Mit tehet az EKB ma? A múlt hónapban az EKB elnöke, Draghi két feltételt vázolt fel, amelyek cselekvésre bírhatják az EKB-t: a középtávú inflációs kilátások romlása és a rövid távú pénzpiac feltételeinek alaptalan szűkülése. Azóta az eurozóna inflációja csökkent, és a pénzpiaci kamatlábak emelkedtek; az EONIA a fő refinanszírozási kamatláb fölé emelkedett január közepén
IronFX napi elemzés:
Mai EKB értekezlet; mit fog tenni az EKB?
- Az infláció kissé csökkent, a pénzpiaci kamatlábak emelkedtek = közeleg a két forgatókönyv, amelyet Draghi felvázolt a politika megváltoztatásával kapcsolatban
- Nem hiszem, hogy bármelyik eléggé messze került volna ahhoz, hogy cselekvést váltson ki.
- Ha igen, a következőkre kerülhet sor:
- A refinanszírozási kamatláb csökkentése – kis hatás a devizára, nincs hatása a gazdaságra
- A betéti kamatláb csökkentése negatív értékre – nagyon EUR-negatív lenne
- Hosszú távú refinanszírozási műveleteken keresztül (LTRO) pénzt fecskendeznek a piacra = valószínűtlen
- A kötvényvásárlás „sterilizálásának” leállítása = nagyon EUR-negatív, mivel a mennyiségi könnyítés lehetőségét hordozza magában
- A tartalék arányának csökkentése = kevés, jelentéktelen hatás
- Bármilyen lépés valószínűleg negatívan hat az euróra. Egyébként Draghi nyilatkozatától függ.
- Valószínűleg kérdőre vonják az infláció csökkenése és az emelkedő kamatlábak miatt.
A Bank of England értekezlete nem megy eseményszámba
- A jövő heti inflációs jelentés hatására kissé elgondolkodnak az előremutató útmutatáson
Egyéb mutatószámok ma: A német gyári rendelésállomány várhatóan csak kissé emelkedett = EUR-negatív. USA kereskedelmimérleg-deficitje az előrejelzés szerint kissé emelkedett, várhatóan nem gyakorol hatást. Az USA-ban az újonnan regisztrált munkanélküliek állománya várhatóan csökken – Draghi sajtókonferenciája alatt teszik közzé, ezért nehéz előre megmondani a hatást
- Mit tehet az EKB ma? A múlt hónapban az EKB elnöke, Draghi két feltételt vázolt fel, amelyek cselekvésre bírhatják az EKB-t: a középtávú inflációs kilátások romlása és a rövid távú pénzpiac feltételeinek alaptalan szűkülése. Azóta az eurozóna inflációja csökkent, és a pénzpiaci kamatlábak emelkedtek; az EONIA a fő refinanszírozási kamatláb fölé emelkedett január közepén.
- Nem hiszem, hogy bármelyik eléggé messze került volna ahhoz, hogy cselekvést váltson ki. Az infláció csökkenése többnyire a csökkenő energiaáraknak tudható be, amit nem érint az EU monetáris politikája. Továbbá az eurozóna PMI-indexeinek javulása jelzi, hogy továbbra is megvalósulhat az EKB azon forgatókönyve, miszerint fokozatosan javítják a gazdaságot és emelkedik az infláció. Ráadásul Draghi nem mondta, hogy lépéseket tesznek, ha az infláció tovább csökken; azt mondta, hogy intézkedéseket foganatosítanak, ha a középtávú inflációs kilátás romlik. Ennek értelmében valószínűleg legalább addig várnak, amíg február 13-án közzéteszik az EKB professzionális előrejelzői által készített felmérés eredményeit, amelyből kiderül, hogy az inflációs várakozások alábbhagynak-e; de még valószínűbb, hogy a jövő hónapig várnak, amikor bejelentik az új előrejelzéseket. Ami a pénzpiaci kamatlábakat illeti, ez szerintem talán nem volt elég súlyos ahhoz, hogy intézkedéseket váltson ki.
- Mindazonáltal érdemes fontolóra venni, mit tehetnek a ma délutáni értekezleten, mivel szerintem jobban aggódnak.
- Mint mindig, tovább csökkenthetik a refinanszírozási kamatlábat a jelenlegi 0,25%-ról 0,15%-ra vagy 0,10%-ra. Ez nyilvánvalóan inkább szimbolikus, mintsem gazdasági jelentőséggel bír. Tovább is mehetnek, és a jelenleg zérus betéti kamatlábat negatív értékűre csökkenthetik. Ez valószínűleg jelentős hatást gyakorolna az euróra; nem csak hatása miatt, hanem mert jelezné, hogy milyen nehéz a helyzet. Szintén emiatt gondolom azt, hogy kicsi az esély az ilyen komoly lépés megtételére most, mivel elvenné az egyik leghatásosabb eszközüket, amelyet valószínűleg a tarsolyukban kívánnak tartani.
- Az EKB inkább amellett dönt, hogy több tőkét fecskendez a pénzpiacokra a közelmúltbeli feszültségek enyhítésére. Ez többféleképpen lehetséges. A legegyszerűbbek az új, hosszabb távú refinanszírozási műveletek lehetnének. Egyfelől azonban a bankok el akarják kerülni annak látszatát, hogy az EKB finanszírozásától függenek, miközben másfelől az EKB nem hajlandó nekik olcsó pénzt kölcsönözni, amelyet csak tőkeáttétes kereskedésre használnak a kötvénypiacon. Kölcsönözhetik a pénzt feltételekkel, de ez nehéz, mivel a pénz helyettesíthető.
- Széles körben tárgyalnak azon gondolatról, miszerint leállíthatják a pénz kivonását, amelyet akkor fecskendeztek be, amikor kötvényeket vásároltak a bajba jutott periférikus országoktól. (2010 és 2012 között kb. 200 milliárd euró értékben vásároltak kötvényeket, amely összeget befecskendezték a piacokra, de minden héten kivonják a piacokról a pénzt, amelyet betétként vesznek vissza.) Ezáltal viszonylag kis összeget fecskendeznek be – kb. 180 milliárd eurót – a piacokra, de fontos szimbolikus jelentőséggel bírna, mivel a mennyiségi könnyítéssel egyenértékű lenne, és ha egyszer megteszik, ismét megtehetik. A sajtójelentések szerint sor kerülhet erre, ha a Bundesbank áldását adja arra, nehogy feldühítsék a német népet. Végezetül pedig a harmadik lehetőség, hogy csökkenthetik a szükséges tartalék arányát. Ha 1,0%-ról 0,5%-ra csökkentik, ismét kb. 50 milliárd eurót szabadítana fel.
- Más gondolatok is elhangzottak, miszerint új programmal támogatják a magánszektornak való kölcsönzést, például piacot teremtenek eszközök által fedezett értékpapíroknak; tovább erősítik az előremutató útmutatást; megkezdik a mennyiségi könnyítési programot azáltal, hogy államkötvények helyett magánszektorbeli eszközöket vásárolnak; vagy közzéteszik értekezletük jegyzőkönyvét. Jelenleg azonban egyik sem látszik valószínűnek, mivel nincs elég idő az előkészületekhez.
- Szerintem ha enyhítő intézkedést hoznak, az euró valószínűleg gyengülni fog. A cselekvés hiánya és a politika „szimmetrikusságával” kapcsolatos előző nyilatkozat megerősítése valószínűleg kissé gyengíti az eurót. Kérdőre vonhatják őket az infláció januári esésével kapcsolatban; ha Draghi ismét a technikai problémákra hivatkozik – ahogyan azt a német infláció decemberi csökkenésekor tette -, vagy megerősíti, hogy az EKB szerint az infláció folytatja növekvő trendjét, az euró rallyzhat. Ha azonban úgy tűnik, hogy aggasztja a dolog, akkor ismét gyengül.
- A Bank of England értekezletéről nem várhatók hírek, és a piactól sem számítunk reakcióra.
- A mutatószámokat tekintve a német gyári rendelésállomány az előrejelzés szerint havi szinten 0,2%-kal emelkedett decemberben, ami lassulást jelent a korrigált 2,2%-os előmenetelhez képest, de ez nem valószínű, hogy hatást gyakorol az EKB napra. Az USA-ban a nemzeti kereskedelmimérleg-deficit az előrejelzés szerint decemberben 36,0 milliárd USD-ra emelkedett (novemberben 34,3 milliárd USD volt). Az újonnan regisztrált munkanélküliek állománya (a február 1-jén véget ért hétre vonatkozóan) várhatóan 348 ezerről 335 ezerre csökken, míg a folyamatosan regisztrált munkanélküliek állománya (a január 25-én véget ért hétre vonatkozóan) az előrejelzés szerint az előző heti 2991 ezerről 2998 ezerre emelkedik. Ezen USA-beli mutatószámok Draghi által tartott sajtókonferencia alatt jelennek meg, ezért valószínűleg nagy volatilitásra kerül sor.
EUR/USD
- Az EUR/USD pár konszolidálódása folytatódik az 1,3525-ös (E1) korlát közelében lévő tartományban, és lehetséges zászló alakzatot formál. Az 1,3480-as (T1) szint egyértelmű, lefelé történő áttörése megerősíti az alakzat kialakulását, és meghosszabbítja a csökkenést a következő támaszszint felé (1,3400 – T2), amely egybeesik a január 23-ai rally 161,8%-os Fibonacci hosszabbítási szintjével. Amíg az árfolyam mindkét mozgóátlag alatt van, a kilátások negatívak marad. Csak az előző 1,3700-es maximum szint áttörése jelezné, hogy befejeződött a december 27. óta tartó csökkenés. Mindkét momentum mutatószám tovább emelkedett, miközben az MACD – bár medve jellegű tartományban van – indító vonala felett helyezkedik el, ezért nem zárható ki a további konszolidáció vagy a növekvő korrekciós hullám.
- Támaszszint: 1,3480 (T1), 1,3400 (T2), 1,3300 (T3).
- Ellenállásszint: 1,3525 (E1), 1,3570 (E2), 1,3640 (E3).
USD/JPY
- Az USD/JPY pár emelkedett, miután visszapattant a 101,00 (T1) támaszszinthez közeli tartományból, amely egybeesik az október 8. és január 2. közötti előremenetel 50%-os visszatérési szintjével. A növekvő hullám várhatóan folytatódik, és talán teszteli a 102,00-es (E1) korlátot, ezúttal ellenállásszintként. Az RSI és az MACD növekvő útvonalat követ, ami kedvez a korrekciós előremenetel folytatódásának. Azonban amíg az árfolyam alacsonyabb maximum szinteket és alacsonyabb minimum szinteket ér el mindkét mozgóátlag alatt, a rövid távú csökkenő trend érvényben marad.
- Támaszszint: 101,00 (T1), 100,00 (T2), 99,00 (T3).
- Ellenállásszint: 102,00 (E1), 103,00 (E2), 103,90 (E3).
EUR/GBP
- Az EUR/GBP pár támaszszintre talált a 0,8265-ös (T1) szinten, majd emelkedett, de miután elérte a 0,8335-ös (E1) ellenállásszintet, csökkent. Az európai reggel során az árfolyam a 200 periódusú mozgóátlag közelében konszolidál, amely az előző lila csökkenő trendvonal felett van. Mindazonáltal az árfolyam továbbra is a hosszabb távú (világoskék) vonal alatt van, és csupán annak felfelé való áttörése – amit a 0,8390-es (E2) ellenállásszint felfelé történő áttörése követ – lehet az első jele annak, hogy a hosszabb távú csökkenő trend esetleg véget ért. Az MACD mutatószám úgy tűnik, hogy készen áll indító vonalán lefelé való áttérésre, ezért várhatóan visszatérésre kerül sor, mielőtt a bikák ismét fölénybe kerülnek.
- Támaszszint: 0,8265 (T1), 0,8240 (T2), 0,8187 (T3).
- Ellenállásszint: 0,8335 (E1), 0,8390 (E2), 0,8465 (E3).
Arany
- Az arany visszatért az 50 periódusú mozgóátlag közelébe, miután a bikák sikertelenül kísérelték meg a fém 1268-as (E1) ellenállásszint fölé juttatását, ezért a forgatókönyv azonos marad. Az 1235-ös (T2) támaszszint lefelé történő áttörése szükséges annak megerősítéséhez, hogy a december 19. és január 27. közötti előremenetel csupán a fő csökkenő trend visszatérése volt, ám az előző maximum szint (1268 – E1) feletti napi zárás ismét pozitívvá teheti a képet.
- Támaszszint: 1250 (T1), 1235 (T2), 1220 (T3).
- Ellenállásszint: 1268 (E1), 1290 (E2), 1315 (E3).
Olaj
- A WTI elérte az előző rövid távú növekvő trendvonalat, majd valamelyest csökkent. A 96,50-es (T1) támaszszint lefelé történő áttörése a lehetséges rövid távú visszafordulás befejeződését jelezheti. Másrészt, ha a vételi pozíciókkal rendelkezők elég erősek ahhoz, hogy áttörjék a 98,15-ös (E1) akadályt, a kép ismét pozitívvá válhat. Mindkét momentum mutatószám folytatja csökkenő útvonalát, ami gyengülő momentumot jelez.
- Támaszszint: 96,50 (T1), 95,00 (T2), 94,00 (T3).
- Ellenállásszint: 98,15 (E1), 98,90 (E2), 100,55 (E3).