Technikai elemzés: Forex, tőzsde, deviza, arany, olaj – 2015.01.05

Az EUR/USD pár folytatja tavalyi trendjét, csökkenéssel köszönti az új évet. Az EUR/USD pár a 2015-ös új évet „számszerűen utánozva” köszöntötte – elérte az 1,2015-ös szintet (kissé lejjebb is ment), majd hétfőn tovább zuhant.

 

  • Az EUR/USD pár folytatja tavalyi trendjét, csökkenéssel köszönti az új évet. Az EUR/USD pár a 2015-ös új évet „számszerűen utánozva” köszöntötte – elérte az 1,2015-ös szintet (kissé lejjebb is ment), majd hétfőn tovább zuhant. Az EKB elnöke, Draghi szerepelt a pénteki német Handelsblatt újságban; nyilatkozata értelmében a fél évvel ezelőttihez képest most nagyobb annak kockázata, hogy az EKB nem lesz képes ellátni az árstabilitás fenntartásával kapcsolatos feladatát; valamint technikai előkészületeket folytatnak, hogy szükség esetén mennyiségi könnyítést vezessenek be 2015 elején. Nyilatkozatának első része nyilvánvalóan helytálló; mindössze e hét szerdáig kell várnunk, amikor az eurózóna decemberi fogyasztói árindexe az előrejelzés szerint deflációba süllyed (-0,1%) (ezzel ellentétben júniusban +0,5% volt). Az adat azonban jóval alulmaradt a 2%-os célkitűzésükön. A második rész azonban attól függ, hogy az EKB Tanácsa beleegyezik-e abba. Amint pénteken elhangzott, a Tanács nem minden tagja ért azzal egyet (bár Draghi szerint a Tanács „egyhangúlag” egyetértett), valamint a görög választások jogi akadályt képezhetnek a mennyiségi könnyítés januári – és talán későbbi – bevezetése előtt.
  • Draghi megjegyzései nem csak az EUR/USD párt nyomták éppen csak az 1,2000-es pszichológiai szint fölé, hanem az eurózóna kötvényhozamaira (amelyek már így is rekord alacsony szinten vannak) is további nyomást gyakoroltak. A német Bund hozama 5 évre előretekintve például most negatív, és a 10 éves hozamok most először csökkentek 50 bázisponttal. Általánosságban nincs olyan sok különbség a német és a japán hozamok között. Ez japán stílusú deflációt és ezért japán stílusú monetáris politikát jelez előre az eurózóna területén? Végül is lehetséges. Mindenesetre ha nem vezetnek be mennyiségi könnyítést, akkor valószínűleg jelentős mértékben fogják értékesíteni az eurózóna kötvényeit, és a deviza repatriálása miatt az EUR/USD pár még alacsonyabb szintre kerülhet.
  • Az árucikkek árai az erős dollár miatt csökkentek, és velük együtt az árudevizákkal is ez történt. Az USD/CAD pár új maximum szintre került erre a ciklusra. Az árucikkek alacsonyabb árai Draghi alacsony inflációval kapcsolatos figyelmeztetéséből eredeztetve úgy tűnik, hogy önbeteljesítő prófécia, és ez még inkább így van, mivel az USA-beli 5 éves/5 éves távlatú inflációs swap tovább csökkent. Úgy tűnik, hogy azon aggálya, miszerint az inflációs várakozások „elszabadulnak”, az egyik oka annak, amiért az inflációs várakozások „elszabadulnak”. Az inflációs várakozások csökkenésével együtt a Fed Alapok kamatlábával kapcsolatos várakozások is csökkentek; ez a clevelandi Fed elnöke, Loretta Mester azon megjegyzései ellenére következett be, miszerint „elképzelhető, hogy a kamatlábak az év első felében emelkedni fognak”.
  • A dollár valójában az összes G10 és a legtöbb általunk követett feltörekvő piacokbeli devizával szemben erősödött. Az amerikai deviza visszaszerezte paritását a svájci frankkal szemben, mivel a Svájci Nemzeti Bank látszólag beavatkozni kényszerült az EUR/CHF küszöb védelme érdekében. A svájci kötvényhozamok most négy év távlatában negatívak, a 10 éves hozamok pedig kb. a japán hozamokkal azonosak.
  • Egy jelzés azzal kapcsolatban, hogy a devizapiacok idén merre tarthatnak: a dollár globális pénzügyi rendszerében való gyengülésével kapcsolatos összes beszélgetés ellenére az IMF pénteken bejelentette, hogy az amerikai dollár globális devizatartalékokban való részesedése a 2. negyedéves 60,7%-ról a 3. negyedévben 62,3%-ra emelkedett. Ez 2011-es év 4. negyedéve óta a legmagasabb szint volt. Az euró részesedése 24,1%-ról 22,6%-ra csökkent, amely egy évtizedet tekintve a legalacsonyabb szint. Eszerint a központi bankok úgy döntöttek, hogy nem egyensúlyozzák ki újra csökkenő tartalékaikat, amint az euró a negyedév során gyengült. Ezen személyek vannak a legközelebb a tűzhöz a devizapiaci belső információkat illetően, ezért komolyan kell vennünk nézeteiket. Korai még a dollár „sírját ásnunk”.
  • Mai mutatószámok: A hétfői nap fő gazdasági közzététele a német előzetes decemberi fogyasztói árindex lesz. Szokás szerint több tartomány publikálja saját adatait az országos adat közzététele előtt. Úgy tűnik, hogy a piac a nagyobbakat figyeli útmutatásért. Az előrejelzés szerint az országos ráta éves szinten +0,5%-ról +0,2%-ra csökkent, ami negatív lehet az euróra nézve.
  • Az Egyesült Királyság decemberi építőipari PMI-indexe az előrejelzések szerint csökkent.
  • A felszólalókat illetően: A minneapolisi Fed elnöke, Kocherlakota vasárnap Bostonban szólalt fel, és érvelt az ellen, hogy a Fed-nek matematikai szabályokat kellene alkalmazni a politika megalkotásához. A republikánusok olyan szabályok bevezetését fontolgatják, amelyek korlátozzák a Fed függetlenségét és döntési hatáskörét a monetáris politika megalkotásában. A bostoni Fed elnöke, Rosengren közzétette egy, a nap folyamán tartandó beszédének szövegét, amelyben az állt, hogy az alacsony maginfláció és a béremelkedés „elegendő indokot szolgáltat a türelemre”, de idén nem szavaz, tehát miért számít ez? Az európai nap során a San Franciscó-i Fed elnöke, John Williams egy, „Lakáshelyzet, munkanélküliség és monetáris politika” című beszélgetésen vesz részt. A Norges Bank kormányzója, Oeystein Olsen és a Svájci Nemzeti Bank elnöke, Thomas Jordan is felszólalnak.
  • A hét hátralévő részében: Kedden napvilágot látnak a decemberi végleges PMI-indexek. Az USA-beli ISM nem gyártási index az előrejelzés szerint csökkent, követve a pénteken közzétett, csalódást keltő ISM gyártási indexet. Az USA novemberi gyári rendelésállománya is napvilágot lát.
  • Szerdán az eurózóna fogyasztói árindexei mellett a Fed közzéteszi a legutóbbi politikai értekezletéről készült jegyzőkönyvet, amikor is a hivatalnokok mellőzték a „jelentős időre” frázist, és a Bizottság ehelyett így nyilatkozott: „türelmesek lehetünk a monetáris politikai álláspont normalizálásának megkezdését illetően”. A piac valószínűleg nagyobb betekintést szeretne kapni a jegyzőkönyvből az új frázis jelentését illetően. A decemberi ADP foglalkoztatási indexet is publikálják két nappal a nem mezőgazdasági munkaerő-állomány közzététele előtt; az index várhatóan jelzi, hogy a foglalkoztatás gyorsabb ütemben nőtt.
  • Csütörtökön a Bank of England Monetáris Politikai Bizottsága ülésezik. Valószínűtlen, hogy módosítja politikáját, és a piacra gyakorolt hatás is szokás szerint minimális lesz. Az értekezletről készült jegyzőkönyv azonban valószínűleg érdekes lesz, amikor január 21-én közzéteszik. Az eurózóna novemberi termelői árindexe és a novemberi viszonteladói értékesítés is napvilágot lát.
  • Végezetül pénteken a fő esemény az USA decemberi nem mezőgazdasági munkaerő-állományának közzététele lesz. A piaci várakozások szerint a foglalkoztatásban 240 ezres emelkedés következett be (ez csökkenést jelent a novemberi meglepő, 321 ezres emelkedéshez képest), de még mindig kedvező. Eszerint a gazdaságban 11 egymást követő hónapban legalább 200 ezer új munkahely létesült. Ez 1999 óta a legnagyobb foglalkoztatásbeli éves növekedés lehet. A munkanélküliségi ráta az előrejelzés szerint 5,8%-ról 5,7%-ra csökkent, miközben az átlagos órabérek várhatóan gyorsultak éves szinten. Egy ilyen kedvező foglalkoztatási jelentés hatására a Fed Alapok kamatlábával kapcsolatos várakozások emelkedhetnek, ezért támogatja a dollárt. Kanada decemberi munkanélküliségi rátája is közzé lesz téve.

 

 

Az EUR/USD pár az 1,2000-es szint alá csökkent

  • Az EUR/USD pár pénteken csökkent, és lefelé áttörte az 1,2040-es (R2) szintet, majd elérte az 1,2000-es (R1) pszichológiai tartományt. Hétfőn a pár csökkenve nyitotta a napot, és csökkent, majd elérte az 1,1860-as (S1) támaszszintet; ezután visszapattant, mielőtt a kereskedés az 1,1940-es szint közelében zajlott. Mivel bekövetkezett az 1,2000-es (R1) tartomány lefelé történő áttörése, a rövid távú kép csökkenő marad, és várhatóan ismét tesztelésre kerül sor az 1,1860-as (S1) akadályon. Ma várhatóan a német decemberi inflációs ráta lassulásáról számolnak be, ami előkészítheti a terepet a korábban említett mozgáshoz. A rövid távú mutatószámok alátámasztják az EUR/USD pár negatív irányát. Az RSI mélyebbre csökkent a túlértékesített tartományban, miközben az MACD – amely már negatív – tovább csökkent a jelző vonala alá. Ezen jelzések gyorsuló medve jellegű momentumot jeleznek, és fokozzák a további csökkenések valószínűségét. A hosszabb távú trendet tekintve továbbra is hosszabb távú csökkenő trendet látok. A napi grafikonon még mindig alacsonyabb maximum szinteket és alacsonyabb minimum szinteket látok az 50 és a 200 napos mozgóátlag alatt.
  • Támaszszint: 1,1860 (S1), 1,1775 (S2), 1,1700 (S3)
  • Ellenállásszint: 1,2000 (R1), 1,2040 (R2), 1,2130 (R3)


A GBP/USD pár csökkent az Egyesült Királyság csalódást keltő gyártási PMI-indexének közzététele után

  • A GBP/USD pár pénteken összeomlott, miután az Egyesült Királyság decemberi gyártási PMI-indexe csalódást keltett. Az árfolyam lefelé áttörte az 1,5500-as (R2) pszichológiai tartományt, és figyelmen kívül hagyta az 1,5430-as (R1) ellenállásszintté vált támaszszinti akadályt, amelyet a 2013. augusztus 14-ei és 28-ai minimum szintek határoznak meg. Hétfőn a pár csökkenése folytatódott az 1,5200-as (S1) támaszszinti tartomány alá (a 2013. augusztus 7-ei minimum szint), mielőtt visszapattant és az 1,5285-ös szint közelében zajlott a kereskedés. Ha az Egyesült Királyság ma közzéteendő, decemberi építőipari PMI-indexe is csalódást keltő lesz, akkor az előkészítheti a terepet az ismételt csökkenéshez az 1,5200-as (S1) vagy az 1,5165-ös (S2) támaszszinti akadályok felé. A hosszabb távú trendet tekintve továbbra is azt mondom, hogy amíg a GBP/USD pár a 80 napos exponenciális mozgóátlag alatt van, az általános útvonal csökkenő marad.
  • Támaszszint: 1,5200 (S1), 1,5165 (S2), 1,5100 (S3)
  • Ellenállásszint: 1,5430 (R1), 1,5500 (R2), 1,5585 (R3)

 

Az EUR/JPY pár a 144,75-ös szint alá csökkent

  • Az EUR/JPY pár csökkent, és lefelé áttörte az 144,75-ös (R1) ellenállásszintté vált támaszszinti korlátot. Ma ez az árfolyam elérte a támaszszintet valamelyest a 143,40-es szint alatt, ahol az egyértelmű áttörés hosszabbításokat válthat ki a 142,00-s (S2) tartomány felé, amelyet a november 10-ei minimum szint határoz meg. A rövid távú momentum mutatószámokra tekintve látható, hogy az RSI visszatért túlértékesített tartományába, miközben az MACD zérus és jelző vonala alatt marad, és lefelé mutat.
  • A napi grafikonon lehetséges fej-váll alakzat van, amely fokozza a további medve jellegű, rövid távú hosszabbítások valószínűségét. A napi momentum mutatószámaink alátámasztják ezt a nézetet. A 14 napos RSI 50-es szintje alá csökkent, miközben az MACD negatív jelzést kapott.
  • Támaszszint: 143,40 (S1), 142,00 (S2), 141,40 (S3)
  • Ellenállásszint: 144,75 (R1), 145,50 (R2), 147,15 (R3)

 

Az arany visszapattant az 1173-as szint közelében

  • Az arany csökkent, de néhány vételi megbízást váltott ki valamelyest az 1173-as (S2) tartomány alatt, amely egybeesik a november 7. és december 9. közötti emelkedés 61,8%-os visszatérési szintjével. Mivel a nemesfém ezen Fibonacci visszatérési szint felett és az 1210-es (R2) ellenállásszint alatt marad, és nincs egyértelmű rövid távú trend, legalábbis egyelőre fenntartanám várakozó álláspontomat. Az 1173-as (S2) korlát lefelé történő áttörése valószínűleg csökkenőre változtatja a rövid távú irányt. Másrészt, csak az 1210-es (R2) szint felfelé való áttörése erősítené meg a következő magasabb maximum szintet a napi grafikonon. A mutatószámok ismét nem erősítik meg egymást, ami hozzájárul a nemesfém vegyes képéhez. Az RSI felfelé áttért 50-es szintjén, de úgy tűnik, hogy képes visszatérni az alá, miközben az MACD felfelé áttért indító vonalán és felfelé mutat, és hamarosan pozitívvá válhat.
  • Támaszszint: 1180 (S1), 1173 (S2), 1165 (S3)
  • Ellenállásszint: 1197 (R1), 1210 (R2), 1222 (R3)

 

A WTI közeledik az 50,00-s tartományhoz

 

  • A WTI pénteken csökkent, és lefelé áttörte az 52,00-s (R1) szintet. Ez a mozgás megerősítette a következő alacsonyabb minimum szintet az 1 órás grafikonon, és alátámasztja azon nézetemet, miszerint a csökkenés valószínűleg folytatódik, és teszteli az 50,00-s (S1) pszichológiai tartományt a közeljövőben. Mutatószámainkat tekintve az MACD zérus és jelző vonala alatt marad, ami erős medve jellegű momentumot jelez, de az RSI visszapattant valamelyest, miután elérte a 30-as szintet. Emiatt kisebb ingadozásra számítanék, mielőtt az eladók ismét „meghúzzák a ravaszt”. Hosszabb távon amíg a WTI továbbra is alacsonyabb maximum szinteket és alacsonyabb minimum szinteket ér el az 50 és a 200 napos mozgóátlag alatt, az általános útvonal csökkenő marad.
  • Támaszszint: 50,00 (S1), 48,00 (S2), 46,70 (S3)
  • Ellenállásszint: 52,00 (R1), 53,70 (R2), 54,30 (R3)

Scroll To Top