Az EIB fenntartaná aktivitását Magyarországon

Az Európai Beruházási Bank (European Investment Bank, EIB) 2013-ban mintegy 755 millió euró összegű hitelszerződést írt alá magyarországi projektek finanszírozására – az elmúlt öt évben összesen 7,4 milliárd eurónyit -,  2014-ben szeretné aktivitását fenntartani Magyarországon – mondta Baranyay László csütörtökön budapesti sajtótájékoztatóján.

Az EIB alelnöki posztját 2013 szeptembere óta betöltő vezető hangsúlyozta: Magyarország mintegy 1 százalékos tulajdonosi arányát jelentősen meghaladó mértékben részesedik az EIB forrásaiból a projektfinanszírozásban és a kkv-finanszírozásban is.
Az MNB növekedési hitelprogramjának (nhp) hatására tavaly a második félévben némileg mérséklődött a kkv- szektor EIB-finanszírozása, de az idén élénkülésre számít a nemzetközi pénzintézet, előkészítés alatt vannak megállapodások a finanszírozás folytatására, illetve bővítésére a kkv szektorban és azon kívül is – tette hozzá.
Az új magyar kormány fejlesztésekkel kapcsolatos szándékai, az esetleges új prioritások még nem ismertek, de az EIB nyitott arra, hogy itteni finanszírozását bővítse. A folyamatban lévő ügyekről szólva az alelnök megemlítette: a bank igazgatósága a jövő héten tárgyalja az MVM Magyar Villamos Művek Zrt. hitelkérelmét, s előkészítés alatt van Magyarországgal egy nagyobb keretmegállapodás az uniós támogatások kiegészítő finanszírozásáról.
Baranyay László elmondta: az EIB-csoport a következő uniós költségvetési ciklusban is folytatja a növekedés és munkahelyteremtés érdekében végzett anticiklikus tevékenységét. A közeljövőben az állam, a régiók és a települések által a 2014-2020 közötti időszakban megvalósítani tervezett beruházások társfinanszírozására fókuszál, különösen a fenntartható közlekedés (utak, vasutak és városi közlekedés), víz- és környezetvédelem, valamint vidékfejlesztés területén.
A nemzetközi pénzintézet továbbra is nagyon fontosnak tartja, hogy biztosítsa a kis- és közepes vállalkozások számára a hosszú távú finanszírozáshoz való hozzáférést, s kiemelten kezeli a fiatalok munkanélküliségét enyhítő programok segítését is. Fontosnak tartja a versenyképes energia-, valamint energiahatékonysági programok finanszírozását is. Ezek mellett Magyarországon a közeljövőben különösen a kutatás-fejlesztés, a mezőgazdaság és erdőgazdálkodás területén látnak lehetőséget a finanszírozásra. Az EIB folytatja a Diákhitel Központ finanszírozását is.
Magyarországon az elmúlt öt évben az EIB-források 32 százalékát az iparban és a mezőgazdaságban, 24 százalékát a kkv-szektorban, 17 százalékát a közlekedési, telekommunikációs szektorban, 12 százalékát az oktatás, 8 százalékát a városfejlesztés, vízügy területén, 7 százalékát az energiaszektorban helyezték ki.
Az EIB 500 millió euróval társfinanszírozta például a budapesti 4. metróvonal építését. Az alelnök lehetőséget lát arra is, hogy az EIB szerepet vállaljon a budapesti közlekedési infrastruktúra (például a metró) felújításának finanszírozásában.
Az EIB 75 millió euróval finanszírozta a transzeurópai gázvezeték-hálózat Magyarországot Szlovákiával összekötő magyarországi szakaszát is.
A Magyar Telekom mobil és vezetékes szélessávú távközlési infrastruktúrája elérhetőségének és minőségének javítását 200 millió euró hitellel segítette az EIB 2013-ban.
Magyarország vasúti infrastruktúrájának újjáépítésére és korszerűsítésére 2013-tól 2016-ig tartó program támogatására 250 millió euró hitelt nyújtott a bank.
Az EIB tavaly 155 millió euró értékben írt alá közvetített kölcsönökre vonatkozó szerződéseket három partner intézménnyel, hogy növelje a kis- és közepes vállalkozások hozzáférési lehetőségeit a kedvező feltételű közép- és hosszú lejáratú forrásokhoz.
A magyar közigazgatás hatékonyságának és minőségének javítására, a közszolgáltatások fejlesztésére 50 millió euró hitelt nyújtott az EIB a múlt évben, s folytatta a Diákhitel Központ finanszírozását egy 100 millió euró összegű hitellel.
A Duna Régióban 2009-2013 között 49 milliárd euró összegű hitelszerződést írt alá a bank, Magyarországon pedig 7,4 milliárd euró összegűt a Duna Stratégiával összefüggésben.
Baranyay László továbbá kiemelte az ingyenes JASPERS (Joint Assistance to Support in European Regions) technikai segítségnyújtási eszközt, amely jelenleg 31 aktív magyarországi projekttel foglalkozik mintegy 3 milliárd euró értékben. (A JASPERS célja, hogy segítséget nyújtson az EU strukturális és kohéziós alapjaiból származó források felhasználásához.)
Az Európai Befektetési Alap (European Investment Fund, EIF) 2013-ban Magyarországon 25 millió eurónyi garanciát vállalt, amely 50 millió euró hitelhez segítette hozzá a kkv-kat.
Az EIB az Európai Unió hosszú lejáratú hitelezéssel foglalkozó pénzintézete, amely az EU tagállamainak tulajdonában van. A világ legnagyobb multilaterális pénzügyi intézménye, jegyzett tőkéje a tavalyi 10 milliárd eurós emelést követően meghaladja a 242 milliárd eurót. Tavaly 75 milliárd eurónyi forrást vont be alapvetően kötvénykibocsátással a nemzetközi tőkepiacról, AAA minősítésének köszönhetően kedvező kondíciókkal, az előnyös feltételeket továbbadja partnereinek. Az EIB-ből és EIF-ből álló csoport 2013-ban 37 százalékkal, 75,1 milliárd euróra növelte finanszírozását, eszközeinek állománya 2013 végén 512 milliárd euró volt. Az EU-n belüli finanszírozás 42 százalékkal, 67,1 milliárd euróra nőtt. A bank az előzetes adatok szerint tavaly nyereségesen működött, profitja meghaladta a 2,5 milliárd eurót, amiből nem fizet osztalékot.(MTI)

Scroll To Top