A piac eléggé kiábrándult annak kockázata miatt, hogy Görögország kiléphet az eurózónából („Grexit”) a közelgő választás után; ez a kockázat azonban a fókuszba került tegnap, miután a Der Spiegel német magazinban a következő állt: „Angela Merkel kancellár hajlandó elfogadni a görögök eurózónából való kilépését, ha az új baloldali kormány Athénban engedményeket kér”.
- A görögökkel kapcsolatos kockázat fokozódik, az olaj és az árucikkek árai emelkednek: A piac eléggé kiábrándult annak kockázata miatt, hogy Görögország kiléphet az eurózónából („Grexit”) a közelgő választás után; ez a kockázat azonban a fókuszba került tegnap, miután a Der Spiegel német magazinban a következő állt: „Angela Merkel kancellár hajlandó elfogadni a görögök eurózónából való kilépését, ha az új baloldali kormány Athénban engedményeket kér”. A sztorit tagadták Németország és Brüsszel vezetői, akik azzal érveltek, hogy Görögország bent fog maradni az eurózónában. A görögök eurózónából való kilépésének gondolata azonban jelentős támogatást kap Szamarasz görög elnök részéről, aki azzal az ijesztgetéssel próbálja rávenni az embereket, hogy szavazzanak a pártjára, hogy ha a SYRIZA ellenzéki koalícióra szavaznak, akkor Görögország ki fog lépni az eurózónából.
- Mindenesetre úgy tűnik, hogy a választások szele a levegőben van; a közelmúltbeli közvélemény-kutatások szerint valószínűleg sem Szamarasz Új Demokrácia Pártja, sem pedig a SYRIZA nem kerül többségbe, ami azt jelenti, hogy koalícióra vagy akár egy ismételt szavazásra lesz szükség. Számomra úgy tűnik, hogy a bizonytalanság valószínűleg a január 25-ei választások után is fenn fog állni, és továbbra is nyomást gyakorol az euróra. Például nem világos, hogy az EKB bevezetheti-e a mennyiségi könnyítést, miközben a görög kormány az adósságáról tárgyal. Ez ronthatja az eurózónával kapcsolatos bizalmat, és további kiáramlást okozhat az európai befektetési eszközökből. Az Eurostoxx index tegnap 3,7%-kal csökkent; az energiaipari és a bányaipari részvényeket érintette a legsúlyosabban, miközben az eurózóna (a mag és periférikus országok) kötvényhozama emelkedett. Hová áramlott a pénz? Szerintem valószínűleg az euróból kifelé.
- A piac egyértelműen kevésbé aggódik a görögök eurózónából való kilépése miatt most, mint amikor legutóbb 2012-ben felmerült ez a probléma. Ennek oka, hogy a görög adósság nagy része most már hivatalos kézben, nem pedig a magánszektorban van, és több program van érvényben ezen helyzet megoldására, mind pl. az EKB értékpapír-adásvételi műveleteivel kapcsolatos (Outright Monetary Transactions) tervek. Másrészt az a tény, hogy a legutóbbi görög válság akkor is bekövetkezett, miközben a görög gazdaság végül javulni kezdett, és a kormány elérte az elsődleges költségvetési többletet, figyelmeztetés arra, hogy más bajba jutott periférikus országok sem lehetnek derűlátók. Végezetül, bár több program van érvényben a piaci helyzet kezelésére a görögök eurózónából való kilépése esetére, ezen terveket soha nem tesztelték, és pénz sincs a finanszírozásukra, ha a válság nagyobb országra, pl. Olaszországra terjed át. Röviden szólva a görög válság valószínűleg árt az euróval szembeni hozzáállásnak, ami szerintem a választásokig vagy még azután is fenn fog állni.
- Az USD tegnap gyengült a közelmúltbeli gyors mozgások utáni profit-kivétek miatt. A Fed Alapok kamatlábaival kapcsolatos várakozások további csökkenése, a csökkenő kötvényhozamok és az árucikkek árainak csökkenése (lásd alább) szintén gyengíthette/gyengítheti a devizát. A dollár gyengesége várhatóan csak átmeneti lesz, és ha valami, akkor ez egyszerűen vonzóbbá teszi a belépési szinteket a dollár vételi pozíciókba.
- A GBP volt a kivétel a G10 devizák között, mivel gyengült az amerikai dollárhoz képest a csalódást keltő építőipari PMI-index közzétételét követően. Ez számomra furcsa. A PMI-index 59,4-ről decemberben 56,7-re csökkent, a várakozások szerint 59,0 lett volna. De mi az a PMI-index? Alapvetően a feltételek javulására számító és a feltételek romlását előre jelző személyek százalékos arányának különbsége. A feltételek nem javulhatnak korlátlanul. A feltételek egyik hónapról a másikra azonosak lehetnek, és a PMI-index csökkenhet. De ez nem jelenti azt, hogy rossz a helyzet. Mindenesetre az 57,6 messze felülmúlja a hosszú távú 54,5-ös átlagot, és továbbra is jelentős növekedést jelez. Mivel az olajárak csökkennek, az infláció pedig a nulla felé közeledik, az Egyesült Királyság növekedése valószínűleg továbbra is jelentős lesz, és a GBP várhatóan erősödni fog az euróval, de valószínűleg nem az amerikai dollárral szemben.
- Az árucikkek általánosságban gyengébbek voltak tegnap, élükön az olajjal. Az olajárak továbbra is csökkentek, mivel Oroszország kitermelése elérte a Szovjetunió utáni kor rekordját; Irak olajexportja decemberben a legmagasabb szintű volt 1980 óta, a szaúd-arábiai Aramco pedig csökkentette az Északnyugat-Európába szállítandó Arab Light nyersolaj hivatalos értékesítési árát. Nem csoda akkor, hogy a RUB kb. 2%-kal gyengült! Egy főbb kanadai olajhomok termelő megjegyezte, hogy a decemberi termelés havi szinten 14%-kal csökkent, ami egy másik ok arra, hogy medve jellegű nézetet valljunk a kanadai dollárral szemben. Kína növelte az exportadó-kedvezményt bizonyos réztermékekkel kapcsolatban, hogy növelje a réz iránti keresletet. Mindazonáltal a réz ára 1,3%-kal csökkent, ami jelzi a kereslet gyengeségét. Másrészt a kínai kormány megszüntette néhány acéltermékre vonatkozó exportadó-kedvezményét, ami miatt a vasérc futures tovább csökkent – ez potenciálisan negatív fejlemény az ausztrál dollárra nézve.
- Az árucikkek árainak csökkenése ellenére az AUD és az NZD valójában erősödött, mivel Kína HSBC szolgáltatási PMI-indexe decemberben valamelyest emelkedett, és a kompozit PMI-index (amely magában foglalja a gyártási és a szolgáltatási szektort) 51,1-ről 51,4-re emelkedett. Szerintem a gyártási PMI-index fontosabb – legalábbis az AUD számára -, és az AUD gyengülése várhatóan folytatódik. Az AUD/NZD pár valamelyest emelkedett a december 30-án elért rekord alacsony szintről, de a trend várhatóan nem fog fennmaradni.
- Mai mutatószámok: Az európai nap során közzéteszik a decemberi végleges szolgáltatási szektorbeli PMI-indexeket azon országokban, ahol múlt pénteken publikálták a gyártási adatokat. A francia, a német és az eurozónabeli végleges előrejelzések szokás szerint a kezdeti becslésekkel azonosak. A pénteken közzétett végleges gyártási PMI-indexek korrigálása fokozza annak valószínűségét, hogy a szolgáltatási szektor PMI-indexeit is korrigálják. Az Egyesült Királyság szolgáltatási szektorának PMI-indexe várhatóan valamelyest csökkent, ami negatív lehet az angol fontra nézve, miután a hétfőn közzétett építőipari PMI-index is csalódást keltő volt.
- Norvégia decemberi gyártási (nem szolgáltatási) PMI-indexe várhatóan csökkent, de éppen 50 felett maradt. Mivel az olajárak csökkennek, a hazai gazdaság gyengeségének bármilyen jele valószínűleg nyomást gyakorol a norvég koronára, amely fokozódó értékesítési nyomás alatt marad.
- Az USA-ban közzéteszik a decemberi végleges Markit szolgáltatási szektor PMI-indexet és a decemberi ISM nem gyártási indexet. A novemberi gyári rendelésállománya is napvilágot lát.
- A mai napirend szerint nem tartanak beszédet.
Az EUR/USD pár gyakorlatilag változatlan maradt
- Az EUR/USD pár valamelyest csökkent, miután elérte az 1,1975-ös (R1) ellenállásszintet, de ezután helyreállt és gyakorlatilag változatlanul zajlott a kereskedés. A rövid távú momentum mutatószámok lassulást jeleznek a csökkenő momentumban, ezért számítanék a lehetséges növekvő korrekciós mozgásra. Az RSI a legalsó szintre ért túlértékesített tartományán belül, emelkedett, és most úgy tűnik, hogy képes kilépni a szélsőséges tartományból. Az MACD is a legalsó szintre ért, és valószínűleg hamarosan felfelé áttér a jelző vonalon. Mindazonáltal, mivel az eurózóna fogyasztói árindexe (szerda) várhatóan jelzi, hogy az övezet deflációba került decemberben, bármilyen felfelé irányuló kísérlet rövid távúnak ígérkezik, talán az 1,2000-es (R1) pszichológiai tartomány közelében. A hosszabb távú trendet tekintve továbbra is hosszabb távú csökkenő trendet látok. A napi grafikonon még mindig alacsonyabb maximum szinteket és alacsonyabb minimum szinteket látok az 50 és a 200 napos mozgóátlag alatt. Ha és amikor a medvék átveszik az irányítást, várhatóan lefelé áttörik az 1,1860-as (S1) támaszszintet, hogy hosszabbításokat indítsanak el a következő akadályig (1,1775 – S2), amelyet a 2005. december 30-i minimum szint határoz meg.
- Támaszszint: 1,1860 (S1), 1,1775 (S2), 1,1700 (S3)
- Ellenállásszint: 1,2000 (R1), 1,2040 (R2), 1,2130 (R3)
Az AUS/USD pár elérte a támaszszintet a 0,8000-es kerek érték felett
- Az AUD/USD pár tegnap emelkedett, miután néhány vételi megbízást váltott ki a 0,8000-es (S2) kerek érték felett, konkrétan a 0,8035-ös (S1) szinten. Az RSI visszapattant a 30-as szint közelében, és éppen csak az 50-es korlát fölé került, miközben az MACD – bár negatív – a legalsó szintre ért és felfelé áttért indító vonalán. Ezen jelzéseket figyelembe véve a visszapattanás várhatóan folytatódik, és talán ismét teszteli az 0,8200-as (R1) ellenállásszinti tartományt. Ezenkívül a napi grafikonon pozitív divergencia azonosítható a 14 napos RSI és az ár mozgása között, miközben az MACD indító vonala felett van és felfelé mutat, ami alátámasztja a közelmúltbeli visszapattanás folytatódását. A pár azonban még mindig az 50 és a 200 napos mozgóátlag alatt van, és a struktúrája továbbra is hosszabb távú csökkenő trendre utal. Ennek eredményeképpen a közelmúltbeli bika jellegű hullámot vagy annak bármilyen hosszabbítását egyelőre visszatérésnek tartom a következő csökkenés előtt.
- Támaszszint: 0,8035 (S1), 0,8000 (S2), 0,7865 (S3)
- Ellenállásszint: 0,8200 (R1), 0,8275 (R2), 0,8375 (R3)
A GBP/JPY pár készen áll a mélyebb korrekcióra?
- A GBP/JPY pár hétfőn továbbra is csökkent, és lefelé áttörte az 183,20-as (R1) kulcsfontosságú, (ellenállásszintté vált) támaszszintet. A keddi európai reggel során úgy tűnik, hogy az árfolyam készen áll a 181,50-es (S1) támaszszinti akadály tesztelésére, amelyet a december 16-ai minimum szint határoz meg. Ez a szint egyben az október 15. és december 5. közötti előremenetel 38,2%-os visszatérési szintje. Ezen tartomány lefelé való áttörése valószínűleg a hibás kilengésű csúcs létrejöttét váltja ki a napi grafikonon, és fokozza a mélyebb korrekció valószínűségét, talán még a kerek 180,00-s (S2) érték alatt. A napi momentum mutatószámaink alátámasztják a nézetemet. A 14 napos RSI lefelé áttörte az 50-es szintet és lefelé mutat, miközben a napi MACD zérus vonala alá került. Ezen jelzések megerősítik a közelmúltbeli negatív hozzáállást a párhoz, és fokozzák a további csökkenés valószínűségét, amikor bekövetkezik a 181,50-es (S1) korlát áttörése.
- Támaszszint: 181,50 (S1), 180,00 (S2), 178,00 (S3)
- Ellenállásszint: 183,20 (R1), 185,00 (R2), 188,00 (R3)
A WTI lefelé áttörte az 50,00-s kerek értéket
- A WTI csökkenése hétfőn folytatódott; elérte és lefelé áttörte az 50,00-s pszichológiai korlátot. Mindazonáltal a csökkenés megállt a 49,65-ös (S1) szinten és az olaj visszapattant az 50,00-s szint fölé. Figyelembe véve az USD-bika jellegű környezetet és a növekvő olajkínálat miatti aggályokat, szerintem csupán idő kérdése, hogy az eladók ismét „meghúzzák a ravaszt”. A 49,65-ös (S1) szint egyértelmű áttörése hosszabbításokat készíthet elő a következő, 48,00-s (S2) támaszszinti korlátit, amelyet a 2009. április 27-ei minimum szint határoz meg. Hosszabb távon amíg a WTI továbbra is alacsonyabb maximum szinteket és alacsonyabb minimum szinteket ér el az 50 és a 200 napos mozgóátlag alatt, az általános útvonal csökkenő marad.
- Támaszszint: 49,65 (S1), 48,00 (S2), 46,70 (S3)
- Ellenállásszint: 50,90 (R1), 52,00 (R2), 53,70 (R3)
Az arany ismét felfelé áttörte az 1200-as szintet
- Az arany hétfőn továbbra is erősödött, és ismét felfelé sikeresen áttörte az 1200-as szintet. Mivel azonban a nemesfém az 1210-es (R1) kulcsfontosságú ellenállásszinti akadály és az 1173-as (S3) támaszszinti tartomány között marad, amely egybeesik a november 7. és december 9. közötti emelkedés 61,8%-os visszatérési szintjével, egyelőre fenntartom semleges álláspontomat és várok az egyértelműbb trendre. Az 1210-es (R1) szint egyértelmű, felfelé való áttörése megerősítheti a következő magasabb maximum szintet, és előkészítheti az utat a következő, 1222-es (R2) akadály felé. Másrészt az 1173-as (S2) korlát lefelé történő áttörése szükséges ahhoz, hogy valószínűleg csökkenőre változtassa a rövid távú irányt.
- Támaszszint: 1197 (S1), 1180 (S2), (S3)
- Ellenállásszint: 1210 (R1), 1222 (R2), 1238 (R3)