Technikai elemzés: Forex, tőzsde, deviza, arany, olaj – 2014.12.17

Pácban a piac A tegnapi mozgások egyértelműen a piacokon uralkodó pánikról árulkodtak. A rubel közel 20%-os gyengülése, valamint a norvég korona óriási mozgásai nem voltak racionálisak (közel 7%-os mozgás történt az EUR/NOK páron két óra leforgása alatt, majd teljes mértékben fordulatot vett a következő négy órában).

 

  • Pácban a piac A tegnapi mozgások egyértelműen a piacokon uralkodó pánikról árulkodtak. A rubel közel 20%-os gyengülése, valamint a norvég korona óriási mozgásai nem voltak racionálisak (közel 7%-os mozgás történt az EUR/NOK páron két óra leforgása alatt, majd teljes mértékben fordulatot vett a következő négy órában). A piacok azonban az USA-beli kereskedés végére valamelyest lecsendesültek, és a nagyobb mozgásokban fordulat állt be. Az USD/JPY pár például a 115,57-es minimum szintről indulva az USA-beli kereskedést kb. a 117,30-as szinten zárta, és csupán alig változott az európai reggeli nyitó szintjéhez képest. Ilyen feltételek mellett a fundamentális tényezők nem számítanak, és minden a piaci hangulatról szól. Az orosz központi bank kormányzója elutasította a tőkekontrollt, de úgy tűnik, hogy ez lenne az egyetlen módja annak, hogy a deviza további gyengülését megakadályozzák.
  • A dollárnak a feltörekvő piacokbeli devizákkal szembeni folyamatos erősödése bajt jelent a világgazdaságra nézve. Széles körben tárgyalják, hogy több feltörekvő piacokbeli ország hány vállalata jutott pénzhez a dollárban jegyzett kötvényekkel az utóbbi években. Minden alkalommal, amikor a dollár erősödik, a kamatköltség nő. Ez valószínű, hogy sok országban egyre növekvő teher lesz.
  • Az olaj ára tegnap tovább csökkent, mivel a piac továbbra is figyelmen kívül hagyja a bika jellegű híreket, és egyszerűen a nagyobb, hosszabb távú kínálat-kereslet helyzetre összpontosít. A piac a következő problémákkal áll szemben: Az USA-beli észak-dakotai termelés csökkent, a nem működő olajkutak száma nő, Líbia harcok miatt leállította két kikötő nyersolajjal való ellátását, a nigériai olajipari munkások pedig sztrájkolnak. A pánik végezetül valószínűleg elcsendesül, és az olaj stabilizálódik, ami esetleg kis szükséges megnyugvást jelent a többi piacnak. A technikai elemzések azonban folyamatosan jelentős csökkenő momentumot jeleznek (lásd alább), ezért szerintem ez várhatóan nem ma fog bekövetkezni.
  • Az USA-ban az új lakásépítések és építési engedélyek száma novemberben csökkent, de az előző adatok jelentős korrekciója miatt az általános trend konzisztens maradt a javuló lakáspiaccal. Ez arra utal, hogy a lakáspiac alátámasztja azt, ami a szélesebb értelemben vett gazdaság egyre fokozódó erősségének tűnik. Mivel azonban a világ más tájain ilyen feszültségek uralkodnak, az ehhez hasonló gazdasági hírek nem annyira relevánsak.
  • Ma: FOMC értekezlet: A mai nap fő eseménye az FOMC értekezlet. Miután a Bizottság az októberi értekezletén befejezte a 3. mennyiségi könnyítési programját, a mostani várakozások szerint módosítanak álláspontjukon, és kihagyják a „jelentős időre” kifejezést, bár ezzel nem minden FOMC tag ért egyet. Ha kihagyják, a piac majd megvitatja annak részleteit, amivel helyettesítik (ha egyáltalán helyettesítik valamivel). (Megjegyezném, hogy számításaim szerint olyan kifejezéssel fogják helyettesíteni, amely várhatóan továbbra is az első emelés késleltetésére utal, de a késleltetés ideje rövidebb lesz.) A Bizottság új előrejelzést prezentál a gazdaságról, az inflációról és a kamatlábakról, többek között a Fed Alapok kamatlábával kapcsolatos várakozások népszerű „pontozott” területéről.
  • Az előző előrejelzések óta kapott adatok alapján a növekedéssel kapcsolatos új előrejelzéseket várhatóan felfelé, a munkanélküliségi rátával és az inflációval kapcsolatos előrejelzéseket pedig lefelé korrigálják. A jobb növekedési kilátás ellenére várhatóan a kamatlábakkal kapcsolatos előrejelzéseket is valamelyest lefelé fogják korrigálni az alacsonyabb inflációs nyomások miatt. Ez ellensúlyozhatja a bika jellegű következmények egy részét, és konzisztens az első kamatlábemeléssel kapcsolatos jelenlegi várakozásokkal (amelyre várhatóan az év közepén kerül sor). Ennek eredményeképpen talán nem gyakorol olyan nagy hatást a nap végén. Bár sok befektető kíváncsi arra, hogy a pénzügyi piacokon uralkodó jelenlegi zavar a kamatlábemelés késleltetésére sarkallja-e a Fed-et, a hivatalnokok mindig azt mondták, hogy bizonyos mértékű volatilitás várható a piacokon, és a közelmúltbeli ingadozások (még) nem szokatlanok, legalábbis az USA-ban. Többet megtudhatunk, amikor a Fed elnöke, Yellen sajtókonferenciát tart a döntést követően.
  • Az európai nap során az eurozóna novemberi végleges fogyasztói árindexét publikálják, amely várhatóan azonos az előzetes adattal.
  • Az Egyesült Királyságban közzéteszik a BoE legutóbbi értekezletének jegyzőkönyvét. A fókuszban ismét az ellenzők száma és neve áll. A BoE novemberi inflációs jelentésében Kristin Forbes, aki a Monetáris Politikai Bizottság egyik új tagja, azt mondta, hogy a bérek talán kezdenek emelkedni, és a munkaerő-piaci pangás becslésnél kisebb mértékű lehet. Ezen nézet miatt „megszorítás-párti” besorolást kapott, és nem lepődnénk meg, ha a másik két MPC taghoz csatlakozva a kamatlábemelés mihamarabbi megkezdése mellett tenné le voksát.
  • A mutatószámokat illetően az Egyesült Királyság munkanélküliségi rátája októberben várhatóan 6,0%-ról 5,9%-ra csökkent, ami jelzi, hogy a munkaerő-piacon kisebb mértékű a pangás. A heti átlagkeresetekben éves szinten várhatóan 1,2%-os gyorsulás következett be, ami hozzájárul a pozitív foglalkoztatási jelentéshez. Másrészt, mivel az októberi fogyasztói árindex éves szinten 1,3%-os volt, a reálbérek emiatt változatlanok vagy csökkentek. A munkaerő-piaci adatok kulcsfontosságúak maradnak, mivel ha a keresetek növekedése elfojtott marad, akkor a piac valószínűleg továbbra is meg lesz győződve afelől, hogy az első kamatlábemelésre nem kerül sor a májusi általános választásokig.
  • Az USA-beli fogyasztói árindexet és kereskedelmi adatokat is közzéteszik. A fogyasztói árindex a szokásosnál kevésbé érdekes, mivel egybeesik az FOMC értekezlettel.
  • A politikai eseményeket tekintve a görög parlament új elnökválasztást tart. Eléggé valószínű, hogy a kormány jelöltje nem kap elég szavazatot, ami miatt öt nap múlva új szavazásra kerül sor. Valószínűleg ekkor sem fog elég szavazatot kapni, ezért végső szavazást tartanak december 29-én. Ez a kulcsfontosságú dátum Görögország és az eurozóna számára.

Az EUR/USD pár a 200 periódusú mozgóátlag felett van

 

  • Az EUR/USD pár kedden emelkedett, és felfelé áttörte a 200 periódusú mozgóátlagot. A pár azonban valamelyest csökkent, miután ellenállásszintre talált az 1,2570-es (R2) szinten, és a korai európai kereskedés során tesztelni készül a korábban említett mozgóátlagot, ezúttal támaszszintként. A pár várhatóan ismét valamelyest emelkedni fog, mivel a tegnap közzétett, meglepően kedvező ZEW adatok miatt pozitív a hozzáállás az euróval kapcsolatban, legalábbis az FOMC döntésig és a Fed elnöke, Janet Yellen sajtókonferenciájáig. Hosszabb távon az árfolyam struktúrája továbbra is alacsonyabb maximum szinteket és alacsonyabb minimum szinteket ér el az 50 és a 200 napos mozgóátlag alatt, ezért az általános útvonal csökkenő marad.
  • Támaszszint: 1,2410 (S1), 1,2360 (S2), 1,2300 (S3)
  • Ellenállásszint: 1,2530 (R1), 1,2570 (R2), 1,2620 (R3)

 

Az USD/JPY pár ellenállásszintként teszteli a 117,35-ös szintet

  • Az USD/JPY pár kedden csökkent, majd lefelé áttörte a 117,35-ös (R1) ellenállásszintté vált támaszszinti akadályt. A mozgás néhány pippel a 115,45-ös (S1) támaszszint felett megállt, amely az október 15. és december 8. közötti előremenetel 38,2%-os visszatérési szintje. Az európai kora reggel során a pár teszteli a 117,35-ös (R1) ellenállásszintet. A rövid távú momentum jelzésekre tekintve látható, hogy az RSI támaszszintre talált éppen a 30-as szint alatt és emelkedett, miközben az MACD a legalsó szintre érés jeleit mutatja, és úgy tűnik, hogy készen áll az indító vonalán felfelé való áttérésre. Ezen momentum jelzések a csökkenés megállását jelzik, legalábbis ideiglenesen. A hosszabb távú trendet tekintve az árfolyam struktúrája továbbra is magasabb maximum szinteket és magasabb minimum szinteket tartalmaz az 50 és a 200 napos mozgóátlag felett, ami által a pár általános útvonala növekvő marad. Ezért a közelmúltbeli visszatérést vagy annak bármilyen hosszabbítását továbbra is a hosszabb távú növekvő trend korrekciójának tartanám.
  • Támaszszint: 115,45 (S1), 114,00 (S2), 113,400 (S3)
  • Ellenállásszint: 117,35 (R1), 120,00 (R2), 121,85 (R3)

A GBP/USD pár egymás után két ellenállásszintet tört át

  • A GBP/USD pár kedden jelentősen emelkedett, és egymás után két ellenállásszintet tört át. A mozgást megállította a 200 periódusú mozgóátlag, és az árfolyam ismét az 1,5740-es (R1) szint alá került. Miközben a GBP/USD pár továbbra is az 1,5700-as szint közelében mozoghat, mivel a pár november eleje óta konszolidációs módban van, az árfolyam valószínűleg trendje inkább lefelé, mind felfelé mozog. A jobb technikai kép érdekében várnék a Fed elnöke, Janet Yellen beszédére és a gazdasággal és a Fed Alapok kamatlábára vonatkozó várakozások „pontmezőjével” kapcsolatos, új előrejelzésekre. A napi grafikonra tekintve fenntartom azon nézetemet, hogy mivel a pár általános útvonala csökkenő, bármely olyan növekvő korrekciós hullámot, amely a 80 napos exponenciális mozgóátlag alatt korlátozott marad, megújult eladási lehetőségnek tartanám.
  • Támaszszint: 1,5655 (S1), 1,5600 (S2), 1,5550 (S3)
  • Ellenállásszint: 1,5740 (R1), 1,5800 (R2), 1,5840 (R3)

 

A WTI az 55,00-s szint alatt van

  • Úgy tűnik, hogy a WTI szabadesésben van, mivel lefelé áttörte az 55,00-s (R1) ellenállásszintté vált támaszszintet. A csökkenést megállította az 53,80-as (S1) támaszszint, amelyet a 2007. január 30-i minimum szintek határoznak meg. Ezen szint lefelé történő áttörése hatására az ár még inkább csökkenhet a következő, 52,60-as (S2) támaszszint felé. A napi grafikonon hosszabb távon az általános útvonal csökkenő marad, és napi technikai mutatószámaink is alátámasztják ezt az elgondolást. Az 50 és a 200 napos mozgóátlag az árfolyam struktúrája felett maradnak és továbbra is csökkenő az irányuk. A 14 napos RSI túladott tartományában marad és oldalirányba mutat, miközben a napi MACD – bár szélsőségesen alacsony szinteken van – indító vonala alatt van és lefelé mutat. Ezen momentum jelzések jelentős csökkenő momentumot tárnak elénk, és fokozzák annak valószínűségét, hogy az olajárak a közeljövőben még inkább csökkenni fognak.
  • Támaszszint: 53,80 (S1), 52,60 (S2), 50,35 (S3)
  • Ellenállásszint: 55,00 (R1), 56,25 (R2), 58,60 (R3)

 

Az arany ismét az 1190-es szint felett van

  • Az arany kedden jelentősen emelkedett, és egymás után két ellenállásszintet tört át, majd csökkent, lefelé áttörte az 1190-es (S1) támaszszintet, és a napot az előző napi szintre visszatérve fejezte be. A rövid távú momentum jelzésekre tekintve látható, hogy az RSI ismét támaszszintre talált 30-as szintje közelében és felfelé mutat, miközben az MACD – bár negatív tartományban van – úgy tűnik, hogy hajlandó hamarosan bármikor áttérni indító vonalán. Az 1210-es (R1) ellenállásszinti akadály ismételt tesztelése lehetségesnek tűnik, mivel úgy tűnik, hogy a medvék képtelenek lejjebb nyomni az árat. Mindazonáltal várnék a nap folyamán meghozandó FOMC döntésre, hogy jobb technikai kép táruljon elénk.
  • Támaszszint: 1190 (S1), 1186 (S2), 1175 (S3)
  • Ellenállásszint: 1210 (R1), 1215 (R2), 1235 (R3)

 

Scroll To Top