Forex, tőzsde, deviza, arany, olaj technikai és fundamentális elemzése – 2014.05.07

Egy éve volt…Nem pontosan (valójában tavaly május 22-én) egy naptári éve volt, amikor a Fed előző elnöke, Bernanke beszámolót tartott a gazdasági kilátásról az USA Kongresszusának Közös Gazdasági Bizottsága előtt. Az eseményről nyilvántartott anyag szerint valójában nem használta a „fokozatos csökkentés” szót. A következőképpen nyilatkozott: „Ha látjuk, hogy a javulás (a munkaerő-piacon) folyamatos, és meggyőződtünk arról, hogy az fenntartható lesz, a következő néhány értekezlet során csökkenthetjük kötvényvásárlásaink ütemét”. 

IronFX napi elemzés:

Az USD majdnem minden általunk követett devizával szemben gyengült
  • A kereskedelmimérleg-deficit csökkent, de az import növekedése csökkenti az 1. negyedéves GDP-t
  • 2014-ben új minimum szintre kerül a GBP, a NOK és az NZD devizákkal szemben
A GBP-t fellendítette a Financial Times-ban szereplő cikk, amely szerint a monetáris politikai bizottság tárgyalja a kamatlábemelést
  • A GBP/USD pár tegnap 4 bázisponttal maradt el az 1,70-es szinttől; hamarosan újabb kísérlet várható
Az NZD gyengült az RBNZ kormányzójának beavatkozásra vonatkozó „fenyegetése” hatására
  • Wheeler szerint az erős NZD befolyásolja a kamatláb meghatározását; érdemes lehet beavatkozni, ha a deviza tovább erősödik annak ellenére, hogy az export árak csökkennek
  • A tej ára tovább csökken
  • Mindazonáltal, mivel a kormány költségvetése többletben van, az NZD várhatóan vonzó marad
Ma:
  • Eurozóna: Németország gyári rendelésállománya a becslés szerint márciusban lassult
  • USA: Yellen beszámolója a Közös Gazdasági Bizottság előtt. 2014-ben új minimum szinteknek lehetünk tanúi az USD esetében bizonyos devizákkal szemben, ha Yellen kételkedést mutat azzal kapcsolatban, hogy a Fed vajon be fogja-e fejezni a mennyiségi könnyítést menetrend szerint, az idei év későbbi pontján, vagy próbálja „visszatolni” a megszorítás kezdetére vonatkozó piaci várakozásokat.

Részletes elemzés:

  • Egy éve volt…Nem pontosan (valójában tavaly május 22-én) egy naptári éve volt, amikor a Fed előző elnöke, Bernanke beszámolót tartott a gazdasági kilátásról az USA Kongresszusának Közös Gazdasági Bizottsága előtt. Az eseményről nyilvántartott anyag szerint valójában nem használta a „fokozatos csökkentés” szót. A következőképpen nyilatkozott: „Ha látjuk, hogy a javulás (a munkaerő-piacon) folyamatos, és meggyőződtünk arról, hogy az fenntartható lesz, a következő néhány értekezlet során csökkenthetjük kötvényvásárlásaink ütemét”. Ez megváltoztatta a globális befektetési színteret; hatására az USA-beli 10 éves futamidejű kötvények hozama visszatért 2% fölé (azóta nem volt ezen szint alatt), és megfordította a feltörekvő piacokra tartó pénzáramlást. Mindazonáltal az USA-beli részvénypiacon azóta további emelkedés volt tapasztalható a kötvényhozamokkal együtt. A befektetők ma éjjel figyelemmel kísérik, hogy a Fed új elnöke, Janet Yellen mit nyilatkozik az azonos témában. A havi munkanélküliségi ráta 6,5%-os „kiváltó” szint alá csökkent, amelyre az FOMC azt szokta mondani, hogy átgondolják a kamatlábbal kapcsolatos politikájukat, ezért a témáról alkotott véleményét a befektetők szorosan figyelemmel kísérik. Várhatóan eléggé óvatos lesz azzal kapcsolatban, hogy mikor kezdik el esetleg emelni a kamatlábakat. Hangsúlyozott más, a „nyomásra” utaló mérőszámokat a munkaerő-piacon, például a bérek emelkedését, amelyek enyhék maradtak. Szerintem várhatóan nem ismétli meg az előző, „hat hónapos” becslését.
  • Tegnap az USA kereskedelmi adatai a kereskedelmimérleg-deficit bizonyos mértékű csökkenését mutatták, mivel az export fordulatot vett, de az import is emelkedett, ami lefelé ható nyomást gyakorol a már alacsony 1. negyedéves GDP adatra. Ez nyomást gyakorolt a dollárra, és az USA devizája új minimum szintre került idén, több devizával szemben (GBP, NOK és NZD). 2014-ben új minimum szinteknek lehetünk tanúi, ha Yellen kételkedést mutat azzal kapcsolatban, hogy a Fed vajon be fogja-e fejezni a mennyiségi könnyítést menetrend szerint, az idei év későbbi pontján, vagy próbálja „visszatolni” a megszorítás kezdetére vonatkozó piaci várakozásokat.
  • Másrészt az angol fontot támogatta az éjszaka folyamán az, hogy a Financial Times egyik cikkében ez állt: „mivel a munkanélküliségi ráta most már a BoE 7%-os küszöbértéke alatt van, a Bankot többé nem kötelezi a tavaly augusztusi iránymutatása arra, hogy a kamatlábakat az eddigi legalacsonyabb szinten (0,5%) tartsa. A monetáris politikai bizottság tagjainak előrejelzése szerint nagyobb véleménykülönbség várható soraikban”. Miközben nem várható változás a holnapi értekezleten, „a BoE negyedéves előrejelzése és inflációs jelentése a jövő héten valószínűleg további eltolódást jelez majd a kamatlábak korábbi emelése irányába” – állt a cikkben. Tegnap a piac csupán 4 pippel maradt el az 1,70-es szinttől; egy újabb kísérlet egyre valószínűbb és valószínűleg sikeres lesz.
  • Az éjszaka folyamán a leggyengébb deviza az NZD volt, amely – ahogyan tegnap elhangzott – a közelmúltban egyre erősödött. A visszafordulás azután következett be, miután az RBNZ kormányzója, Wheeler elmondta, hogy az erősödő deviza tényezővé válhat a kamatlábak meghatározásával kapcsolatos döntésben, valamint azt, hogy a deviza folyamatos, az export csökkenő árai ellenére fennálló erőssége esetleg alátámasztja a beavatkozást. A megjegyzés aznap látott napvilágot, amikor Új-Zéland teljes tejporának ára már a hatodik egymást követő aukción csökkent. A február 5-i aukció óta mostanra 22%-kal csökkent. Ezenkívül az ország munkanélküliségi rátája is a vártnál magasabb volt az 1. negyedévben. Mindazonáltal továbbra is úgy vélem, hogy a piac folytatja az NZD vásárlását, amint az ország költségvetése többletbe megy át – ritka a G10 országok körében -, ezért az NZD rallyja várhatóan folytatódik a konszolidációs időszakot követően.
  • A RUB volt az általunk követett feltörekvő piacokbeli devizák legerősebbike, mivel az ukrajnai feszültség kissé alábbhagyott, vagy legalábbis az ukrajnai feszültségre irányuló figyelem csökkent.
  • Az európai nap Svájc áprilisi munkanélküliségi rátájával veszi kezdetét, amely várhatóan változatlanul 3,2% (SA). Németország gyári rendelésállománya a becslés szerint márciusban lassult, miközben a francia ipari termelés várhatóan gyorsult azonos hónapra vonatkozóan.
  • Kanada márciusi építési engedélyeinek száma az előrejelzés szerint havi szinten +4,0%-kal emelkedett, miután februárban havi szinten 11,6%-kal csökkent. Múlt hónapban a kanadai dollár 0,15%-kal gyengült 20 perccel azután, miután közzétették a negatív meglepetést, majd 60 percen belül helyreállt.

Az EUR/USD pár az 1,3900-es szint felett

EURUSD_07May2014

  • Az EUR/USD pár kedden jelentősen emelkedett, és áttörte az 1,3900-es akadályt, majd elérte az 1,3950-es szintet. Szerintem az 1,3900-es korlát áttörése semlegesről pozitívra változtatja meg a rövid távú kilátást, és a vevők várhatóan tesztelik a március 13-i maximum szintet (1,3965 -E1). Ezen ellenállásszint egyértelmű, felfelé való áttörése elérheti az 1,4000-es (E2) kritikus sávot. Mindazonáltal, figyelembe véve, hogy az RSI kilépett túlvásárolt tartományából, bizonyos mértékű további konszolidáció vagy visszatérés várható a további előremenetel előtt.
  • Támaszszint: 1,3900 (T1), 1,3815 (T2), 1,3790 (T3).
  • Ellenállásszint: 1,3965 (E1), 1,4000 (E2), 1,4100 (E3).

 

Az USD/JPY párban a medvék átveszik az irányítást

USDJPY_07May2014

  • Az USD/JPY pár tovább csökkent, miután áttörte a 102,00-es sávot, és elérte a 101,50-es (T1) támaszszinti korlátot. A rövid távú kép ismét csökkenővé vált, és a 101,50-es (T1) szint egyértelmű, lefelé történő áttörése tesztelheti a következő támaszszintet (101,25 – T2). Az MACD jelző és zérus vonala alatt van, megerősítve az árfolyam mozgásának medve jellegű momentumát. Az RSI azonban elérte a támaszszintet 30-as szintje közelében, ezért nem zárható ki a növekvő korrekciós hullám, mielőtt a medvék ismét felülkerekednek.
  • Támaszszint: 101,50 (T1), 101,25 (T2), 100,75 (T3).
  • Ellenállásszint: 102,00 (E1), 102,70 (E2), 103,00 (E3).

Az EUR/GBP pár készen áll a legutóbbi tartományából való kilépésre?

EURGBP_07May2014

  • Az EUR/GBP pár csökkent, és az írás idején ismét teszteli a közelmúltbeli oldalirányú útvonal alsó határát a 0,8200-es (T1) szinten. Az 0,8200-es (T1) szint egyértelmű, lefelé történő áttörése csökkenőre változtatja az irányt, és további hosszabbításokat válthat ki a következő támaszszint felé (0,8155 – T2). Az MACD jelző és zérus vonala alá csökkent, miközben az RSI továbbra is csökkenő útvonalat követ, ami kedvez a további csökkenéseknek. A növekedést tekintve a 0,8200-es (T1) közelében történő visszapattanás az árfolyamot a tartományban tartja, és talán megcélozza a plafont (0,8246 – E1).
  • Támaszszint: 0,8200 (T1), 0,8155 (T2), 0,8085 (T3).
  • Ellenállásszint: 0,8246 (E1), 0,8285 (E2), 0,8310 (E3).

Az arany visszaesik

XAUUSD_07May2014

  • Az arany valamelyest csökkent, és ezúttal támaszszintként ismét tesztelte az 1305-es (T1) sávot. A magasabb minimum szint valószínűsége továbbra is fennáll, és mivel a nemesfém mindkét mozgóátlag felett és az előző csökkenő trendvonal felett van, még mindig pozitív a kép. Figyelembe véve azonban, hogy az RSI elérte a 70-es szintet és csökkent, nem zárható ki bizonyos mértékű további konszolidáció vagy további visszatérés, mielőtt a bikák ismét felülkerekednek. A heti grafikonon két egymást követő „kalapács” gyertya alakzat azonosítható, ami fokozza a további előremenetel valószínűségét.
  • Támaszszint: 1305 (T1), 1280 (T2), 1268 (T3).
  • Ellenállásszint: 1330 (E1), 1342 (E2), 1354 (E3).

Az olaj ismét visszapattan

CLM_07May2014

  • A WTI erős támaszszintet ért el a 98,85-ös (T1) támaszszinti tartomány közelében, majd emelkedett. Mivel a WTI nem volt képes alacsonyabb minimum szintet elérni, semlegesre módosítom nézetemet. A korai európai reggel során az ár a 100,45-ös (E1) ellenállásszint felé tart, amelynek felfelé való áttörése elérheti a 101,25-ös (E2) ellenállásszintet és az előző kék hosszú távú növekvő trendvonalat. Mindkét momentum mutatószám folytatja növekvő útvonalát, miközben úgy tűnik, hogy az MACD pozitív jelzést kapott, jelezvén, hogy a közelmúltbeli növekvő hullám valószínűleg még nem ért véget.
  • Támaszszint: 98,85 (T1), 98,00 (T2), 97,00 (T3).
  • Ellenállásszint: 100,45 (E1), 101,25 (E2), 102,00 (E3).

 

Scroll To Top