintjére csökkent, ami a 2013-as év december 27-ei maximum szintjére emlékeztet. A politikai eltérés témája várhatóan továbbra sem veszít aktualitásából, és szerintem továbbra is lefelé nyomja a devizapárt a jövő évben.
Az olaj fantasztikus napot zárt: A WTI 6,3%-kal, a Brent pedig 4,8%-kal emelkedett a pénteki nyitó szintekhez képest. Nyilvánvaló, hogy ez Szaúd-Arábia olajipari minisztere által tett megjegyzés hatására történt, miszerint a nyersolaj áraiban fordulat áll majd be, mivel a világgazdaság növekedése fellendíti a keresletet. Személy szerint úgy vélem, hogy ez a rallyra az általam eddig hallott leggyengébb kifogás, mivel a gazdasági szakemberek nagy része továbbra is lefelé korrigálja a világgazdasági növekedéssel kapcsolatos jövő évi előrejelzését, és a világ is egyre kevesebb olajat használ fel a növekedés fokozásához. Szerintem a piaci résztvevők egyszerűen megelégelték a dolgot, és az árak túl nagyot és túl gyorsan csökkentek. A pénteki Commitment of Traders jelentésből kiderült, hogy a spekulánsok növelték vételi pozícióikat a WTI-t illetően, a december 16-án véget ért héten, és feltételezhetően tovább növelték azokat a hét hátralévő részében. Szerintem az olajpiac fundamentális tényezői nem változtak, és a világgazdasági növekedés valószínűleg nem gyorsul olyan nagy ütemben a jövő évben; ám az olaj ideiglenesen visszapattanhat a közelmúltbeli csökkenést követően, mivel a piac új egyensúlyi árat próbál találni, amelyen a megnövekedett kínálat kiegyensúlyozza a várhatóan alacsonyabb keresletet. Emiatt valószínűleg fokozott volatilitásra számíthatunk az árudevizák körében. Nem lepődnék meg, ha az olajhoz kapcsolódó devizák (AUD, CAD és NOK) ma rallyznának – az elmúlt hetekben jelentősen alulmaradtak a többi G10 devizához képest.
Kanada fogyasztói árindexe novemberben éves szinten 2%-ra csökkent (a korábbi adat éves szinten 2,4% volt), ami nem felelt meg az éves szinten 2,2%-ra való csökkenésre számító várakozásoknak). A mag fogyasztói árindex éves szinten 2,1%-ra való lassulása még inkább meglepetésként hatott, mivel a várakozások szerint gyorsult volna. Ez kis okot szolgáltat a Kanadai Nemzeti Banknak a kamatlábak hamarosan bármikor bekövetkező emeléséhez. Ezenkívül az októberi viszonteladói értékesítési jelentés rávilágított a csökkenő energiaárak kanadai gazdaságra gyakorolt hatására, mivel a nominális viszonteladói értékesítés nagyrészt változatlan volt, az értékesítés pedig tíz tartomány közül kilencben csökkent. Az USD/CAD pár rövid időre emelkedett és elérte az 1,1635-ös ellenállásszintet, de azonnal visszaesett, és ma reggel az 1,1600-as szint körül nyitott Európában. Az, hogy a vevők képtelenek voltak magasabb szintre juttatni az árfolyamot a kedvezőtlen gazdasági adatok ellenére, aggályokat vet fel erősségükkel kapcsolatban, és fokozza annak valószínűségét, hogy csökkenő korrekciós hullámra kerül sor, mielőtt ismét átveszik az irányítást.
Mai mutatószámok: A mai naptár viszonylag eseményekben szegény. Az európai nap során az eurózóna előzetes decemberi fogyasztói bizalmi indexét publikálják, amely az előrejelzés szerint az előző havi szintek közelében marad. Svédország novemberi viszonteladói értékesítése várhatóan változatlan az előző hónaphoz képest.
Az USA-ban a novemberi meglévő lakások értékesítése napvilágot lát. Múlt héten közzétették, hogy az új lakásépítések és építési engedélyek száma novemberben csökkent, de az előző adatok jelentős korrekciója miatt az általános trend konzisztens maradt a javuló lakáspiaccal. Ezért nagy a valószínűsége annak, hogy a lakáspiaci adatok kedvezőek maradnak, és ez támogatja az amerikai dollárt. A novemberi chicagói Fed nemzeti aktivitási index is napvilágot lát.
Új-Zélandon a novemberi kereskedelmimérleg-deficit várhatóan valamelyest csökkent. Ez pozitívan támogathatja az új-zélandi dollárt.
A hét hátralévő részében: Kedden több országban közzéteszik a 3. negyedéves végleges GDP adatokat. Franciaország és az Egyesült Királyság végleges 3. negyedéves GDP-je várhatóan megfelel az előzetes növekedési adatnak. Az USA-ban a 3. negyedéves GDP-jének 3. becslése várhatóan jelzi, hogy az USA gazdasága a kezdeti becsléshez képest gyorsabb ütemben növekedett. A mag személyi fogyasztás (a Fed kedvenc inflációs mutatószáma) index 3. becslése az előrejelzés szerint változatlanul a 2. becslés értékével egyező. A novemberi mag PCE és PCE deflátor havi ráta is napvilágot lát. Kanada októberi GDP adatát is közzéteszik.
Szerdán – Karácsony miatt egy nappal hamarabb – az USA-beli újonnan regisztrált munkanélküliek állománya lát napvilágot a december 20-án véget ért hétre vonatkozóan.
Csütörtökön Karácsony miatt nyilvánvalóan csendes nap köszönt ránk. A Japán Nemzeti Bank közzéteszi a november 18-án és 19-én tartott politikai értekezletéről készült jegyzőkönyvét, amely nem a legutóbbi értekezlet, hanem az azt megelőző volt. Figyelembe véve azt a tényt, miszerint legutóbbi értekezletükön nem vezettek be új intézkedéseket, az előző értekezlet jegyzőkönyve „nem fog nagy port kavarni”.
Várhatóan a pénteki nap is csendesen zajlik majd, mivel sok európai központ még zárva tart. A fókuszban a szokásos hó végi japán adatsorozat áll. Japán novemberi fogyasztói árindexe az előrejelzés szerint kissé lassult, miközben a tokiói fogyasztói árindex decemberi rátája várhatóan változatlan maradt. A lassuló infláció végezetül nyomást gyakorol a Japán Nemzeti Bankra a további enyhítések vonatkozásában, de az már „a jövő év zenéje”. Ugyanakkor Japán munkanélküliségi rátája és az újonnan felvett alkalmazottak aránya – mindkettő novemberre vonatkozóan – várhatóan változatlan maradt az októberihez képest. Az előzetes ipari termelés és a novemberi viszonteladói értékesítés is napvilágot lát.
A Piac
Az EUR/USD pár lefelé áttörte az 1,2250-es szintet
Az EUR/USD pár pénteken csökkent, és lefelé áttörte az 1,2250-es (R1) ellenállásszintté vált támaszszintet. A hétfői korai európai órákban a pár ismét felfelé tart, és ellenállásszintként teszteli ezt a szintet. Ha nem sikerül áttörnie, az árfolyam még alacsonyabb szintre kerülhet, és valószínűleg eléri a következő, 1,2160-as (S1) támaszszintet, amely a 2012. augusztus 3-ai minimum szint. A rövid távú momentum mutatószámokra tekintve látható, hogy az RSI ellenállásszintre talált 30-as szintjén, miközben az MACD – amely már indító vonala alatt van – tovább haladt a negatív tartományba. Ezen momentum jelzések fokozzák a további csökkenések valószínűségét, de számítanék egy kisebb korrekcióra, mielőtt a medvék ismét átveszik az irányítást. Hosszabb távon az árfolyam struktúrája továbbra is alacsonyabb maximum szinteket és alacsonyabb minimum szinteket ér el az 50 és a 200 napos mozgóátlag alatt, ezért az általános útvonal csökkenő marad.
• Támaszszint: 1,2160 (S1), 1,2120 (S2), 1,2050 (S3)
• Ellenállásszint: 1,2250 (R1), 1,2345 (R2), 1,2410 (R3)
Az USD/JPY pár továbbra is konszolidációs módban van
Az USD/JPY pár pénteken konszolidált, és a 120,00-s (R1) pszichológiai szint alatt maradt. Várnék arra, amíg bekövetkezik a szint felfelé való áttörése, hogy további emelkedésnek lehessünk tanúi talán a következő, 121,85-ös (R2) ellenállásszintig. A rövid távú momentum jelzésekre tekintve látható, hogy az RSI éppen az 50-es szint felett maradt, miközben az MACD – amely már indító vonala felett van – pozitív tartományba került. A momentum jelzések alátámasztják a további emelkedést, legalábbis ideiglenesen; ahhoz, hogy biztos lehessek a további emelkedéseket illetően, várnék, amíg bekövetkezik a 120,00-s (R1) kulcsfontosságú szint felfelé való áttörése. A hosszabb távú trendet tekintve az árfolyam struktúrája továbbra is magasabb maximum szinteket és magasabb minimum szinteket tartalmaz az 50 és a 200 napos mozgóátlag felett, ami által a pár általános útvonala növekvő marad.
• Támaszszint: 117,35 (S1), 115,45 (S2), 114,700 (S3)
• Ellenállásszint: 120,00 (R1), 121,85 (R2), 122,44 (R3)
A GBP/USD pár oldalirányú mozgást folytat
A GBP/USD pár pénteken oldalirányú mozgást folytatott az 1,5655-ös szint körül, néhány pippel az 50 periódusú mozgóátlag alatt. Mivel nincs egyértelmű trend irány a 4 órás grafikonon, semleges állásponton maradnék, ami a rövid távú képet illeti. Ezt alátámasztják a rövid távú momentum jelzések. Az RSI ellenállásszintre talált 50-es szintje közelében, miközben az MACD – amely kissé indító vonala alatt van – tovább halad a negatív tartományba. A hosszabb távú trendet tekintve továbbra is úgy vélem, hogy amíg a GBP/USD pár a 80 napos exponenciális mozgóátlag alatt van, az általános útvonal negatív irányú marad. Napi momentum mutatószámaink azonban emelkednek, jelezve, hogy a csökkenés bizonyos mértékben veszített momentumából, és növekvő korrekciót láthatunk, mielőtt az eladók ismét felülkerekednek.
• Támaszszint: 1,5550 (S1), 1,5500 (S2), 1,5420 (S3)
• Ellenállásszint: 1,5740 (R1), 1,5790 (R2), 1,5830 (R3)
A WTI szárnyal, de a korrekció várhatóan ideiglenes
A WTI pénteken emelkedett, de az emelkedés megállt néhány centtel az 58,60-as (R1) ellenállásszinti tartomány és az 50 periódusú mozgóátlag alatt. Ezen ellenállásszint felfelé való áttörése megerősítheti a 4 órás grafikonon látható kettős alj alakzat felfelé való áttörését, és fokozhatja a növekvő korrekciós mozgás valószínűségét. A rövid távú momentum mutatószámainkra tekintve ez valószínűleg bekövetkezik, mivel az RSI felfelé áttért 50-es szintjén és valamelyest felfelé mutat, miközben az MACD – amely már indító vonala felett van – úgy tűnik, hogy hajlandó pozitív tartományba lépni. Mindazonáltal a napi grafikonon az általános útvonal csökkenő marad, ezért a növekvő hullámokat a hosszabb távú csökkenő trend korrekciójának tartanám.
• Támaszszint: 56,25 (S1), 54,40 (S2), 52,60 (S3)
• Ellenállásszint: 58,60 (R1), 60,00 (R2), 62,00 (R3)
Az arany megmarad az 1210-es és az 1190-es szint között
Az arany pénteken konszolidált, és az 1200-as szint körül mozgott. Az ár az 1210-es (R1) ellenállásszinti tartomány és az 1190-es (S1) támaszszint között marad, és a bármelyik irányban történő, egyértelmű áttörés valószínűleg meghatározza a rövid távú irányt. A rövid távú momentum jelzésekre tekintve látható, hogy az RSI éppen az 50-es szint alatt van, miközben az MACD – bár negatív tartományban van – felfelé áttért indító vonalán. Mindkét momentum mutatószám oldalirányba mutat, ami tükrözi a piac tanácstalanságát.
• Támaszszint: 1190 (S1), 1186 (S2), 1175 (S3)
• Ellenállásszint: 1210 (R1), 1215 (R2), 1235 (R3)