Az olaj ára tovább csökkent, miután USA-beli Energiainformációs Szolgálat (EIA) elmondása szerint az USA-ban a készletek váratlanul emelkedtek a múlt héten, és az OPEC előrejelzése szerint az olaj iránti kereslete 2015-ben csökkenni fog. A helyzetet súlyosbítja, hogy Szaúd-Arábia olajipari minisztere elutasította a termelés csökkentését. A „Miért csökkentsük a termelést?” megjegyzése miatt szerintem fokozódik annak valószínűsége, hogy a WTI egyértelműen lefelé áttöri a kerek 60-as szintet a közeljövőben.
- Új-Zéland visszatér a megszorítás útjára Az Új-Zélandi Nemzeti Bank (RBNZ) az éjszaka folyamán változatlanul hagyta jegybanki alapkamatlábát (amint arra széles körben számítottak), azonban meglepte a piacot azon kijelentésével, miszerint a kamatlábak következő mozgása valószínűleg emelés lesz. „A hivatalos pénzforgalmi kamatláb további emelése később várhatóan szükséges lesz” – állt a döntést kísérő nyilatkozatban. Az RBNZ semleges álláspontra helyezkedett az október 30-ai értekezletén, amikor elhangzott, hogy „Értékelési időszakra szünetet fogunk tartani, mielőtt további politikai kiigazításokat tennénk”, ami miatt fennállt annak valószínűsége, hogy következő intézkedésként csökkentik a kamatlábakat. A megszorítás irányába váltás hatására az NZD szárnyalt. A mozgás megerősíti azon vélekedésemet, miszerint az NZD valószínűleg a legerősebb árudeviza lesz, bár idővel teret veszíthet az újjáéledő amerikai dollárral szemben, ha a tejipari termékek ára tovább csökken.
- Az olaj ára tovább csökkent, miután USA-beli Energiainformációs Szolgálat (EIA) elmondása szerint az USA-ban a készletek váratlanul emelkedtek a múlt héten, és az OPEC előrejelzése szerint az olaj iránti kereslete 2015-ben csökkenni fog. (Azonban vegyük figyelembe, hogy az OPEC várakozásai szerint az olaj iránti globális kereslet jövőre emelkedni fog, bár valamelyest csökkentette az azzal kapcsolatos előrejelzését.) A helyzetet súlyosbítja, hogy Szaúd-Arábia olajipari minisztere elutasította a termelés csökkentését. A „Miért csökkentsük a termelést?” megjegyzése miatt szerintem fokozódik annak valószínűsége, hogy a WTI egyértelműen lefelé áttöri a kerek 60-as szintet a közeljövőben.
- Ausztrália munkanélküliségi rátája a várakozásoknak megfelelően novemberben 6,3%-ra emelkedett (októberben 6,2% volt), de ez jó hír volt, mivel jelzi, hogy a korábban pesszimista dolgozók visszatérnek a javuló munkaerő-piacra. A foglalkoztatás 42,7 ezer fővel emelkedett, amely majdnem kétszerese az előző havi 24 ezernek. Mindazonáltal az AUD csupán kissé erősödött az amerikai dollárhoz képest, talán azért, mert az áruk árai és a részvények árfolyamai világszinten továbbra is csökkennek. Sokkal inkább lelkesedem az NZD, mint az AUD iránt, amely látszólag a globális kockázatvállalási éhség hatalmába került.
- A mai események: Ma két központi bank tart értekezletet: a Norges Bank és a Svájci Nemzeti Bank (SNB). A Norges Bank az előző, októberi értekezleten változatlanul 1,5%-os szinten hagyta a jegybanki alapkamatlábat, miközben Olsen kormányzó megjegyezte, hogy az inflációval és a termeléssel kapcsolatos kilátások nagyjából megfelelnek a szeptemberi előrejelzéseknek. Tegnap bejelentették, hogy Norvégia fogyasztói árindexe novemberben éves szinten +1,9%-ra csökkent (októberben ez éves szinten 2,0% volt). Bár az inflációs ráta kismértékű csökkenése látszólag nem okoz gondot, az alacsony olajárak miatti bizonytalanság fokozódott a növekedési kilátásokat illetően, ezért a Norges Bank utalhat a jövő év elején esetlegesen bekövetkező kamatlábcsökkentésre. Ez ma negatív lehet a koronára nézve.
- Az SNB-t illetően, miután a svájci szavazók többsége nemmel szavazott a „Save our Swiss Gold” (Mentsd meg Svájc aranyát) népszavazáson, a bank a legnagyobb valószínűséggel megerősíti az EUR/CHF pár 1,20-as küszöbét, és a jegybanki alapkamatlábat nullához közel tartja. A döntést követően sajtókonferenciát tartanak. A svájci monetáris politikával kapcsolatos fő kérdés az, hogy vajon bevezetnek-e negatív kamatlábakat. A piac eddig nem tesztelte jelentősen az EUR/CHF küszöbértéket, és szerintem ezért addig nem kerül sor ilyen lépésre, amíg nem lesz feltétlenül szükséges.
- Az EKB ma végrehajtja a második célzott hosszú távú refinanszírozási műveletet (TLTRO). A szeptemberi és a decemberi TLTRO-k keretében összesen 400 milliárd EUR áll a bankok rendelkezésére. Szeptemberben csupán 83 milliárd eurót allokáltak, ami azt jelenti, hogy ma 317 milliárd euró áll rendelkezésre. Azonban senki sem számít arra, hogy a teljes összeget allokálni fogják. A várakozások szerint az allokáció minimum összege 120 milliárd EUR, a maximuma pedig 180 milliárd EUR lesz. A várakozásokon alulmaradó allokáció fokozza annak valószínűségét, hogy az EKB-nak teljes körű mennyiségi könnyítési programot kell végrehajtania, és ez valamelyest negatív lehet az euróra nézve. A művelettel kapcsolatos piaci várakozások azonban nem valami magasröptűek, ezért a várakozásokat felülmúló eredmény valószínűleg nagyobb meglepetés lenne. Ez bizonyos mértékű kételyt támaszt a mennyiségi könnyítési program valószínűségével kapcsolatban, ezért az EUR/USD pár valószínűleg jelentősen emelkedik majd.
- Európában ma a fogyasztói árindexek napja van. Németország novemberi végleges fogyasztói árindexét is közzéteszik, de az előrejelzés szokás szerint a kezdeti becsléssel azonos. A francia azonos hónapra vonatkozó fogyasztói árindex az előrejelzés szerint lassult. Svédország fogyasztói árindexe áll leginkább az érdeklődés középpontjában az inflációs adatok közül. Az ország várhatóan mélyebb deflációba süllyedt novemberben. Ez igazán árthat a koronának. Most a nagy kérdés: milyen ászokat rejteget a Riksbank a kulisszák mögött a jövő heti értekezletére, mivel a legutóbbi értekezleten a döntéshozók nullára csökkentették a kamatlábat? Svédország novemberi munkanélküliségi rátája is napvilágot lát; a becslés szerint egy százalékponttal csökkent.
- Az USA-ban a teljes viszonteladói értékesítés az előrejelzés szerint gyorsult. A fókuszban azonban rendszerint az autók és az üzemanyagok figyelmen kívül hagyásával számított viszonteladói értékesítés áll, amely az előrejelzés szerint lassult. Ez kissé gyengítheti a dollárt. Az újonnan regisztrált munkanélküliek állománya várhatóan 297 ezer, amely az előző hetivel azonos. Ezáltal a 4 hetes mozgóátlag többé-kevésbé változatlan.
- Az európai nap során a Bank of England kormányzója, Mark Carney egy londoni konferencián szólal fel; a Kanadai Nemzeti Bank kormányzója, Poloz a New York-i Economic Club rendezvényén tart beszédet.
A Piac
Az EUR/USD pár áttörte a rövid távú csökkenő trendvonalat
Az EUR/USD pár szerdán tovább emelkedett, és felfelé áttörte a fekete csökkenő trendvonalat, majd megerősítette a napi grafikonon észlelt hajnalcsillag gyertya alakzatot. Az emelkedés azonban megállt valamelyest az 1,2515-ös (R1) ellenállásszint alatt, a 200 periódusú mozgóátlag közelében. Mivel az árfolyam a korábban említett trendvonal felett van, várhatóan további növekvő mozgásra kerül sor, és teszteli az 1,2515-ös (R1) szintet. Ezen korlát egyértelmű, felfelé való áttörése valószínűleg megcélozza az 1,2600-as (R2) tartományt. A rövid távú momentum mutatószámaink is fenntartják a pozitív hangulatot. Az RSI továbbra is emelkedett és most úgy tűnik, hogy képes belépni a túlvásárolt tartományba, miközben az MACD zérus és jelző vonala felett van. A napi grafikonon a 14 napos RSI felfelé mutat és hamarosan bármikor az 50-es szint fölé kerülhet; az MACD – bár negatív – indító vonala felett van. Ezen jelzések megerősítik annak valószínűségét, hogy valószínűleg további növekvő korrekciós mozgásokat láthatunk a közeljövőben. Ezenkívül pozitív divergencia van mindkét napi mutatószám és az ár mozgása között, ami jelzi, hogy a hosszabb távú csökkenés veszít momentumából.
• Támaszszint: 1,2450 (S1), 1,2400 (S2), 1,2360 (S3)
• Ellenállásszint: 1,2515 (R1), 1,2600 (R2), 1,2665 (R3)
A GBP/JPY pár a 186,00-s szint alá csökkent
A GBP/JPY pár csökkenése folytatódott, és lefelé áttörte a 186,00-s (R1) ellenállásszintté vált támaszszintet. A napi grafikonon esti csillag gyertya alakzatot látok, amely kedvez a visszapattanás folytatódásának. Napi momentum mutatószámaink is alátámasztják ezt az elképzelést. A 14 napos RSI továbbra is csökkent, miután kilépett a túlértékesített tartományból, miközben az MACD, amely már szélsőségesen magas szinten van, lefelé áttért indító vonalán. Mivel azonban az árfolyam továbbra is az 50 és a 200 napos mozgóátlag felett van, szerintem a hosszabb távú trend növekvő, ezért a közelmúltbeli visszatérést vagy annak bármely hosszabbítását a hosszabb távú növekvő trend visszatérésének tartanám.
• Támaszszint: 184,00 (S1), 181,00 (S2), 178,00 (S3)
• Ellenállásszint: 186,00 (R1), 188,00 (R2), 190,00 (R3)
Az NZD/USD pár jelentősen emelkedett, mivel az RBNZ további kamatlábemelésre utalt
Az NZD/USD pár tegnap jelentősen emelkedett, miután az RBNZ kormányzója, Graeme Wheeler elmondta, hogy valójában további kamatlábemelésekre van szükség. A pár ismét a 0,7700-as (S2) szint fölé rallyzott, és elérte a 0,7870-es (R1) ellenállásszintet. Mindkét rövid távú momentum mutatószámunk pozitív tartományba lépett, de az RSI csúcsra került marginálisan a 70-es szintje alatt és most lefelé mutat. Ennek eredményeképpen lehetséges visszatérésre számítanék, talán a 0,7760-as (S1) támaszszinti korlát felé. Kitekintve, az árfolyam visszatért a az oldalirányú tartományba a 0,7700-as (S2) és a 0,7980-as (R3) tartományok közé, és emiatt a pár általános kilátása szerintem semleges marad.
• Támaszszint: 0,7760 (E1), 1,6820 (E2), 0,7660 (E3).
• Ellenállásszint: 0,7870 (R1), 0,7915 (R2), 0,7980 (R3)
Az arany konszolidált az 1235-ös tartomány alatt
Az arany tegnap konszolidációs módban mozgott, és az 1222-es (S1) támaszszint és az 1235-ös (R1) ellenállásszint között maradt. Az 1235-ös (R1) korlát egyértelmű, felfelé való áttörése bika jellegű hosszabbításokat válthat ki a következő, 1255-ös (R2) ellenállásszinti korlát felé, amelyet az október 21-i maximum szint határoz meg. Érdemes megjegyeznünk, hogy az 1255-ös (R2) akadály jelenleg egybeesik a 200 napos mozgóátlaggal. Hosszabb távon a július 10-ei maximum szinttől eredő trendvonal felfelé való áttörése szerintem enyhén növekvőre változtatja a nemesfém képét. Ezt a nézetet napi momentum mutatószámaink is alátámasztják. Mindkettő emelkedik és pozitív tartományukon belül van.
• Támaszszint: 1222 (S1), 1210 (S2), 1186 (S3)
• Ellenállásszint: 1235 (R1), 1255 (R2), 1270 (R3)
A WTI támaszszintre talált marginálisan a 60,00-s szint felett
A WTI tegnap továbbra is csökkent, és lefelé áttörte a 62,00-s (R1) ellenállásszintté vált támaszszintet. Mindazonáltal a csökkenés marginálisan elérte a támaszszintet a 60,00-s (S1) kerek érték felett. A rövid távú momentum mutatószámainkra tekintve számítanék arra, hogy növekvő korrekciós hullámot láthatunk, mielőtt az eladók ismét „meghúzzák a ravaszt”. Az RSI készen állni látszik a túlértékesített tartományból való kilépésre, miközben az MACD – bár negatív – hamarosan bármikor jelző vonala fölé kerülhet. Napi technikai mutatóink azonban alátámasztják az általános negatív kilátást. Az 50 és a 200 napos mozgóátlag az árfolyam-görbe felett vannak és csökkenő az irányuk. A 14 napos RSI túlértékesített tartományában van és lefelé mutat, miközben a napi MACD – amely már szélsőségesen alacsony szinteken van – indító vonala alatt van. Ezen momentum jelzések jelentős csökkenő momentumot tárnak elénk, és fokozzák annak valószínűségét, hogy az olajárak a közeljövőben csökkenni fognak. A 60,00-s (S1) kerek szint egyértelmű, lefelé történő áttörése valószínűleg első támaszszintként teszteli a 2009. július 10-ei minimum szintet (58,60 – S2).
• Támaszszint: 60,00 (S1), 58,60 (S2), 56,65 (S3)
• Ellenállásszint: 62,00 (R1), 64,00 (R2), 66,70 (R3)