A BoE visszatér a szokásos kerékvágásba: A Bank of England elnöke, Mark Carney tegnap befejezte hat hónapos kísérletezését az előremutató útmutatással, amelynek során ígértet tett arra, hogy nem emeli a kamatlábakat, amíg a munkanélküliség 7% felett marad, majd visszatért a megszokottabb stílushoz a politika megalkotását illetően.
IronFX napi elemzés:
A Bank of England felhagy az előremutató útmutatással, és visszatér a politika megalkotásának szokásos módjához, amelynek keretében sok változót vizsgál
- Carney próbálja egyértelműbben elmagyarázni a Bank „reakciós funkcióját”; elmondása szerint a kamatlábak csupán fokozatosan emelkednek, és az előző szintek alatt tetőznek majd.
- A piac úgy fogta fel megjegyzéseit, mintha a kamatlábak a vártnál korább emelkednének; az angol font és az angol fontban kifejezett kamatlábak emelkedtek. Bizonyos mértékű profit-kivétel lehetséges ma, a meredek emelkedés után.
Coeure szerint az EKB „nagyon komolyan” fontolgatja a negatív kamatlábakat
- Egyúttal optimista volt a gazdasággal kapcsolatban. Ma megint beszédet tart; ma az euró irányát az határozza meg, hogy melyik oldalt hangsúlyozza
- Figyelemmel kísérjük az EKB inflációs előrejelzéseit, amelyből kiderül, hogy a várakozások változatlanok-e
- A januári végleges német fogyasztói árindex közzététele
Az AUD gyengült, miután a munkanélküliség a vártnál jobban emelkedett
- A piac ausztrál dollárról alkotott nézete gyorsan irányt váltott; én továbbra is negatív álláspontra helyezkedem
Ma: Yellen beszámolója havazás miatt elhalasztva.
- Ezen a héten foglalkoztatási felméréseket készítenek = kedvezőtlenebb
- Riksbank kamatlábbal kapcsolatos döntése: nem várható változás a kamatlábat és a kamatláb útvonalát illetően
- USA viszonteladói értékesítése decemberben havi szinten várhatóan változatlan = negatív az amerikai dollárra nézve. A heti újonnan regisztrált munkanélküliek állománya valószínűleg stabil, nem várható hatás.
Részletes elemzés:
- A BoE visszatér a szokásos kerékvágásba: A Bank of England elnöke, Mark Carney tegnap befejezte hat hónapos kísérletezését az előremutató útmutatással, amelynek során ígértet tett arra, hogy nem emeli a kamatlábakat, amíg a munkanélküliség 7% felett marad, majd visszatért a megszokottabb stílushoz a politika megalkotását illetően. Ahelyett, hogy konkrét ígéreteket tett volna azzal kapcsolatban, hogy mi váltaná ki a politika felülvizsgálatát, próbálta abba az irányba terelni a piacokat, hogy a Bank hogyan fogja fokozatosan befejezni ultrakönnyű monetáris politikáját. A Bank „reakciós funkciójával” kapcsolatos részletes magyarázat – tárgyalás arról, hogy milyen tényezőkre figyel a Monetáris Politikai Bizottság (MPC) a gazdaság értékelése során, valamint mit kíván végrehajtani politikai eszközeivel – valójában visszatérés ahhoz, hogy az összes változóra összpontosítsanak, amely befolyásolja az inflációt, ahogyan ez a monetáris politikában szokásos. Egyfajta „előremutató útmutatása” – azaz annak magyarázata, mit vár az MPC a jövőtől – miközben figyel az előrejelzésekre, gyakran nem válik valóra. Ezért sok szó esett a „fokozatos” megszorítás szükségességéről, amikor eljön annak az ideje, és a „megfelelő” kamatlábak „lényegében a válság előttinél alacsonyabbak lesznek”. De indításként most kezünkben van a Bank 18 különböző változóról szóló előrejelzése. Ez távol áll a korábbi munkanélküliségre való összpontosítástól. Valójában inkább visszatérés a korábbi politikai irányhoz, de az MPC sokkal világosabban látja, hogyan kell döntést hoznia, és annak várhatóan mi lesz a végkifejlete. A piac úgy fogta fel nyilatkozatát, mintha magasabb kamatlábakat javasolna a korábbinál hamarabb, és jelentősen emelkedett az angol font és az angol fontban kifejezett több kamatláb; ám úgy tűnt, hogy Carney az utána következő interjúkban cáfolta konklúzióját, hangsúlyozva, hogy sok tartalék kapacitás van a rendszerben, amely egy időre gátolja a megszorítást. Szerintem bizonyos mértékű profit-kivételre kerül sor az angol fontot illetően a tegnapi nagy emelkedés után (kb. 1%-kal erősödött az amerikai dollárral és az euróval szemben). Hosszabb távon ez az új rendszer alapvetően azt jelenti, hogy visszatérnek az összes adat havonta történő elemzéséhez (nem csupán a foglalkoztatást nézik), és ezért valószínű, hogy az angol font volatilisebbé válik – és szerintem egyúttal erősebbé is.
- A tegnapi nap másik nagy eseménye az EKB Igazgatótanácsának egyik tagja, Benoit Coeure megjegyzése volt, aki szerint az EKB „elég komolyan” fontolgatja a negatív betéti kamatlábakat. Ma ismét beszédet tart, és a piac kíváncsi arra, hogy megismétli vagy megerősíti-e nyilatkozatát. Miközben ez a megjegyzés vonta magára a legnagyobb figyelmet, néhány pozitív megjegyzést tett az eurozóna gazdaságának 2013-as helyreállásáról, valamint arról, hogy a „felmérés mutatószámai hogyan utalnak további javulásra 2014-ben”. Ha ma a pozitívumokra koncentrál, és nem tesz említést a negatív kamatlábakról, az EUR/USD bizonyos mértékben visszapattanhat. Az EKB közzéteszi havi jelentését, és a piac kíváncsi a magánszektor inflációs előrejelzéseire, amelyből kiderül, hogy az inflációs várakozások továbbra is változatlanok-e. Németország januári végleges fogyasztói árindexét is közzéteszik.
- Az USA-ban Janet Yellen elnök beszámolóját hóesés miatt bizonytalan időre elhalasztották. Mivel az e heti kiadós havazás egybeesik a foglalkoztatási adatok felmérésének hetével, ismét kedvezőtlen adatokra számíthatunk ebben a hónapban, amelyek miatt a piac (és a Fed) eltűnődhet azon, hogy melyek az alapot képező trendek.
- Az éjszaka folyamán az AUD meredeken esett, miután a munkanélküliségi ráta a vártnál gyorsabban emelkedett januárban, és ezzel visszatért a 2009-es pénzügyi válság mélypontja során uralkodó szintekre. Továbbra is úgy vélem, hogy az AUD irányában mutatkozó új lelkesedés túl hirtelen történt nézetváltást jelez, és továbbra is fenntartom medve jellegű nézetemet a devizát illetően.
- Ma a Riksbankra kerül a sor, hogy meghozza a kamatlábakkal kapcsolatos döntését. A piaci várakozások szerint a Bank változatlanul hagyja alapkamatlábát és a kamatláb útvonalát*. Ennek eredményeképpen a fókuszban Stefan Ingves elnök által tartott sajtókonferencia és a Bank inflációval és növekedéssel kapcsolatos előrejelzése áll. Svédország munkanélküliségi rátája várhatóan a decemberi 7,5%-ról januárban 8,3%-ra emelkedett.
- Az USA-ban a viszonteladói értékesítés az előrejelzés szerint változatlan (decemberben havi szinten +0,2% volt), míg az autók és a benzin kivételével az adat várhatóan havi szinten +0,1%-ra lassult (az előző hónapban havi szinten +0,6% volt. Ez nyomást gyakorolhat a dollárra. Az újonnan regisztrált munkanélküliek állománya (a február 8-án befejeződött hétre) az előrejelzés szerint 330 ezer (a korábbi 331 ezer). Ez kis mértékben módosítaná a négyhetes mozgóátlagot (335 ezer; az előző heti 334 ezer), és valószínűleg nem befolyásolja a piacokat.
- Kanada új lakásainak árindexe a becslés szerint decemberben 0,1%-kal nőtt (novemberben az adat változatlan volt).
- A Norges Bank elnöke, Olsen megtartja éves beszédét a Felügyelőtanácsban.
EUR/USD
- Az EUR/USD csökkent, és lefelé áttörte az 1,3618-as korlátot, és megerősítette az alacsonyabb maximum szintet, majd hullócsillag formálódott a napi grafikonon a keddi gyertyánál. A december 27-től tartó trendvonal hamis áttörése (lásd a korábbi elemzésekben) ellenére úgy tűnik, hogy a pár figyelembe veszi a december 30-i maximum szintből eredő csökkenő tartományt. Az esést megállította az 1,3560-as (T1) támaszszint, és az ázsiai délelőtt során az árfolyam valamelyest helyreállt; jelenleg ismét teszteli az 1,3618-as (E1) szintet, amely ezúttal ellenállásszint. Az alacsonyabb maximum szint és az alacsonyabb minimum szint struktúrája még mindig fennáll; mivel az árfolyam a tartományon belül van, az útvonal csökkenő marad. Csupán az 1,3700-es (E2) felfelé való áttörése lehet az első jele annak, hogy az irány megváltozott, és a tesztelt 1,3560-as (T1) szint magasabb minimum szint volt.
- Támaszszint: 1,3560 (T1), 1,3480 (T2), 1,3400 (T3).
- Ellenállásszint: 1,3618 (E1), 1,3700 (E2), 1,3735 (E3).
USD/JPY
- Az USD/JPY csökkent, és ismét a 102,00-es (T1) támaszszint közelében küzd. Ezen támaszszint egyértelmű, lefelé történő áttörése ismét tesztelheti a 101,00 (T2) támaszszintet, amely egybeesik az október 8. és a január 2. közötti előremenetel 50%-os visszatérési szintjével. Másrészt a 103,00 (E1) ellenállásszint felfelé történő áttörése azt jelezné, hogy a rövid távú csökkenő trend a legalacsonyabb szintre ért, és csupán a hosszabb távú növekvő útvonal korrekciós fázisa volt. Az RSI lefelé mutat, míg az MACD lefelé áttért indító vonalán, ami jelenleg megerősíti a vételi pozíciókkal rendelkezők gyengeségét a csata magasabb szintre juttatásával kapcsolatban.
- Támaszszint: 102,00 (T1), 101,00 (T2), 100,00 (T3).
- Ellenállásszint: 103,00 (E1), 103,90 (E2), 105,00 (E3).
EUR/GBP
- Az EUR/GBP összeomlott, miután a BoE elnöke, Carney azt mondta, hogy a „helyreállás felgyorsult”. Az árfolyam áttörte a 0,8240-es korlátot, és elérte a 0,8187-es (T1) támaszszintet. A tegnap déli elemzésben elmondtam, hogy figyelmen kívül hagynám az RSI túlértékesített értékét, mivel az árfolyam reakció nélkül tovább csökkenhet. Most, hogy az esés elérte a támaszszinti korlátot, itt az ideje, hogy újra megvizsgáljuk a mutatószámot. A mutatószám valószínűleg a legalsó szintre ér, mivel úgy tűnik, hogy megfordul az irány, és a 30-as szint felfelé való áttörése megerősítheti a növekvő korrekciós hullámot, mielőtt a medvék ismét fölénybe kerülnek. A 0,8187-es (T1) támaszszint egyértelmű, lefelé történő áttörése nagyobb medve jellegű következményekkel járhat, és megcélozza a 0,8080-as (T2) tartományt.
- Támaszszint: 0,8187 (T1), 0,8080 (T2), 0,8035 (T3).
- Ellenállásszint: 0,8240 (E1), 0,8390 (E2), 0,8335 (E3).
Arany
- Az arany továbbra is konszolidált az 1290-es (E1) korlát közelében. Ez fokozza annak valószínűségét, hogy visszatérés következik be, talán azért, hogy ezúttal támaszszintként tesztelje az 1270-es (T1) tartományt. A gyengeség további jeleit a momentum mutatószámok adják. Az RSI kilépett túlvásárolt tartományából, és lefelé mutat. míg az MACD – bár bika jellegű tartományban van – úgy tűnik, hogy készen áll jelző vonalán lefelé áttérni. Mivel azonban a nemesfém magasabb maximum szinteket és magasabb minimum szinteket ér el, az általános rövid távú útvonal növekvő marad.
- Támaszszint: 1270 (T1), 1250 (T2), 1235 (T3).
- Ellenállásszint: 1290 (E1), 1315 (E2), 1340 (E3).
Olaj
- A WTI képtelen volt a 100,55-ös (E1) korlát felett maradni, és miután elérte a 101,35-ös (E2) szintet, csökkent. Mivel az ár mindkét mozgóátlag és a kék növekvő trendvonal felett van, a csökkenést korrekciós hullámnak minősítem; talán azért, hogy tesztelje a 98,80-as támaszszint közelében lévő tartományt, amely egybeesik a múlt pénteki rally 61,8%-os visszatérési szintjével. A korábban említett támaszszint és a kék trendvonal alatti egyértelmű zárás lehet az első oka elemzésünk átgondolásának. A napi grafikonon hullócsillag gyertya azonosíthatóm, ami kedvez a visszatérés folytatódásának.
- Támaszszint: 98,80 (T1), 96,50 (T2), 95,00 (T3).
- Ellenállásszint: 100,55 (E1), 101,35 (E2), 102,00 (E3).