A K&H nagyvállalati növekedési index legfrissebb eredményei alapján óvatos optimizmussal vágnak bele az idei évbe a legnagyobb hazai cégek. A vállalatok enyhén bővülő árbevételt feltételeznek, azonban többségük sem munkaerő-felvételt, sem beruházást nem tervez idén.
A nagyvállalatok aktuális gazdasági helyzetéről és növekedési kilátásairól képet adó K&H nagyvállalati növekedési index gyakorlatilag alig változott, jelenleg 7 ponton áll. „A hazai nagyvállalatok óvatos optimizmussal indítják az évet, várakozásaik stabilnak mondhatóak. A cégek főként saját helyzetüket tekintve derűlátók, mivel a vállalati részindex 10 ponton áll. Azt is látni kell azonban, hogy az elmúlt egy évben egy enyhe csökkenő trend bontakozott ki a vállalat teljesítményére vonatkozóan. A gazdasági környezettel kapcsolatos kilátások továbbra is visszafogottabbak. A makrogazdasági részindex 0-ról -2 pontra süllyedt, a várakozások tehát újra a negatív tartományba kerültek, megtörve ezzel a tavalyi évre jellemző javuló hangulatot – mondta el Peter Roebben, a K&H üzleti ügyfelek divízió vezetője.
A vállalatok jövőjére vonatkozó stabil várakozások mögött az áll, hogy enyhén növekvő, 2,6%-os árbevétellel kalkulálnak, miközben a beruházásokkal és a munkaerő-felvétellel kapcsolatban inkább a kivárás jellemző: a cégek döntő többsége nem tervez sem beruházást (61%), sem pedig létszámbővítést (88%) idén.
Forintgyengülés és alacsonyabb közterhek a láthatáron
A gazdasági környezetre vonatkozó enyhe visszaesés hátterében az áll, hogy egyre többen számítanak forintgyengülésre. Bár a cégek közel kétharmada (63%) a felméréskor jellemző 310 forint körüli euró árfolyam stabilizálódását feltételezi az év első felében, az előző negyedévi 24%-ról 31%-ugrott az ennél magasabb euró árfolyamra számítók aránya. A közterhekkel kapcsolatban azonban derűlátók a cégek. Az előző negyedévhez képest közel dupla annyian (22%) várnak csökkenő adókat és járulékokat idén, ami az index történetében az eddigi legmagasabb arány. Ennek hátterében feltehetően a felméréskor bejelentett adóváltozások – többek között a társasági adó 9%-ra mérséklése – állhat.
A K&H nagyvállalati növekedési index kutatásról
A hazai nagyvállalatok jelentős gazdasági szerepe miatt a K&H Csoport a GfK Hungária Piackutató Intézettel együttműködésben 2014-től kezdődően átfogó negyedéves kutatást végez, amelyben feltérképezi a hazai nagyvállalati szektor aktuális helyzetét, valamint hogy hogyan látják saját cégük és a gazdasági környezet változásait a következő egy évben. A kutatás 550, a 2 milliárd forint éves árbevételt meghaladó cég döntéshozójának megkérdezésével történik. A legutóbbi felmérés 2016. október 26. és december 8. között történt.
A K&H Csoport
Az ország egyik vezető és országosan több mint 4000 munkatársat foglalkoztató pénzintézeteként a K&H célja, hogy ügyfelei igényeit minden időben magas szinten elégítse ki, és a lehető legteljesebb termékpalettát nyújtsa számukra. A K&H országszerte 208 lakossági fiókot működtet, és mintegy 1 millió lakossági, kkv és vállalati ügyfelének kínál pénzügyi szolgáltatásokat. A magyar gazdaság működését több mint 1600 milliárd forintnyi kihelyezett hitel- és hiteljellegű állománnyal segíti háztartások, kisvállalkozások, vállalatok és önkormányzatok finanszírozásán keresztül. A K&H 2016. december 31-én a Magyar Állam által kibocsátott instrumentumok 705 milliárd forintos állományával rendelkezett. A cégcsoport teljes tevékenysége hozzávetőlegesen 4000 magyar beszállítónak és mintegy 700 banki és biztosítási ügynöknek biztosít megrendeléseket és folyamatos tevékenységet.
Főbb adataink:
K&H Bank
- év végén:
saját tőke (IFRS konszolidált, nem auditált): 260 milliárd forint
mérlegfőösszeg (IFRS konszolidált, nem auditált): 2 826 milliárd forint
adózás utáni eredmény (IFRS konszolidált, nem auditált): 39,2 milliárd forint
K&H Biztosító
- év végén:
saját tőke (IFRS konszolidált, nem auditált): 13,4 milliárd forint
mérlegfőösszeg (IFRS konszolidált, nem auditált): 158 milliárd forint
biztosítástechnikai eredmény (IFRS konszolidált, nem auditált): 4,3 milliárd forint
adózás utáni eredmény (IFRS konszolidált, nem auditált): 2,8 milliárd forint
Gazdasagportal.hu Gazdasági és tőzsdei hírek.
