Rekordmértékben csökkent a világ 19 legnagyobb gazdaságát és az Európai Uniót tömörítő G20-csoport hazai összterméke (GDP) a második negyedévben az új koronavírus-járvány féken tartását célzó intézkedések következtében.
A Gazdasági Együttműködési és Fejlesztési Szervezet (OECD) honlapjára hétfőn felkerült adatok szerint a június végével záródott negyedévben a GDP 6,9 százalékkal esett az előző negyedévvel összevetve.
Az első negyedévben 3,5 százalékkal csökkent a gazdaság teljesítménye a világgazdasági szintű GDP-érték több mint 80 százalékát előállító csoportban.
A negyedéves visszaesés az adatok rögzítésének kezdete, 1998 óta a legerősebb. Még a pénzügyi világválság csúcsán, 2009 első negyedévében is sokkal jobb volt a helyzet, akkor mindössze 1,6 százalékkal esett vissza a G20-ak gazdasági teljesítménye.
Az OECD országok GDP-je szintén rekordmértékben, 10,6 százalékkal zsugorodott a második negyedéven az előző negyedévhez képest, amikor a visszaesés kisebb, 1,9 százalék volt.
A G20 országcsoportból csupán egyetlen ország, Kína volt az, amely GDP-növekedést ért el a második negyedévben. A 11,5 százalékos bővülés mindenek előtt annak köszönhető, hogy a koronavírus-járvány korábban jelentkezett az ázsiai országban, amelynek a gazdasága már növekedésnek indult, amikor a G20-ak többségében csúcson volt a járványhelyzet.
A GDP Indiában csökkent a legjelentősebben, 25,2 százalékkal negyedéves szinten, majd Nagy-Britannia következet 20,4 százalékos gazdasági visszaeséssel.
Az Európai Unió gazdaság 11,4 százalékkal, az euróövezeté 11,8 százalékkal csökkent az első negyedévvel összevetve.
A G20-csoport országainak a gazdasági visszaesése a második negyedévben éves összevetésben 9,1 százalék volt az első negyedévi kisebb, 1,7 százalékos csökkenés után. A 37 tagállamot tömörítő OECD egészében a GDP 11,7 százalékkal esett vissza az első negyedévi 0,9 százalékos csökkenés után éves szinten.(MTI)