Múlt heti gyenge teljesítménye után a dollár iránya fordulatot vett, és mérsékelten erősödött több devizával szemben az éjszaka folyamán. Legnagyobb erősödését a jennel szemben könyvelhette el, miután a Japán Nemzeti Bank meglepte a piacokat azzal, hogy 7 billiárd JPY-re duplázta az egyik kölcsönzési lehetőségét, és azt mondta, hogy a bankok kétszer annyi alacsony kamatozású pénzt kölcsönözhetnek, mint korábban, a második lehetőség keretében.
IronFX napi elemzés:
A dollár általánosságban stabil volt vagy erősödött
A JPY gyengült, miután a BoJ további enyhítéssel lepte meg a piacokat
- Megduplázta a kölcsönzési lehetőséget, miszerint a bankok 2-szer annyit kölcsönözhetnek egymástól
- A hatás minimális lesz, mivel a vállalatok rekordnagyságú készpénzzel rendelkeznek, de aggályt jelez; ez fokozza annak valószínűségét, hogy változás következik be a monetáris alapban, a fogyasztási adó áprilisi emelését követően
Az AUD stabil, miután az RBA jegyzőkönyvéből nem derült fény az ausztrál dollár gyengítésére vonatkozó további szándékra
- Kihagyták a decemberi nyilatkozatot („az alacsonyabb kamatláb elősegíti a növekedést”) = bika jellegű hatást gyakorol az ausztrál dollárra
- Szerintem az ausztrál dollár nem gyengült annyit december óta, és Kína gazdasága még mindig törékeny; továbbra is medve jellegű nézetet vallok az ausztrál dollárral kapcsolatban
Ma:
- A februári német Zew felmérés várhatóan vegyes.
- Az Egyesült Királyság fogyasztói árindexe várhatóan éves szinten +2,0% marad; talán nem gyakorol hatást az angol fontra
- A februári Empire State gyártási index várhatóan valamelyest csökken, de mivel a januári adat a decemberiről jelentősen emelkedett, a mérsékelt várhatóan csökkenés nem gyakorol negatív hatást az amerikai dollárra; az NAHB lakáspiaci index várhatóan változatlan; az adatok talán nem gyakorolnak jelentős hatást az amerikai dollárra
- 3 EKB hivatalnok tart ma beszédet
Részletes elemzés:
- Múlt heti gyenge teljesítménye után a dollár iránya fordulatot vett, és mérsékelten erősödött több devizával szemben az éjszaka folyamán. Legnagyobb erősödését a jennel szemben könyvelhette el, miután a Japán Nemzeti Bank meglepte a piacokat azzal, hogy 7 billiárd JPY-re duplázta az egyik kölcsönzési lehetőségét, és azt mondta, hogy a bankok kétszer annyi alacsony kamatozású pénzt kölcsönözhetnek, mint korábban, a második lehetőség keretében. Miközben a változás hatása kérdéses – a vállalatok már rekordnagyságú készpénzzel és betéttel rendelkeznek, ezáltal a finanszírozás megszorítása nem szükségszerűen jelenti a befektetés megszorítását –, mindazonáltal a változás jelzi, hogy a BoJ aggódik Japán kedvezőtlen növekedése miatt, a 4. negyedéves GDP közzététele után, és elkötelezett a gazdaság minél nagyobb fokú támogatása iránt. Ez fokozza annak valószínűségét, hogy a monetáris bázis bővítésének gyorsítása mellett döntenek, miután áprilisban emelik a fogyasztási adót, ami negatívan hat a japán jenre. Egy nemrég végzett Bloomberg felmérés szerint 34-ből 25 gazdasági szakember szerint kerül sor ilyen változásra szeptember végéig; közülük 13-an június végéig várható ilyen változás. Várakozásaim szerint ez bekövetkezik, és a mozgás továbbra is fellendíti az USD/JPY párt (azaz gyengíti a jent).
- Az AUD/USD pár kis mértékben változott, miután közzétették az Ausztrál Nemzeti Bank legutóbbi értekezletének jegyzőkönyvét. A jegyzőkönyv szerint a tagok „tárgyalásokat folytattak a hazai gazdaságról, fókuszálva a vártnál magasabb inflációra a decemberi negyedévben”, ami nem jó jelzés, ha a további könnyítést nézzük. Az ausztrál dollárral kapcsolatban megjegyezték, hogy a decemberi értekezlet óta tovább gyengült; hozzátették, hogy „hosszabb távon az alacsonyabb árfolyam hatására javulhat a gazdasági tevékenység, ami hozzájárulhat a gazdaság kiegyensúlyozott növekedéséhez”. Ez ellentétben állt a decemberi nyilatkozattal, miszerint „a tagok egyetértettek azzal, hogy (az árfolyam) rendkívül magas maradt, és a gazdaság kiegyensúlyozott növekedéséhez valószínűleg alacsonyabb árfolyam szükséges”. Más szóval az RBA a decemberi értekezleten (amikor az AUD/USD pár 0,9122, az AUD TWI 69,7 volt) úgy érezte, hogy további gyengítés szükséges, de mire elérkezett a februári értekezlet (amikor az AUD/USD 0,8937 és az AUD TWI 68,6 volt) megtörtént az elegendő gyengülés. Szerintem az ausztrál dollár december óta nem gyengült jelentősen, és az ország kereskedelmi mérlege tovább romlik. Amikor jelentéseket olvasok arról, hogy a vasérckészletek Kínában rekordnagyságú méretet öltöttek, nem tudok optimista lenni az ausztrál dollárral kapcsolatban.
- A mai európai napirend fő eseménye a német februári Zew felmérés. A jelenlegi helyzettel kapcsolatos index januárban várhatóan 41,2-ről 44,0-re emelkedett, míg a várakozásokkal kapcsolatos index az előrejelzés szerint 61,7-ről 61,5-re csökkent. A múlt hónapban a várakozások indexe látott először napvilágot, és alulmaradt a várakozásokon, aminek hatására az EUR/USD pár csökkent, de ezután néhány perccel a jelenlegi helyzet indexét is közzétették, ami felülmúlta a várakozásokat, és az EUR/USD pár visszaszerezte veszteségeit. Az eurozóna decemberi folyó fizetési mérlegét is közzéteszik, de nincs becslés. Svédország januári fogyasztói árindexe várhatóan éves szinten +0,1% marad.
- Az Egyesült Királyság fogyasztói árindexe várhatóan havi szinten 0,5%-kal csökkent januárban (decemberben +0,4%-kal emelkedett). Ez azonban éves szinten változatlanul hagyja a teljes adatot (+2,0%); a mag rátát pedig éves szinten a korábbi +1,7%-ról +1,9%-ra emeli. Az Egyesült Királyság azonos hónapra vonatkozó termelői árindexe várhatóan már második egymást követő hónapja nem változott. Az ehhez hasonló adatok valószínűleg nem gyakorolnak lényeges hatást az angol fontra.
- Az USA-ban a Fed nyitott értekezletet tart, amelynek keretében a bankok felügyeletéről esik szó. A mutatószámokat tekintve a februári Empire State gyártási index várhatóan jelentősen csökkent (a januári 12,51-ről 9,00-re), de mivel a januári adat a decemberi 0,98-ról élesen és váratlanul emelkedett, szerintem a mérsékelt csökkenés nem gyakorol negatív hatást az amerikai dollárra. A National Association of Home Builders (NAHB) februári lakáspiaci indexe a becslés szerint 56 marad. Ezenkívül közzéteszik az USA korrigált fogyasztói árindexét. Minden érven a januári fogyasztói árindex közzététele előtt újra kiszámítják a szezonális korrekciós tényezőket, hogy tükrözzék a befejeződött naptári év árváltozásait.
- Kuroda elnökön kívül három EKB hivatalnok tart beszédet a keddi napirend szerint: Az EKB fő közgazdásza, Peter Praet és a Kormányzótanács tagjai, Erkki Liikanen és Luis Maria Linde.
EUR/USD
- Az EUR/USD pár konszolidációja folytatódott, és az 1,3700-es (T1) támaszszint és az 1,3735-ös (E1) ellenállásszint közötti tartományban maradt. Az 1,3735-ös (E1) akadály egyértelmű, felfelé történő áttörése utat nyithat a következő (1,3810 – E2) felé. Mivel negatív divergencia van az MACD és az ár mozgása között, nem zárható ki a további konszolidáció vagy visszatérés a növekvő tartomány alsó határa felé. A csökkenést illetően a lila növekvő tartomány alsó határa és az 1,3650-es (T2) támaszszint lefelé történő áttörése semleges kilátásra utal, míg az előző, 1,3560-as (T3) minimum szint lefelé történő áttörése ismét negatívvá teheti a rövid távú képet.
- Támaszszint: 1,3700 (T1), 1,3650 (T2), 1,3560 (T3).
- Ellenállásszint: 1,3735 (E1), 1,3810 (E2), 1,3893 (E3).
EUR/JPY
- Az EUR/JPY pár áttörte a lehetséges „fordított fej-váll alakzat” nyakvonalát, és jelenleg a 141,25-ös (E1) ellenállásszint felé tart. Ezen akadály áttörése esetleg megerősíti a fordított alakzatot, és további hosszabbításokat indít el a 144,35-ös (E3) korlát felé, amely egybeesik a január 29. és február 4. közötti medve jellegű hullám 161,8%-os Fibonacci hosszabbítási szintjével. A csökkenést illetően a 139,15-ös (T1) szint lefelé történő áttörése jelezné, hogy az alakzat nem volt annyira érvényes, mint gondoltuk, és ismét negatívvá teszi a képet.
- Támaszszint: 139,15 (T1), 137,55 (T2), 136,20 (T3).
- Ellenállásszint: 141,25 (E1), 142,85 (E2), 144,35 (E3).
GBP/USD
- A GBP/USD pár hétfőn csökkent, miután ellenállásszintre talált az 1,6820-as (E1) szinten. A csökkenést megállította az 1,6695-ös (T1) támaszszint, amely a múlt heti rally 23,6%-os Fibonacci visszatérési szintje közelében van. Ha a bikák elég erősek ahhoz, hogy elérjék a momentumot és átlépjék az 1,6820-as (E1) ellenállásszintet, várhatóan megcélozzák a következő akadályt (1,6885 – E2). Az MACD – bár bika jellegű tartományban van – indító vonala alatt helyezkedik el, ezért lehetséges, hogy a visszatérés folytatódik. A napi grafikonon a hosszabb távú növekvő trend folytatódott az 1,6630-as akadály áttörése után.
- Támaszszint: 1,6695 (T1), 1,6630 (T2), 1,6520 (T3).
- Ellenállásszint: 1,6820 (E1), 1,6885 (E2), 1,7000 (E3).
Arany
- Az arany csökkent, miután elérte az 1332-es (E1) szintet. A nemesfém kilátása pozitív marad; ezen ellenállásszint felfelé való áttörése az akciót magasabb szintre irányíthatja, a következő ellenállásszint felé (1360 – E2). Azonban úgy tűnik, hogy az RSI készen áll a 70-es szinten lefelé való áttérésre, miközben az MACD – bár bika jellegű tartományban van – úgy tűnik, hogy készen áll az indító vonalon lefelé való áttérésre, ezért számomra valószínűbb, hogy a csökkenő korrekciós hullám folytatódik. Az arany kilátásaiban az egyetlen szürke folt a napi grafikonon található; a nemesfém még mindig teszteli a 200 napos mozgóátlagot.
- Támaszszint: 1315 (T1), 1290 (T2), 1270 (T3).
- Ellenállásszint: 1332 (E1), 1360 (E2), 1376 (E3).
Olaj
- A WTI áttörte a 100,55-ös korlátot, és jelenleg ezen támaszszint és a 101,35-ös (E1) ellenállásszint között van. Az ellenállásszint feletti egyértelmű zárás a „kettős aljú” alakzat befejeződését jelezheti a napi grafikonon, és nagyobb bika jellegű következményekkel járhat. A csökkenést illetően csak a kék növekvő trend és a 98,80-as (T2) támaszszint lefelé történő áttörése adhat okot elemzésünk felülvizsgálatára.
- Támaszszint: 100,55 (T1), 98,80 (T2), 96,50 (T3).
- Ellenállásszint: 101,35 (E1), 102,00 (E2), 103,15 (E3).