Tőzsde elemzés – Deviza, forex, arany, olaj – 2014.03.04

Ukrajna uralja a piacokat.  A tegnapi gazdasági hírek többnyire pozitívak voltak, de a piacok nem figyeltek a gazdaságra – a politika és az Ukrajnában kibontakozó dráma állt a kereskedés fókuszában. A vártnál kedvezőbb európai beszerzési menedzser indexek egyáltalán nem támogatták az európai részvénypiacokat, amelyeken általánosságban jelentős, 3%-os csökkenés volt tapasztalható.

IronFX napi elemzés:

Oroszország ukrajnai beavatkozása miatt folytatódik a kockázatkerülés
  • Az európai részvények -3%; USA-beli részvények -1%; 10 éves futamidejű Bund hozam -7 bázispont, USA-beli kincstárjegyek -4 bázispont. Olaj, arany erősödik
  • Az USD a biztonsági befektetési eszközökbe való áramlás fő élvezője, mivel a legerősebb katonai hatalom
  • Az EUR/USD növekvő momentuma megállt, mivel a zavargások jobban befolyásolják az EU-t, mint az USA-t; pl. az EU gázellátásának 30%-a Oroszországból érkezik
  • Meglepő, hogy a JPY és a CHF nem erősödött a kockázatkerülés ellenére; a JPY gyengült Kuroda tőkeáttételes kereskedéssel kapcsolatos megjegyzései miatt

A mozgások ezúttal nagyrészt hasonlók 2008-hoz

  • USD általánosságban erősödött 2008-ban
  • JPY erősödött, a CHF nem
  • A kisebb kelet-európai devizák jobban gyengültek, mint a RUB
Az AUD erősödött, mivel az építkezési jóváhagyások száma a vártnál magasabb lett, ám erősödésének egy részét elveszítette, miután az RBA nyilatkozata szerint a deviza árfolyama „a korábbi standardok szerint magas marad”.
Ma: nincs főbb mutatószám. Mindenki az ukrajnai eseményekre figyel
  • Eurozóna: Az eurozóna termelői árindexe a becslés szerint csökken
  • Egyesült Királyság: építőipari PMI-index emelkedik; támogatja a GBP-t
  • USA:  A Szenátus banki bizottságának tárgyalása

Részletes elemzés:

  • Ukrajna uralja a piacokat         A tegnapi gazdasági hírek többnyire pozitívak voltak, de a piacok nem figyeltek a gazdaságra – a politika és az Ukrajnában kibontakozó dráma állt a kereskedés fókuszában. A vártnál kedvezőbb európai beszerzési menedzser indexek egyáltalán nem támogatták az európai részvénypiacokat, amelyeken általánosságban jelentős, 3%-os csökkenés volt tapasztalható. Az USA-beli ISM index is hasonlóan kiemelkedő volt, de nem tett benyomást a befektetőkre; a 10 éves futamidejű kincstárjegyek hozama 4 bázisponttal csökkent, és a 2016-os, Fed Alapokkal kapcsolatos várakozások mindazonáltal 3,5 bázisponttal csökkentek. A dollár a legtöbb devizához képest erősödött az alacsonyabb kamatlábak ellenére, talán azért, mert az európai hozamok még jobban csökkentek (a 10 éves futamidejű Bund hozama -7 bázispont), mivel a részvényekből a kötvényekbe áramlott a pénz.
  • Visszatekintve a legutóbbi ilyen eseményre – amikor Oroszország 2008-ban behatolt Grúziába –, a dollár akkor is a legtöbb devizával szemben erősödött. Természetes, hogy hadügyi bizonytalanság esetén az erősebb katonai hatalom devizáját tekintik a biztonsági befektetési eszközök közül a legbiztonságosabbnak. Másrészt figyelemre méltó, hogy a biztonsági befektetési JPY és CHF nem rallyznak. Az USD/JPY pár gyakorlatilag változatlan volt tegnap az európai és az USA-beli kereskedés során, majd ma reggel a tokiói kereskedésen emelkedett, mivel a tokiói részvények mérsékelten emelkedtek, és a Japán Nemzeti Bank kormányzója, Kuroda elmondta, hogy „momentum” lendíti fel a jen tőkeáttételes kereskedését. Lehet, hogy a japán hatóságokat megint aggasztja, hogy az USD/JPY pár ismét a 100-as szinthez közelít, és ügyelni kívánnak arra, hogy ezen szint felett maradjon. A svájci frankot illetően ez kevésbé valószínű; az EUR/CHF pár a nap folyamán emelkedett, amire egyáltalán nem számítottak akkor, amikor a piac a kockázatkerülés felé tart. Mindazonáltal a svájci frank mozgása is azonos azon mozgással, amikor Oroszország 2008-ban behatolt Grúziába. Az USD/JPY pár csökkent a biztonsági befektetési eszközök áramlása miatt, majd az USD/CHF pár más devizákkal együtt emelkedett. Meg kell várnunk az adatokat, amelyekből kiderül, milyen szerepet játszik a Svájci Nemzeti Bank ezen mozgásokban. A Svájci Nemzeti Bank beavatkozása hatására a JPY a svájci franknál várhatóan jobb biztonsági befektetési eszköz lesz, bár az USD lehet a legjobb ebben az esetben.
  • A RUB eléggé stabil volt, miután a központi bank „ideiglenesen” 1,5 százalékponttal megemelte a kamatlábakat. Látszólag jelentős beavatkozás volt, amely a becslés szerint 10 milliárd USD-t tesz ki. A többi kelet-európai deviza azonban sokat gyengült, pl. a PLN és a HUF. Ez kétségtelenül terjed, mivel a befektetők általánosságban kivonják tőkéjüket a kelet-európai részvényekből és a feltörekvő piacok részvényeiből, ami negatívan befolyásolja a kisebb piacokat, egyben Oroszországot is. Ez is hasonló a 2008-ban történtekhez, amikor a többi kelet-európai deviza jobban gyengültek a rubelnél. Vissza kellene pattanniuk, mivel a csökkenés nem saját problémáikból ered, de egyelőre hatáskörükön kívüli események béklyójában vannak.
  • Úgy tűnik, hogy az ukrajnai zavargások miatt megtorpant az EUR/USD pár növekvő momentuma, és jó oka volt erre: a gondok sokkal jobban érintik az EU-t, mint az USA-t. Európa gázellátása 30%-ban függ Oroszországtól. Ezen behozatal kb. fele, azaz az EU teljes gázellátásának 15%-a Ukrajnán keresztül érkezik. Bármilyen megszakítás kárt okozna, bár az ellátás eddig nem csökkent. A helyzet rosszabbodhat; elmúlt a téli csúcskereslet időszaka, és az enyhe európai télnek köszönhetően a gáztárolók szintje Európa-szerte szokatlanul magas. Mindazonáltal eléggé ésszerű, hogy az EUR/USD párban a történtek hatására több a kockázati prémium. A pár várhatóan csökkenni fog.
  • Más piacokat tekintve Ukrajna egyúttal fő mezőgazdasági termelő; ezért az ország exportjában beálló bármilyen zavar befolyásolhatja a globális gabonaellátást, például a kukorica (3. legnagyobb exportőr) és a búza (6. legnagyobb exportőr) esetében.
  • Máshol: az AUD mérsékelten erősödött a dollárral szemben, mivel az építkezési jóváhagyások száma a vártnál magasabb lett, ám erősödésének egy részét elveszítette, miután az RBA nyilatkozata szerint a deviza árfolyama „a korábbi standardok szerint magas marad”. Fenntartom medve jellegű nézetemet az ausztrál dollárral kapcsolatban.
  • Az európai nap során az Egyesült Királyság februári építőipari PMI-indexe várhatóan a januári 64,6-ról 63,2-re csökkent; az eurozóna termelői árindexe a becslés szerint a decemberi, havi szinten +0,2%-ról januárban 0,1%-ra csökken. Ezáltal a ráta éves szinten -0,8%-ról -1,3%-ra csökken.
  • Az USA-ban a Szenátus Banki Bizottsága tárgyalást tart a Federal Reserve Tanácsának jelöltjei között.
  • Kedden öten tartanak beszédet. A Federal Reserve előző elnöke, Ben Bernanke, az USA előző pénzügyminisztere, Lawrence Summers és Dél-Korea központi bankjának kormányzója, Kim Choong Soo az Abu Dhabiban megrendezett Globális Pénzügyi Piacok Fórumán szólalnak fel. A richmondi Fed elnöke, Jeffrey Lacker a Gazdasági Oktatási Tanács gazdasági csúcstalálkozóján tart beszédet; a Bank of England helyettes kormányzója, Jon Cunliffe perig az eurozóna válságáról beszél.

EUR/USD

EURUSD_04Mar2014

  • Az EUR/USD pár csökkent, és ismét az 1,3770-es szint alá került. A magasabb minimum szint továbbra is lehetséges az 1,3715-ös (T1) támaszszint közelében, de a momentum mutatószámok és az ár mozgása közötti negatív divergencia, valamint a napi grafikonon lévő medve jellegű elnyelő gyertya alakzat figyelembe vételével egyelőre semleges álláspontra helyezkedem. Az 1,3650-es (T2) előző minimum szint egyértelmű, lefelé történő áttörése szükséges a rövid távú növekvő trendben beálló visszafordulás megerősítéséhez. Az emelkedés tekintetében az 1,3715-ös (T1) szint közelében való visszapattanás megerősítené a magasabb minimum szintet, és ismét megcélozhatja az 1,3810-es (E2) akadályt.
  • Támaszszint: 1,3715 (T1), 1,3650 (T2), 1,3560 (T3).
  • Ellenállásszint: 1,3770 (E1), 1,3810 (E2), 1,3893 (E3).

 

USD/JPY

USDJPY_04Mar2014

  • Az USD/JPY pár tegnap emelkedett, miután támaszszintre talált a 101,25-ös (T1) korláton. Az árfolyam most valamelyest a 101,75-ös (E1) ellenállásszint alatt van. Mindazonáltal az alacsonyabb maximum szint és az alacsonyabb minimum szint struktúrája továbbra is folyamatban van a háromszög alsó határának lefelé történő áttörésekor. Ennek eredményeképpen a közelmúltbeli előremenetelt korrekciós hullámnak tartanám, mielőtt a medvék ismét felülkerekednek. Az MACD – bár medve jellegű tartományban van – úgy tűnik, hogy kész felfelé áttérni jelző vonalán, ezért nem zárható ki a további visszatérés. A napi grafikonon a 100,80-as (T2) támaszszint egyértelmű, lefelé történő áttörése a hibás kilengés befejeződését jelezheti lefelé, és nagyobb medve jellegű következményekkel járhat.
  • Támaszszint: 101,25 (T1), 100,80 (T2), 100,00 (T3).
  • Ellenállásszint: 101,75 (E1), 102,30 (E2), 102,70 (E3).

EUR/GBP

EURGBP_04Mar2014

  • Az EUR/GBP pár konszolidációs módon mozgott, valamint a 200 periódusú mozgóátlag és a 0,8220-as (T1) támaszszint között maradt. Mindkét momentum mutatószám növekvő útvonalat követ, miközben az MACD indító és zérus vonala felett van. Azonban a további előremenetel várhatóan a hosszabb távú csökkenő trendvonal (világoskék vonal) közelében korlátozott.

Amíg ezt a trendvonalat nem töri át, a hosszabb távú csökkenő útvonal érvényben marad; csupán a 0,8167-es (T2) erős támaszszint egyértelmű, lefelé történő áttörése jelezné folytatódását.

  • Támaszszint: 0,8220 (T1), 0,8167 (T2), 0,8080 (T3).
  • Ellenállásszint: 0,8285 (E1), 0,8340 (E2), 0,8390 (E3).

Arany

XAUUSD_04Mar2014

  • Az arany emelkedett, és sikeresen áttörte az 1345-ös (T1) maximum szintet. Az ár várhatóan teszteli az 1360-as (E1) ellenállásszintet, ahol az egyértelmű áttörés további hosszabbításokat indíthat el a következő akadály felé (1376 – E2). Mindkét momentum mutatószám felfelé áttért ellenállásszinti vonalán, ami megerősíti a nemesfém közelmúltbeli momentumát. A napi grafikonon az ár a 200 napos mozgóátlag felett marad, ami fokozza a növekvő trend folytatódásának valószínűségét.
  • Támaszszint: 1345 (T1), 1310 (T2), 1290 (T3).
  • Ellenállásszint: 1360 (E1), 1376 (E2), 1395 (E3).

Olaj

CLJ4_04Mar2014

  • A WTI emelkedett, de az előremenetelt megállította a 105,00-ös (E1) ellenállásszint. A WTI kilátásai növekvő jellegűek maradnak, mivel az ár még mindig magasabb maximum szinteket és magasabb minimum szinteket ér el a mozgóátlagok és a kék trendvonal felett. Mivel azonban az RSI a túlvásárolt tartományban van, és készen áll a 70-es korláton lefelé való áttérésre, visszatérés várható, és talán ezúttal támaszszintként teszteli a 103,25-ös (T1) korlátot. A napi grafikonon a kettős aljú alakzat befejeződésekor történő előremenetel érvényben marad.
  • Támaszszint: 103,25 (T1), 100,75 (T2), 98,85 (T3).
  • Ellenállásszint: 105,00 (E1), 108,15 (E2), 110,75 (E3).

 

Scroll To Top