Az Ukrajna miatti félelmek lecsillapodásával felélénkül a kockázatvállalás Az európai adatok ismét lekörözték az USA-beli adatokat, de a piac alig vett tudomást róla. Az eurozóna szolgáltatási szektor PMI-indexeit felfelé korrigálták; az eurozóna kompozit PMI-indexe az utóbbi három év legmagasabb szintje felé közeledik; az euróövezet viszonteladói értékesítése közel 13 év alatt a legnagyobb havi szintű emelkedést könyvelhette el.
IronFX napi elemzés:
A kockázatvállaló kereskedés dominál, mivel a piac figyelmen kívül hagyja a mutatószámokat
- JPY, CHF gyengül; AUD, CAD, NOK, NZD erősödik az amerikai dollárhoz képest
- Az eurozóna mutatószámai nagyrészt a vártnál kedvezőbbek: a szolgáltatási szektor PMI-indexeit felfelé korrigálták; az euróövezet kompozit PMI-indexe 3 évet tekintve a legmagasabb szintre emelkedett; az eurozóna viszonteladói értékesítése jelentősen emelkedett
- Az USA-beli mutatószámok csalódást keltettek: a szolgáltatási szektor ISM indexe csökkent, a foglalkoztatási PMI-index 50 alá csökkent; az APD jelentés alulmaradt a várakozásokon; a nem mezőgazdasági munkaerő-állományt lefelé korrigálták
- Az USA fix hozamai emelkedtek; a részvények nagyrészt változatlanok
CAD erősödött a BoC értekezlete után; az olaj gyengesége révén megfontolandó az eladás
EUR/USD pár stabil az EKB értekezlete előtt
- Az eurozóna februári fogyasztói árindexe a vártnál magasabb, ami enyhíti az EKB-ra nehezedő nyomást
- De az IMF szerint az alacsony infláció is gondot okoz az euróövezetben; „gondosabb hozzáállást kíván”
- Az EKB tagjainak megjegyzései arra utalnak, hogy a legvalószínűbb intézkedés az, ha leállítják a 177 milliárd eurós befektetések „sterilizálását” az Értékpapír-piaci Program (SMP) portfólión belül.
A Bank of England értekezlete várhatóan nem megy eseményszámba
Ma: gyári rendelésállomány, újonnan regisztrált munkanélküliek állománya
- Eurozóna: A januári német gyári rendelésállomány várhatóan emelkedik
- USA: A januári gyári rendelésállomány várhatóan csökken; az újonnan regisztrált munkanélküliek állománya várhatóan csökken; a nettó hatás bizonytalan, mivel nem egyértelmű, hogy a piac most hogyan vélekedik a mutatószámokról
Részletes elemzés:
- Az Ukrajna miatti félelmek lecsillapodásával felélénkül a kockázatvállalás Az európai adatok ismét lekörözték az USA-beli adatokat, de a piac alig vett tudomást róla. Az eurozóna szolgáltatási szektor PMI-indexeit felfelé korrigálták; az eurozóna kompozit PMI-indexe az utóbbi három év legmagasabb szintje felé közeledik; az euróövezet viszonteladói értékesítése közel 13 év alatt a legnagyobb havi szintű emelkedést könyvelhette el. Másrészt az USA-beli szolgáltatási szektor ISM indexe csökkent; ezen belül a foglalkoztatási rész PMI-indexe aggasztó, 47,5-ös értékre csökkent, amely az 50-es „mindent vagy semmit” vonal alatt van. Az ADP jelentés is alulmaradt a várakozásokon, bár az előző havi adatot jelentősen lefelé korrigálták. A hírek csupán kis reakciót váltottak ki a piacon, és a 10 éves futamidejű USA-beli kötvények hozama valamelyest emelkedett; ugyanez történt a Fed Alapokkal kapcsolatos várakozásokkal. A kedvezőtlen USA-beli adatok ismét a rossz időjárásnak tudhatók be? A Bézs Könyv összefoglalója 25-ször említette az időjárást; úgy tűnik, hogy ennek eredményeképpen a holnap közzéteendő, nem mezőgazdasági munkaerő-állománnyal kapcsolatos várakozásokat lefelé korrigálják – sok új előrejelzés a 120-130 ezres tartományban van (az előrejelzés két héttel ezelőtt a 150-180 ezres tartományban volt). Ez ma gyengítheti az amerikai dollárt; de csökkenti az akadályt az amerikai dollár pénteki kiemelkedő teljesítményéhez.
- A devizákat illetően úgy tűnik, hogy visszatért a kockázatvállalás – a JPY és a CHF teret veszített a dollárhoz képest, miközben a legtöbb deviza erősödött; az euró figyelemre méltó kivétel. A piac talán hezitál a mai EKB értekezlet előtt. Miközben az eurozóna előzetes februári fogyasztói árindexe valamelyest emelkedett a várakozáshoz képest – ami csökkenti a Bankra nehezedő közvetlen nyomást -, az értekezlet keretében publikálják a 2016-os inflációs előrejelzéseket. Ha az infláció az előrejelzések szerint továbbra is alulmarad a 2%-os célkitűzésen a 2 éves időtartamban, az EKB valószínűleg tovább enyhít politikáján. Ennek lehetőségét tegnap alátámasztott a Nemzetközi Valutaalap egyik blogjában közzétett bejegyzés, amely azzal érvelt, hogy nem csak a defláció, hanem az alacsony infláció is gondot okozhat az euróövezetben, ami szerint „gondosabb megközelítést kíván meg az EKB-tól”. Az EKB tagjainak megjegyzései arra utalnak, hogy a legvalószínűbb intézkedés az, ha leállítják a 177 milliárd eurós befektetések „sterilizálását” az Értékpapír-piaci Program (SMP) portfólión belül. Ezzel a lépéssel a piac talán már számolt; ezért ha csak erre kerül sor, az EUR/USD pár szerintem valószínűleg „add el a tényt” reakció hatására emelkedni fog. Szokás szerint a figyelem az EKB elnöke, Mario Draghi által tartott sajtókonferenciára irányul, miután a központi bank bejelenti kamatlábbal kapcsolatos döntését.
- Másrészt a kockázatvállaló kereskedés kedvezett az ausztrál dollárnak, amely azon hír hatására is fellendült, miszerint az ország kereskedelmimérleg-többlete januárban 2,5 évet tekintve a legmagasabb szintre emelkedett, valamint az adott hónap viszonteladói értékesítése háromszor gyorsabban emelkedett, mint a gazdasági szakemberek előrejelzése. Mivel az AUD/USD pár most már 0,90 felett van, az Ausztrál Nemzeti Bank valószínűleg aggódni fog annak gazdaságra gyakorolt hatása miatt, és várhatóan több megjegyzést hallunk majd túlértékelt állapotáról. A devizában eladási pozíciók nyitására váró befektetőket esetleg érdekelheti a dolog.
- A CAD is erősödött, miután a Kanadai Nemzeti Bank változatlanul 1,00%-on hagyta jegybanki alapkamatlábát, és elismételte, hogy a következő lépés a gazdasági adatok alakulásától függ. A Bank elmondta, hogy „Egészében véve a kanadai növekedés és infláció fundamentális mozgatórugói fokozatosan, a várakozásoknak megfelelően erősödnek”, ami valamelyest magabiztosabb kijelentés, mint a legutóbbi januári értekezlet után elhangzott szavak. Az alacsony infláció miatti aggályuk is csillapodott. Szerintem az olajárak csökkenésével a CAD tovább gyengül.
- Az EKB értekezlet mellett ma a Bank of England is ülésezik. Valószínűleg ez sem megy eseményszámba. A Bloomberg által megkérdezett gazdasági szakértők egyöntetűen úgy vélik, hogy a Bank változatlanul hagyja politikáját.
- A mutatószámok tekintetében ma Németország és az USA januári gyári rendelésállomány adatait teszik közzé. A német gyári rendelésállomány az előrejelzés szerint januárban 0,9%-kal emelkedett, ami fordulatot jelent a decemberi -0,5%-hoz képest; eközben az adott hónapra vonatkozó USA-beli adat a decemberi -1,5%-hoz képest várhatóan 0,5%-kal csökken. Az USA-ban közzéteszik a március 1-jén véget ért hétre vonatkozó, újonnan regisztrált munkanélküliek állománya adatát, amely az előrejelzés szerint a korábbi 348 ezerről 336 ezerre csökkent.
- Máshol: Kanada januári építési engedélyeinek száma az előrejelzés szerint 1,7%-kal emelkedett (decemberben 4,1%-kal csökkent).
- Draghi elnök mellett ma napközben két Fed hivatalnok tart beszédet. A New York-i Fed elnöke, William Dudley interjút ad a Wall Street Journal újságírójának, Jon Hilsenrathnak; a philadelphiai Fed elnöke, Charles Plosser „Kilépés a rendhagyó monetáris politikából” címmel tart előadást.
EUR/USD
- Az EUR/USD párt továbbra is jól támogatja az 1,3715-ös (T1) korlát, és ezért a kép a tegnapihoz hasonló. Figyelembe véve a momentum mutatószámok és az ár mozgása közötti negatív divergenciát, a napi grafikonon lévő medve jellegű harami gyertya alakzatot és a bikák azon képtelenségét, hogy felfelé áttörjék az 1,3770-es (E1) szintet, a devizapár várhatóan folytatja visszatérését, és az 1,3715-ös (T1) szint alá csökken normál körülmények között. A mai mozgás azonban az EKB nap folyamán meghozott döntésétől és az elnök, Mario Draghi sajtókonferencia keretében tett megjegyzéseitől függ.
- Támaszszint: 1,3715 (T1), 1,3650 (T2), 1,3560 (T3).
- Ellenállásszint: 1,3770 (E1), 1,3810 (E2), 1,3893 (E3).
USD/JPY
- Az USD/JPY pár rallyzott, és jelenleg teszteli az erős ellenállásszintet a 102,70-es (E1) szinten. Ezen szint egyértelmű, felfelé való áttörése megerősítené a magasabb maximum szintet, és hosszabbításokat indítana el a következő akadály, a 103,45-ös (E2) szint felé, ahol az árfolyam várhatóan erős ellenállásszintbe ütközik. Az MACD indító és zérus vonala felett van, ami megerősíti az ár mozgásának közelmúltbeli, bika jellegű momentumát. Ha a bikáknak nem sikerül elérniük ezt az áttörést, a befektetők figyelme a 101,25-ös (T3) minimum szint felé fordul egy újabb tesztre.
- Támaszszint: 102,25 (T1), 101,65 (T2), 101,25 (T3).
- Ellenállásszint: 102,70 (E1), 103,45 (E2), 103,90 (E3).
EUR/GBP
- Az EUR/GBP pár csökkent, de a tartományon belül maradt a 0,8200-es (T1) támaszszint és a 0,8260 (E1) ellenállásszint között. Rövid távon semleges a kép, mivel az árfolyam ezen határértékek között ingadozik. A momentum mutatószámokra való támaszkodás nem tűnik ütőképes stratégiának, mivel az RSI felfelé mutat, az MACD pedig nulla alatt van és lefelé mutat. Ebben a tágabb képben, amíg ezt a hosszabb távú csökkenő trendvonalat (világoskék vonal) nem töri át, a fő csökkenő útvonal érvényben marad; csupán a 0,8167-es (T2) erős támaszszint egyértelmű, lefelé történő áttörése jelezné folytatódását.
- Támaszszint: 0,8200 (T1), 0,8167 (T2), 0,8080 (T3).
- Ellenállásszint: 0,8260 (E1), 0,8285 (E2), 0,8340 (E3).
Arany
- Az arany továbbra is valamelyest az 1332 (T1) támaszszinten konszolidálódott, amely a kék növekvő trendvonal és az 50 periódusú mozgóátlag közelében van. Ezen erős támaszszinti tartomány közelében történő visszapattanás először megcélozhatja az 1360-as (E2) ellenállásszintet, ahol az egyértelmű áttörés további hosszabbításokat indíthat el a következő akadály felé (1370 – E3). A fém kilátásainak egyetlen szürke foltja, hogy továbbra is negatív divergencia van az MACD és az ár mozgása között, ami jelzi, hogy a növekvő trend momentuma lassul.
- Támaszszint: 1332 (T1), 1310 (T2), 1290 (T3).
- Ellenállásszint: 1354 (E1), 1360 (E2), 1370 (E3).
Olaj
- A WTI a 103,25-ös sáv és a kék növekvő trendvonal alá csökkent. A 100,75-ös (T1) támaszszint lefelé történő áttörése megerősítené az alacsonyabb minimum szintet, és csökkenőre változtatná a közeljövőbeli kilátást. Az MACD – amely már jelző vonala alatt van – negatív jelet kapott, ami most medve jellegű momentumot jelez. Mindazonáltal – mivel az RSI támaszszintre talált a 30-as szinten – nem zárható ki bizonyos mértékű konszolidáció vagy korrekciós hullám a 100,75-ös (T1) támaszszint közelében.
- Támaszszint: 100,75 (T1), 98,85 (T2), 96,50 (T3).
- Ellenállásszint: 101,25 (E1), 105,00 (E2), 108,15 (E3).