Miért érdemes cégvezetőként befektetni a munkahelyi egészségbe?

Messze nem csak arról van szó, hogy ez egy újabb lehetőség a dolgozói juttatások szélesítésére. Forintosítható hasznot is hoz minden erre fordított összeg, amely a táppénzes napok és a költségek csökkenésében, valamint a termelékenység növekedésében is megmutatkozik. 

Az egészség mindenkinek a magánügye, egy vállalat esetében azonban az alkalmazottak egészségügyi problémái a cég teljesítményére is kihatnak. A munkatársak testi-lelk jóléte meghatározó munkahelyi produktivitásukra nézve. Nem mellesleg pedig a táppénzen, betegállományban töltött napok száma is sokat nyom a latban cégszinten. 

Tehát mindenképpen érdemes befektetni a dolgozók egészségébe – de milyen konkrét előnyöket remélhetünk ettől? Az alábbiakban néhány fontosabb szempontot érintünk, amelyek kézzel fogható adatokkal támasztják alá: nem kidobott pénz a munkahelyi egészség fejlesztése. Különösen igaz ez a Magyarországon még újdonságnak számító munkahelyi egészségprogramok esetében. 

Csökken a táppénzes napok száma

Vannak olyan munkahelyek, ahol a munkavállalók speciális körülmények között, például veszélyes anyagokkal dolgoznak. De nem csak ezek befolyásolják károsan az alkalmazottak egészségét. Az ülőmunka önmagában rizikótényező, amely, főleg ha helytelen táplálkozással és inaktív életmóddal párosul, számos testi és lélektani panasz, betegség forrása. És akkor még nem beszéltünk a munkahelyi stresszről, ami szintén jelentős szerepet játszik a dolgozók egészségének romlásában. 

A munkáltató kezében számos eszköz van, hogy ellensúlyozza a dolgozók egészségét károsan befolyásoló hatásokat. A kutatások szerint ezek közül bármelyiket alkalmazzuk, mindenképpen megtérül az erre fordított összeg. 

A szűrővizsgálatok például akár 10-30%-kal is csökkenthetik a táppénzes napok számát. Nem kevésbé hatékonyak a munkahelyi egészségprogramok. Egy amerikai kutatás szerint (Goetzel és munkatársai, 2008) minden egészségprogramra költött dollár 1,4-4,7 dollár hasznot hoz 3 éves távlatban. 

Nő a munkahelyi termelékenység

Képek: Fitpuli.hu

Az egészségi állapot azonban nem csak mennyiségileg, hanem minőségét tekintve is hatással van a dolgozók produktivitására. Egy másik egyesült államokbeli kutatás arra az eredményre jutott, hogy a munkahelyi egészségprogramban részt vevő munkavállalók átlagosan évi 350 dollárral több értéket állítottak elő, mint a programból kimaradó kollégáik. A kutatások szerint ez annak köszönhető, hogy a többet mozgó, egészségesebben élő munkavállalók egyes képességei, például a koncentráció vagy a gyors felfogóképesség sokkal hatékonyabban működnek. 

Kevesebb költség jut egy egészségesebb dolgozóra

Ez az összefüggés evidenciának tűnik, de konkrét kutatások is alátámasztják. A Johnson & Johnson amerikai óriáscég például munkahelyi egészségprogramjának köszönhetően minden egyes dolgozóján átlagosan 565 dollárt spórolt 2009-ben. Ez szám szerint azt jelenti, hogy minden erre a célra fordított dollárral 2-4 dollárt tudtak megtakarítani. 

A magyarázat pedig, hogy a munkavállalóiknál a krónikus betegségek kialakulásának valószínűsége jelentősen csökkent. Így jóval kevesebb betegszabadság és a hiányzásokból adódó termeléskiesés terhelte meg a vállalat kasszáját. Ezt a tendenciát egyébként európai számítások is megerősítették, melyek szerint 1 euró befektetés a munkahelyi egészség fejlesztésébe 3-5-szörös megtérülést hoz. 

A munkahelyi egészségügyi programok képesek megváltoztatni a munkavállalók életmódját

A tanulmányok szerint a munkahelyi egészségügyi programok különösen eredményesek és hatékonyak. Egy harmadik, az USA-ban végzett kutatás szerint ezek a programok még az évtizedek során rögzült rossz szokásokon is képesek változtatni. 

Amikor ugyanis egy vállalatnál elindítanak egy ilyen programot, gyakran “menő” lesz a munkatársak között versenyezni egymással, hogy ki tud jobban teljesíteni. Ugyanakkor “cikivé” válik, ha valaki látványosan kimarad az egészből. Így történhet meg, hogy a kollégák elkezdenek például friss gyümölcsöt fogyasztani, rendszeresen sportolni, és sok más olyan dolgot, amit korábban nem csináltak. 

A cikk a Fitpuli, Magyarország legnépszerűbb digitális munkahelyi egészségprogramja szakmai segítségével készült. 

 

Scroll To Top