Az EKB további nyomást gyakorol Görögországra, az EB elutasította a görög megközelítést Az EKB tegnap viszonylag kis mértékben, 3,3 milliárd euróval 68,3 milliárd euróra emelte a görög bankok által lehívható sürgősségi likviditási támogatás (ELA) összegét.
- Néhány FOMC tag váratlanul visszakozott A Szövetségi Nyíltpiaci Bizottság (Federal Open Market Committee, azaz FOMC) januári értekezletének jegyzőkönyvéből kiderült, hogy néhány tag kezdett aggódni a kamatlábemelés vagy a normalizálási folyamat megkezdésének lehetséges hatása miatt. „Több résztvevő a „türelmes” kifejezés nyilatkozatból történő kihagyását – bármikor is kerül sor arra – az indokolatlanul szoros dátumok felé megszilárduló politika megkezdését a piaci várakozásokban történő módosulások megkockáztatásának tekintette. Ennek eredményeképpen néhányan aggályuknak adtak hangot amiatt, hogy a pénzügyi piacok esetleg túlreagálják a helyzetet, ami miatt nem kívánt, szigorú pénzügyi feltételek alakulnak ki”. Szokatlan tárgyalásra került sor a dollárról; a résztvevők egyetérteni látszanak abban, hogy az erősebb dollár „az USA nettó exportjának állandó kerékkötője lehet”, miközben néhányan rámutattak a dollár további erősödésével kapcsolatos kockázatra”. Ez azt jelenti, hogy az USA beáll a devizaháborúkba? A nettó export fontos, mert a tavalyi év 4. negyedévének növekedését 1 százalékponttal csökkentette, ezért egyértelműen az USA gazdaságának hátráltatója.
- Azonban két pontra mindenképpen emlékeznünk kell: először is, az értekezletre a legutóbbi USA-beli nem mezőgazdasági munkaerő-állomány közzététele előtt került sor, ami alátámasztotta azt a tényt, hogy a munkaerő-piac javulása folytatódik. Másodszor pedig az export az amerikai GDP viszonylag kis részét teszi ki, amelyet főképpen a hazai kereslet vezérel. Ezért a nyilatkozat esetleg nem annyira jelentős, mint elsőre tűnik. Miközben a hosszabb lejáratú Fed Alapok kamatlábával kapcsolatos várakozások tegnap majdnem 10 bázisponttal csökkentek, ez nem ellensúlyozta az előző naphoz képest 13 bázispontos emelkedést. A piac még mindig arra számít, hogy a Fed várhatóan idén nyáron megszorításokat vezet be, ezért a dollár továbbra is támogatott marad.
- Az EKB további nyomást gyakorol Görögországra, az EB elutasította a görög megközelítést Az EKB tegnap viszonylag kis mértékben, 3,3 milliárd euróval 68,3 milliárd euróra emelte a görög bankok által lehívható sürgősségi likviditási támogatás (ELA) összegét. Az intézkedés elég ahhoz, hogy ellensúlyozza az országból való folyamatos tőkekiáramlást, de nem elég ahhoz, hogy államkötvények vásárlásán keresztül finanszírozza a kormányt. Jelzi, hogy az EKB próbálja stabilan tartani a görög gazdaságot, miközben nyomást gyakorol a politikai megállapodás érdekében.
- Ezenkívül Európának Görögország rendezési javaslatára adott válasza nem volt kedvező. Nem találtam konkrét reakciót Görögország kedd éjjel adott javaslatára, de tegnap volt egy interjú az Európai Bizottság (EB) elnökével, Junckerrel. Ennek keretében elmondta, hogy Görögországnak teljesítenie kell a korábbi kormányok által felvállalt összes pénzügyi kötelezettségét az európai és nemzetközi partnerek irányában. Ez pontosan az az álláspont, amelyet a görög kormány elvetett. Ez jelentős, mivel az EB-t valamelyest jobban megközelíthetőnek tartották a kompromisszumok végett, mint az Eurogroup pénzügyminisztereit. A múlt héten például az EB javasolt egy kompromisszumot, amelyet a görög kormány elfogadhatónak talált, de azt az Eurogroup azonnal elvetette, és a tárgyalások percek alatt véget értek. Összegezve: a helyzet szerintem kritikus marad, és meglátjuk, mit hoz a holnap – ez Görögország Eurogroup-nak adandó javaslatának határideje –, amikor a „mozdíthatatlan tárgy ellenállhatatlan erővel találkozik. Eddig nem tűnik jónak! Szerintem megtalálják annak módját, hogyan odázzák el a döntést. Mindazonáltal szerintem a kockázat nő, és óvatos lennék az euróval.
- Japán kereskedelmimérleg-deficitje a vártnál jobban csökkent Japán kereskedelmimérleg-deficitje januárban a várakozásokat felülmúlva csökkent, mivel az export emelkedése gyorsult, az import pedig a vártnál jobban csökkent. A hír arra utalhat, hogy az ázsiai kereslet továbbra is jelentős, az alacsonyabb olajárak segítenek a kereskedelmi mérlegben, vagy a J-görbe effektus végül kezd működni Japánban. Szerintem az utóbbinak legalábbis van némi hatása, és ez Japán „jengyengítő” politikájának sikerét jelzi. Miközben most, az áprilisi választások előtt szóban forog a gyenge jen negatív oldala – csökkenti a japán fogyasztók vásárlóerejét – Japánban alapvetően senki sem törődik a fogyasztókkal, és a szavazás végével a politikai döntéshozók várhatóan újra a gyártók támogatására fognak összpontosítani. Ezáltal a jen tovább gyengül.
- Mai események: Az európai nap során a fő esemény az EKB Kormányzótanácsának monetáris politikai tárgyalásairól készült jegyzőkönyv első közzététele lesz. Ez az első közzététel kiemelt fontosságú, mivel tartalmazza a Bank január 22-én bejelentett mennyiségi könnyítési programjának tárgyalását. A beszámoló tartalmaz egy áttekintést a pénzügyi piacról, a gazdasági és monetáris fejleményekről. Ezt a tárgyalás összefoglalója követi nem jellemző formában, amely gazdasági és monetáris elemzést tartalmaz, továbbá a monetáris politikai álláspont is szerepel benne. A jegyzőkönyvet négy héttel az egyes politikai döntéshozatali értekezletek után teszik közzé.
- A mutatószámokat illetően: Franciaország januári fogyasztói árindexe várhatóan deflációba süllyedt. Az eurózóna februári előzetes fogyasztói bizalmi indexe és a decemberi folyó fizetési mérlege is napvilágot lát.
- Az USA-ban az újonnan regisztrált munkanélküliek állománya (a február 14-én befejeződött hétre vonatkozóan) várhatóan csökkent, ami bővítette a javuló munkaerő-piacról szóló jelzések körét. A februári philadelphiai Fed üzleti tevékenységindex előrejelzés szerint kissé emelkedett, miközben a Konferenciatanács januári vezetői indexe várhatóan lassult az előző hónaphoz képest.
- Ma beszédet tartanak: Az EKB Kormányzótanácsának tagja, Jens Weidmann, a Riksbank helyettes kormányzója, Per Jansson és a Kanadai Nemzeti Bank helyettes kormányzója, Agathe Cote.
Az EUR/USD pár visszapattant az FOMC jegyzőkönyve hatására
Az EUR/USD pár visszapattant valamelyest az 1,1315-ös (S1) korlát felett, miután a legutóbbi FOMC értekezlet jegyzőkönyvéből kiderült, hogy a Bizottság hajlandó hosszabb ideig nulla közelében tartani a kamatlábakat. Ez ellentétben van a piaci várakozásokkal, miszerint a javuló munkaerő-piac miatt korábban emelték volna a kamatlábakat. Mindazonáltal a növekedés megállt valamelyest az 1,1450-es (R1) ellenállásszint alatt. Ezenkívül amíg a pár oldalirányú mozgást folytat a kulcsfontosságú 1,1260-as (S2) támaszszint és az 1,1540-es (R2) ellenállásszint között, a rövid távú irányt továbbra is semlegesnek tartanám. A hosszabb távú trendet tekintve szerintem a pár továbbra is csökkenő trendben van. Az EUR/USD pár alacsonyabb maximum szinteket és alacsonyabb minimum szinteket ér el az 50 és a 200 napos mozgóátlag alatt. Azonban az 1,1260-as (S2) szint egyértelmű, lefelé történő áttörése szerintem az a mozgás, amely az irányt ismét csökkenőre váltaná. Egy ilyen jellegű áttörés valószínűleg tesztelést vált ki az 1,1100-as (S3) támaszszinten, amelyet a január 26-i minimum szint határoz meg.
• Támaszszint: 1,1315 (S1), 1,1260 (S2), 1,1100 (S3)
• Ellenállásszint: 1,1450 (R1), 1,1540 (R2), 1,1650 (R3)
A GBP/USD pár jelentősen emelkedett az Egyesült Királyság foglalkoztatási adatai miatt
• A GBP/USD pár szerdán jelentősen emelkedett, miután az Egyesült Királyság munkanélküliségi rátája csökkent, a bérek növekedésében pedig gyorsulás állt be decemberben. Miután elérte a támaszszintet az 1,5350-es (S2) szint körül, a GBP/USD pár jelentősen emelkedett, és felfelé áttörte az 1,5435-ös (S1) most támaszszintté vált ellenállásszintet. A bikák várhatóan továbbra is tesztelik az 1,5500-as (R1) pszichológiai akadályt. De mivel negatív divergencia van mindkét rövid távú mutatószám és az ár mozgása között, valamint az árfolyam lehetséges növekvő ék alakzatban mozog, számítanék a lehetséges csökkenő mozgásra, amint az árfolyam teszteli az 1,5500-as (R1) tartományt. A hosszabb távú trendet tekintve, amíg a GBP/USD pár a 80-as exponenciális mozgóátlag alatt van, az általános csökkenő trend szerintem érvényben marad, és a közelmúltbeli emelkedést korrekciós fázisnak tartanám, legalábbis egyelőre. Érdemes megjegyeznünk, hogy a 80 napos exponenciális mozgóátlag jelenleg egybeesik az 1,5500-as (R1) pszichológiai tartománnyal. Ennek eredményeképpen csak az ezen tartomány feletti egyértelmű zárás járhat nagyobb bika jellegű következményekkel, és lehetséges fordulat állhat be a trendben.
• Támaszszint: 1,5435 (S1), 1,5350 (S2), 1,5300 (S3)
• Ellenállásszint: 1,5500 (R1), 1,5590 (R2), 1,5675 (R3)
Az EUR/JPY pár csökkent, miután elérte az ék alakzat alsó határát
Az EUR/JPY pár valamelyest csökkent, miután ellenállásszintre talált a 136,20-as (R1) szinten, egy növekvő ék alakzat alsó határa közelében, amely a 4 órás grafikonon látható és február 16-án fejeződött be. A korai európai délelőtt során az árfolyam a 135,20-as (S1) támaszszint és az 50 periódusú mozgóátlag közelében van. Amíg azonban az árfolyam a korábban említett ék alakzat alsó határa alatt marad, a rövid távú irányt továbbra is enyhén csökkenőnek tartanám. A 134,15-ös (S2) szint lefelé történő áttörése megerősítené a következő alacsonyabb minimum szintet, és talán megcélozza a következő, 132,30-as (S3) támaszszintet. A napi grafikonon látható, hogy a 130,00-s szintről való erős helyreállás korlátozott maradt a december 29. és január 26. közötti csökkenés 38,2%-os visszatérési szintje közelében. Ezért korrekciós fázisnak tekintem ezt a helyreállást.
• Támaszszint: 135,20 (S1), 134,15 (S2), 132,30 (S3)
• Ellenállásszint: 136,20 (R1), 137,65 (R2), 139,35 (R3)
Az arany visszapattant az 1200-as szintről
Az arany visszapattant, miután támaszszintre talált az 1200-as (S1) pszichológiai tartomány közelében, amely marginálisan közel van a január 2. és 22. közötti emelkedés 76,4%-os visszatérési szintjéhez. A visszapattanás az 1222-es (R1) ellenállásszint alá korlátozódott, és emiatt a rövid távú irány szerintem negatív marad. A következő hullám várhatóan negatív lesz, és ismét tesztelheti az 1200-as (S1) tartományt. Ezen kerek érték lefelé történő áttörése valószínűleg előkészíti a medve jellegűbb hosszabbításokat, és talán megcélozza a következő, 1185-ös (S2) támaszszintet. A napi grafikonon a csütörtöki mozgás reménytelenné tette, hogy a bikák visszapattanást idézzenek elő a nyakvonal közelében, és fokozta a további csökkenések valószínűségét.
• Támaszszint: 1200 (S1), 1185 (S2), 1170 (S3)
• Ellenállásszint: 1222 (R1), 1238 (R2), 1245 (R3)
A WTI csökkent és támaszszintre talált néhány centtel az 50-es szint felett
A WTI tegnap összeomlott, és egyszerre két ellenállásszintté vált támaszszinti korlátot tört át, de a csökkenés megállt néhány centtel az 50,00-s szint felett (50,15 – S1). Az 51,00-s (R1) szint lefelé való áttörése a lehetséges kettős tetejű alakzat befejeződését jelezte az 1 órás grafikonon, és ez fokozza a tovább csökkenések valószínűségét. A 49,65-ös (S2) támaszszint egyértelmű, lefelé történő áttörése megerősítheti és talán előkészítheti a tesztelést a következő támaszszinten (48,75 – S3). A napi grafikonon a WTI továbbra is az 50 és a 200 napos mozgóátlag alatt van. Ezenkívül a 14 napos RSI visszatért az 50-es szint alá, miközben a napi MACD a csúcsra került valamelyest a zérus vonal felett, és úgy tűnik, hogy a közeljövőben hajlandó negatív jelet fogadni. Ezen momentum jelzések fokozzák a további rövid távú csökkenés valószínűségét.
• Támaszszint: 50,15 (S1), 49,65 (S2), 48,75 (S3)
• Ellenállásszint: 51,00 (R1), 52,00 (R2), 53,50 (R3)