Az európai szélsőjobb, ahelyett, hogy elszigetelten, továbbra is Európa szégyenpadján ülne, homloktérbe került, és központi szerephez jutott Európában – jelentette ki Alexisz Ciprasz, Görögország miniszterelnöke kedden, az Európai Parlament (EP) strasbourgi plenáris ülésén.
Ciprasz, aki az uniós kormányfők közül kilencedikként folytatott eszmecserét az Európai Unió jövőjéről az EP-képviselőkkel, hangsúlyozta, hogy jelentősen megnőttek a különbségek egyes európai országok és régiók között, ami a sovinizmus rémét táplálja, és a szélsőjobbos populizmus malmára hajtja a vizet.
“Széteséshez vezethet, ha Európa szabad utat enged a romboló neoliberalizmusnak és a szélsőjobboldali populizmusnak” – fogalmazott.
Kijelentette, Görögország kitartott az európai út mellett, annak ellenére, hogy egyes országok nem tartottak ki sem az európai gondolat, sem a nehézségekkel küzdő Görögország mellett.
Nagyon sok uniós tagállam nem hisz Európa alapító értékeiben. Az elzárkózás politikáját követik, nem vesznek részt a közös feladatok megoldásában és a válságok kezelésében – mondta Ciprasz.
“Azok veszélyeztetik Európát, akik a politikai spektrum másik oldalán állnak, elutasítva az európai szolidaritást. Ha minden uniós ország kizárólag a saját útját követi, Európa visszazuhan oda, ahol 70 évvel ezelőtt volt a fasizmus tragédiáját követően” – emelte ki.
Véleménye szerint egzisztenciális kérdés az Európa jövőjéről folytatott közös gondolkodás, az, hogy Európa megfelelő válaszokat adhasson a kihívásokra, az Európai Unió esetleges kudarca ugyanis a sovinizmus győzelméhez és a nacionalista konfliktusok kialakulásához vezethet.
Súlyos veszélyről van szó, amely abban áll, hogy reális gazdaságpolitikai elképzelés nélküli, tisztán pénzügyi kérdésekben gondolkodó, emberek akaratát figyelmen kívül hagyó politikai csoportok erősödnek – közölte Alexisz Ciprasz.
“Meg kell előzni, hogy a soviniszta, szélsőjobboldali, széthúzó erők előretörése kiszorítsa a középen álló, európai értékeket képviselő politikai csoportokat, ezért mihamarabb vissza kell térni a szolidaritáshoz, a szociális kohézióhoz” – emelte ki.
Leszögezte: az európai egység megtartásának egyetlen módja a demokrácia, az igazságosság és az átláthatóság fokozása közös és mélyreható reformok révén.
Olyan reformok által, amelyek képesek választ adni a menekültválságra, a klímaváltozás és a biztonságpolitikai kihívásokra – mondta Alexisz Ciprasz.
Ehhez erősebb Európai Parlamentre, erősebb európai intézményekre van szükség, amelyek társadalmi ellenőrzéssel működnek, erősítve a kohéziót a társadalom különböző rétegei és a tagországok között. Fel kell lépni a társadalmi különbségek ellen, új szociális pillére, új menekültügyi rendszerre, a terhek igazságos megosztására van szükség – tette hozzá.
Európa jövőjének nyitja az alapító elvek szem előtt tartása. Ennek mentén kell készülni a jövő tavasszal esedékes európai parlamenti választásokra is – húzta alá a görög miniszterelnök.
Az Európai Bizottság nevében Valdis Dombrovskis alelnök, az euróért és szociális párbeszédért felelős biztos hangsúlyozta, Európa jövője a közös kihívásokra adott közös megoldások szellemiségében gyökerezik, a tagállamokat érintő kihívásokról és kérdésekről folytatott közös eszmecserében. Mint kiemelte, ilyen a migráció kezelése, amely nemcsak egy tagállam, hanem minden európai ország közös felelőssége.
Ezért állt az EU Görögország mellé akkor, amikor arra a legnagyobb szükség volt, de így tett az erdőtüzek okozta tragédia idején is – közölte.
Itt az ideje, hogy a tagállamok hosszú távú, a szolidaritást és a felelősséget szem előtt tartó, a bevándorlás valamennyi dimenzióját lefedő megoldásról állapodjanak meg. Az európaiak számára nem lesz erősebb, kézzelfoghatóbb bizonyíték arra, hogy az unió betartja ígéreteit, és egységes a legfontosabb kihívások kezelésének tekintetében – tette hozzá Dombrovskis.
(MTI)