A dollár általánosságban erősödött a G10 devizákkal szemben ma reggel; a fő kivételt a két biztonsági befektetési deviza, a JPY és a CHF képezte. Erősödésük a részvénypiacokon a pénteken bekövetkezett jelentős esések ellenére következett be, amely ma reggel folytatódott Ázsiában.
IronFX napi elemzés:
Az USD általánosságban erősödött, a feltörekvő piacok devizái tovább gyengültek
- A biztonsági befektetési eszközök (JPY és CHF) a fő nyertesek, mivel a részvénypiacokon esés következett be.
- RUB, ZAR több mint 1%-kal gyengült; a feltörekvő piacok CDS spread-jei emelkednek; ez továbbterjedhet.
- Az arany emelkedett, az ezüst és a többi nemesfém nem.
Japán kereskedelmimérleg-deficitje decemberben szezonálisan korrigált bázison csökkent.
- Rekordnagyságú kereskedelmimérleg-deficittel rendelkezett 2013-ban (11,5 billió JPY; a 2012-es 6,9 billió JPY volt).
- Az import felülmúlta az előző maximum szintet, míg az export több mint 20%-kal alacsonyabban volt.
- Míg a biztonsági befektetési eszközökbe való áramlás átmenetileg fellendítheti a japán jent, a kereskedelmi mérleg romlása hosszabb távon alááshatja azt.
Ma: Ifo index valószínűleg emelkedik, ami fellendítheti az EUR/USD párt; az USA-beli új lakásértékesítések várhatóan tovább csökkennek, a dallasi Fed index valamelyest emelkedik, ami nem valószínű, hogy támogatja az amerikai dollárt.
A héten: FOMC értekezlet: szerdán a fókuszban. A piac szerint ismét 10 milliárd dollárral csökkentik a kötvényvásárlást.
- Ezután nem lesz sajtókonferencia; a nyilatkozatot és a beszédeket alaposan megfigyelik.
RBNZ értekezlet szerdán; nem várható változás. Egyesült Királyság és USA 4. negyedéves GDP adata. Kínai januári végleges gyártási PMI-indexe; januári német fogyasztói árindex.
Részletes elemzés:
- A dollár általánosságban erősödött a G10 devizákkal szemben ma reggel; a fő kivételt a két biztonsági befektetési deviza, a JPY és a CHF képezte. Erősödésük a részvénypiacokon a pénteken bekövetkezett jelentős esések ellenére következett be, amely ma reggel folytatódott Ázsiában. A feltörekvő piacok devizáinak hanyatlása is hozzájárult a biztonsági devizák felé való áramláshoz, mivel a feltörekvő piacok általunk nyomon követett legtöbb devizája gyengült a dollárral szemben; a RUB és a ZAR ismét több mint 1%-os esést könyvelhetett el, és az INR sem volt sokkal messzebb. A feltörekvő piacok CDS (kötvénykockázati swap) rátái általánosságban is nagyobbak voltak, ami jelzi, hogy a befektetők aggódnak a Forex piac mozgásainak ezen országok gazdaságaira gyakorolt hatása miatt. Az arany is előnyre tett szert a bizonytalanságból, ám az ezüst és a többi nemesfém nem erősödött.
- Japán kereskedelmimérleg-deficitje decemberben a vártnál kisebb volt szezonálisan korrigált bázison, de ez talán annak tudható be, hogy az import a vártnál alacsonyabb lett, és az export is alulmaradt a várakozásokon. Az ország rekordnagyságú kereskedelmimérleg-deficittel rendelkezett 2013-ban, amely az előző évinek majdnem kétszerese volt (11,5 billió JPY; az előző évi 6,9 billió JPY volt). Az import most felülmúlta a pénzügyi válság előtti szintet, ám az export továbbra is csak az előző csúcs 81%-a. Miközben a piacon uralkodó nyugtalanság átmenetileg short-zárást okoz az eladási JPY pozíciókban, szerintem Japán fundamentálisan gyenge kereskedelmi pozíciója valószínűleg hosszabb távon aláássa a jent. A feltörekvő piacok problémái – amint a Fed fokozatos csökkentést hajt végre, és a feltörekvő piacok devizái gyengülnek – újabb akadályt jelentenek Japán számára. Japán fő piacai közül több a feltörekvő piacokhoz tartozik. Kína (Japán 1. számú exportpiaca), Dél-Korea (3.), Thaiföld (4.), Szingapúr (6.), Indonézia (7.), Malajzia (9.).
- Ma az európai napirend fő eseménye a januári német Ifo index közzététele. Mind az üzleti klíma, a várakozások és a jelenlegi helyzet index várhatóan emelkedett a decemberi adatokhoz képest. Az eurozóna motorjának pozitív hangulata esetleg még nagyobb lendületet adhat az EUR/USD párnak. Az USA-ban a decemberi új lakásértékesítések adata az előrejelzés szerint tovább csökken, de a novemberinél lassabb ütemben; a januári dallasi Fed gyártási index az előrejelzés szerint mérsékelten emelkedik.
- Ma beszédet tart egy konferencián az EKB hivatalnoka, Constancio és a BoE hivatalnoka, Cunliffe; az EKB-tól Jens Weidmann szólal fel Stuttgartban.
- A hét további részében a fókuszban az FOMC értekezlet áll, amely szerdán fejeződik be. A piaci várakozások szerint a Fed hivatalnokai újabb 10 milliárd dollárral csökkentik havi kötvényvásárlásaikat. Az értekezlet után nincs tervezett sajtókonferencia, ezért kezdetben teljes mértékben a nyilatkozatra összpontosíthatunk. A Fed hivatalnokainak ezt követő beszédei a figyelem középpontjában állnak. Az RBNZ is értekezletet tart aznap; néhány gazdasági szakember szerint emelhetik a kamatlábakat, de a legtöbbjük úgy véli, hogy erre nem kerül sor. Feltételezve, hogy folytatják a fokozatos csökkentést, a dollár várhatóan valamelyest visszapattan, mivel látszólag néhány piaci résztvevő feltételezi, hogy erre nem kerül sor (a 10 éves futamidejű kincstárjegyek 16 bázisponttal csökkentek a december 18-i FOMC értekezlet óta).
- Kedden az Egyesült Királyság közzéteszi előzetes 4. negyedéves GDP adatát. Az USA-ban közzéteszik a decemberi tartós fogyasztási cikkek rendelésállományát, a novemberi S&P/Case-Shiller lakásárindexet, a Konferenciatanács januári fogyasztói bizalmi indexét és a richmondi Fed gyártási indexet azonos hónapra vonatkozóan. Szerdán közzéteszik az Egyesült Királyság januári nemzeti lakásárindexét és az eurozóna decemberi M3 indexét. Csütörtökön a HBSC közzéteszi a végleges kínai gyártási PMI-indexet január hónapra. Ezen adat múlt csütörtökön annyira csalódást keltett a piacon, amikor az előzetes verziót közzétették, hogy valószínűleg nagy figyelmet szentelnek ennek. Németország közzéteszi a januári munkanélküliségi rátát és az előzetes fogyasztói árindexet. A német fogyasztói árindex fő mutatószám, mivel az infláció az eurozóna területén jelentősen csökken. Az EKB elnöke, Draghi eloszlatta a deflációs félelmeket, de a piac érzékeny marad a további csökkenésekre. Az Egyesült Királyságban közzéteszik a decemberi jelzálogkölcsön-jóváhagyásokat. Az eurozóna területén közzéteszik a végleges fogyasztói bizalmi indexet januárra vonatkozóan; az USA-ban pedig napvilágot lát a 4. negyedéves előzetes GDP. Végezetül pedig a pénteki ázsiai délelőtt során közzéteszik a szokásos havi adatsorozatot Japánban. Az eurozóna területén a decemberi munkanélküliségi ráta és a januári előzetes fogyasztói árindex lát napvilágot. Az USA-ban közzéteszik a személyi jövedelem és kiadás adatokat decemberre vonatkozóan, valamint a Michigani Egyetem végleges fogyasztói hangulatindexét az aktuális hónapot illetően. Máshol: Norvégia publikálja munkanélküliségi rátáját januárra vonatkozóan, Kanada pedig novemberi GDP adatát teszi közzé.
EUR/USD
- Az EUR/USD pár pénteken áttörte az 1,3700-es (E1) ellenállásszintet, de a vételi pozíciókkal rendelkezők nem voltak elég erősek ahhoz, hogy az árfolyamot a korlát felett tartsák. A pár most ezen akadály alatt konszolidál; ha a januári német Ifo index kedvezőbb lesz a decemberinél (ahogyan arra számítanak), várhatóan ismét megkísérli a korábban említett ellenállásszint áttörését. Az egyértelmű áttörés utat nyithat az 1,3810-es (E2) szint felé. Egyébként az 1,3650-es (T1) szint lefelé történő áttörése hatására ismét tesztelheti az 1,3525-ös (T3) és az 1,3570-es (T2) korlátok közötti támaszszinti tartományt.
- Támaszszint: 1,3650 (T1), 1,3570 (T2), 1,3525 (T3).
- Ellenállásszint: 1,3700 (E1), 1,3810 (E2), 1,3893 (E3).
USD/JPY
- Az USD/JPY pár a 103,00-as szint alá csökkent, majd elérte a 102,14-es (T1) támaszszinti korlátot az előző növekvő trend 38,2%-os Fibonacci visszatérési szintjén. Ha az értékesítési nyomás továbbra is lefelé nyomja az árfolyamot, a 102,14-es (T1) támaszszint lefelé történő áttörése meghosszabbíthatja a mozgást a 101,12-es (T2) szintig, amely az előző előremenetel 50%-os visszatérési szintje közelében van. Mindazonáltal, mivel az RSI úgy tűnik, hogy készen áll a túlértékesített tartományból való kilépésre, növekvő korrekciós hullámot tapasztalhatunk, és ezúttal ellenállásszintként ismét tesztelheti a 103,00-as (E1) szintet. Az 50 periódusú mozgóátlag közeledik a 200 periódusú mozgóátlaghoz, ezért medve jellegű áttérésre kerülhet sor a közeljövőben, ami fokozza a negatív kilátásokat.
- Támaszszint: 102,14 (T1), 101,12 (T2), 100,00 (T3).
- Ellenállásszint: 103,00 (E1), 103,90 (E2), 105,00 (E3).
EUR/GBP
- Az EUR/GBP pár pénteken jelentősen emelkedett, miután a BoE elnöke, Carney elmondta, hogy az angol font felértékelődése akadályozhatja az Egyesült Királyság exportját. A pár felfelé áttörte a 0,8230-as akadályt, ami a következő, 0,8285-ös korlát fölé irányítja a mozgást, amely valamelyest a 200 periódusú mozgóátlag alatt van. A kedvező Ifo index felfelé nyomhatja az árat, és megcélozhatja a következő ellenállásszintet a 0,8345-ös (E1) szinten. Az MACD mutatószám zérus és jelző vonala felett van, ami megerősíti a közelmúltbeli bika jellegű momentumot. Egyedüli aggályom az, hogy az RSI ellenállásszintre talált a 70-es szintjén, és az árfolyam még mindig a 200 periódusú mozgóátlag alatt van.
- Támaszszint: 0,8285 (T1), 0,8230 (T2), 0,8167(T3).
- Ellenállásszint: 0,8345 (E1), 0,8390 (E2), 0,8465 (E3).
Arany
- Az arany támaszszintként tesztelte a hosszabb távú csökkenő trendvonalat (világoskék vonal), majd emelkedett, és felfelé áttörte az 1268-as akadályt. A kép pozitív marad, és a fém várhatóan teszteli az 1290-es (E1) ellenállásszintet. Az MACD indító és zérus vonala felett marad, ami jelzi, hogy a momentum növekvő. Az RSI továbbra is ellenállásszintre talál 70-es szintje közelében, ezért nem zárható ki a további konszolidáció vagy a visszatérés.
- Támaszszint: 1268 (T1), 1257 (T2), 1235 (T3).
- Ellenállásszint: 1290 (E1), 1315 (E2), 1340 (E3).
Olaj
- A WTI csökkent, miután ellenállásszintre talált a lila növekvő tartomány felső határa közelében, és jelenleg valamelyest a 96,50-es (T1) korlát felett van. A WTI várhatóan továbbra is halad előre, és teszteli a 98,30-as (E1) ellenállásszinti korlátot. Az 50 periódusú mozgóátlag eléggé közel van a 200 periódusú mozgóátlaghoz, és egy bika jellegű áttérés a WTI pozitív képének ismételt megerősítése lehet. Amíg az ár mindkét mozgóátlaga felett van, és mivel magasabb minimum szinteket és magasabb maximum szinteket ér el a lila növekvő tartományban, a kilátás bika jellegű marad a közeljövőben.
- Támaszszint: 96,50 (T1), 95,00 (T2), 94,00 (T3).
Ellenállásszint: 98,30 (E1), 98,90 (E2), 100,55 (E3).
(Forrás: IronFX)