A Fed dollárról alkotott nézete nem befolyásolja a kamatlábakról alkotott véleményüket Mostanában sok Fed hivatalnok tett megjegyzéseket a dollárral és annak kilátásokra gyakorolt hatásával kapcsolatban. Véleményem szerint úgy tűnik, hogy a piac a profit-kivétel alátámasztására félreértelmezi nyilatkozatukat
- A Fed dollárról alkotott nézete nem befolyásolja a kamatlábakról alkotott véleményüket Mostanában sok Fed hivatalnok tett megjegyzéseket a dollárral és annak kilátásokra gyakorolt hatásával kapcsolatban. Véleményem szerint úgy tűnik, hogy a piac a profit-kivétel alátámasztására félreértelmezi nyilatkozatukat. Vegyük például a clevelandi Fed elnöke, Loretta Mester tegnapi megjegyzéseit. A dollárról alkotott nézetei hasonlóak voltak a chicagói Fed elnöke, Evans és az atlantai Fed elnöke, Lockhart által pénteken elmondottakkal. Elmondta, hogy a dollár szintje az egyik feltétel, amelyet a Fed hivatalnokok figyelemmel kísérnek, és az erős dollár befolyásolja az USA exportját. A piac ezen megjegyzésekre összpontosított és figyelmen kívül hagyta a többi megjegyzését: azaz a Fed számára megfelelő a kamatlábak idei emelése, valamint lehetséges a júniusi kamatlábemelés. A San Franciscó-i Fed elnök, Williams (az FOMC szavazó tagja) szerint „az év közepére eljön annak ideje, hogy tárgyalásokat folytassanak a kamatlábemelés megkezdéséről”, és a dollár erőssége nem akadály.
- Ha nem hiszünk neki, a Fed elnökhelyettese, Stanley Fischer elmondta, hogy a kamatlábemelés „valószínűleg az év közepe előtt bekövetkezik”, és a konkrét dátum az adatoktól függ (amint azt már eléggé egyértelművé tették). Fischer nem kifejezetten a dollárt kommentálta, hanem elmondása szerint úgy véli, hogy más országok nem manipulálják az árfolyamokat – más szóval megfelelőnek tartja a dollár erősödését, amelyet más országok laza monetáris politikája okoz. Ezen megjegyzésekből az a benyomásom, hogy igen, a dollár korlátozhatja az exportot. Ezt azonban már figyelembe vették a valamelyest lassúbb emelésről szóló előrejelzésükben, és nem fogja őket eltántorítani a kamatlábemeléstől. A Fed hivatalnokok majdnem összes megjegyzése továbbra is arra utal, hogy az év közepére tervezik a kamatlábemelést. Szerintem a piac eltúlozza az erősebb dollár valószínű hatását, és téves következtetéseket von le a politikával kapcsolatban. Ezen nézetben várhatóan fordulat áll be bizonyos ponton, a dollár rallyja pedig folytatódik.
- Merkel „teát és szimpátiát”, de pénzt nem kínált A görög miniszterelnök, Tsziprasz találkozott Merkel német kancellárral, és látszólag kellemes beszélgetést folytattak, de végül nem született változás Görögország pénzügyi helyzetében. Merkel ragaszkodott ahhoz, hogy Görögország ne vele, hanem a Troikával tárgyaljon. „A reformokat az intézményekkel, nem pedig Németországgal kell megbeszélni” – hangsúlyozta. Egy görög kormányhivatalnok elmondása szerint az ország e hét végéig nyújtja be a reformok listáját. A német Frankfurter Allgemeine Zeitung lapban az állt, hogy a görög kormány pénze április 8-ig tart ki. Ez konzisztens azzal, amit néhány görög hivatalnok mondott. Eközben a görög gazdaság összeomlóban van; az ipari termelés (az ipar forgalmának indexe) januárban éves szinten 16,0%-kal csökkent (ez jelentős gyorsulás a decemberi, éves szinten -7,7%-os adathoz képest). Görögország továbbra is fő kockázati tényező marad az euró számára.
- Mai események: A mai nap a PMI-indexeké. A grafikonon a globális PMI-indexek általános trendje látható: a PMI-index szintje az X-tengelyen, az utóbbi három hónapban történt változás pedig az Y-tengelyen látható. A legjobb hely a jobb felső sarok, amely gyorsuló növekedést jelez (PMI-index 50 felett). A második kvadráns (a bal felső sarokban a PMI-index 50 alatt van, ami azt jelenti, hogy a növekedés lassul, de a PMI-index továbbra is magasabb, mint három hónappal ezelőtt, ezért a helyzet legalább javul.) A jobb alsó sarok is vegyes; ott a PMI-index 50 felett van, de a növekedés üteme lassul. A legrosszabb hely a harmadik kvadráns (bal alsó sarok), ahol a PMI-index 50 alatt van és csökkenés tapasztalható – itt gyorsul a csökkenés üteme.
- Szokás szerint Kína és Japán volt az első. Kína HSBC/Markit PMI-indexe jelentősen csökkent, és most ismét a csökkenő tartományba került. Mindkét kínai PMI-index a rettegett harmadik kvadránsban van (gyorsuló csökkenés). Ez megerősíti a kínai növekedés lassulását, amely a januári és a februári adatokban kezdett testet ölteni. Az AUD a kínai növekedésre legérzékenyebb deviza; szerintem az AUD/NZD pár folytatja lassú útját a paritás felé. A japán gyártási PMI-index, amely kevés figyelmet vonz, most éppen csak a növekedési tartományban van.
- Ma több európai ország és az eurózóna is közzéteszi az előzetes gyártási és szolgáltatási szektorbeli PMI-indexeket márciusra vonatkozóan. Figyelemre méltó, hogy az eurózóna a kedvező jobb felső kvadránsban van. Valószínű, hogy ezúttal is további javulás tapasztalható az eurózóna PMI-indexeiben. Úgy tűnik, hogy ez azonban nem tesz túl sokat az euróért, amelyet sokkal inkább a mennyiségi könnyítés, mintsem a gazdasági helyreállás vezérel. Az USA-beli Markit gyártási PMI-index várhatóan lassul, de jóval a növekedési tartományban marad.
- Figyeljük meg, milyen jól teljesít Svédország. Messze a jobb felső sarokban van. Ez az egyik oka annak, amiért meglepődtem azon, hogy a kamatlábakat csökkentették. Valószínűleg jobban aggódnak a defláció, mintsem a gazdasági aktivitás miatt. Fő exportpiacuk azonban az euróövezet, amely exportjuk 60%-át teszi ki. Amint az EKB mennyiségi könnyítési programja kibontakozik, és a fogyasztók bizalma visszatér az eurózónában (amint azt tegnap láttuk), exportjuk is várhatóan kedvezően alakul. Bika jellegű nézetet vallok a svéd koronával szemben, legalábbis az euróval vagy a norvég koronával szemben.
- Másrészt Ausztrália és Kanada a bal alsó kvadránsban van, amely a legrosszabb hely. Ezen gazdaságok az árucikkek árainak csökkenése miatt szenvednek (vasérc és olaj). Devizáik várhatóan gyengülnek a kereskedelmi mérlegük romlása miatt, gazdaságaikban gondok vannak, és központi bankjaiknak csökkenteniük kell a kamatlábakat a folytatáshoz.
- Az Egyesült Királyságban közzéteszik a februári fogyasztói árindexet. Az index várhatóan éves szinten +0,1%-ra csökkent, éppen csak a defláció fölé. A Bank of England februári inflációs jelentésében arra figyelmeztettek, hogy a fogyasztói árindex nulla alá csökkenhet. Mindemellett a BoE legutóbbi értekezletének jegyzőkönyvéből kiderült, hogy a tagok a korábbinál jobban aggódnak az infláció miatt, mivel az hosszabb ideig a célkitűzés alatt maradhat. Az Egyesült Királyság inflációja messze elmarad a BoE célkitűzésétől, és a dolgokat súlyosbítja, hogy az inflációs várakozások is csökkennek. Az infláció további csökkenése negatív hatású lehet az angol fontra nézve.
- Az USA-ban a februári teljes fogyasztói árindex éves szinten várhatóan deflációban marad, míg a mag fogyasztói árindex várhatóan valamelyest gyorsult. Ez arra utal, hogy az alacsony energiaárak a deflációs nyomás fő okai. A Fed szerint ez csak átmeneti hatás, ezért hajlandó áttekinteni azon. Kíváncsiak vagyunk arra, hogy meddig tart ki a nézetük, különösen akkor, ha az olaj ára továbbra is csökken.
Az EUR/USD pár tovább emelkedett
- Az EUR/USD pár továbbra is jelentősen emelkedett hétfőn, és elérte az 1,0970-es (R1) ellenállásszintet. Az árfolyam továbbra is az előző, február 26-i csúcstól eredő, rövid távú csökkenő trendvonal felett, illetve a március 13-ai minimum szinttől eredő növekvő trendvonal felett van, a rövid távú irány szerintem pozitív marad. Bár kisebb visszatérésre kerülhet sor, a következő emelkedés várhatóan teszteli az 1,1045-ös (R2) ellenállásszintet. A hosszabb távú trendet tekintve az árfolyam struktúrája továbbra is hosszabb távú csökkenő trendet jelez. Az EUR/USD pár alacsonyabb maximum szinteket és alacsonyabb minimum szinteket ér el az 50 és a 200 napos mozgóátlag alatt. Ezért a rövid távú növekvő trendet vagy annak lehetséges hosszabbítását a hosszabb távú csökkenő útvonal korrekciós mozgásának tartanám.
- Támaszszint: 1,0885 (S1), 1,0765 (S2), 1,0700 (S3)
- Ellenállásszint: 1,0970 (R1), 1,1045 (R2), 1,1160 (R3)
A GBP/USD pár az Egyesült Királyság fogyasztói árindexének közzétételére vár
- A GBP/USD pár tegnap visszapattant, miután támaszszintre talált az 1,4835-ös (S1) szinten, és ellenállásszintre talált az 1,4975-ös (R1) szinten. Ma közzéteszik az Egyesült Királyság februári fogyasztói árindexét, amelyben várhatóan lassulás következett be. Ez arra ösztönözheti a medvéket, hogy egy újabb tesztet hajtsanak végre az 1,4835-ös (S1) akadályon. Ezen szint lefelé való áttörése valószínűleg meghosszabbítja a medve jellegű hullámot, és talán megcélozza a következő, 1,4775-ös (S2) támaszszintet. Az 1 órás grafikonra tekintve látható, hogy órás mutatószámaink fokozzák a csökkenés valószínűségét. A 14 órás RSI 50-es szintje közelébe csökkent és azt bármikor áttörheti, miközben az MACD – bár pozitív – indító vonala alatt van és lefelé mutat. A hosszabb távú trendet tekintve a napi grafikonon az árfolyam struktúrája továbbra is hosszabb távú csökkenő trendre utal. Ezért az 1,4630-as szintről való helyreállást a hosszabb távú csökkenő útvonal korrekciós mozgásának tartanám.
- Támaszszint: 1,4835 (S1), 1,4775 (S2), 1,4725 (S3)
- Ellenállásszint: 1,4975 (R1), 1,5035 (R2), 1,5140 (R3)
Az EUR/JPY pár rövid távú növekvő trendben van
- Az EUR/JPY pár továbbra is emelkedett hétfőn, de a pozitív hullám megállt a 130,30-as (S1) támaszszint és a 131,85-ös (R1) ellenállásszint között. A pár elkezdett magasabb maximum szinteket és magasabb minimum szinteket elérni a március 13-ai minimum szinttől eredő növekvő trendvonal felett, ezért pozitív rövid távú képet látok. A 131,85-ös (R1) szint felfelé való áttörése megerősítené a következő magasabb maximum szintet a 4 órás grafikonon, és hosszabbításokra számíthatunk a következő, 133,50-es (R2) ellenállásszint felé. A napi grafikonon továbbra is hosszabb távú csökkenő trend látható. A 126,90-es szintről való helyreállást a hosszabb távú csökkenő útvonal visszatérésének tartanám. Mindazonáltal pozitív divergencia található a napi mutatószámok és az árfolyam mozgása között. Emiatt inkább a partvonalra megyek, ami az általános trendet illeti. Várnék annak jelzéseire, hogy a csökkenő trend momentuma folytatódik.
- Támaszszint: 130,30 (S1), 129,00 (S2), 128,00 (S3)
- Ellenállásszint: 131,85 (R1), 133,50 (R2), 134,60 (R3)
Az arany elérte az 1190-es tartományt
- Az arany valamelyest emelkedett kedden, de az emelkedést megállította az 1190-es (R1) ellenállásszint. A trendvonal pénteki áttörése szerintem mérsékelten növekvőre változtatta a rövid távú irányt, ezért az 1190-es (R1) szint felfelé való áttörése várhatóan megcélozza az 1200-as (R2) kerek pszichológiai értéket. Napi momentum mutatószámaink is alátámasztják ezt az elképzelést. A 14 napos RSI elérte 50-es szintjét és a közeljövőben bármikor felfelé áttörheti azt, miközben az MACD – bár negatív – indító vonala felett maradt és továbbra is felfelé mutat. Hosszabb távon, az 1307-es csúcs óta az ár struktúrája alacsonyabb maximum szinteket és alacsonyabb minimum szinteket tartalmaz, és továbbra is fennáll az alacsonyabb maximum szint valószínűsége, ha a nemesfém a közeljövőben emelkedni fog. Ezért az 1140-es szintről való helyreállást (legalábbis egyelőre) korrekciós mozgásnak tekinteném.
- Támaszszint: 1175 (S1), 1165 (S2), 1147 (S3)
- Ellenállásszint: 1190 (R1), 1200 (R2), 1210 (R3)
A WTI ellenállásszintre talált a 47,50-es szinten, majd visszatért
- A WTI hétfőn rallyzott, de az emelkedést megállította a 47,50-es (R1) kulcsfontosságú ellenállásszint. Az ár ezután valamelyest visszatért. Mivel az ár a lehetséges háromszög alakzat felső határa közeléből csökkent, valamint negatív divergencia van a 14 órás RSI és az ár mozgása között, a jelenlegi csökkenés várhatóan folytatódik. A 46,50-es (S1) szint lefelé való áttörése valószínűleg megcélozza a háromszög alsó határát vagy a következő, 45,70-es (S2) támaszszintet. A napi grafikonon a WTI alacsonyabb maximum szinteket és alacsonyabb minimum szinteket ér el az 50 és a 200 napos mozgóátlag alatt. Emiatt a WTI általános képe negatív marad. Azonban pozitív divergencia található a napi mutatószámok és az ár mozgása között. Ezért inkább semleges állásponton maradok a hosszabb távú trenddel kapcsolatban, és megvárom az ár és a momentum illeszkedését.
- Támaszszint: 46,50 (S1), 45,70 (S2), 44,80 (S3)
- Ellenállásszint: 47,50 (R1), 48,85 (R2), 49,45 (R3)