Forex, tőzsde, deviza, arany, olaj technikai és fundamentális elemzése – 2014.05.16

A kockázati prémium visszatérése A kötvények szerdán rallyztak, de jelentős reakció volt tapasztalható az ellenkező irányban csütörtökön, több piacon. Egyes periférikus európai országok vártnál alacsonyabb 1. negyedéves GDP adatai arra emlékeztették az embereket, hogy a) ezen országok adósság-GDP aránya nem feltétlenül javul, valamint a b) periférikus eurozónabeli kötvényekbe a jelenlegi szinten szinte semmi kockázati prémium nincs beépítve.

IronFX napi elemzés:

•Visszatért a kockázati prémium, mivel az eurozóna periférikus országainak kötvényhozamai emelkedtek
  • –A kedvezőtlen GDP adatok emlékeztetik a befektetőket, arra, hogy a növekedési rátának nagyobbnak kell lennie a kamatlábaknál ahhoz, hogy az adósság/GDP arány csökkenjen
  • –A periférikus országok kötvényeinek hozama emelkedett, a német Bund kötvények hozama csökkent, mivel a befektetők a minőségi kötvényeket keresik
  • –Az USA-beli 10 éves futamidejű kincstárjegy hozama 2,5% alá csökkent
A kockázati prémium a feltörekvő piacokbeli devizákhoz is visszatért
  • Az USD a legtöbb feltörekvő piacokbeli devizával szemben erősödött
  • Az USD-hoz képest bekövetkezett visszapattanás szintje a devizák egyedi hátterétől függ, nem pedig általános jelenségtől
Az USD a legtöbb G10 devizával szemben erősödött az alacsonyabb USA-beli kamatlábak ellenére
  • A JPY kivétel a biztonsági befektetési eszközökbe áramlás miatt
  • Figyelemre méltó, hogy az USD a legtöbb devizával szemben erősödött annak ellenére, hogy az USA-beli kamatlábak és a kamatlábakkal kapcsolatos várakozások csökkentek. Ez jelzi, hogy az USA-beli mutatók javulásával visszatér az USA iránti bizalom
Ma:
  • Eurozóna: Az eurozóna márciusi kereskedelmimérleg-többlete várhatóan emelkedett; nem befolyásolja a piacot
  • USA:  Az új lakásépítések és az építési engedélyek száma áprilisban nőtt az előrejelzések szerint, miközben a Michigani Egyetem előzetes májusi fogyasztói hangulatindexe a becslés szerint emelkedik; Ha az USA-ban további kedvező gazdasági hírek látnak napvilágot különösen a lakáspiacon, az valószínűleg támogatja a dollárt a további rallyban.

 

Részletes elemzés:

 

  • A kockázati prémium visszatérése A kötvények szerdán rallyztak, de jelentős reakció volt tapasztalható az ellenkező irányban csütörtökön, több piacon. Egyes periférikus európai országok vártnál alacsonyabb 1. negyedéves GDP adatai arra emlékeztették az embereket, hogy a) ezen országok adósság-GDP aránya nem feltétlenül javul, valamint a b) periférikus eurozónabeli kötvényekbe a jelenlegi szinten szinte semmi kockázati prémium nincs beépítve. Rövidebb (5 éves) időtávot tekintve Írország alacsonyabb kamatlábakon kapott kölcsönt, mint az Egyesült Királyság és Spanyolország, valamint az USA! (jóllehet, különböző devizákban). Amint arra az egyik, NBC weboldalán közzétett cikkemben rámutattam („Az új görög kötvény többet mond Németországról, mint Görögországról”, április 11. http://www.cnbc.com/id/101574949), ha egy ország kamatlába magasabb, mint a növekedési ráta, akkor az adósság általi teher (a GDP százalékában) automatikusan emelkedni fog. Az országnak minden eddiginél magasabb elsődleges költségvetési többletet kell fenntartania ahhoz, hogy az adósság ne sújtsa. A befektetők látszólag hirtelen rájöttek arra, hogy még mindig ez a helyzet áll fenn a periférikus országokkal kapcsolatban. Spanyolország 1. negyedéves növekedése gyorsulást mutatott, ám Portugália gazdasága negyedéves szinten 0,7%-kal csökkent, és több „mag” ország rosszul teljesített (konkrétan Hollandia a negyedéves szinten -1,4%-os adatával). Ez visszahelyezte a kockázati prémiumot a periférikus országok kötvényeibe és hozamaiba, amelyek egyes országok esetében közel 20 bázisponttal emelkedtek. Másrészt a német Bund kötvények hozama 6 bázisponttal csökkent, mivel a befektetők kereslete megnőtt a minőségi kötvények iránt.
  • A kockázati prémium visszatérése a devizákat is érintette, és az amerikai dollár az általunk követett legtöbb feltörekvő piacokbeli devizával szemben erősödött. A TRY volt a legnagyobb vesztes, mivel Törökországban a szakszervezetek a bányabaleset miatt tüntetve sztrájkba kezdtek. A HUF, a ZAR és a BRL nem volt messze ettől. A vesztesek regionális különbözősége jelzi, hogy ez nem feltétlenül „általános jelenségnek” vagy az Ukrajnával kapcsolatos félelmeknek, hanem inkább az egyes országok konkrét problémáinak tudható be. A HUF például gyengült, miután törvénybe iktatták, hogy a Magyar Nemzeti Banknak kötelező támogatnia a kormány gazdaságpolitikáját. Az egyedüli feltörekvő piacokbeli deviza, amely figyelemre méltóan erősödött az amerikai dollárhoz képest, az INR volt, amely rallyzott, amikor a szavazás eredményeit kezdték közzétenni, és úgy tűnik, hogy a BJP koalíció vezet. Az indiai részvények árfolyama az utóbbi öt év tekintetében a legjobban emelkedett a hírek hatására. Egyelőre óvatos lennék a carry trade ügyletekkel kapcsolatban, bár a 10 éves futamidejű USA-beli hozamok most 2,5% alatt vannak, a mohóság valószínűleg ismét túlsúlyba kerül a félelmekkel szemben néhány nap múlva, és a befektetők körében ismét megélénkül a kockázatvállalás.
  • A G10 devizákat illetően az USD a legtöbbel szemben erősödött (a biztonsági befektetések növekedése miatt a JPY kivételével).
  • A Fed elnöke, Janet Yellen az USA Kereskedelmi Kamarája és az USA Kisvállalkozói Hivatala számára tartott beszédet, de nem árult el többet a Fed politikájáról.
  • Az európai nap viszonylag eseményekben szegény, mivel nem látnak napvilágot főbb piacbefolyásoló hírek. Európában csak az eurozóna márciusi kereskedelmimérleg-egyenlegét teszik közzé. A térség kereskedelmimérleg-többlete az előrejelzés szerint 13,6 milliárd euróról 16 milliárd euróra emelkedett.
  • Az USA-ban az új lakásépítések és az építési engedélyek száma áprilisban nőtt az előrejelzések szerint, miközben a Michigani Egyetem előzetes májusi fogyasztói hangulatindexe a becslés szerint 84,1-ről 84,5-re emelkedik. Ha az USA-ban további kedvező gazdasági hírek látnak napvilágot különösen a lakáspiacon, az szerintem valószínűleg támogatja a dollárt a további rallyban.
  • Yellen elnök mellett két másik hivatalnok is beszédet tart pénteken. Az EKB Igazgatótanácsának tagja, Benoit Coeure egy konferencián szólal fel; miközben a St. Luis-i Fed elnöke, James Bullard prezentációt tart a gazdaságról és a monetáris politikáról az Arkansasi Bankárok Szövetségének.

 

Az EUR/USD pár visszapattant az 1,3650-es szintről

EURUSD_16May2014

  • Az EUR/USD pár lefelé áttörte az 1,3695-ös akadályt csütörtök délelőtt, és elérte a következő korlátot az 1,3650-es (T2) szinten. A pár azonban visszapattant a nap későbbi részében, és ismét az 1,3695-ös (T1) szint felett zajlott a kereskedés. Figyelembe véve, hogy az RSI emelkedett, miután kilépett túlértékesített tartományából, és azt, hogy az MACD – bár medve jellegű tartományban van – jelző vonala felett van, nem zárnám ki a növekvő hullám folytatódását, és talán tesztelni fog az 1,3745-ös (E1) tartomány közelében. Mindazonáltal a rövid távú kilátást továbbra is csökkenőnek látom, és a tegnapi előremenetel korrekciós hullám volt. Ennek eredményeképpen a medvék várhatóan átveszik az irányítást a közeljövőben, és ismét megcélozzák az 1,3650-es (T2) támaszszintet.
  • Támaszszint: 1,3695 (T1), 1,3650 (T2), 1,3600 (T3).
  • Ellenállásszint: 1,3745 (E1), 1,3790 (E2), 1,3815 (E3).

  Az EUR/JPY készen áll egy újabb lefelé történő áttörésre?

EURJPY_16May2014

  • Az EUR/JPY pár a 140,00-es pszichológiai korlát alá került, majd csökkent, és elérte a következő támaszszintet (139,15 – T1). Amíg az árfolyam alacsonyabb minimum szinteket és alacsonyabb maximum szinteket ér el mindkét mozgóátlag alatt, negatív képet látok. A 139,15-ös (T1) támaszszint egyértelmű, lefelé történő áttörése utat nyithat a következő, 137,55-ös (T2) akadályhoz. A napi grafikonon a napi MACD elhagyta semleges vonalát, és negatív jelzést kapott, ami megerősíti a közelmúltbeli, medve jellegű momentumot, és kedvez a csökkenés folytatódásának.
  • Támaszszint: 139,15 (T1), 137,55 (T2), 136,20 (T3)
  • Ellenállásszint: 140,00 (E1), 141,00 (E2), 142,40 (E3).

A GBP/USD vegyes marad

GBPUSD_16May2014

  • A GBP/USD pár lefelé áttörte az 1,6820-as korlátot, majd csökkent, és támaszszintre talált az 1,6760-as (T1) korlát közelében, amely valamelyest a hosszabb távú, növekvő tartomány alsó határa felett van, amely összeköti a maximum szinteket és a minimum szinteket a napi grafikonon. Az árfolyam a korábban említett tartományon belül marad, ami által a hosszú távú növekvő trend érvényben marad, de ha ezen a héten a hétfői nyitó szintnél alacsonyabban zár, megerősíti a heti grafikonon észlelt „hullócsillagot”, és további csökkenéseket indíthat el. Ennek eredményeképpen egyelőre fenntartom semleges nézetemet a pár általános képével kapcsolatban. Visszatérve a 4 órás grafikonra, az RSI visszapattant 30-as szintjéről, miközben az MACD – bár negatív tartományban van – felfelé áttért indító vonalán, ami egyelőre kedvez a növekvő mozgásnak.
  • Támaszszint: 1,6760 (T1), 1,6700 (T2), 1,6600 (T3).
  • Ellenállásszint: 1,6820 (E1), 1,6900 (E2), 1,7000 (E3).

Az arany nem választ irányt

XAUUSD_16May2014

  • Az arany képtelen volt az 1300-as szint felett maradni, és ismét csökkent. Úgy tűnik, hogy a nemesfém az oldalirányú útvonalat kedveli az 1280-as (T1) támaszszint és az 1315-ös (E2) ellenállásszint között maradt. Mindkét mozgóátlag oldalirányba mutat, miközben a napi MACD és a napi RSI is semleges szintjei közelében van, ami megerősíti a nemesfém trenden kívüli képét. Az 1315-ös (E2) szint felfelé való áttörése szükséges ahhoz, hogy a kép pozitívvá váljon, és megcélozhatja az 1330-as (E3) ellenállásszintet, miközben az 1280-as (T1) szint lefelé történő áttörésével elérheti az 1268-as (T2) támaszszintet.
  • Támaszszint: 1280 (T1), 1268 (T2), 1250 (T3).
  • Ellenállásszint: 1305 (E1), 1315 (E2), 1330 (E3).

Az olaj visszaesik

CLM4_16May2014

  • A WTI visszaesett, és ismét a 102,00-es szint alá került, de elérte a támaszszintet valamelyest a 101,15-ös (T1) sáv felett, majd ismét visszatért, hogy tesztet hajtson végre a 102,00-es (E1) akadály közelében.  Amíg a WTI magasabb maximum szinteket és magasabb minimum szinteket ér el mindkét mozgóátlag felett, a növekvő trend érvényben marad. Mivel azonban mindkét momentum mutatószám még mindig csökken – az MACD indító vonala alatt marad -, egyelőre semleges álláspontra helyezkedem, amíg egyértelműbb képet nem kapunk arról, hogy a növekvő trend valószínűleg folytatódik-e.
  • Támaszszint: 101,15 (T1), 99,85 (T2), 98,85 (T3).
  • Ellenállásszint: 102,00 (E1), 103,00 (E2), 104,00 (E3).

 

Scroll To Top