A dollár helyreállt, a Fed-del kapcsolatos várakozások azonban nem.
A dollár helyreállt, a Fed-del kapcsolatos várakozások azonban nem A dollár tegnap általánosságban helyreállt. Stabil maradt az angol fonttal szemben, és erősödött az összes többi G10 devizához képest, pedig a piac továbbra csökkentette a Fed megszorításával kapcsolatos várakozásait, és az USA-beli kötvényhozamok csökkentek. A dollár és a kamatozó eszközök piaca teljesítményének ellentmondása kissé nehezen érthető, de a kulcs az olaj lehet: az olajárak továbbra is csökkentek, aminek hatására az árudevizák is gyengültek. Úgy tűnik, hogy a piac fő témáját a deflációval kapcsolatos aggályok képezik. A réz az utóbbi öt évet tekintve a legalacsonyabb szintre került. Világméretű defláció esetén minden központi bank hasonló akadályokba ütközik, de a relatív mozgás azonos marad: az USA fog először megszorítást bevezetni még akkor is, ha azt kitolták. Ezért a dollár erősségének bizonyos mutatószáma megfelel a Fed kamatlábaival kapcsolatos várakozásoknak, amíg azok a más központi bankokkal kapcsolatos, csökkenő várakozásokkal járnak együtt.
A politika kezd hatást gyakorolni az angol fontra Az Egyesült Királyság májusi választásairól tartott közvélemény-kutatások előre nem látható eredményt jeleznek, ami valószínűleg gyengíti az angol fontot. A közvélemény-kutatások ellentmondóak: az egyik, hétfőn közzétett közvélemény-kutatás szerint a Konzervatív Párt 6 százalékponttal a Munkáspárt előtt van (34%-28%), egy másik közvélemény-kutatás szerint pedig a Munkáspárt vezet 5 százalékponttal (37%-32%). Úgy tűnik, hogy a Munkáspárt vezetése nem hagy alább, de a probléma az, hogy vajon képes lesz-e valamelyik párt megfelelő többségbe kerülni, hogy saját maga kormányozzon. Ellenkező esetben bonyolult koalíciós tárgyalásokra kerül sor, és az eredmény valószínűleg gyenge, frakciós koalíció vagy akár kisebbségi kormány lehet. Bármelyik kimenetel negatív lenne az angol fontra nézve. A politika fokozott kockázatot jelent az angol fontra nézve.
A CAD a csökkenő olajárak egyik fő áldozata A tegnapi kedvezőtlen kanadai adatok miatt a piac mérsékelten számít arra, hogy a Kanadai Nemzeti Bank könnyítéseket vezet be, ami miatt az USD/CAD pár tovább emelkedett az 1,20-as szint felé. Kanada 4. negyedéves üzleti kilátásainak szórásindexe a jövőbeli értékesítési optimizmust tekintve 35-ről 8-ra csökkent (várt érték: 29), miközben a célkitűzés alatti inflációs várakozásokban emelkedés történt. A CAD várhatóan manapság az egyik gyengébb deviza. Bár előnyre tehet szert az USA viszonylag erős gazdasága révén, az olajtól való függősége (az export 24%-a) miatt a G10 devizák leginkább energiafüggő tagja. Az USD/CAD pár olajárakkal való korrelációja (valamelyest) nagyobb, mint az USD/NOK esetében.
Japán folyó fizetési mérlegének többlete novemberben a vártnál nagyobb volt. Szezonálisan korrigált bázison alapvetően stabil volt az előző hónaphoz képest ahelyett, hogy kb. egyharmaddal csökkent volna (amint az várható volt). A kereskedelmi mérleg továbbra is deficites. Úgy tűnik, hogy a jen gyengülésével a jen más pénznemben kifejezett jövedelmi értéke emelkedik, és a jövedelmi mérleg is emelkedik. Ez a hatás idővel azonban elhalványulhat, mivel a kötvények lejárnak, és azokat alacsonyabb kamatozású új kötvényekkel helyettesítik.
Kína decemberi kereskedelmimérleg-többlete csökkent, ami megfelelt az előrejelzéseknek.
Mai mutatószámok:Az Egyesült Királyság decemberi fogyasztói árindexe várhatóan 1% alá csökkent, ami főképpen a csökkenő energiaáraknak tudható be. A csökkenés megerősíti a BoE novemberi inflációs jelentésében szereplő figyelmeztetést, miszerint az infláció 6 hónapon belül valószínűleg 1% alá csökken. Ez még inkább elodázhatja a megszorításokkal kapcsolatos várakozásokat, és az angol fonttal kapcsolatban továbbra is negatív hozzáállás uralkodhat.
Svédország fogyasztói árindexe várhatóan jelzi, hogy az ország mélyebb deflációba süllyedt. A Riksbank decemberi politikai értekezletéről készült jegyzőkönyv megerősítette, hogy rendhagyó intézkedések vannak készülőben, és ha az árak nem emelkednek, akkor sor kerülhet azok bevetésére. Mivel a fogyasztói árak tovább csökkennek, ez arra késztetheti a Riksbankot, hogy a februári értekezleten további intézkedéseket tegyen. Ez valószínűleg fokozza a svéd koronával kapcsolatos értékesítési nyomást. Az ország decemberi PES munkanélküliségi rátája is napvilágot át.
Az USA-ban csak másodlagos fontosságú adatokat tesznek közzé. Az NFIB kisvállalkozások optimizmusa mutatószámot teszik közzé decemberre vonatkozóan, amely várhatóan frakcionálisan a 2007. február óta a legmagasabb szintre emelkedett. Miközben ez a mutatószám nem különösen befolyásolja a piacot, igencsak érdemes figyelemmel kísérnünk, mivel a Fed a munkaerő-piacra összpontosít. Az USA-ban a kisvállalkozások foglalkoztatják a legtöbb személyt. A novemberi JOLTS (Job Opening and Labor Turnover Survey, azaz új munkahelyekkel és a munkaerő forgásával kapcsolatos) felmérés szerint az újonnan létesült állások száma marginálisan nőtt. A múlt heti kedvező nem mezőgazdasági foglalkoztatási adatot követően ez valószínűleg továbbra is támogatja a dollárt. A befektetők a munkaerő-piacról kilépő személyek számát is figyelemmel kísérik, mivel az a munkaerő-piaci bizalom mutatója – az emberek általában nem mondják fel állásukat, hacsaknem biztosak abban, hogy találnak másikat.
Ma beszédet tartanak: az EKB Kormányzótanácsának tagja, Ewald Nowotny ismét felszólal. Tegnap elmondta, hogy az EKB-nak nem kellene túl sokat várnia a defláció elleni küzdelemmel. „Fontos, hogy komolyan vegyük a deflációs kockázatokat és megoldjuk azokat” – mondta.
A Piac
Az EUR/USD pár ismét elérte az 1,1860-as szintet
Az EUR/USD pár valamelyest csökkent tegnap, de miután támaszszintre talált marginálisan az 1,1775-ös (S1) szint felett, visszapattant, és ismét elérte az 1,1860-as (R1) ellenállásszintet. Mivel még mindig pozitív divergencia van az RSI és az ár mozgása között, és mindkét momentum mutatószám továbbra is jelentősen emelkedett, fennáll a valószínűsége annak, hogy bekövetkezik az 1,1860-as (R1) felfelé való áttörése, és talán teszteli az 1,1975-ös (R2) ellenállásszintet. Mindazonáltal, mivel a hosszabb távú trend csökkenő, a lehetséges bika jellegű hullámokat korrekciós mozgásnak tartanám, és várnék az egyértelműbb jelzésekre, hogy a medvék visszaszerezték az irányítást. Továbbra is úgy vélem, hogy az 1,1775-ös (S1) támaszszinti tartomány egyértelmű, lefelé történő áttörése valószínűleg előkészíti az utat a következő támaszszint felé (1,1700 – S2), amelyet a 2005. december 8-ai minimum szint határoz meg.
• Támaszszint: 1,1775 (S1), 1,1700 (S2), 1,1635 (S3).
• Ellenállásszint: 1,1860 (R1), 1,1975 (R2), 1,2000 (R3).
A GBP/JPY pár támaszszintre talált a 179,00-s szint közelében
A GBP/JPY pár konszolidációs módban mozgott, és a 179,00-s (S1) szint és a fekete csökkenő tartomány alsó határa közelében maradt. Ma az Egyesült Királyság fogyasztói árindexe várhatóan éves szinten 1% alá csökkent decemberben. A csökkenő infláció, valamint az, hogy a bikák képtelenek az árfolyamot magasabbra vinni, miután az elérte a támaszszintet a tartomány alsó határán, a tartományból való lefelé történő kitörést válthat ki. A 179,00-s (S1) akadály lefelé való áttörése valószínűleg előkészíti a hosszabbítást a következő támaszszint, a 178,00-s (S2) szint felé. A napi grafikonon a 181,00-s (R1) szint lefelé történő áttörése hibás kilengés csúcs befejeződését jelezte, és ez újabb okot szolgáltat arra, hogy gyengébb árfolyamra számítsak a közeljövőben.
• Támaszszint: 179,00 (S1), 178,00 (S2), 176,00 (S3).
• Ellenállásszint: 181,00 (R1), 183,20 (R2), 185,00 (R3).
Az AUD/USD pár valamelyest visszapattant a 0,8145-ös szintről
Az AUD/USD pár tegnap jelentősen csökkent, miután eladási megbízásokra talált a 0,8255-ös (R1) szinten. Mindazonáltal a csökkenés megállt a 0,8145-ös (S1) tartomány közelében, és az árfolyam valamelyest visszapattant. Bár továbbra is hosszabb távú csökkenő trendet látok a napi grafikonon, figyelembe véve, hogy a magasabb minimum szint valószínűsége továbbra is fennáll, a párt korrekciós fázisban lévőnek tartanám. Ismételt visszapattanásra és a 0,8255-ös (R1) szint tesztelésére számítanék. Napi momentum mutatószámaink alátámasztják a nézetemet. A 14 napos RSI emelkedett, miután támaszszintre talált a 30-as szint közelében, miközben az MACD – bár negatív – indító vonala felett van és felfelé mutat.
• Támaszszint: 0,8145 (S1), 0,8035 (S2), 0,8000 (S3).
• Ellenállásszint: 0,8255 (R1), 0,8375 (R2), 0,8420 (R3).
Az arany teszteli az 1238-as tartományt
Az arany hétfőn továbbra is emelkedett, miután felfelé áttörte a napi grafikonon lévő, lehetséges fordított fej-váll alakzat nyakvonalát. A keddi korai európai reggel során a nemesfém teszteli az 1238-as (R1) ellenállásszinti akadályt, amelyet a december 9-ei és 10-ei maximum szint határoz meg. Amint tegnap említettem, a kulcsfontosságú ellenállásszinti tartomány felfelé való áttörése az a mozgás, amelyet látni szeretnék ahhoz, hogy megbízzak az alakzat befejeződésében, valamint nagyobb bika jellegű hosszabbításokra számítsak. Egy ilyen áttörés valószínűleg teszteli az 1255-ös (R2) akadályt az első fázisban. Napi mutatószámaink továbbra is pozitív momentumot jeleznek. Mindkettő bika jellegű tartományán belül van és emelkedik.
• Támaszszint: 1222 (S1), 1205 (S2), 1197 (S3).
• Ellenállásszint: 1238 (R1), 1255 (R2), 1270 (R3).
A WTI tovább csökken
A WTI hétfőn továbbra is csökkent, és lefelé áttörte a 47,00-s (R1) ellenállásszintté vált támaszszinti tartományt, de az esés megállt frakcionálisan a 45,00-s (S1) pszichológiai korlát felett, a 45,15-ös szinten. A rövid távú irány csökkenő marad, és nem telik bele sok idő, amíg a medvék elérik a 45,00-s (S1) szintet. Ha erősek ahhoz, hogy a küzdelmet a kulcsfontosságú szint alá vigyék, várhatóan előkészíti a terepet a hosszabbítások előtt a következő, 42,15-ös (S2) támaszszint felé, amelyet a 2009. március 11-ei minimum szint határoz meg. A WTI a napi grafikonon továbbra is alacsonyabb maximum szinteket és alacsonyabb minimum szinteket ér el az 50 és a 200 napos mozgóátlag alatt, ezért az általános útvonal csökkenő marad.
• Támaszszint: 45,00 (S1), 42,15 (S2), 40,00 (S3).
• Ellenállásszint: 47,00 (R1), 48,80 (R2), 49,65 (R3) .