A játék nem csupán szórakozás – a gyerekek életében kulcsfontosságú szerepet játszik a fejlődésük szinte minden területén.
A megfelelő játék kiválasztása azonban nem mindig egyszerű feladat. Egy jó játékboltban számtalan lehetőség közül választhatunk, de szülőként fontos, hogy ne csak az aktuális divatra figyeljünk, hanem a gyermek életkorára, érdeklődésére és fejlettségi szintjére is. Ebben a kisokosban segítünk eligazodni a játékboltok világában, hogy tudatosan, örömteli döntést hozhass!
1. Ismerd meg a gyermeked igényeit
Mielőtt játékboltba indulnál, gondold át, milyen típusú játékokat szeret a gyermeked. Szeret-e építeni? Szerepjátékokat játszani? Esetleg inkább a mozgásos tevékenységeket kedveli? Fontos, hogy a játék ne csak szórakoztató, hanem a gyerek érdeklődéséhez illő legyen, így könnyen bevonódik és hosszabb ideig játszik majd vele.
2. Válassz életkornak megfelelően
A játékokon feltüntetett életkor-jelölés nem csupán ajánlás – biztonsági és fejlesztési szempontból is fontos támpont. Egy túl bonyolult játék frusztrációt okozhat, míg egy túlságosan egyszerű nem köti le a gyerek figyelmét. Az életkornak megfelelő játékok segítik a finommotorikát, a kreativitást, a szociális készségeket és a problémamegoldó gondolkodást is.
3. Ne a márka, a tartalom számít!
Gyakran beleesünk abba a csapdába, hogy a legismertebb márkák játékait keressük, pedig számos kiváló, akár hazai gyártó is kínál minőségi és értékes játékokat. Figyeljünk inkább a játék anyagára, tartósságára, a fejlesztési lehetőségekre és arra, hogy a gyerek mennyi ideig tud vele valóban játszani.
4. Fejlesztő vagy szórakoztató? Lehet mindkettő!
Sokan úgy gondolják, hogy ami fejlesztő, az unalmas lehet – pedig ez egyáltalán nem igaz. A legjobb játékok egyszerre fejlesztenek és szórakoztatnak. Egy ügyességi társasjáték, egy logikai kirakó vagy egy kreatív építőjáték nemcsak örömet okoz, hanem észrevétlenül tanít is.
5. Kerüld a túlvásárlást!
Könnyű elveszni a játékbolt kínálatában, főleg, ha a gyerek is velünk van. De a túl sok játék nem feltétlenül jobb – sőt, gyakran pont az ellenkező hatást éri el: a gyerek hamar elunja őket. Inkább válassz kevesebb, de sokoldalúan használható, minőségi játékot.
6. Évszakhoz és alkalomhoz illő játékok
Más típusú játékra van szükség a nyári szünidőben, mint a téli bezártság idején. Figyelj arra is, hogy ha születésnapra vagy ünnepre vásárolsz, az ajándék ne csak pillanatnyi örömöt okozzon, hanem hosszabb távon is lekösse a gyermeket.
7. Támogasd a hazai gyártókat és a minőségi üzleteket
Ma már számos játékbolt kínál természetes alapanyagú, kreatív fejlesztésű játékokat – érdemes előnyben részesíteni ezeket. A Fakopáncs Játékbolt például több budapesti üzlettel is várja a tudatos vásárlókat, ahol személyesen is segítenek megtalálni a gyermek számára legmegfelelőbb játékot.
8. Ne feledkezz meg a biztonságról!
Mindig ellenőrizd, hogy a játék megfelel-e az EU-s biztonsági előírásoknak (CE jelölés), különösen kisebb gyerekek esetén. Ne tartalmazzon lenyelhető apró alkatrészeket, éles éleket vagy mérgező anyagokat.
9. Vonjuk be a gyereket a választásba (ésszel!)
Ha nagyobb gyerekről van szó, érdemes őt is bevonni a választásba, de csak korlátozott keretek között. Adj neki 2-3 lehetőséget, amelyek közül választhat – így biztos lehetsz benne, hogy örülni fog a játéknak, de mégis Te irányítod a folyamatot.