A kétoldalú viszony javítása melletti elkötelezettségét hangoztatta az amerikai-kínai diplomáciai kapcsolatok felvételének 40. évfordulója alkalmából folytatott telefonos megbeszélésén Donald Trump amerikai és Hszi Csin-ping kínai elnök – jelentette kedden az amerikai közszolgálati rádió (NPR).
Három napon belül ez volt a második alkalom, hogy Trump és Hszi egyeztetett egymással. Szombati megbeszélésüket követően az amerikai elnök a két ország közötti kereskedelmi vitában elért “előrelépésről” beszélt, kedden pedig Trump az NPR információi szerint a négy évtizedes amerikai-kínai diplomáciai kapcsolatokat és a Hszi elnökhöz fűződő személyes jó viszonyát méltatta.
Hszi Csin-ping a kapcsolatok fejlődésének fontosságát hangsúlyozta, és utalt az egyeztetés és az együttműködés jelentőségére.
Az Egyesült Államok és Kína tavaly éles kereskedelmi vitába keveredett: Washington azt veti Peking szemére, hogy tisztességtelen kereskedelmi gyakorlatot folytat, óriási kereskedelmi többlete van az Egyesült Államokkal szemben, miközben a kínai piacot nem nyitja meg teljesen az amerikai vállalatok előtt. Az amerikai elnök azt is követeli Kínától, hogy tartsa tiszteletben a szellemi tulajdonjogokat. Washington ezért 2018 júliusában, majd augusztusában is büntető vámokat vetett ki kínai termékekre, amire Peking ellenlépésekkel válaszolt.
A két elnök december 1-jén a G20-as országcsoport Buenos Airesben tartott csúcsértekezletén személyes megbeszélést folytatott, és akkor abban állapodtak meg, hogy átmeneti időre felfüggesztik a büntetővámokat, így adva lehetőséget a további tárgyalásokra. A vita rendezésében tett tényleges előrelépésről azonban azóta sincsenek információk.
Jimmy Carter volt az Egyesült Államok elnöke, amikor Washington és Peking 1979 januárjában diplomáciai kapcsolatot létesített egymással, és a Fehér Házban ő fogadta Teng Hsziao-ping akkori kínai miniszterelnök-helyettest.
Írásában a 94 esztendős exelnök azon aggodalmának adott hangot, hogy a két nagyhatalom között hidegháborús helyzet alakulhat ki, amelyben egy félreértés vagy egy rossz helyzetértékelés – például a Dél-kínai-tengeren vagy a Tajvani-szorosban – fegyveres konfliktushoz is vezethet. Carter úgy vélte: az együttműködés legjobb “terepe” az afrikai kontinens lehet.(MTI)