Lassuló globális növekedés A hét kulcsfontosságú témája a globális növekedés lassulása. Először csak Ázsia került szóba. A hét azzal indult, hogy a Kínai Nemzeti Bank szokatlanul nagy, 100 bázispontos csökkenést hajtott végre a tartalékarány-követelményben. A réz ára emelkedett a hétfői nyitáskor a csökkentésre való reakcióként, de azután csökkent a hét hátralévő részében. Ez jelezte a befektetők azon döntését, miszerint a tartalékarány-követelmény csökkentésének célja az volt, hogy a politikát harmonizálják a lassuló növekedéssel kapcsolatos kilátásokkal, ahelyett, hogy a nagyobb mértékű növekedést segítenék elő.
Lassuló globális növekedés A hét kulcsfontosságú témája a globális növekedés lassulása. Először csak Ázsia került szóba. A hét azzal indult, hogy a Kínai Nemzeti Bank szokatlanul nagy, 100 bázispontos csökkenést hajtott végre a tartalékarány-követelményben. A réz ára emelkedett a hétfői nyitáskor a csökkentésre való reakcióként, de azután csökkent a hét hátralévő részében. Ez jelezte a befektetők azon döntését, miszerint a tartalékarány-követelmény csökkentésének célja az volt, hogy a politikát harmonizálják a lassuló növekedéssel kapcsolatos kilátásokkal, ahelyett, hogy a nagyobb mértékű növekedést segítenék elő.
A tartalékarány-követelmény csökkentését két szokatlan fejlemény követte a kínai pénzügyben: a Kaisa Csoport lett az első kínai ingatlanfejlesztő cég, amely fizetésképtelen lett az egyik USD-ban jegyzett kötvényt illetően, majd az energiaipari berendezésgyártó Baoding Tianwei Csoport írt történelmet, amely az első olyan kínai állami cég, amely adóssága miatt fizetésképtelenné vált. Miközben mindkettő kis ügy volt, amely nem gyakorolt gazdasági hatást, a politikai döntéshozóknak küldött üzenet egyértelmű volt: Kína sokkal több cégnek fogja engedni, hogy csődbe menjenek. Hosszú távon ez szükséges a gazdaság egészséges fejlődéséhez, de rövid távon kedvezőtlen a növekedésre nézve.
Ezután csütörtökön a kínai áprilisi HSBC Markit gyártási PMI-index tovább süllyedt a csökkenő tartományban. Ugyanakkor Japán áprilisi gyártási PMI-indexe is az 50-es szint alá csökkent (az utóbbi közel egy évben először). A gyengeség folytatódott Európában, ahol az európai előzetes PMI-indexek csökkentek, pedig emelkedésre számítottak. Franciaország és Németország adatai is jelentősen alulmaradtak a várakozásokon.
Végezetül pedig tegnap az USA mutatószámai is általánosságban véve csalódást keltőek voltak: az újonnan regisztrált munkanélküliek állománya emelkedett (arra a hétre vonatkozóan, amikor a foglalkoztatási felmérést végzik), az új lakások értékesítése jelentősen csökkent, a Kansas City-beli Fed index (amely több olajtermelő államot magában foglal) már a negyedik egymást követő hónapban csökkent, valamint az USA Markit PMI-indexe is csökkent. A Fed Alapok kamatlábával kapcsolatos várakozások valamelyest csökkentek; a 10 éves futamidejű kötvények hozama 2 bázisponttal csökkent, bár a részvények emelkedtek, a NASDAQ pedig végül sikeresen elérte az 5000-es szintet és új rekordmagasságba emelkedett (a csúcs záró szint a 2000-es internet-pánik során 5048,62 volt). Ezért a nyomás eléggé fennáll a ma közzéteendő USA-beli tartós fogyasztási cikkek rendelésállománya miatt (lásd alább), hogy megmutassák: az USA a globális növekedés motorja. Ha a tartós árucikkek rendelésállomány is csalódást kelt, az USD valószínűleg további eladási nyomás alá kerül. Másrészt, mivel olyan sok mutatószám keltett csalódást, és az USD gyengült, a pozitív meglepetés valószínűleg a legnagyobb sokk lesz a piacnak, és a deviza jelentősen erősödni fog. A grafikonon – amely az EUR/USD pár mozgását ábrázolja 30 perccel a mutatószám közzétételét követően – látható, hogy a legnagyobb mozgás februárban történt, amikor a mutatószám pozitív meglepetést okozott.
A devizák korreláltak a növekedéssel Eközben megnéztem, hogy mely devizapárok korrelálnak a legjobban a réz árával (a globális növekedés mutatója). Az eredmények a jobb oldali táblázatban láthatók. (Az egyhetes változás korrelációja az utóbbi 10 évben.) Az elemzés szerint az AUD és az NZD valószínűleg tovább gyengül. Az közép-európai devizák is érzékenyek a növekedésre. Megjegyzendő, hogy a képet az olaj teljesítménye zavarhatja, amely tegnap emelkedett azon hír hatására, hogy a Szaúd-Arábia légicsapást mért Jemenre (lásd az alábbi technikai részt). Ez megmagyarázza, hogy a CAD – az egyik növekedésre érzékeny deviza – miért volt az egyik legjobban teljesítő deviza tegnap.
Az újonnan regisztrált munkanélküliek állománya továbbra is konzisztens a 200 ezer feletti nem mezőgazdasági munkaerő-állomány adatával Bár az újonnan regisztrált munkanélküliek állománya tegnap emelkedett, a négyhetes mozgóátlag továbbra is csak 285 ezer, amely alulmarad a márciusi foglalkoztatási felmérési időszak 305 ezres adatán. A kettő között 2010 óta fennálló historikus viszony arra utal, hogy a négyhetes mozgóátlag elérheti a 350 ezret, mielőtt a nem mezőgazdasági munkaerő-állomány 200 ezer alá csökken. Az újonnan regisztrált munkanélküliek 300 ezer alatti állománya eléggé biztos a nem mezőgazdasági munkaerő-állomány számára. Amíg a nem mezőgazdasági munkaerő-állomány 200 ezer felett van, a Fed megszorításával kapcsolatos várakozások fennállnak, a dollár pedig támogatott maradhat.
Készen állunk az arany-sztrájkra? Tegnapi sajtójelentések szerint a South Africa’s National Union of Mineworkers (NUM, azaz Dél-Afrikai Bányászok Szakszervezete) 75%-os alapbér-emelés követelését tervezi a legalacsonyabb fizetéssel rendelkező dolgozók számára. A NUM az aranyszektor dolgozóinak 57%-át képviseli. A szakszervezet két héttel ezelőtt hároméves szerződést írt alá a Gold Fields vállalattal, amely 21%-os fizetésemelést biztosított a legalacsonyabb fizetésűek számára, de továbbra is több vállalattal kell tárgyalnia, amelyeknek kétéves szerződése júniusban jár le. A munkáltatók feltételezhetően elutasítják a rendkívüli követelést (Dél-Afrika inflációja éves szinten csupán 4%), és emiatt sztrájk törhet ki. Ez bika jellegű hatást gyakorolhat az arany árára.
Mai események: Az európai nap során a fő esemény az áprilisi német Ifo felmérés közzététele lesz. A kedden közzétett, általánosságban kedvező ZEW indexek fokozzák a kedvező Ifo indexek valószínűségét. Ez hozzájárulhat azon bizonyítékokhoz, hogy az euróövezet növekedési motorja fellendül, annak ellenére, hogy a csütörtökön közzétett előzetes gyártási és szolgáltatási szektorbeli PMI-indexek kedvezőtlenek lettek. Az alacsony olajárak és a gyengébb euró miatti pozitív fejlemények valószínűleg lassan begyűrűznek a reál gazdaságba, és még inkább fellendíthetik a hazai hangulatot.
Az USA-ban a tartós árucikkek rendelésállománya lát napvilágot márciusra vonatkozóan. A teljes adatban és a szállítási járműveket kivéve számított tartós árucikkek rendelésállományában a becslés szerint emelkedés állt be, miután mindkettő csökkent februárban. A nagy dolog az lenne, ha a nem hadiipari tőkejavak (amelyben nem szerepelnek a repülőgépekre vonatkozó megrendelések; más néven „mag tőkejavak rendelésállománya” emelkedést mutatna. Az utóbbi nyolc hónapból hétben csökkent. Az esetleges emelkedést (amelyre néhány előrejelző szakember számít) az üzleti befektetésben beállt fordulat kezdetének tartanák, és nagyon bika jellegű hatást gyakorolna a dollárra.
A nap nagy eseménye valószínűleg az EU pénzügyminisztereinek és központi banki hivatalnokon nem hivatalos értekezlete lesz, ahol a tárgyalás fő témája a Görögország reformígéreteivel kapcsolatos fejlemények lesznek. Bár a görög pénzügyminiszter a hét korábbi részében elmondta a riportereknek, hogy a „konvergálás” útján vannak a hitelezőkkel, és pénteken nem várható megállapodás, valamint a befektetőknek esetleg meg kell várniuk a hivatalos értekezletet (május 11.). Mindazonáltal a befektetők kíváncsiak arra, hogy milyen következtetésre jutnak (ha egyáltalán képesek erre) a hivatalnokok Görögországgal kapcsolatban, illetve hogy még türelmesek-e.
Ezenkívül a Svájci Nemzeti Bank elnöke, Thomas Jordan szólal fel.
A Piac
Az EUR/USD pár visszapattant az 1,0660-as szintről
Az EUR/USD pár csütörtökön rallyzott, miután támaszszintre talált az 1,0660-as (S2) tartományban. Mindazonáltal az emelkedés megállt valamelyest az 1,0860-as (R1) korláton, a 200 periódusú mozgóátlag közelében. Az árfolyam ezután valamelyest visszatért. Bár az árfolyam továbbra is a rövid távú növekvő tartomány alsó határa alatt van, a tegnapi visszapattanás megerősítette azon nézetemet, hogy a partvonalon várakozzak az 1,0660-as (S2) szint lefelé történő áttörésére, hogy biztos lehessek a csökkenést illetően. A növekvő mozgást tekintve az 1,0860-as (R1) szint felfelé való áttörése szükséges lenne ahhoz, hogy a rövid távú irány ismét növekvő legyen. Vegyük figyelembe, hogy az 1,0860-as (R1) korlát nagyon közel van az április 6. és 13. közötti csökkenés 61,8%-os visszatérési szintjéhez. Ezen ellenállásszinti tartomány felfelé való áttörése hosszabbításokat indíthat el az 1,0965-ös (R2) szint felé. A rövid távú momentum mutatószámokra tekintve látható, hogy negatív divergencia van mindkettő és az árfolyam mozgása között. Ez újabb okot ad a semleges álláspont fenntartására, és megvárom az 1,0860-as (R1) szint felfelé való áttörését, hogy biztos lehessek a növekvő mozgást illetően. Hosszabb távon az EUR/USD pár továbbra is az 50 és a 200 napos mozgóátlag alatt van. Azonban az 1,0460-as szint alatti egyértelmű zárás szükséges a következő alacsonyabb minimum szint megerősítéséhez és a hosszabb távú csökkenő trend folytatódásának kiváltásához. Másrészt az 1,1045-ös szint feletti zárás kettős csúcs alakzat befejeződését jelezheti, és talán előkészíti a terepet a hosszabb távú bika jellegű hosszabbításokhoz.
• Támaszszint: 1,0730 (S1), 1,0660 (S2), 1,0575 (S3).
• Ellenállásszint: 1,0860 (R1), 1,0965 (R2), 1,1045 (R3).
A GBP/JPY pár megállt a 180,40-es szinten
A GBP/JPY pár csütörtökön valamelyest csökkent, miután ellenállásszintre talált a 180,40-es (R1) szinten. A pár azonban továbbra is rövid távú növekvő tartományban van, és emiatt a rövid távú kép szerintem pozitív marad. A mutatószámokra pillantva számítanék arra, hogy további csökkenő korrekcióra kerülhet sor, mielőtt a bikák ismét átveszik az irányítást. Az RSI kilépett túlértékesített tartományából és most lefelé mutat, miközben az MACD a csúcsra került és lefelé áttért indító vonalán. A napi grafikonon az árfolyam visszatért az 50 és a 200 napos mozgóátlag fölé, ami támogatja a rövid távú növekvő trend folytatódását. A napi mutatószámok is alátámasztják ezt a nézetet. Az RSI az 50-es szint fölé emelkedett, miközben az MACD – amely már indító vonala felett van – éppen most tért át felfelé zérus vonalán.
• Támaszszint: 179,30 (S1), 178,50 (S2), 177,55 (S3).
• Ellenállásszint: 180,40 (R1), 181,00 (R2), 181,75 (R3).
Az USD/CAD pár csökkent
Az USD/CAD pár tegnap csökkent, és lefelé áttörte a most ellenállásszintté vált 1,2215-ös (R1) támaszszintet, majd elérte az 1,2145-ös (S1) akadályt. A csökkenésére azután került sor, miután a pár ellenállásszintre talált az 1,2300-as (R1) közelében, amely az április 13. és 17. közötti csökkenés 38,2%-os visszatérési szintje, majd megerősítette nézetemet, miszerint a kilátás negatív, valamint azt, hogy az 1,2085-ös (S2) szintről való helyreállás csak korrekciós mozgás volt. Az árfolyam most várhatóan csökken és ismét teszteli az 1,2085-ös (S2) szintet. A hosszabb távú trendet tekintve az 1,2385-ös (R3) kulcsfontosságú korlát lefelé történő áttörése megerősítette, hogy negatív divergencia van a napi mutatószámok és az árfolyam mozgása között, és a középtávú irányt szerintem csökkenőre változtatta. Szerintem a medvék valószínűleg elérik az 1,2000-es (S3) kerek szintet a közeljövőben, amely a július és március közötti, hosszabb távú növekvő trend 38,2%-os visszatérési szintje.
• Támaszszint: 1,2145 (S1), 1,2085 (S2), 1,2000 (S3).
• Ellenállásszint: 1,2215 (R1), 1,2300 (R2), 1,2385 (R3).
Az arany elérte az 1197-es ellenállásszintet
Az arany csütörtökön visszapattant, és ellenállásszintre talált az 1197-es (R1) szinten. A rövid távú kép azonban szerintem valamelyest negatív marad. Ezért a következő hullám várhatóan csökkenő lesz, és talán teszteli az 1180-as (S1) szintet. A rövid távú mutatószámokra tekintve látható, hogy az RSI ellenállásszintre talált az 50-as szinten és csökkent, miközben úgy tűnik, hogy az MACD ellenállásszintre talált zérus és jelző vonalán. Ezen jelzések támogatják a negatív hullám valószínűségét. Az 1180-as (S1) szint egyértelmű, lefelé történő áttörése további medve jellegű hosszabbításokat indíthat el, valószínűleg az 1165-ös (S2) akadály felé. Kitekintve, az ár továbbra is a január 22. és a március 17. közötti csökkenés 50%-os visszatérési szintje alatt van. Emiatt továbbra is úgy vélem, hogy a március 17. és április 6. közötti helyreállás csupán korrekciós mozgás volt, és az arany csökkenni fog a közeljövőben.
• Támaszszint: 1180 (S1), 1165 (S2), 1150 (S3).
• Ellenállásszint: 1197 (R1), 1210 (R2), 1220 (R3).
A WTI az 57,20-as szint fölé emelkedett
A WTI tegnap jelentősen emelkedett, miután Szaúd-Arábia folytatta Jemen bombázását. Az ár felfelé áttörte a rövid távú csökkenő tartomány felső határát. Az 57,20-as (S1) támaszszintté vált ellenállásszint áttörés következő magasabb maximum szintet jelzett, és szerintem növekvőre változtatta a rövid távú irányt. Az órás momentum mutatószámok azonban jelzik a visszatérés valószínűségét a következő emelkedés előtt. A 14 órás RSI kilépett a túlvásárolt tartományból és most az 50-es szint felé tart, miközben az órás MACD a csúcsra került és lefelé áttörte jelző vonalát. A napi grafikonon továbbra is pozitív középtávú kilátás látható. Az 55,00-s szint április 14-én történt, felfelé való áttörése a kettős aljú alakzat befejeződését jelezte, ami nagyobb bika jellegű következményekkel járhat a közeljövőben. Az április 16-i csúcs által meghatározott 58,80-as (R2) ellenállásszint lehetséges felfelé való áttörése is utat nyithat a kerek, 60,00-s (R3) szint felé.
• Támaszszint: 57,20 (S1), 56,55 (S2), 55,75 (S3).
• Ellenállásszint: 58,00 (R1), 58,80 (R2), 60,00 (R3).