Napi deviza, arany, olaj kommentár (2013.11.20)

A dollár szerdán többnyire gyengült a G10 devizákkal szemben, azonban emelkedett a feltörekvő piacok devizáihoz képest. A dollárt nyomás alatt tartották a távozó Fed elnök, Bernanke azon megjegyzései, hogy a kamatlábak hosszú távon alacsony szinten maradnak, miután a Fed befejezi havi kötvényvásárlásait, kiegészültek a chicagói Fed elnök, Evans megjegyzéseivel, miszerint a Fed-nek várnia kell a jövő évig (talán márciusig), mielőtt megkezdi kötvényvásárlásainak fokozatos csökkentését.

forex

 

IronFX napi kommentár:

Azonban az euró észrevehetően megerősödött annak ellenére, hogy néhány enyhítés-párti megjegyzés hangzott el az EKB hivatalnokok részéről. Az EKB elnökhelyettese, Constancio még egyszer elmondta, hogy az EKB minden eszközzel rendelkezik, amit tanácsbeli társa, Praet is megerősített, aki hozzátette, hogy akár négy év is eltelhet, mire betömik a kibocsátási hézagot Európában. Az euró azonnal gyengült ezen megjegyzések hatására, de gyorsan visszapattant, ami talán azt jelzi, hogy a piaci résztvevők szerint több a stratégiával kapcsolatos nézeteltérés az EKB-ban, mint a Fed-nél. Úgy tűnik, hogy az EKB tagok mindannyian egyetértenek a további intézkedések tárgyalásába, és technikailag készen állnak végrehajtásukra, de látszólag még nincs meg az egyöntetű elkötelezettség a cselekvés iránt. Az eurozóna holnap közzéteendő előzetes beszerzési menedzser indexei megerősíthetik vagy módosíthatják a hozzáállást. A piaci várakozások szerint mérsékelt emelkedés várható a gyártási és a szolgáltatási PMI-indexekben; a további javulás megerősítheti azt az elgondolást, hogy az EKB „várakozó” állásponton van, ezáltal fellendíti az EUR/USD párt; miközben a meglepetésszerű romlás ismét a középpontba helyezné az EKB további beavatkozásának valószínűségét.

A fő kivételt az USD/JPY pár képezte, amely emelkedett, miután Japán közzétette októberi kereskedelmimérleg-deficitjét, amely az eddigi legnagyobb a történelem során. Az olaj importálásának szükségessége negatív hatást gyakorol Japán kereskedelmi mérlegére, és fokozza a Japán Nemzeti Bankra ható nyomást, hogy támogassa a gazdaságot. A jen várhatóan tovább gyengül.

A mai fókuszban a közelmúltbeli Bank of England és az FOMC értekezlet jegyzőkönyveinek közzététele áll. Az egyedüli fontos mutatószámok az USA-ból származnak, és az azokkal kapcsolatos piaci várakozások nagy mértékben negatívak a dollárra nézve. Az októberi viszonteladói értékesítés várhatóan havi szinten 0,1%-kal nőtt, ami fordulatot jelent a szeptemberi hasonló ütemű csökkenéshez képest. A viszonteladói értékesítés (az autók és az üzemanyag kivételével) a becslés szerint havi szinten 0,2%-kal emelkedett, ami lassulást jelent a szeptemberi +0,4%-hoz képest. Az októberi fogyasztói árindex az előrejelzések szerint havi szinten változatlan (szeptemberben havi szinten 0,2%-kal emelkedett), ezáltal a ráta éves szinten 1,2%-ról 1,0%-ra csökkent. Ma a lassuló infláció is negatív hatást gyakorolhat a dollárra. Végezetül pedig – a dollár gondjait szaporítva – a meglévő lakások októberi értékesítése várhatóan havi szinten 2,7%-kal csökkent; a csökkenés üteme gyorsabb, mint a szeptemberi havi szinten -1,9%. Ma négy fő személy tart beszédet: A BoE fő gazdasági szakértője, Spencer Dale és a Monetáris Politikai Bizottság tagja, Martin Weale; az USA-ban pedig a beszédes New York-i Fed elnök, Dudley ismét felszólal, és így tesz a St. Louis-i Fed elnök, Bullard is. Dudley előző megjegyzései vegyesek voltak – előre elkészített megjegyzései viszonylag magabiztosak voltak a gazdaságot illetően, azonban a kérdezz-felelek részben vallott nézete inkább enyhítés-párti; ezért a piacok további tisztázás végett ma alaposan figyelemmel kísérik beszédét.

 

A Piac

 

EUR/USD

• Az EUR/USD emelkedett, és felfelé áttért 200 periódusú mozgóátlagán. A pár jelenleg az 1,3600-os (E1) ellenállásszint felé tart, amelynek egyértelmű áttörése hosszabbításokat indíthat el a következő akadály, az 1,3700-es (E2) szint felé. Mindkét momentum mutatószám támaszszintbeli vonalát követi, ami megerősíti a pár bika jellegű viselkedését. A rövid távú trend növekvő trend marad, mivel az árfolyam a világoskék támaszszintbeli vonalat követi, és csak a lefelé történő áttörés adna okot elemzésünk átgondolásához.

• Támaszszint: 1,3500 (T1), 1,3389 (T2), 1,3321 (T3).

• Ellenállásszint: 1,3600 (E1), 1,3700 (E2), 1,3782 (E3).

 

 

USD/JPY

• Az USD/JPY pár emelkedett, de nem érte el az előző maximum szintet (100,43 – E1). Az árfolyam most alacsonyabb csúcsot formál, és a 99,55-ös (T1) támaszszint lefelé történő áttörése a hibás kilengés alakzat befejeződését támogathatja, és megcélozza a következő támaszszintet (99,08 – T2). Mindazonáltal a növekvő trend egyelőre érvényben marad, mivel az árfolyam a lila tartományon belül és a mozgóátlagok felett van. A napi grafikonon az árfolyam a szimmetrikus háromszög alakzat felső határa felett van, ami jelzi, hogy a pár a következő napokban erősödni fog.

• Támaszszint: 99,55 (T1), 99,08 (T2), 97,95 (T3).

• Ellenállásszint: 100,43 (E1), 101,44 (E2), 102,40 (E3).

 

GBP/USD

• A GBP/USD pár tegnap oldalirányú mozgást folytatott, és továbbra is az 1,6147-es (E1) ellenállásszint alatt maradt. Ha a vételi pozíciókkal rendelkezőknek sikerül az árfolyamot ezen szint fölé vinniük, talán megcélozzák a következő ellenállásszintet (1,6260 – E2). Azonban az RSI ellenállásszintre talált a 70-es szinten, majd csökkent, míg az MACD – bár még mindig bika jellegű tartományban van – úgy tűnik, hogy készen áll a jelző vonalán lefelé történő áttérésre. Ezért nem zárható ki a további konszolidáció, mielőtt folytatódik az előremenetel.

• Támaszszint: 1,6000 (T1), 1,5890 (T2), 1,5772 (T3).

• Ellenállásszint: 1,6147 (E1), 1,6260 (E2), 1,6375 (E3).

 

Arany

• Az arany is konszolidációs mozgást folytatott, és az 1269-es (T1) támaszszint felett maradt, majd ismét közelebb került a csökkenő tartomány felső határához. Az 1269-es (T1) szint alá történő, egyértelmű áttörés nagyobb, medve jellegű következményekkel járna, és megcélozná a következő akadályt az 1251-es (T2) szinten. Mivel azonban doji gyertya azonosítható a napi grafikonon, semleges álláspontra helyezkedem addig, amíg be nem következik a korábban említett támaszszint vagy a tartomány felső határának áttörése.

• Támaszszint: 1269 (T1), 1251 (T2), 1221 (T3).

• Ellenállásszint: 1290 (E1), 1305 (E2), 1320 (E3).

 

Olaj

• A WTI emelkedett, és ismét visszatért a 93,14-es (T1) szint fölé. A medvék nem voltak elég erősek ahhoz, hogy az árat ezen szint alatt tartsák, és a növekvő korrekciós hullám folytatódása esetleg megcélozza a 95,36-os (E1) ellenállásszintet és a kék tartomány felső határát. Az általános trend csökkenő trend marad, amint azt a kék csökkenő trendbeli tartomány és azon tény jelzi, hogy az 50 periódusú mozgóátlag a 200 periódusú mozgóátlag alatt marad.

• Támaszszint: 93,14 (T1), 91,22 (T2), 89,32 (T3).

• Ellenállásszint: 95,36 (E1), 98,81 (E2), 101,00 (E3).

(Forrás: IronFX)

Scroll To Top