Deviza, arany, olaj elemzés – 2014.02.17

forexKemény hetet hagyott maga mögött a dollár. Az összes G10 devizapárjával és a feltörekvő piacok legtöbb devizájával szemben gyengült. A GBP volt a legnagyobb nyertes, és erősödött azután, miután a Bank of England átalakította előremutató útmutatását.

IronFX_Feb_Demo_728x90_HU

IronFX napi elemzés:

A dollár gyengül a kamatlábak általi lanyha támogatás miatt
  • Yellen nem volt olyan enyhítés-párti, mint várták, és a kamatlábak valamelyest emelkedtek, de jóval a január eleji szintjük alatt maradtak. Ez nyomást gyakorol a dollárra.
  • Az EUR elmaradozott, mivel az EKB monetáris politikai vitája a további könnyítésre összpontosít.
  • Az általános volatilitás csökken; csak az AUD/NZD és az EUR/NOK volatilitása magasabb.
A feltörekvő piacok devizái általánosságban erősödtek
  • A feltörekvő piacok több devizája legalább 1%-kal erősödött a múlt héten (a ZAR 2% feletti, az IDR közel 4%).
  • A feltörekvő piacokbeli devizák erősödnek a következő okok miatt: változik az USD erősségével kapcsolatos várakozás; a Fed elnöke, Yellen tartózkodó hozzáállása; valamint Kína kedvezőbb gazdasági adatai.
  • A feltörekvő piacokbeli devizák gyengeségének fő oka magukban a feltörekvő piacokbeli országokban keresendő, és USA vagy Kína helyzete nem nyújt megoldást. Ezért a feltörekvő piacok válsága talán még nem ért véget.
Ma:
  • A japán GDP a vártnál sokkal kedvezőtlenebb lett, de ez a nettó importnak tudható be; a hazai beruházás és fogyasztás egészséges volt, így az adat nem gyakorolt jelentős hatást.
  • Olaszország folyó fizetési mérlege várhatóan nem hozza mozgásba a piacot.
  • Beszédet tartanak:  az EKB Tanácsának tagja, Nowotny
A hét további részében:  BoJ keddi értekezlete; csütörtökön PMI-indexek közzététele

Részletes elemzés:
  • Kemény hetet hagyott maga mögött a dollár. Az összes G10 devizapárjával és a feltörekvő piacok legtöbb devizájával szemben gyengült. A GBP volt a legnagyobb nyertes, és erősödött azután, miután a Bank of England átalakította előremutató útmutatását. Figyelemre méltó, hogy nem gyakorolt azonos hatást a dollárra az, amikor a Fed új elnöke kifejtette megközelítését, akkor sem, ha a vártnál kevésbé volt enyhítés-párti. A 10 éves futamidejű USA-beli kötvények hozamai most 7 bázisponttal magasabb szinten vannak, mint a hétfői záráskor, mielőtt Yellen kedden beszámolót tartott; a Fed Alapok futures származtatott kamatlába 6-8 bázisponttal emelkedett, bár a dollár általánosságban gyengült. Ennek oka az lehet, hogy – bár az árfolyamok visszatértek a minimum szintjükről – még mindig elég alacsonyak – a 2016-os Fed Alapok futures például még mindig 24-34 bázisponttal a január 9-i csúcs alatt van. Az EUR/USD pár ezután kb. 1,3600 lett, a ma reggeli szintje 1,3711; az USD/JPY pár 104,90 lett (korábban 101,61) és a GBP/USD pár 1,6465 lett (előzőleg 1,6790). Nem várható tartós USD rally addig, amíg az USA kamatlábbal kapcsolatos várakozásai ismét emelkedni kezdenek, és ez várhatóan addig nem fog bekövetkezni, amíg az adatok nem kezdenek javulni – talán miután a téli vihar befejeződik?
  • Figyelembe véve a kamatláb általi támogatás bizonyos mértékű csökkenését, az USD gyengesége nem meglepő; ha valami figyelemre méltó, akkor az az euró gyengesége, amely ez idő alatt gyengült a japán jennel és az angol fonttal szemben. Ez talán azért van, mert divergencia mutatkozik a monetáris politika terén. Az európai vita egyáltalán nem arról szól, hogy az EKB mikor kezdi normalizálni a kamatlábakat, hanem arról, hogy az EKB-nak tovább kell-e lazítania politikáján. E tekintetben az EUR/USD pár stabilitása és a szűk kereskedési tartomány figyelemre méltó. Az EUR/USD pár egy hónapos volatilitása 6,5%-ra csökkent; 2010 eleje óta átlagosan 9,7% volt. Csak december végén volt alacsonyabb szinten, amikor Karácsony volt. Az emelkedő volatilitásra számító befektetőknek az AUD/NZD és az EUR/NOK párt kell megfigyelniük; a 15 általunk követett G10 devizapárból csupán ezen kettő volatilitása átlagon felüli. Ez nem feltétlenül jelenti azt, hogy ezeknek van a legnagyobb volatilitása; ezen „kitüntetés” az AUD/USD, az NZD/USD és az EUR/JPY párnak jár ki.
  • Amit még inkább érdemes megjegyeznünk, az a feltörekvő piacok legtöbb devizájának helyreállása. A feltörekvő piacok több devizája legalább 1%-kal erősödött a múlt héten (a ZAR esetében ez 2% feletti, az IDR esetében pedig közel 4%). Ez talán a következő három tényezőnek tulajdonítható: kedvezőtlenebb USA-beli adatok, amelyek változást okoztak az amerikai dollár erősségével kapcsolatos várakozásokban; a Fed elnöke, Yellen tartózkodó hozzáállása a Kongresszus előtti beszámolóján, ami elcsendesítette a félelmeket a kamatlábakkal kapcsolatos korai megszorítást illetően; és Kína kedvezőbb gazdasági adatai, különösen a várakozásokat felülmúló exportteljesítménye. Kétlem azonban, hogy ezen tényezők hosszú ideig képesek fenntartani egy rallyt. Különösen, miközben a Fed fokozatos csökkentésének kezdete volt a feltörekvő piacokbeli devizák gyengülésének katalizátora, a fő ok több feltörekvő piacokbeli ország hazai piacának gyengesége és kiegyensúlyozatlansága volt. Ezt nem oldják meg az USA-beli vagy a kínai történések. Ez lehet az oka annak, amiért a RUB a legnagyobb gyengüléseket szenvedte el a hét során: a kormány reformok iránti érdeklődésének hiánya természetes eladási opcióvá teszi.
  • Az ázsiai délelőtt során Japán közzétette a csalódást keltő, előzetes 4. negyedéves GDP adatokat. A GDP negyedéves szinten +0,3%-kal emelkedett, amely megegyezik a 3. negyedéves adattal, ám az előrejelzések (negyedéves szinten +0,7%) felénél is kevesebb. A tokiói részvények mindazonáltal emelkedtek, az USD/JPY pár pedig kissé csökkent. Az adatokra adott csendes reakció – amely szerint a tevékenység messzemenően a becslések alatt van a fogyasztási adó áprilisi emelése előtt – oka talán az, hogy az üzleti beruházás és a fogyasztói kiadások viszonylag egészségesek a jelentésben, ám a nettó import lehúzta az általános eredményt. Máshol: az Egyesült Királyság Rightmove lakásárindexe havi szinten 3,3%-os emelkedést jelzett februárban (januárban 1,0% volt). Ez valószínűleg ma támogatja az angol fontot.
  • Csak egy adatot tesznek közzé és egy személy tart beszédet az európai nap során. Olaszország folyó fizetési mérlegét publikálják, de nincs előrejelzés. Az EKB kormányzótanácsénak tagja, Ewald Nowotny előadást tart Londonban.
  • A hét hátralévő része sokkal mozgalmasabb. A fő események a Japán Nemzeti Bank politikai bizottságának keddi értekezlete és a PMI-indexek csütörtöki közzététele.

Birger_Schafermeier_osszefoglalo_640

EUR/USD

EURUSD_17Feb2014

  • Az EUR/USD pár áttörte az 1,3700-es akadályt, és a korai európai reggelen ellenállásszintre talál a lila növekvő tartomány felső határán, az 1,3735-ös (E1) ellenállásszint alatt. A korlát egyértelmű, felfelé történő áttörése utat nyithat a következő akadály (1,3810 – E2) felé. Az RSI azonban kilépett túlvásárolt tartományából, ami a momentum lassulását jelzi, ezért bizonyos mértékű konszolidáció vagy visszatérés lehetséges, mielőtt a bikák ismét átveszik az irányítást. A csökkenést illetően a lila növekvő tartomány alsó határa és az 1,3650-es (T2) támaszszint lefelé történő áttörése semleges kilátásra utal, míg az előző, 1,3560-as (T3) minimum szint lefelé történő áttörése ismét negatívvá teheti a rövid távú képet.
  • Támaszszint: 1,3700 (T1), 1,3650 (T2), 1,3560 (T3).
  • Ellenállásszint: 1,3735 (E1), 1,3810 (E2), 1,3893 (E3).

USD/JPY

USDJPY_17Feb2014

  • Az USD/JPY pár pénteken lefelé áttörte a 102,00-es korlátot. A medvék várhatóan továbbra is lefelé nyomják az árfolyamot, és ismét tesztelik a 101,00-es (T1) támaszszintet, amely egybeesik az október 8. és a január 2. közötti előremenetel 50%-os visszatérési szintjével. Az MACD mutatószám zérus és indító vonala alatt van, megerősítve az ár mozgásának közelmúltbeli negatív momentumát. Csak a 103,00-as (E2) szint felfelé való áttörése erősítheti meg, hogy a rövid távú csökkenő trend a legalsó szintre ért.
  • Támaszszint: 101,00 (T1), 100,00 (T2), 99,00 (T3).
  • Ellenállásszint: 102,00 (E1), 103,00 (E2), 103,90 (E3).

EUR/GBP

EURGBP_17Feb2014

  • Az EUR/GBP pár pénteken áttörte a 0,8187-es korlátot. Várhatóan további csökkenésre kerül sor, és megcélozza a következő, 0,8080-as (T1) támaszszintet. Az RSI visszakerült túlértékesített tartományába, ezért további növekvő korrekciós hullám valószínű, ha a mutatószám kilép a szélsőséges tartományból. Amíg azonban az árfolyam a mozgóátlagok alatt van, a pár kilátásai negatívak maradnak. A napi grafikonon a hosszabb távú csökkenő trend – amelyet a világoskék trendvonal jelöl – még mindig érvényben van.
  •  Támaszszint: 0,8080 (T1), 0,8035 (T2), 0,8000 (T3).
  • Ellenállásszint: 0,8187 (E1), 0,8225 (E2), 0,8265 (E3).

Arany

XAUUSD_17Feb2014

  • Az arany továbbra is emelkedett, és elérte, majd felfelé áttörte az 1315-ös akadályt. Ha a bikák megőrzik erős momentumukat, várhatóan tesztelik az 1340 (E1) ellenállásszintet, ahol a felfelé történő áttörés utat nyithat a következőhöz (1360 – E2). Az RSI túlvásárolt tartományában marad, ezért nem zárható ki a konszolidáció vagy a visszatérés a további előremenetel során. Mivel a nemesfém magasabb maximum szinteket és magasabb minimum szinteket ér el, az általános rövid távú útvonal növekvő marad. Az arany kilátásaiban az egyetlen szürke folt a napi grafikonon található; a nemesfém teszteli a 200 napos mozgóátlagot.
  • Támaszszint: 1315 (T1), 1290 (T2), 1270 (T3).
  • Ellenállásszint: 1340 (E1), 1360 (E2), 1376 (E3).

Olaj

CLH4_17Feb2014

  • A WTI emelkedett, és jelenleg ismét teszteli a 100,55-ös (E1) ellenállásszinti korlátot. Ezen korlát felfelé történő áttörése és a 101,35-ös (E2) ellenállásszint egyértelmű áttörése a kettős aljú alakzat befejeződését jelezheti a napi grafikonon, és nagyobb bika jellegű következményekkel járhat. A csökkenést illetően csak a kék növekvő trend és a 98,80-as (T1) támaszszint alatti egyértelmű zárás adhat okot elemzésünk felülvizsgálatára.
  • Támaszszint: 98,80 (T1), 96,50 (T2), 95,00 (T3).
  • Ellenállásszint: 100,55 (E1), 101,35 (E2), 102,00 (E3).

Scroll To Top