A SYRIZA győzött; most hogyan tovább? A várakozásoknak megfelelően a baloldali SYRIZA párt nyerte meg a görög választásokat. Az írás idején a becslés szerint 149 hellyel rendelkeznek a 300 fős parlamentben, ami szerint a többség eléréséhez koalícióra kell lépnie
- A SYRIZA győzött; most hogyan tovább? A várakozásoknak megfelelően a baloldali SYRIZA párt nyerte meg a görög választásokat. Az írás idején a becslés szerint 149 hellyel rendelkeznek a 300 fős parlamentben, ami szerint a többség eléréséhez koalícióra kell lépnie. Ez bonyolítja a dolgokat, mivel az összes potenciális koalíciós partner csak részben ért egyet a SYRIZA politikájával, másrészt pedig apró többséggel nehéz lesz kormányozni és irányítani az adósságról szóló bonyolult tárgyalásokat. Nem is beszélve arról, hogy a SYRIZA önmagában több frakcióból álló koalíció, amelyek nem mindegyike ért egyet a vezető, Alekszisz Tsziprasz mérsékelt nézeteivel.
- „Nem lesz katasztrofális összeütközés, de a folytatódó hajbókolást sem fogadjuk el” – mondta Tsziprasz a támogatóinak. Elmondta, hogy a görögök „mandátumot adtak neki a nemzeti újjászületésre”.
- Amint azt a pénteki elemzésben említettem, a SYRIZA győzelme szerintem kedvező. Szerintem Tsziprasz támogatja a réges-régen esedékes tárgyalásokat Európával arról, hogy a megszorítás jelenlegi útvonala vajon a legjobb módja-e Európa ismételt fellendítésének és annak, hogy az országok visszafizessék adósságaikat. A SYRIZA sikere valószínűleg más, fiskális nehézségekkel küszködő országokat (pl. Spanyolországot és Portugáliát) is arra ösztönözhetnek, hogy a kevésbé népszerű pártokra szavazzanak. Az európai gazdaságpolitikában jelentős változások állhatnak be. A mai nap későbbi részében többet tudhatunk meg, amikor is a szokásos Ecofin értekezleten valószínűleg tárgyalnak a Görögországgal kapcsolatos teendőkről. A holland pénzügyminiszter, aki egyben az értekezletek elnöke is, Jeroen Dijsselbloem elmondása szerint miközben a görög kiigazítási programmal kapcsolatban van „manőverezési lehetőség”, a görög adósság csökkentése kevés támogatást élvez a csoporton belül.
- Melyek a kockázatok? A gond az, hogy Tsziprasz egyes célkitűzései ellentmondásosak. Kérvényezni szeretné, hogy az eurózóna meghosszabbítást vigyen végbe Görögország adósságával kapcsolatban, és beleegyezzenek a bővítőbb jellegű fiskális politikába. Kérdéses, hogy az adóssággal kapcsolatban végrehajtják-e a meghosszabbítást, és ha igen, akkor miért engedélyeznék egyidejűleg a bővítőbb jellegű fiskális politikát? A kört bővíteni kívánja az adóbeszedés javításával, bár az ezelőtt nem volt lehetséges. Kíváncsiak vagyunk arra, hogy képesek-e javítani a helyzeten. Mindenesetre az első probléma a Görögország területéről való tőkekiáramlás megelőzése, valamint az lesz, hogy 10 napon belül biztosítsák az EKB sürgősségi likviditási támogatásának meghosszabbítását, ami életben tartja a görög bankrendszert. Enélkül a bankrendszer gyorsan leállna. Ezenkívül az adóbeszedést is javítania kell, mivel sok állampolgár látszólag leállt az adófizetéssel azon feltételezés miatt, hogy a SYRIZA által a múltban ellenzett adókat már nem kell megfizetni. Ez alapvetően fontos, mivel ha az adók nem érik el a célkitűzést, az IMF esetleg nem tanúsítja, hogy Görögország teljesíti kötelezettségeit a támogatási program 2,7 milliárd eurós végleges részéhez. Ezen pénz nélkül Görögország súlyos problémákkal áll szemben. Szerintem esélyes – legalábbis kezdetben – (ahogyan arra a hírösszefoglalók is utalnak) a további konfrontáció, és ezért negatív hatást gyakorol az euróra. Később, amikor látható lesz a valóságos helyzet, a két oldal valószínűleg olyan megállapodást köt, amely által Görögország az euróövezetben marad és nyomást gyakorol az országra, és Tsziprasz talán néhány könnyítő engedményt kap, hogy elfogadja a feltételeket.
- További információk a mennyiségi könnyítésről: Az euró pénteken nyomás alá került, miután Benoit Coeure, az EKB piaci műveleteinek vezetője elmondta: „Ha nem érjük el, amit szeretnénk, többet vagy hosszabb ideig kell tennünk.” Az Olasz Központi Bank kormányzója, Ignazio Visco elmondta, hogy „nyitottak vagyunk” az eszközvásárlást illetően. Ez csak megerősítette, amire az EKB elnöke, Draghi célzott a sajtókonferencián: ha az infláció nem tér vissza 2% körüli értékre, mire a mennyiségi könnyítés a tervek szerint véget ér (2016. szept.), akkor azt meg kell hosszabbítani. Mindazonáltal ez volt az első célzás arra, hogy megemelhetik a vásárlás összegét, illetve meghosszabbíthatják annak idejét. Természetesen 2016-os eseményről van szó, de amint azt a Japán Nemzeti Bank példáján láthattuk, meglepetés lehetséges. Negatív az euróra nézve.
- Japán decemberi kereskedelmimérleg-deficitje a vártnál jobban csökkent a vártnál kedvezőbb export miatt. Ez az első jele lehet annak, hogy a gyengébb jen végül növeli az exportot. A jen azonnal gyengült a jelentés után, talán azért, mert a Japán Nemzeti Bank december 18-án és 19-én tartott értekezletéről készült, azzal egy időben közzétett jegyzőkönyv folyamatos elkötelezettséget mutatott az enyhítésre a 2%-os inflációs célkitűzés eléréséig.
- Mai mutatószámok: Az európai nap során közzéteszik a januári német IFO felmérést. Várhatóan mindhárom index emelkedett, mivel a csökkenő olajárak fellendítik a hozzáállást. Ez hozzáadódik a múlt hét szerdán közzétett, kedvező ZEW felméréshez, de valószínűleg nem lesz elég ahhoz, hogy fordulatot hozzon az euróval szembeni negatív hozzáállásban. Pénteken például az eurózóna vártnál kedvezőbb PMI-indexei nem tudták megállítani a deviza gyengülését.
- A hét hátralévő részében: A hét hátralévő részében fő eseményként az FOMC szerdán tart értekezletet. Az előző értekezletről készült jegyzőkönyvből kiderült, hogy a Fed nem aggódik az erősebb dollár miatt és aggódik amiatt, hogy a munkaerő-piacon több a betöltetlen állások száma, ami arra utalt, hogy sínen maradt a kamatlábak emelését illetően. Az európai és a kanadai gazdaságok gyengesége azonban arra sarkallhatja a Fed hivatalnokokat, hogy újraértékeljék az USA gazdaságáról alkotott kilátást, és kitolják a kamatlábemeléssel kapcsolatos várakozásokat. Az értekezlet után nem lesz sajtókonferencia.
- Kedd: Az Egyesült Királyságban a 4. negyedéves GDP 1. becslése várhatóan emelkedést a növekedés ütemében jelez a 3. negyedéves adathoz képest. Az októberi és novemberi kedvezőtlen ipari termelés miatt nem lepődnénk meg a várakozásokon alulmaradó növekedési rátán. A csökkenő inflációs ráta miatt ez valószínűleg továbbra is meggyőzi a piacokat arról, hogy az első kamatlábemelésre nem kerül sor a májusi általános választások utánig, ami miatt a GBP/USD pár nyomás alatt maradhat. Az USA-ban közzéteszik a decemberi tartós árucikkek rendelésállományát.
- Szerda: Az FOMC értekezlet mellett az Új-Zélandi Nemzeti Bank ülésezik. A Bank a decemberi értekezletén jelezte, hogy a következő intézkedés valószínűleg a kamatlábak emelése lesz. Miután azonban jelentős csökkenés történt a 4. negyedéves inflációban (a Bank 1-3%-os célkitűzési tartományának alsó határa alá), esetleg megváltoztatják álláspontjukat, és ismét semleges nézetet fognak vallani. Ausztrália 4. negyedéves fogyasztói árindexének üteme várhatóan csökkent. Úgy tűnik, hogy a piac nagyobb figyelmet fordít a korrigált átlagos fogyasztói árindexnek, amelynek üteme várhatóan szintén kissé lassult. A csökkenő infláció veszélye, amelyet főképpen a csökkenő olajárak okoztak, fokozza annak valószínűségét, hogy az RBA csökkenti a kamatlábakat a februári értekezletén. Ez további, lefelé ható nyomást gyakorolhat az ausztrál dollárra.
- Csütörtök: Közzéteszik a német fogyasztói árindexet januárra vonatkozóan; a délelőtt során több tartomány publikálja adatait. Szokás szerint útmutatásképpen a jelentősebbeket vizsgáljuk a teljes adat megbecsléséhez. Általánosságban véve az előrejelzés szerint az országos fogyasztói árindex deflációba süllyedt, ami negatív hatást gyakorolhat az euróra.
- Péntek: Az eurózóna előzetes januári fogyasztói árindexe várhatóan gyorsuló ütemben csökkent, ami jelzi, hogy a deflációs nyomás fokozódott az övezetben. Az USA-ban a 4. negyedéves GDP 1. becslése várhatóan jelzi, hogy az USA gazdasága a 3. negyedévhez képest lassúbb ütemben növekedett. A személyi fogyasztás (a Fed kedvenc inflációs mutatószáma) index 1. becslése az előrejelzés szerint csökkent a 3. negyedévhez képest.
Az EUR/USD pár csökkent, mivel a Syriza párt győzött a görög választásokon
- Az EUR/USD pár pénteken továbbra is esett, és ez hétfőn is folytatódott, mivel a megszorítást ellenző párt, a „Syriza” nyerte meg Görögország előrehozott választásait vasárnap. A korai európai reggel során az árfolyam az 1,1140-es (S1) támaszszinti tartomány közelében ingadozik, amelyet a 2003. szeptember 17-ei minimum szint határoz meg. A rövid távú irány csökkenő marad, ezért ezen támaszszinti tartomány egyértelmű és határozott, lefelé való áttörése várhatóan hosszabbításokat indít el a következő, 1,1025-ös (S2) tartomány irányába, amely belső lengést a 2003. szeptember 1-ei maximum szint határoz meg. Figyelembe véve azonban, hogy a csütörtök óta tartó esés túl meredek volt, és ma az összes januári német Ifo index emelkedni fog az előrejelzés szerint, számítanék a növekvő korrekciós mozgásra, mielőtt a medvék ismét „meghúzzák a ravaszt”.
- Támaszszint: 1,1140 (S1), 1,1025 (S2), 1,1000 (S3)
- Ellenállásszint: 1,1315 (R1), 1,1460 (R2), 1,1540 (R3)
A GBP/JPY pár támaszszintre talált valamelyest a 176,00-s szint alatt
- A GBP/JPY pár lefelé áttörte a 177,00-s (R1) szintet, és ismét elérte a támaszszintet marginálisan a 176,00-s (S1) szint alatt. Az RSI továbbra is csökkent, miután lefelé áttért 50-es szintjén, miközben az MACD lefelé áttért zérus és jelző vonalán, megerősítve a közelmúltbeli negatív momentumot. A napi grafikonon a kép mérsékelten negatív marad. Mielőtt ismét bízni kezdenék a középtávú csökkenő útvonalban, szeretném látni a 176,00-s (S1) tartomány és a 200 napos mozgóátlag lefelé történő áttörését. Érdemes megjegyeznünk, hogy a 176,00-s (S1) tartomány egybeesik az október 15. és december 5. közötti rally 61,8%-os visszatérési szintjével, valamint a január 6-án befejeződött hibás kilengés csúcs szélességének 161,8%-os hosszabbítási szintjével. A 176,00-s (S1) tartomány egyértelmű, lefelé való áttörése valószínűleg megcélozza a 175,00-s (S2) pszichológiai korlátot.
- Támaszszint: 176,00 (S1), 175,00 (S2), 173,90 (S3)
- Ellenállásszint: 177,00 (R1), 179,15 (R2), 180,30 (R3)
Az AUD/USD pár gyorsult, miután lefelé áttörte a 0,8000-es szintet
- Az AUD/USD pár pénteken továbbra is csökkent, és lefelé áttörte a 0,8000-es (R1) pszichológiai akadályt, majd gyorsabban csökkent. A hétfői európai kora délelőtt során az árfolyam a 0,7870-es (S1) támaszszinti akadály közelében van, ahol az egyértelmű áttörés valószínűleg nagyobb medve jellegű következményekkel járhat, és talán megcélozza a 0,7700-as (S2) kulcsfontosságú szintet, amelyet a 2009. július 13-i minimum szint határoz meg. A párral szembeni, közelmúltbeli negatív hozzáállás a rövid távú momentum mutatószámokon is látható. Az RSI csökkent a túladott tartományban, miközben az MACD indító vonala alatt van és továbbra is csökken. Hosszabb távon a 0,8000-es (R1) pszichológiai akadály lefelé történő áttörése az a mozgás, amely kiválthatja a hosszabb távú csökkenő trend folytatódását.
- Támaszszint: 0,7870 (S1), 0,7700 (S2), 0,7500 (S3)
- Ellenállásszint: 0,8000 (R1), 0,8035 (R2), 0,8075 (R3)
Az arany konszolidált az 1300-as szint alatt
- Az arany pénteken konszolidációs módban mozgott, és valamelyest az 1300 (R1) pszichológiai tartomány alatt maradt. Ezen kulcsfontosságú tartomány egyértelmű és határozott, felfelé való áttörése valószínűleg meghosszabbítja a rövid távú növekvő trendet, és talán teszteli a következő, 1320-as (R2) akadályt, amelyet az augusztus 14-ei maximum szint határoz meg. Mindazonáltal számítanék egy lehetséges csökkenő korrekciós mozgásra, mivel továbbra is negatív divergencia van az RSI és az ár mozgása között. Ezenkívül az MACD – amely már indító vonala alatt van – csökkenése folytatódott. A napi grafikonon az arany emelkedett, miután befejezte a január 12-ei a fordított fej-váll alakzatot, és emiatt a középtávú technikai kép pozitív marad. Az alakzat megcélzott ára 1340 (R3).
- Támaszszint: 1280 (S1), 1270 (S2), 1255 (S3)
- Ellenállásszint: 1300 (R1), 1320 (R2), 1340 (R3)
A WTI jelentősen esett
- A WTI pénteken csökkent, de ma elkezdték venni a 44,30-as (S2) szint közelében, és valamelyest visszapattant. Szerintem a pénteki csökkenés a rövid távú irányt ismét csökkenőre változtatja. Ezért – bár jelzések utalnak arra, hogy a visszapattanás egy ideig folytatódhat – az eladók várhatóan bizonyos ponton átveszik az irányítást, és ismét tesztelnek a 44,30-as (S2) támaszszint közelében. Ezen szint egyértelmű, lefelé való áttörése hosszabbításokat válthat ki a 42,50-es (S3) akadály felé, amelyet a 2009. március 12-i minimum szint határoz meg. A napi grafikonon a WTI továbbra is alacsonyabb maximum szinteket és alacsonyabb minimum szinteket ér el az 50 és a 200 napos mozgóátlag alatt, és ezáltal az általános csökkenő trend érvényben marad. Mivel azonban továbbra is pozitív divergencia van a napi mutatószámok és az ár mozgása között, inkább várnék arra, hogy a momentum mutatószámok megerősítsék az ár mozgását, mielőtt ismét biztos lennék az általános csökkenő útvonalat illetően.
- Támaszszint: 44,75 (S1), 44,30 (S2), 42,50 (S3)
- Ellenállásszint: 45,75 (R1), 46,50 (R2), 47,35 (R3)