Meghalt 170, többségében idős, krónikus beteg, és újabb 1890 magyar állampolgárnál mutatták ki a koronavírus-fertőzést – közölte a koronavirus.gov.hu kedden, kiemelve: eddig 2 432 313 embert oltottak be Magyarországon, közülük 922 886-an már a második adag vakcinát is megkapták.
A kormányzati portálon azt írták: 691 743-ra nőtt a Magyarországon azonosított fertőzöttek száma. Az elhunytaké 22 098-ra, a gyógyultaké 418 568-ra emelkedett.
Az aktív fertőzöttek száma 251 077-re nőtt. Kórházban 12 007 koronavírusos beteget ápolnak, közülük 1440-en vannak lélegeztetőgépen.
Hatósági házi karanténban 44 172-en vannak, a mintavételek száma 4 783 383-ra nőtt.
Kiemelték: az oltás a húsvéti ünnepeket alatt is folyamatos volt. A magyar lakosság 24,2 százaléka már kapott oltást, szemben az uniós 12,7 százalékos átlaggal. A veszélyeztetettségük miatt továbbra is a regisztrált idősek oltása van elöl a sorban, az eddig regisztrált 65 év felettiek 85 százaléka már megkapta az oltást.
Szombattól Budapesten a háziorvosi rendelők és a kórházi oltópontok mellett már a szakrendelőket is bevonták az oltásba, a kijelölt 18 szakrendelőben ma is oltják a fővárosi háziorvosok által szervezett regisztráltakat.
A beoltottak száma rövidesen eléri a 2,5 milliót, ezt követően megkezdődik a lépcsőzetes újraindítás: a kijárási tilalom este 10 óra és reggel 5 óra között lesz érvényben. Az üzletek reggel 5 és este fél 10 között lehetnek nyitva.
Az üzletek – köztük a március 8-a óta zárva tartó üzletek – négyzetméter alapú szabályok mentén nyithatnak ki. Átlagosan tíz négyzetméterenként egy vásárló tartózkodhat majd a boltokban.
A szállodák továbbra sem fogadhatnak vendégeket.
A pedagógusok oltását követően, az iskolák és óvodák április 19-én indulnak újra.
A jelenleg hatályban lévő legfontosabb intézkedések között említették: a maszkviselés a lakott területen belül valamennyi utcán, közterületen kötelező és a másik embertől lehetőség szerint legalább 1,5 méter távolságot kell tartani. Ahol lehet, otthoni munkavégzést javasolnak.
Az esti kijárási tilalom továbbra is érvényben van este 8 óra és reggel 5 óra között. Ez alól csak az igazolt munkavégzéssel lehet mentesülni.
A rendőrség szigorúan ellenőrzi a szabályok betartását, pénzbírságot szabhat ki, és azokat a helyeket, ahol nem tartják be az előírásokat, bezárja. A katonák az ország több városában támogatják a rendőrök munkáját és a kórházban tehermentesítik az egészségügyi dolgozókat.
Az operatív törzs és az oltási munkacsoport módosította az oltási stratégiát, hogy minél előbb minél több ember kapja meg az első oltását.
Az uniós beszerzésből 5 gyártótól (Pfizer-BioNTech, Moderna, AstraZeneca, Janssen, Curevac) várható 24 millió adag vakcina. Ezekből eddig csak a Pfizer, a Moderna és az AstraZeneca rendelkezik uniós engedéllyel és kezdte meg a szállítást Magyarországra. A nyugati vakcinákon túl 3,5 millió ember oltásához elég kínai és orosz vakcina van lekötve. A kínai Sinopharm oltóanyagból eddig 1,1 millió adag vakcina érkezett, ezt elsősorban a háziorvosok használják a regisztrált idősek első és második körös oltásához. Az orosz vakcinát is a regisztrált idősek oltására használják a megyei kórházak oltópontjain. Az OGYÉI két újabb keleti vakcina (CanSino, CoviShield) behozatalát is engedélyezte, de ezek szállítása csak hetek múlva várható.
Emlékeztettek: az otthonukban gyógyuló enyhe és középsúlyos tüneteket mutató koronavírusos betegek kezelésére felírható és ingyenesen kiváltható a Favipiravir gyógyszer, amely megakadályozza a tünetek súlyosabbra fordulását.
A kormány az egészségügyi védekezés fenntartása mellett további családvédelmi intézkedéseken dolgozik és elindította a gazdaság-újraindítási akciótervet – tették hozzá.
Az oldal térképe szerint eddig Budapesten (128 770) és Pest megyében (97 014) regisztrálták a legtöbb fertőzöttet. Ezt követi Győr-Moson-Sopron (38 969), Borsod-Abaúj-Zemplén (38 512) és Hajdú-Bihar megye (36 660). A fertőzésben legkevésbé érintett megye Zala megye (15 130).