Több mint két évtizede először vámtarifák csökkentésében állapodott meg az Európai Unió és az Egyesült Államok.
Különleges termékek meglehetősen szűk körére vonatkozik a megállapodás, és csak évi pár százmillió dollár értékű exportáru számára szélesíti ki az egymás piacaihoz való hozzáférést.
A megállapodás értelmében az Európai Unió a legnagyobb kedvezmény elvének alapján augusztus 1-jei hatállyal eltörli az Egyesült Államokból importált élő homárokra és fagyasztott homártermékekre kivetett 8 százalékos vámot. Ezen termékek értéke 2017-ben 111 millió dollárt tett ki.
Az Egyesült Államok ugyancsak a legnagyobb kedvezmény elvének alapján augusztus 1-jei hatállyal felére csökkenti bizonyos termékek – egyes húskészítmények, kristályüvegek, felületkezelő készítmények, lőpor, öngyújtó és alkatrészei – vámtarifáját. Éves átlagban 160 millió dollár értékű termékről van szó.
Phil Hogan uniós kereskedelmi biztos és Robert Lighthizer, az Egyesült Államok kereskedelmi főképviselője közös közleményükben úgy fogalmazott, hogy a kétoldalú kapcsolatok javulásának részeként „ez a kölcsönösen előnyös megállapodás” kedvezően hat az Egyesült Államok és az Európai Unió gazdaságára.
„Azt akarjuk, hogy ez a vámcsökkentési megállapodás csak a kezdetét jelentse annak a folyamatnak, amely újabb egyezményekhez vezet, szabadabb, igazságosabb és kölcsönösen előnyös transzatlanti kereskedelmet megteremtve” – hangoztatták.