Csalódást keltett a pénteki NFP adat? Mint korábban említettük, a szerdai erőteljes adatokat és a FOMC jegyzőkönyvének „hawkish” hangvitelét követően az erős foglalkoztatási adat maradt a hiányzó láncszem a FED kettős mandátumának teljes kielégítéséhez, hogy tovább nőjön a nyomás a FOMC kamatemelési előrejelzésén.
IronFX elemzés:
A pénteki adatok azonban azt mutatják, hogy a munkaerőpiac erősödése továbbra is lassú, ami teret ad az FOMC számára, hogy hosszabb ideig tartsa alacsonyan a kamatokat. A 2 éves lejáratú határidős FED Alapok a nap végén 10 bázisponttal zártak alacsonyabban, s a dollár általánosan gyengült. A nem-mezőgazdasági foglalkoztatás (NFP) 209 ezerrel bővült a júniusi 298 ezer után. Ez a 231 ezres előrejelzéstől elmaradt, ami csalódást keltett a piacon, míg a munkanélküliség 6.2%-ra emelkedett a megelőző 6.1%-ról. Havi alapon az átlagos órabérek nem változtak, változatlanul hagyva az éves alapú 2%-os növekedést, mely így elmaradt a 2.2%-os várakozástól.
Véleményünk szerint az adatok jobbak, mint a piac pillanatnyilag tekinti, s azok alaposabb emésztése után a dollárnak ismét erősödnie kellene. Először is, a 209 ezres adat nem rossz, csupán a korábbi 298 ezer tükrében tűnik annak. A kettő havi átlag 253e, ami elég magas. Az elmúlt hat hónap során folyamatosan 200e feletti, ami először történt 1997 óta. A foglalkoztatás növekedése nem korlátozódik néhány szektor erős növekedésére, ellenben egyenletesen oszlik meg a gazdaság ágazatai között. Másodsorban, a munkanélküliségi-ráta növekedése a részvételi hajlandóság erősödésének köszönhető, ami sokkal inkább jelzi a pozitív hangulatot a gazdaság állapotának megítélésében, a nagyobb optimizmust az álláskeresés esélyeire vonatkozóan. Ellenben a jövedelmi adatok valóban csalódást keltőek voltak, különösen a Foglalkoztatási Költség Index meredek emelkedésének csütörtöki bejelentését követően. Összességében azonban azt gondolom, hogy a piac újraértékeli a pénteki adatokat s a dollár folytatja korábbi raliját a hét folyamán.
Ma: A gazdasági naptár hétfőn viszonylag üres a hét többi napjához képest. Az európai napon az egyetlen említésre méltó mutató az Eurózóna júniusi Beszerzési Ár Indexe (PPI). Az előrejelzés szerint változatlanul éves szinten -1,0%-os lesz, ami további aggodalmat okozna az alacsony inflációs nyomás miatt az Eurozónában.
A Egyesült Királyságból a júliusi építőipari Beszerzési Menedzser Index (PMI) érkezik és az előrejelzés szerint az adatok enyhén csökkentek, ami igazolná a Bank of England új jelzáloghitel szabályozásának hatására kezdődő lehűlést a lakáspiacon.
A mai nap folyamán nincs jelentősebb esemény vagy hír az USA-ból, illetve nem tartanak ma beszédet.
A hét hátralévő részében: Számos központi bank ülésezik a hét folyamán. Kedden a Reserve Bank of Australia (Ausztrál Jegybank) tart kamatdöntő ülést. A várakozások szerint az RBA egyhangúan a kamatok változatlanul hagyása mellett szavaz, azonban az RBA negyedéves Monetáris Politikai Jelentése, melyet pénteken bocsátanak ki, mélyebb bepillantást fog nyújtani az RBA pozícióját illetően. Csütörtökön a Bank of England (Angol Központi Bank) és az Európai Központi Bank monetáris tanácsai üléseznek. Ismételten nem valószínű változás az Angol Központi Bank monetáris politikájában, s piaci hatása valószínűleg minimális lesz. Ezzel szemben azonban az ülésről Augusztus 20-án közreadott jegyzőkönyv tartalmazhat érdekességeket, különösen az utóbbi időszak gyengébb gazdasági adatait követően, melyek aggodalomra adtak okot az angol gazdaság helyreállását illetően. Néhány elemző arra számít, hogy a korábbi konszenzus megtörik és láthatjuk az első szavazatot a kamatemelés irányába. Az Eurozónából nem számítunk változásra a monetáris politikát illetően mindaddig, míg az EKB által Júniusban bejelentett könnyítési programot nem ültették át a gyakorlatba teljes mértékben. Annak ellenére sem számítunk változásra, hogy a jelek az Eurozóna gazdasága helyreállásának további gyengülését mutatják.
Ami a mutatókat illeti, kedden kapjuk meg a szolgáltatási-szektor Beszerzési Menedzser Indexét (PMI) Júliusra, azokból az országoktól, melyekből pénteken a termelési-szektor PMI adatai láttak napvilágot. Az Eurozónában az kiskereskedelmi értékesítési adatok szintén várhatóak. Szerdán, Új-Zéland negyedéves munkanélküliségi rátája az előrejelzések szerint csökkent, miközben a részvételi arány várhatóan változatlan marad. Németországban a gyári megrendelések száma Júniusban az előrejelzések szerint fordulatot vett havi alapon, míg az éves ráta várható lassulása további aggodalomra adhat okot az EU legerősebb gazdaságának helyreállását illetően. Az Egyesült Királyságból júniusi ipari termelési adatokat várunk, valamint az Egyesült Államokból várható a kereskedelmi számlaegyenleg ugyanerre a hónapra. Csütörtökön, az ausztrál munkanélküliségi ráta várható Júliusra, és a német ipari termelés Júniusra. Végül pénteken Japánból és Németországból júniusi folyószámla adatokat kapunk, valamint kereskedelmi mérleget Kínából. Kanada júliusi munkanélküliségi rátája szintén várható.
A Piac
Az EUR/USD újra 1.3400 felett
Az EUR/USD emelkedett pénteken, áttörve a lila csökkenő trendcsatorna felső vonalát, és visszatért az 1.3400-es (S1) szint fölé. Habár, az emelkedést megállította az 1.3445-ös (R1) ellenállási szint, ami megegyezik a július 1 -31 közötti csökkenés 23,6%-os visszatérési szintjével. Bár várható a jelenlegi emelkedés folytatása, a hosszú távú kép azonban, véleményem szerint, még mindig negatív, mivel a nagyobb időtávú diagramon az árfolyam alacsonyabb csúcsokat és völgyeket mutat a kék csökkenő trendcsatornán belül, ami a napi grafikonon köti össze a minimum és maximum szinteket. A 14 napos RSI kilépett túlértékesített tartományából, míg a napos MACD elérte alsó szintjét és készen áll jelző vonala fölé emelkedni a közeljövőben, megerősítve abbéli nézetemet, hogy nem zárható ki a visszatérés folytatódása, valószínűleg az 1.3500-ös (R2) pszichológiai akadály tesztelésével, most már mint ellenállás szint.
Támasz: 1.3400 (S1), 1.3365 (S2), 1.3350 (S3).
Ellenállás: 1.3445 (R1), 1.3500 (R2), 1.3540 (R3).
EUR/JPY megmaradt a 200 napos mozgó átlaga alatt
EUR/JPY konszolidatív módon mozgott, megmaradva a 137.85 (E1) ellenállás és a 200 napos mozgóátlag alatt. Meglátásom szerint a rövidtávú kilátások emelkedésre utalnak és a 137.85 (E1) áttörése tovább vezetheti az árfolyam harcát a következő 138.45 (E2) ellenállásáig. A napi grafikonon, a 14 napos RSI az 50-es szintje fölé emelkedett, míg a napi MACD keresztezte jelző vonalát és nullás tartománya felé halad, megtartva a rövidtávú emelkedő momentumot. A keresztárfolyam közel tartózkodik a 200 napos mozgóátlagához és egy bika jellegű kereszteződés a közeljövőben növeli a pozitív kilátásokat az EUR/JPY devizapár számára.
Támasz: 137.35 (T1), 136.65 (T2), 136.40 (T3).
Ellenállás: 137.85 (E1), 138.45 (E2), 138.75 (E3).
GBP/USD belépett a 80 napos EMA alá
A GBP/USD pár tovább csökkent az 1.6880-as korlát alá, mely egybeesik a Május 29. és Július 15. közötti emelkedés 61.8%-os visszatérési szintjével. Jelen elemzés írásakor, a ráta kis mértékben az 1.6800-as (S1) támaszszintünk felett mozog, ahol egy egyértelmű letörés egy nagyobb medve-jellegű trend lehetőségét is hordozhatja és megnyithatja az utat a következő 1.6700-as (S2) támaszszint felé. Mindaddig, amíg az árfolyam az alacsonyabb minimum szint és alacsonyabb maximum szint mintát követi a kék csökkenő trend vonal alatt, illetve mindkét mozgóátlag alatt, a rövid-távú kilátás lefelé mutat. Az átfogóbb képet nézve, a kábel áttörte a 80-napos exponenciális mozgóátlagot először egy teljes évet követően, ezzel egyre nagyobb lehetőséget adva a további csökkenésre, legalább az 1.6700-as zónáig.
Támasz: 16800 (S1), 1.6700 (S2), 1.6650 (S3).
Ellenállás: 1.6880 (R1), 1.6950 (R2), 1.7000 (R3).
Arany visszafordul az 1280-as szintről
Arany erősen visszaesett pénteken, miután támaszra talált az 1280-as árfolyamnál, a Június 3 – Július 10 közötti emelkedés 61.8%-os visszatérési szintjén. Az erősödést megállította az 1295-ös (R1) szint kicsivel az 50-es mozgó átlag alatt. Az RSI elérte az 50-es vonalat és kicsivel lejjebb került, míg a MACD kicsivel a jelzővonala felett tartózkodik. Bár a grafikon továbbra is alacsonyabb minimumokat és alacsonyabb maximumokat mutat, az indikátorok által mutatott vegyes képet követően egyelőre kivárnék a továbbiakat illetően. Ráadásul a napi charton mind az 50-es és a 200 napos mozgó átlag oldalazást mutat, ami okot ad arra, hogy marad az oldalazás. Egy határozott letörés a 1280 (S1) akadály alá jelezhetné a további csökkenés valószínűségét a következő cél, a 1265 (S2) támasz zóna irányába, míg az 1312 (R2) fölé történő mozgás lehet egy jel arra, hogy Július 10. és 31-e között csökkenés csak a 61.8%-as korrekciója volt a Június 3. és 10-e közötti emelkedő trendnek.
Támasz: 1280 (T1), 1265 (T2), 1258 (T3).
Ellenállás: 1295 (E1), 1312 (E2), 1325 (E3).
WTI támaszra talált 97.00 közelében
WTI visszaesett valamelyest, de támogatásra talált kevéssel 97.00 (T1) fölött, és visszapattant. Ez megerősíti az álláspontom, miszerint célszerűbb kivárni egy letörést a 97.00 (T1), mielőtt a csökkenő trend folytatását várnánk. Egy ilyen lépés megnyithatja az utat a 95.85 (T2) zóna felé, mely egybeesik a Július 15 – 23 közötti emelkedő hullám 161.8%-os visszatérési szintjével. Mindazonáltal, figyelembe véve indikátorainkat, én megvárnám a további visszatérést mielőtt az eladói oldal ismételt dominanciájára számítanék, talán a 98.65 (E1) ellenállásszint lehet a teszt. Az RSI elhagyta a túlértékesített szintet, míg az MACD elérte mélypontját és az elemzés írása közben jelzővonalát teszteli. Ránagyítva az 1 órás grafikonra azt látom, hogy az órás momentum indikátoraink szintén a korrekció folytatását erősítik meg. A 14 órás RSI az 50-es érték fölé mozgott, míg az órás MACD már a jelző szintje fölött van, felfelé mutat és közelít a nullás értékhez.
Támasz: 97.00 (T1), 95.85 (T2), 94.00 (T3).
Ellenállás: 98.65 (E1), 100.45 (E2), 101.00 (E3)
Gazdasagportal.hu Gazdasági és tőzsdei hírek.
