EP-választás: A szlovák SNS kimaradása meghiúsíthatja az euroszkeptikus pártok közös frakcióalakítását

Előzetes, nem hivatalos adatok szerint a Szlovák Nemzeti Párt (SNS) nem tudta átlépni az öt százalékos küszöböt, és nem sikerült mandátumot szereznie az Európai Parlamentben (EP), amiből – vélekednek brüsszeli elemzők – akár az következhet, hogy nem alakulhat meg az egymáshoz közeli felfogású euroszkeptikus pártok közös EP-frakciója.

A frakcióalakításhoz legalább hét uniós tagállamból legalább 25 EP-képviselőre van szükség.
Egyes előzetes esélylatolgatások szerint hat párt – a francia Nemzeti Front, az osztrák Szabadságpárt, a holland Szabadságpárt, a belga Flamand Érdek, az olasz Északi Liga, és a svéd Demokrata Párt – az SNS-szel hajlandó lenne közös frakciót alakítani, de ezt a tervet meghiúsítja, ha a szlovák nacionalisták pártja nem kerül be hetedikként az EP-be.
Ez a fenti felsorolás természetesen nem fedi le az összes olyan pártot, amely ellenzi az uniós integráció elmélyítését, és EP-mandátumokra számíthat, hanem e nagyobb csoporton belül azokat a pártokat fogja át, amelyeknek a szemlélete viszonylag könnyen közös nevezőre hozható egymással.(MTI)

Scroll To Top