Az USA-beli hozamok emelkedtek az újonnan regisztrált munkanélküliek állománya révén, az USD előnyre tett szert Az EUR/USD pár tegnap sikeresen áttörte az 1,10-es szintet viszonylag hosszú időre (kb. öt órán keresztül), de már visszatért ezen szint alá, amikor az USA-beli újonnan regisztrált munkanélküliek állománya a vártnál kedvezőbb lett.
- Az USA-beli hozamok emelkedtek az újonnan regisztrált munkanélküliek állománya révén, az USD előnyre tett szert Az EUR/USD pár tegnap sikeresen áttörte az 1,10-es szintet viszonylag hosszú időre (kb. öt órán keresztül), de már visszatért ezen szint alá, amikor az USA-beli újonnan regisztrált munkanélküliek állománya a vártnál kedvezőbb lett. Akkor is, ha több USA-beli gazdasági mutató alulmaradt a várakozásokon, a munkaerő-piaci adatok kedvezőek maradnak – ez a Fed egyik kulcsfontosságú szempontja. A növekedés nem a Fed feladata, a „maximális foglalkoztatás” viszont az. A folytonosan kedvező foglalkoztatás jelei miatt a Fed Alapok kamatlábával kapcsolatos várakozások és a kötvényhozamok emelkedtek, ami általánosságban támogatta a dollárt. A dollár rally végéről szóló beszéd túl korai volt! A piacok kíváncsiak arra, hogy mit mond a Fed elnöke, Janet Yellen a témáról a mai nap folyamán (lásd alább).
- A japán adatok a várakozásoknak megfelelően alakultak Pénteken kora délelőtt közzétették a szokásos havi adatsorozatot Japánban. A kulcsfontosságú pont az volt, hogy a Japán Nemzeti Bank inflációs mutatószáma, amely figyelembe veszi a tavalyi fogyasztásiadó-emelést, nulla inflációt jelzett februárban. Ennyit azon célkitűzésükről, hogy 2015. áprilisig elérik a 2%-os inflációt! A munkanélküliségi ráta és az újonnan létesült állások aránya februárban a várakozásoknak megfelelően javult. A kormány reméli, hogy a javuló munkaerő-piaci helyzet nyomást gyakorol a vállalatokra a béremelést illetően, ami hozzájárulhat a „jó” kereslet által vezérelt infláció kialakulásához (a „rossz” költség által nyomott infláció helyett, amelyet az olajárak emelkedése okozott, rontván a fogyasztók vásárlóerejét). Reménykedjünk tovább! A háztartások februári kiadásai éves szinten csökkentek, bár várakozásnál ez kisebb mértékű volt. A viszonteladói értékesítés havi szinten a várakozásokon alulmaradóan emelkedett – bár a nagykereskedelmi értékesítés felülmúlta a várakozásokat. Egyes nagyvállalatok mérsékelten emelték a béreket, de még nincs arra utaló jel, hogy a háztartások általánosságban véve gazdagabbnak éreznék magukat vagy annak eredményeképpen többet költenének. Japán várhatóan továbbra is a monetáris ösztönző intézkedésre és a deviza gyengülésére támaszkodik a növekedés érdekében, ami miatt továbbra is medve jellegű nézetet vallok a japán jent illetően.
- További információk arról, hogy miért vallok medve jellegű nézetet az olajról Tegnap írtam, hogy a jelenlegi állás szerint a fő USA-beli olajtároló központ (Cushing, Oklahoma) június végére megtelik. Szeretném kifejteni ezt a pontot, hogy elmagyarázzam, miért vallok továbbra is medve jellegű nézetet az olajat illetően (feltételezve, hogy a Közel-Keleten nem lesz katasztrófa).
- Mindenki úgy vélte, hogy az USA termelése csökkenni fog, mivel az árak csökkentek, mert az USA termelésének nagy része a drága hidraulikus rétegrepesztéssel (fracking) kerül kiaknázásra. Ez azonban nem történt meg. Ellenkezőleg: az USA-beli termelés továbbra is emelkedik, és rekordnagyságú szinten lehet. Az USA-beli olajkitermelők azonban nem exportálhatnak olajat. A megnövekedett kínálat nagy része tároló telepre kerül. A készletek egymás után 11 héten keresztül emelkedtek, ami az eddigi leghosszabb folyamatos emelkedés, és a készletek egyúttal rekordnagyságú szinten vannak.
- Sajnos korlátozva van a tároló telepen tárolható olaj mennyisége. Sok olajtároló telep van a világban. A cushingi készletek hetente kicsivel több, mint 2 millió hordóval emelkedtek idén. Cushing csupán 85 millió hordónyi olaj tárolására alkalmas teleppel rendelkezik. Ezt az ütemet alapul véve a cushingi tárolók június végéig megtelnek. Ezután nincs más hátra, mint bármilyen áron elárasztani a piacot olajjal.
- Ez elég rossz lenne, de romlik a helyzet! Az USA-beli termelés valószínűleg emelkedni fog, aminek oka az észak-dakotai szabályozás, amely Texas után a 2. legnagyobb olajtermelő állam. Körülbelül 125 kút van az államban, amelyet június végéig be kell zárni az állami előírás szerint, hogy a fúrásokat egy éven belül befejezhessék. Ugyanakkor az észak-dakotai olajadók valószínűleg csökkenni fognak júniusban, mivel az állam csökkenti az adókat akkor, amikor az árak öt egymást követő hónapon keresztül átlagosan egy adott szint alatt vannak. Eszerint az állam legtöbb kútja mentesül majd az olaj-kitermelési adótól. Az adócsökkentés és az a tény, hogy sok kút egy évvel elöl jár az állami határidők teljesítésében, azt jelenti, hogy az észak-dakotai termelés emelkedni fog.
- Ezért júniusban az USA olajtermelése valószínűleg úgy fog emelkedni, ahogyan a tároló megtelik! Ennek bekövetkezése esetén az olajárak csökkenhetnek. Valójában valószínűleg ezelőtt csökkenésre kerül sor, mivel a befektetők készülnek az eshetőségre. Ezért medve jellegű hozzáállást tanúsítok az olajat illetően a következő hónapokban – ez igaz az olajjal kapcsolatos devizákra, különösen a CAD, a NOK, az AUD és a RUB esetében.
- Ez természetesen azon feltételezésemtől függ, hogy a közel-keleti harcok nem befolyásolják az ottani termelést vagy szállítást. Ha igen, akkor minden előrejelzés „borul”. Ez megváltoztathatja a pénzügyi piacok teljes környezetét.
- Mai események: Az európai nap során a márciusi francia fogyasztói bizalmi indexét publikálják.
- Svédország februári viszonteladói értékesítése az előrejelzés szerint kissé lassult. Ha a kedden közzétett, kedvezőtlen gazdasági tendencia-felmérést követően ismét kedvezőtlen adat lát napvilágot, akkor az valószínűleg valamelyest gyengíti a svéd koronát.
- Norvégia hivatalos márciusi munkanélküliségi rátája várhatóan változatlanul 3,0% maradt, miközben a februári viszonteladói értékesítés előrejelzés szerint fordulatot vett az előző hónaphoz képest. A jemeni harcok miatti magasabb olajárak mellett a pozitív adat valószínűleg továbbra is támogatja a norvég koronát.
- Az USA-ban a 4. negyedéves GDP 3. becslése várhatóan jelzi, hogy az USA gazdasága a 2. becsléshez képest gyorsabb ütemben növekedett. A mag személyi fogyasztás (a Fed kedvenc inflációs mutatószáma) index 3. becslését is közzéteszik. A kedvező érték erősítheti az amerikai dollárt. A Michigani Egyetem végleges márciusi fogyasztói hangulatindexe, valamint az 1 éves és az 5-10 éves inflációs várakozásokkal kapcsolatos felmérés is napvilágot lát.
- Négy központi bank kormányzója és egy elnökhelyettes tart beszédet pénteken: a Bank of England kormányzója, Mark Carney, a Fed elnökhelyettese, Stanley Fischer, a Riksbank kormányzója, Stefan Ingves, a Norges Bank kormányzója, Oeystein Olsen és a Fed elnöke, Janet Yellen. Yellen a monetáris politikáról tart beszédet a San Franciscó-i Fed konferencián, amelynek címe: „A monetáris politika új normája”. A hallgatóság kérdéseire is válaszolni fog.
Az EUR/USD pár visszatért, és tesztelte a növekvő trendvonalat
- Az EUR/USD pár jelentősen esett, miután ismét elérte az ellenállásszintet az 1,1045-ös (R2) korlát és a február 26. és március 16. közötti csökkenés 61,8%-os visszatérési szint közelében, amely egybeesik a 200 periódusú mozgóátlaggal. A csökkenés megállt az 50 periódusú mozgóátlagnál és a március 13-i minimum szinttől eredő rövid távú növekvő trendvonalon. Az árfolyam továbbra is ezen szint és a február 26-i csúcstól eredő csökkenő trendvonal felett van, ezért továbbra is mérsékelten pozitív rövid távú kép tárul elénk. Az 1,0885-ös (R1) szint fölé való visszatérés megerősítené nézetemet, és talán előkészítheti a tesztet az 1,1045-ös (R2) akadály és a 61,8%-os visszatérési szint közelében.
- A hosszabb távú trendet tekintve az árfolyam struktúrája továbbra is hosszabb távú csökkenő trendet jelez. Az EUR/USD pár alacsonyabb maximum szinteket és alacsonyabb minimum szinteket ér el az 50 és a 200 napos mozgóátlag alatt. Ezért a rövid távú növekvő trendet vagy annak lehetséges hosszabbítását a hosszabb távú csökkenő útvonal korrekciós mozgásának tartanám.
- Támaszszint: 1,0765 (S1), 1,0700 (S2), 1,0610 (S3)
- Ellenállásszint: 1,0885 (R1), 1,1045 (R2), 1,1160 (R3)
Úgy tűnik, hogy a GBP/JPY pár készen áll a 176,00-s korlát megcélzására
- A GBP/JPY pár lefelé áttörte azon konszolidációs tartomány alsó határát, amelyben az árfolyam mozgása március 13. óta történik, és szerintem a rövid távú irányt ismét csökkenőre változtatta. Az eladók most várhatóan továbbra is lefelé nyomják az árfolyamot, és megcélozzák az erős támaszszintet (176,00 – S1). A napi momentum mutatószámok negatív momentumot jeleznek, és fokozzák egy ilyen mozgás valószínűségét. A 14 napos RSI az 50-es szintje alatt van és továbbra is csökken, miközben az MACD a zérus és jelző vonala alatt van és lefelé mutat. Kitekintve az árfolyam a 200 napos mozgóátlag alá csökkent, miközben a 176,00-s szint egyértelmű lefelé történő áttörése 5 hónapos hibás kilengés csúcsot formálhat, és talán negatívvá teszi az általános kilátást.
- Támaszszint: 176,00 (S1), 175,00 (S2), 174,00 (S3)
- Ellenállásszint: 177,70 (R1), 178,50 (R2), 179,25 (R3)
Az AUD/USD pár kereskedése a mozgóátlagok közelében zajlik
- Az AUD/USD pár csökkent, és elérte az 50 és 200 periódusú mozgóátlagot. A rövid távú momentum mutatószámok negatív momentumról árulkodnak, de mielőtt biztosabb lennék a csökkenő mozgást illetően, szeretném látni a 0,7760-as (S1) szint lefelé történő áttörését. Egyelőre inkább a partvonalon maradok. Ha lefelé áttöri a 0,7760-as (S1) szintet, a 4 órás grafikonon alacsonyabb minimum szintet láthatunk, és esetleg hosszabbításoknak lehetünk tanúi a 0,7700-as (S2) szint felé.
- Kitekintve az árfolyam továbbra is a szeptember 5-i csúcstól eredő csökkenő trendvonal felett van, megerősíti, hogy pozitív divergencia van a napi mutatószámok és az árfolyam mozgása között. Ez a másik oka annak, ami miatt egyelőre semleges állásponton maradok. Várnék addig, amíg egyértelmű jelzés nem érkezik az irányról.
- Támaszszint: 0,7760 (S1), 0,7700 (S2), 0,7600 (S3)
- Ellenállásszint: 0,7900 (R1), 0,8000 (R2), 0,8035 (R3)
Az arany felfelé áttörte az 1200-as szintet
- Az arany csütörtökön jelentősen emelkedett, és felfelé áttörte az 1200-as (S1) pszichológiai szintet. A nemesfém ezután ellenállásszintre talált marginálisan az 1222-es (R1) akadály alatt, és visszatért, hogy tesztelje az 1200-as (S1) szintet (ezúttal támaszszintként). A rövid távú kilátás pozitív marad, és a bikák várhatóan ismét átveszik az irányítást, és előkészítik a terepet az 1222-es (R1) szint tesztelésére. Napi momentum mutatószámaink alátámasztják a rövid távú képet. A 14 napos RSI továbbra is jelentősen emelkedett és 50-es szintje fölé került, miközben a napi MACD- amely már indító vonala felett van – felfelé mutat és közeledik a zérus vonal felé.
- Hosszabb távon, az 1307-es csúcs óta az ár struktúrája alacsonyabb maximum szinteket és alacsonyabb minimum szinteket tartalmaz. A tegnapi rally azonban majdnem elérte a csökkenő trend előző csúcsát. A hosszabb távú trendet illetően semlegesre változtatom álláspontomat.
- Támaszszint: 1200 (S1), 1185 (S2), 1175 (S3)
- Ellenállásszint: 1222 (R1), 1235 (R2), 1245 (R3)
A WTI elérte az 52,45-ös szintet, majd csökkent
- A WTI továbbra is jelentősen emelkedett a csütörtöki európai délelőtt során, és elérte az 52,45-ös (R2) ellenállásszintet, mielőtt csökkent. Most úgy tűnik, hogy az ár hibás kilengés csúcs alakzatot formál, ezért úgy vélem, hogy az 1 órás grafikonon látható kép semlegessé vált. Mielőtt biztosabb lennék a csökkenést illetően, szeretném látni az 50,00-s (S1) pszichológiai korlát egyértelmű, lefelé történő áttörését. Egy ilyen mozgás a hibás kilengés befejeződését jelezné, és megerősítené a következő alacsonyabb minimum szintet. A rövid távú momentum mutatószámaink alátámasztják ezt a nézetet. Az RSI az 50-es szint alá csökkent, miközben az MACD – bár pozitív – indító vonala alatt van, lefelé mutat és a zérus vonal felé tart. A napi grafikonon a WTI jóval a 200 napos mozgóátlag alatt van, de egy ideig az 50 napos felett zajlott a kereskedés. Ezenkívül továbbra is pozitív divergencia található a napi mutatószámok és az ár mozgása között. Ezért inkább semleges állásponton maradok a hosszabb távú trenddel kapcsolatban is, és megvárom az egyértelmű irányjelzést.
- Támaszszint: 50,00 (S1), 49,45 (S2), 48,70 (S3)
- Ellenállásszint: 51,65 (R1), 52,45 (R2), 53,40 (R3)