Az RBA beállt a könnyítést bevezető központi bankok sorába Az Ausztrál Nemzeti Bank 25 bázisponttal, 2,25%-ra csökkentette a jegybanki alapkamatlábat, és belépett a könnyítést bevezető központi bankok táborába.
Az RBA beállt a könnyítést bevezető központi bankok sorába Az Ausztrál Nemzeti Bank 25 bázisponttal, 2,25%-ra csökkentette a jegybanki alapkamatlábat, és belépett a könnyítést bevezető központi bankok táborába. Több központi bank könnyített monetáris politikáján az elmúlt hetekben (Dániától kezdve Indiáig), és most Ausztrália is belépett a sorba, hogy ellenálljon az alacsony olajárak miatti deflációs nyomásoknak. A döntést követő nyilatkozatban Glenn Stevens kormányzó elmondta, hogy a növekedés valószínűleg valamelyest hosszabb ideig az átlag alatt marad, és a munkanélküliségi ráta kissé emelkedhet a korábbi várakozásokhoz képest. A gazdaság valószínűleg egy ideig bizonyos mértékű tartalék kapacitással fog működni. Ezért további kamatlábcsökkentésre volt szükség a növekedés és az árak fellendítéséhez.
A központi bank továbbra is aggódik a lakáspiac miatt. A nyilatkozatban elhangzott, hogy „A Bank más szabályozókkal együttműködve értékeli az esetlegesen a lakáspiacból eredő gazdasági kockázatokat”. A Bank a legnagyobb valószínűséggel növeli a makroprudenciális eszközöket a lakáskölcsönök szintjének eltolására és a lakáspiac „lehűtésére”. Ezért most, hogy a kamatlábak rekord alacsony szinten vannak, alaposan megfigyelik a lakásárakra gyakorolt hatást. Az AUD/USD pár jelentősen csökkent a kamatlábcsökkentés bejelentése hatására (2009. május óta a legalacsonyabb szintre). A csökkenés megállt a 0,7650-es támaszszint körül, de mivel nincsen árnyomás a gazdaságban, az olaj és az árucikkek alacsony ára, valamint a jövőbeli értekezleten lehetséges kamatlábcsökkentés miatt az AUD/USD pár valószínűleg eladási nyomás alatt marad, és további csökkenéseknek lehetünk tanúi legalább a 0,7500-as szintig a közeljövőben.
Az olajárak emelkedtek, miután olyan hír látott napvilágot, miszerint az olajfúrók 94 kutat kivontak a forgalomból az USA-ban múlt héten, valamint sztrájk tört ki az egyik finomítóban (1980 óta a legnagyobb), ami csökkentheti az olajellátást. Az USA benchmark West Texas Intermediate kb. 10%-kal emelkedett a pénteki hírek óta (miszerint az olajkutak száma az utóbbi három évet tekintve a legalacsonyabb szintre csökkent), miközben a Brent 6%-os emelkedést könyvelhetett el. Szerintünk fundamentálisan semmilyen drámai változás nem állt be, és nincs arra utaló jel, hogy a globális termelés tartósan csökkenne. Az olajárak közelmúltbeli emelkedése medve jellegű piaci korrekciónak tekinthető.
Mai események: Az európai nap során az egyedüli említésre méltó mutatószám az Egyesült Királyság januári építőipari PMI-indexe.
Az USA-ban a decemberi gyári rendelésállomány várhatóan gyorsuló ütemben csökkent.
Új-Zélandon a 4. negyedéves munkanélküliségi ráta várhatóan valamelyest csökkent, miközben a részvétei arány várhatóan emelkedett, és az átlagos órabérekben az előrejelzés szerint lassulás következett be. Múlt héten az RBNZ nem módosított, de a megszorítás irányából semleges irányba tértek át, és annak valószínűsége is fennáll, hogy a kamatlábakkal kapcsolatos következő intézkedés csökkentés lesz. Ez és az a tény, hogy az inflációs ráta a Bank középtávú 1%-3%-os célkitűzési tartományának alsó határa alá csökkent, az új-zélandi dollárt fokozódó értékesítési nyomás alatt tartotta. Azonban a pozitív munkaerő-piaci adatok és az a tény, hogy a pár erős támaszszint közelében van, felfelé viheti az NZD/USD párt, mielőtt a medvék ismét felülkerekednek.
A Fed részéről ketten tartanak beszédet kedden: A St. Louis-i Fed elnöke, James Bullard és a minneapolisi Fed elnöke, Narayana Kocherlakota szólal fel.
A Piac
Az EUR/USD pár továbbra is oldalirányba mozog
Az EUR/USD pár hétfőn továbbra is konszolidációs módon mozgott, és az 1,1260-as (S1) támaszszint és az 1,1370-es (R1) ellenállásszint között maradt. Az árfolyam a fekete csökkenő trendvonal alatt marad, és emiatt a rövid távú csökkenő útvonal érvényben marad. Figyelembe véve azonban a napi mutatószámok által adott momentum jelzéseket, számítanék arra, hogy növekvő korrekciós mozgásra kerülhet sor. A 14 napos RSI 30-as szintje felett maradt, miközben az MACD a legalsó szintre ért és felfelé áttért indító vonalán. Mielőtt biztosabb lennék abban, hogy a medvék ismét átvették az irányítást, szeretném látni az 1,1260-as (S1) szint lefelé történő áttörését. Egy ilyen mozgás valószínűleg előkészíti az utat az 1,1100-as (S2) támaszszinti tartomány közelében történő teszteléshez, amelyet a január 26-i minimum szint határoz meg. A napi grafikonon az árfolyam struktúrája továbbra is hosszabb távú csökkenő trendre utal. Az EUR/USD pár alacsonyabb maximum szinteket és alacsonyabb minimum szinteket ér el az 50 és a 200 napos mozgóátlag alatt.
• Támaszszint: 1,1260 (S1), 1,1100 (S2), 1,1025 (S3)
• Ellenállásszint: 1,1370 (R1), 1,1460 (R2), 1,1540 (R3)
Az EUR/JPY pár oldalirányú tartományban mozog
Az EUR/JPY pár továbbra is a 132,30-as (S1) támaszszint és a 134,15-ös (R1) kulcsfontosságú ellenállásszint között ingadozott. Az RSI ismét ellenállásszintre talált az 50-es szinten és csökkent, az MACD pedig – amely valamelyest a zérus szint alatt van – úgy tűnik, hogy készen áll lefelé áttérni indító vonalán. Figyelembe véve a momentum jelzéseket, a következő hullám várhatóan csökkenő lesz. A 132,30-as (S1) szint lefelé való áttörése megerősítené nézetemet, és előkészíti a terepet a hosszabbításokhoz a 130,00-s (S2) pszichológiai érték felé. A napi grafikonon az árfolyam struktúrája még mindig középtávú csökkenő trendre utal. Az aggályok a napi mutatószámokból erednek. Pozitív divergencia látható a 14 napos RSI és az ár mozgása között, miközben a napi MACD a legalsó szintre ért és most teszteli indító vonalát.
• Támaszszint: 132,30 (S1), 130,00 (S2), 129,30 (S3)
• Ellenállásszint: 134,15 (R1), 135,75 (R2), 137,65 (R3)
Az AUD/USD pár lefelé áttörte a 0,7700-as szintet, miután az RBA csökkentette a kamatlábakat
Az AUD/USD pár csökkent a keddi ázsiai délelőtt során, és lefelé áttörte a 0,7700-as (R1) ellenállásszintté vált támaszszintet, amelyet a 2009. július 13-i minimum szint határoz meg. A pár jelentősen csökkent, miután az Ausztrál Nemzeti Bank a jegybanki alapkamatláb új rekord alacsony szintre (2,25%-ra) való csökkentése mellett döntött. Ezenkívül Stevens kormányzó szerint „Valószínűleg alacsonyabb árfolyam szükséges a gazdaság kiegyensúlyozott növekedéséhez”. Ezen fundamentális tényezőket és azt figyelembe véve, hogy a pár rövid távú csökkenő tartományban van, a 0,7700-as (R1) szint lefelé történő áttörése várhatóan előkészíti a terepet a hosszabbításokhoz a 0,7500-as (S1) pszichológiai szint felé. Hosszabb távon a 0,8000-es (R3) pszichológiai akadály lefelé történő áttörése az a mozgás, amely szerintem kiváltotta a hosszabb távú csökkenő trend folytatódását.
• Támaszszint: 0,7500 (S1), 0,7450 (S2), 0,7330 (S3)
• Ellenállásszint: 0,7700 (R1), 0,7870 (R2), 0,8000 (R3)
Az arany elérte az 1285-ös ellenállásszintet
Az arany hétfőn valamelyest csökkent, miután ellenállásszintre talált az 1285-ös (R1) szint közelében. Figyelembe véve, hogy a nemesfém a január 22-i maximum szinttől eredő csökkenő ellenállásszint alatt marad, az álláspontomat egyelőre semlegesre változtatnám. Rövid távú mutatószámaink alátámasztják választásomat. Az RSI az 50-es szint közelében van, miközben az MACD valamelyest zérus szintje alatt helyezkedik el, és oldalirányba mutat. Az általános útvonalat illetően, a fordított fej-váll alakzat befejeződése után (január 12.) az ár struktúrája növekvő trendet jelez a napi grafikonon. Az 1305-ös (R3) tartomány feletti egyértelmű és határozott zárás megerősítené a következő magasabb maximum szintet a napi grafikonon, és talán teszteli az 1320-as ellenállásszintet, amelyet az augusztus 14-ei maximum szint határoz meg.
• Támaszszint: 1255 (S1), 1238 (S2), 1222 (S3)
• Ellenállásszint: 1285 (R1), 1295 (R2), 1305 (R3)
A WTI rallyja folytatódik
A WTI rallyja tegnap folytatódott, és ellenállásszintre talált valamelyest az 50,00-s pszichológiai szint felett. Amíg a WTI a növekvő tartományban és a január 29-i minimum szinttől eredő fekete növekvő trendvonal felett van, a rövid távú kép szerintem pozitív marad. A rövid távú momentum mutatószámok azonban arra utalnak, hogy a következő emelkedés előtt visszatérés várható. Az MACD a csúcsra került és indító vonala alá csökkent, miközben negatív divergencia látható az RSI és az ár mozgása között. Hosszabb távon a WTI továbbra is alacsonyabb maximum szinteket és alacsonyabb minimum szinteket ér el az 50 és a 200 napos mozgóátlag alatt, ezért az általános csökkenő trend érvényben marad. A rövid távú növekvő trend és a pozitív divergencia a napi mutatószámok és az ár mozgása között azonban bizonyítják, hogy a növekvő korrekciós mozgás még nem ért véget.
• Támaszszint: 48,00 (S1), 46,50 (S2), 45,00 (S3)
• Ellenállásszint: 50,45 (R1), 51,70 (R2), 54,00 (R3)