A kötvénypiacok központi helyet foglalnak el A tegnapi „akció” a globális kötvénypiacokon zajlott, mivel az Egyesült Királyság, Németország és az USA hozamai 2014-es minimum szintjeikre csökkentek. A Bank of England inflációs jelentése a sokak által vártnál kevésbé volt megszorítás-párti. A piaci kamatlábak alapján készített inflációs előrejelzés szerint az infláció valamelyest a célkitűzés alatt van két-három évet tekintve, ami jelzi, hogy a Banknak van lehetősége a kamatlábaknak a piac által vártnál lassabb ütemben való emelésére.
IronFX napi elemzés:
- Az Egyesült Királyságban a hozamok csökkentek, miután az Egyesült Királyság inflációs jelentése a vártnál kevésbé megszorítás-párti lett
- Az eurozóna hozamok is csökkentek, mivel az EKB tagjai megerősítették, hogy bizonyos mértékű könnyítés valószínű júniusban
- Az USA-beli hozamok is csökkentek, annak ellenére, hogy a termelői árindex a vártnál sokkal magasabb lett
- A feltörekvő piacokbeli devizák közül most azoknak megy a legjobban, amelyek az év során a leginkább „gyengélkedtek” = átlagos visszatérés
- Előreláthatóan a carry trade a „király” = a feltörekvő piacokbeli TRY, RUB, INR, IDR, ZAR és BRL előnyre tehetnek szert, bár a geopolitikai aggályokat is figyelembe kell venni
- A fejlett országokban: NZD, AUD és NOK a legjobban erősödők, bár fenntartom medve jellegű nézetemet az ausztrál dollárral szemben
- Japánban jelentős, negyedéves szinten 1,5%-os emelkedés történt (a tavalyi év 4. negyedéves adata 0,2% volt); de ez az adóemelésnek tudható be. A piac a 2. negyedévben 3,3%-os csökkenésre számít
- Az eurozóna helyreállása várhatóan negyedéves szinten +0,2%-ról +0,4%-ra gyorsul
- Eurozóna: Ezenkívül az EKB közzéteszi havi jelentését, valamint a szakértő előrejelzők által az inflációról készített felmérését.
- USA: Az áprilisi fogyasztói árindex várhatóan gyorsul; az Empire State felmérés várhatóan emelkedik, de a philadelphiai index várhatóan csökken; az újonnan regisztrált munkanélküliek állománya nagyjából azonos
- A kötvénypiacok központi helyet foglalnak el A tegnapi „akció” a globális kötvénypiacokon zajlott, mivel az Egyesült Királyság, Németország és az USA hozamai 2014-es minimum szintjeikre csökkentek. A Bank of England inflációs jelentése a sokak által vártnál kevésbé volt megszorítás-párti. A piaci kamatlábak alapján készített inflációs előrejelzés szerint az infláció valamelyest a célkitűzés alatt van két-három évet tekintve, ami jelzi, hogy a Banknak van lehetősége a kamatlábaknak a piac által vártnál lassabb ütemben való emelésére. Az Egyesült Királyságbeli kötvényhozamok ennek eredményeképpen hozamgörbe-szerte csökkentek (a 10 éves futamidejű kötvények hozamai jelentősen, 10 bázisponttal estek), és a GBP/USD pár esetében az 1,70-es szint „ostroma” egyelőre szünetel, bár a technikai kép még mindig bika jellegűnek tűnik; lásd alább az EUR/GBP párt.
- Az európai kontinensen a fő és a periférikus országok kötvényhozamai is csökkentek, mivel a piac továbbra is a monetáris politika könnyítésére számít a jövő hónapban tartandó EKB értekezleten. Az EKB Igazgatótanácsának tagja, Yves Mersch tegnap megerősítette, hogy az EKB elnöke, Draghi azon megjegyzése, hogy az EKB „készen áll” a júniusi lépésekre, „kódolt” nyilatkozat volt, amelyet át kívánt adni a piacnak. Ennek értelmében a politikában bekövetkező változás a küszöbön áll; eközben az Igazgatótanács másik tagja, Praet elmondta a Die Zeit újságnak, hogy az EKB egy sor politikai intézkedést fontolgat, beleértve az új hosszú távú refinanszírozási műveleteket (LTRO) és a kamatlábak negatív tartományba való csökkentését. A tízéves futamidejű német Bund hozama 5 bázisponttal csökkent, amely a legalacsonyabb szint azóta, amióta a Fed tavaly elkezdett beszélni a „fokozatos csökkentésről”.
- Az USA-beli kötvényhozamok is beszálltak a globális rallyba annak ellenére, hogy az USA-beli termelői árindex áprilisban az utóbbi két évet tekintve a legmagasabb szintre emelkedett. A 10 éves futamidejű államkötvények 7 bázisponttal csökkentek, a Fed Alapokkal kapcsolatos várakozások pedig 7,5 bázisponttal estek a hozamgörbe hosszabb végén.
- A globális kötvénypiac rallyjának következményei a Forex-piacra nézve egyértelműek: a carry trade a „király”, a feltörekvő piacokbeli devizák pedig jobban fognak teljesíteni, mivel a rally csökkenti az ezen országokra a kamatlábemelés miatt nehezedő nyomást. A RUB például az elmúlt 24 óra legjobban erősödő devizája volt a súlyosbodó ukrajnai helyzet ellenére, amelyet az orosz külügyminiszter szerint „egy hajszál választ el a polgárháborútól”, ami nem tűnik túlzásnak. A feltörekvő piacok világában ez kedvezne a TRY, a RUB, az INR, az IDR, a ZAR és a BRL devizáknak, bár egyértelmű, hogy itt nem csupán a kamatlábak miatt kell aggódnunk; a TRY volt az általunk követett feltörekvő piacokbeli devizák közül a leggyengébb az elmúlt 24 órában, miközben jelenleg nyilvánvaló okok miatt nem ajánlanám a rubelt. A fejlett országokban az NZD, az AUD és a NOK lennének a carry trade megnövekedett szerepének kedvezményezettjei, bár személy szerint megkérdőjelezem az AUD bármilyen rallyjának fenntarthatóságát.
- A csütörtöki ázsiai délelőtt során Japán elkezdte közzétenni GDP-vel kapcsolatos bejelentéseit. Előzetes, 1. negyedéves GDP-je negyedéves szinten +0,2%-ról +1,5%-ra gyorsult, amely felülmúlta a +1,0%-ra számító optimista előrejelzést, de nem kétséges, hogy a fogyasztási adó emelésének hatása miatt torzult, amely emelés hatására megnőtt a viszonteladói értékesítés és csökkent az export. A fogyasztói kiadások és a tőkebefektetések adóemelés előtti növekedése felülmúlta a várakozásokat; most arra vagyunk kíváncsiak, hogy ezek az emelkedések vajon egyszerűen csak előrehozták a kiadásokat az adóemelés előtt, vagy fenntartható növekedést jelentenek a keresletben. A piac az előbbire számít, mivel a 2. negyedéves GDP-re vonatkozó előrejelzések 3,3%-os csökkenést jeleznek.
- Az európai nap során több GDP adatot is közzétesznek: Franciaországban, Olaszországban, Németországban és az eurozónára vonatkozóan. Az eurozóna előzetes GDP-je várhatóan negyedéves szinten a tavalyi 4. negyedéves +0,2%-ról az idei 1. negyedévben +0,4%-ra gyorsult, ami által a ráta éves szinten +0,5%-ról +1,1%-ra emelkedett. Az eurozóna áprilisi végleges fogyasztói árindexe is napvilágot lát, hogy megerősítse az éves szinten +0,7%-ról szóló kezdeti becslést. Ezenkívül az EKB közzéteszi havi jelentését, valamint a szakértő előrejelzők által az inflációról készített felmérését. Az adatok nagy része – különösen az áruk árai – jelzik, hogy az inflációs előrejelzések változatlanok vagy emelkednek; ezért ha az előrejelzések ehelyett csökkennek, akkor jelzik az EKB számára, hogy az inflációs várakozások csökkennek. Ez határozottan jelezné a Tanácsnak, hogy cselekedniük kell.
- Az USA-ban sok adatot publikálnak. A teljes fogyasztói árindex az előrejelzés szerint az éves szinten +1,5%-ról +2,0%-ra gyorsult áprilisban, aminek bika jellegű hatást kellene gyakorolnia az amerikai dollárra, mivel fokozzák annak valószínűségét, hogy a Fed megszorítás-párti hivatalnokai a korai megszorítás mellett fognak érvelni (bár ne feledjük, hogy ez az inflációs mutatószám nem a Fed által preferált – a Fed a személyi fogyasztás-kiadás deflátort veszi célba, amely jelenleg éves szinten kb. 1,1%). A májusi Empire State gyártási felmérés az előrejelzés szerint emelkedett, miközben a philadelphiai Fed üzleti aktivitási index az előrejelzés szerint csökkent, ezért e kettő hatása kiegyenlítheti egymást. Az újonnan regisztrált munkanélküliek állománya (a május 10-én befejeződött hétre) többé-kevésbé a múlt hetivel azonos. Az ipari termelés az előrejelzés szerint változatlan maradt áprilisban, miután márciusban havi szinten +0,7%-kal emelkedett.
- A csütörtöki napirend szerint három személy tart beszédet. Az ázsiai délelőtt során a Japán Nemzeti Bank kormányzója, Haruhiko Kuroda egy eseményen szólal fel Tokióban. Az európai nap során az EKB elnökhelyettese, Vitor Constancio és az EKB Igazgatótanácsénak tagja, Yves Mersch is beszédet tart.
Az EUR/USD pár konszolidál az 1,3695-ös szint felett
- Az EUR/USD pár konszolidációs módban mozgott, és továbbra is támogatta az 1,3695-ös (T1) korlát. Ezen támaszszint egyértelmű, lefelé történő áttörése megcélozhatja a következő akadályt (1,3650 – T2). Mindazonáltal, figyelembe véve, hogy az RSI kilépett túlértékesített tartományából, az MACD pedig felfelé áttért indító vonalán, a következő hullám várhatóan növekvő visszatérés lesz, és talán teszteli az 1,3745-ös (E1) ellenállásszintet, mielőtt a medvék ismét átveszik az irányítást. A 50 periódusú mozgóátlag a 200 periódusú mozgóátlag alatt marad, ami megerősíti a pár negatív képét. A napi grafikonon továbbra is negatív divergencia van a napi MACD és az árfolyam mozgása között, miközben a heti grafikonon medve jellegű „engulfing” gyertya alakzat látható, ami fokozza a további csökkenés valószínűségét.
- Támaszszint: 1,3695 (T1), 1,3650 (T2), 1,3600 (T3).
- Ellenállásszint: 1,3745 (E1), 1,3790 (E2), 1,3815 (E3).
Az USD/JPY trend nélküli marad
- Az USD/JPY pár ellenállásszintre talált a 102,35-ös (E2) szinten, majd a 102,00-es sáv alá csökkent. Az árfolyam visszatért mindkét mozgóátlag alá, miközben mindkét momentum mutatószám támaszszintjük alá csökkent. Ha a medvék folytatják momentumukat, ismét tesztelhetik a 101,50-es (T1) támaszszintet, ahol a lefelé történő áttörés megcélozhatja a következő támaszszintet (101,25 – T2). Azonban inkább semleges maradok ezzel a devizapárral kapcsolatban, mert nincs egyértelmű trend struktúra. A napi grafikonon a napi RSI és a napi MACD is semleges szintjei közelében marad, ami megerősíti az árfolyam mozgásának trend nélküli módját.
- Támaszszint: 101,50 (T1), 101,25 (T2), 100,75 (T3).
- Ellenállásszint: 102,00 (E1), 102,35 (E2), 102,70 (E3).
Az EUR/GBP pár emelkedett, miután közzétették a BoE inflációs jelentését.
- Az EUR/GBP pár rallyzott, miután az Egyesült Királyság márciusi foglalkoztatási adata és a BoE negyedéves inflációs jelentése napvilágot látott, amelynek keretében Carney kormányzó elmondta, hogy továbbra is pangás van a gazdaságban. Mindazonáltal, mivel az árfolyam a kék csökkenő trendvonal és a 0,8200-es (E1) ellenállásszint alatt marad, továbbra is úgy vélem, hogy a csökkenő útvonal érvényben van. Figyelembe véve, hogy az MACD indító vonala felett – bár medve jellegű tartományban áll – van, az árfolyam várhatóan eléri az ellenállásszintet a csökkenő trendvonal közelében, a 0,8200-es (E1) sáv alatt. Ha a medvék átveszik az irányítást ezen tartomány közelében, várhatóan ismét tesztelik a 0,8130-as (T1) támaszszintet.
- Támaszszint: 0,8130 (T1), 0,8080 (T2), 0,8035 (T3).
- Ellenállásszint: 0,8200 (E1), 0,8246 (E2), 0,8285 (E3).
Az arany ismét az 1300-as szint felett van
- Az arany emelkedett, és tesztelte az 1305-ös (E1) ellenállásszinti korlátot. A korai európai kereskedésen a nemesfém konszolidál ezen szint közelében, ahol az egyértelmű, növekvő mozgás elérheti a következő, 1315-ös (E2) akadályt. Mindazonáltal szerintem a fém általános képe semleges marad, mivel csak az 1315-ös (E2) ellenállásszint felfelé való áttörése erősítené meg a következő magasabb maximum szintet. Ezáltal a kép ismét növekvőre változhat, és megcélozhatja az 1330-as (E3) akadályt.
- Támaszszint: 1280 (T1), 1268 (T2), 1250 (T3).
- Ellenállásszint: 1305 (E1), 1315 (E2), 1330 (E3).
Az olaj készen áll a visszatérésre?
- A WTI áttörte a 102,00-es sávot, de csökkent, hogy azt támaszszintként tesztelje. Amíg az árfolyam magasabb maximum szinteket és magasabb minimum szinteket ér el mindkét mozgóátlag felett, a rövid távú kép pozitív marad, és a bikák várhatóan ismét megcélozzák a 103,00-as (E1) ellenállásszintet a közeljövőben. Azonban az MACD a csúcsra kerülés jeleit mutatja, miközben az RSI kilépett a túlvásárolt tartományból. Ezért visszatérésnek lehetünk tanúi a 102,00-es (T1) szint alá, mielőtt a bikák ismét felülkerekednek.
- Támaszszint: 102,00 (T1), 101,15 (T2), 99,85 (T3).
- Ellenállásszint: 103,00 (E1), 104,10 (E2), 105,00 (E3).