Reménytelen lakást venni Budapesten

A  togethermoney felmérése szerint Budapest a harmadik azon európai városok rangsorában, ahol nagyon nehéz a fiataloknak saját lakáshoz jutni. Csak Moszkva és Kijev előzi meg. Többek között ezért is volna szükség rendszerszintű bérlakás programra – mondja Balla Ákos ingatlanszakértő.

A TogetherMoney oldal 34 európai várost hasonlított össze az alapján, mennyibe kerül saját lakáshoz jutni. Megvizsgálták a belvárosi négyzetméter árakat, az átlagkereseteket, a jelzáloghitelek kamatát, azt, hogy a törlesztőrészletek a keresetek mekkora hányadát teszik ki és a megélhetési költségeket is. Az adatok alapján Moszkvában és Kijevben a legnehezebb első lakáshoz jutni, de rögtön harmadikként Budapest követi őket. A legjobb esélyekkel saját lakás vásárlásra Brüsszelben találkoznak a fiatalok, de Bern és Koppenhága is dobogós.

A kormány családvédelmi akcióterve, különösen a CSOK és a különféle hitelek némileg segítenek egy rétegen, de ennek ellenére Budapesten belvárosi lakást leginkább öröklés útján tud szerezni egy mai fiatal.” – mondta Balla Ákos ingatlanszakértő. – A jelenlegi átlag 800-900 ezer forintos négyzetméter árak mellett évtizedekig kellene spórolni ahhoz, hogy megfelelő saját tőkénk legyen, amire már ad hitelt valamely pénzintézet.  A valóság pedig az, hogy az albérleti árakat is csak nagy nehezen vagy egyáltalán nem tudják kifizetni a pályakezdők.”

Ezért volna szükség egy rendszerszintű bérlakás programra, amihez jó alapot biztosíthat az önkormányzati tulajdonban lévő és üresen álló több ezer ingatlan. A szakértő szerint ezek felújításához, lakhatóvá tételéhez természetesen állami forrásbevonására van szükség, utána azonban bérbeadhatók lennének a fiatalok számára a piaci szint alatti bérleti díjért.

„Ahogy a ma már nyugdíjas generáció még kaphatott ún. tanácsi bérlakást, amellyel könnyebb volt az életkezdés, a mostani fiataloknak is hasonló, átfogó segítség kellene ahhoz, hogy biztosabb lábakon állva vághassanak bele a karrierbe és a családalapításba.” – tette hozzá Balla Ákos.

A felmérés elérhető itt: https://togethermoney.com/best-cities-for-first-time-buyers/

 

Balla Csoport:

A magyar tulajdonban lévő Balla Csoportot a 2000-es évek elején alapította Balla Ákos. A csoport két tagcége a Balla Ingatlan és a Balla Utazás. Munkatársainak száma 150, főtevékenysége az ingatlanközvetítés. A több mint 50 irodával rendelkező Balla Ingatlan Magyarország négy legnagyobb ingatlanközvetítő hálózatának egyike, használt lakások közvetítése mellett olyan neves ingatlan projektek értékesítését végzi, mint a Tópark és az Elite Park.

Scroll To Top