A török központi bank felülmúlta a várakozásokat azáltal, hogy több mint kétszeresére emelte (4,5%-ról 10%-ra) az irányadó kamatlábat a tegnapi késő esti értekezletén, továbbá több alapkamatlábat megemelt. A mozgás különösen jelentős volt, mivel Erdogan miniszterelnök tegnap elmondta, hogy ellene van a magasabb kamatlábaknak, de a központi bank szembeszállt kívánságával.
IronFX napi elemzés:
Törökország több mint kétszeresére emelte a kamatlábakat, ami kedvez a török lírának és a bizalomnak.
- Ez a miniszterelnök ellenkezése ellenére történt.
- Globálisan javult a hangulat a részvénypiacokon.
- A kockázatra érzékeny devizák (NOK, AUD és NZD) erősödtek; a biztonsági befektetési devizák közül a JPY és a CHF gyengült.
CAD csökkenése: annak ellenére következett be, hogy más árudevizák visszapattantak.
EUR gyengült – mivel a német hírek szerint a német alkotmánybíróság képtelen döntésre jutni az eurozóna segélyrendszerével kapcsolatban.
- A döntésre októberben került volna sor, most áprilisra napolták el.
- A bíróság megakadályozhatja Németország részvételét, ami rontaná hitelképességét.
- Ez jelentősen negatív hatást gyakorolhat az euróra.
Ma: FOMC értekezlet: Valószínűleg kis változásra kerül sor a nyilatkozatban. Az USA gazdasága nagyrészt változatlan. A feltörekvő piacok problémái valószínűleg nem érintik. Kis reakció valószínű a további, 10 milliárd USD értékű fokozatos csökkentésre; EUR/USD valamelyest csökkenhet, mivel egyesek nem számítanak további fokozatos csökkentésre. Adatok: Eurozóna M3 3 havi átlaga valószínűleg lassul (EUR); A dél-afrikai központi bank értekezletet tart
Részletes elemzés:
- A török központi bank felülmúlta a várakozásokat azáltal, hogy több mint kétszeresére emelte (4,5%-ról 10%-ra) az irányadó kamatlábat a tegnapi késő esti értekezletén, továbbá több alapkamatlábat megemelt. A mozgás különösen jelentős volt, mivel Erdogan miniszterelnök tegnap elmondta, hogy ellene van a magasabb kamatlábaknak, de a központi bank szembeszállt kívánságával. A TRY azonnal 2,6%-kal erősödött, de ez csak a két hete tartó gyengülést törölte el, és a deviza továbbra is a világ második leggyengébben teljesítő devizája az utóbbi egy-két hónapban (az ARS után, amelyet leértékeltek). Mindazonáltal az a tény, hogy hajlandó volt ezen lépéseket megtenni (ami azután következett be, hogy India tegnap meglepetésszerűen megemelte kamatlábait), javította a piaci hangulatot, és ma reggel a legtöbb ázsiai részvénypiacon emelkedés volt tapasztalható. A kockázatra érzékeny devizák (NOK, AUD és NZD) erősödtek; a biztonsági befektetési devizák közül a JPY és a CHF gyengült. Ebben az összefüggésben a kanadai dollár gyengesége kiemelkedően jelzi a deviza körül kialakult negatív hangulatot. (az AUD és az NZD esetleg fellendült azon jelentés hatására, hogy a magas hozamú alap befektetőit kisegélyezik, ezáltal elkerülik az ország lehetséges hitelválságát.) A feltörekvő piacok legtöbb általunk követett országában is emelkedés volt tapasztalható: az INR, a ZAR, az MXN és az IDR mind legalább 1%-kal erősödtek. A RUB és a CZK azonban csökkent, ami jelzi, hogy problémáik inkább egyedi jellegűek.
- Ha azonban a feltörekvő piacok közelmúltbeli problémáival kapcsolatos küzdelem a feltörekvő piacok országaiban fennálló monetáris feltételeinek általános szigorítását teszi szükségessé, akkor az valószínűleg lelassítja a globális növekedést. Ebben az összefüggésben nem tudom, hogy a nagy volatilitású béta G10 devizák emelkedése meddig folytatódik. Ezenkívül, a feltörekvő piacok hajlandóak-e fundamentális reformokat véghezvinni, amelyek megújítják a befektetők bizalmát? A független központi bankok esetleg hajlandóak erre, de az, hogy a kormányok ezt megtennék-e, az más kérdés. Nem hiszem, hogy vége lenne a feltörekvő piacok problémáinak.
- Amint tegnap említettem, az euró pozitív korrelációban áll a török lírával, az EUR/USD pár azonban valamelyest csökkent. Ennek oka az egyik német lapban megjelent történet lehet, amely szerint a német alkotmánybíróság áprilisig elnapolja az eurozóna segélyrendszerének törvényességével kapcsolatos döntését, mivel a nyolc bíró között „jelentős nézeteltérés” mutatkozott. A döntést kezdetben tavaly októberben, a német választások után várták. Minél tovább húzódik az ügy, annál kevésbé valószínű, hogy a bíróság beleegyezik a német kormány kérésébe egy olyan szabályozásért, amely alátámasztja a segélygépezetet. A bíróság kényszerítheti a német intézményeket, hogy vonják vissza a támogatást az EU-ban végzett tevékenységekből, aminek hatására a rendszer teljesen elveszítené a piac bizalmát, és talán újabb válságot idézhetne elő az eurozóna területén. Ez potenciálisan nagyon súlyos probléma, amely figyelmet követel. Ez potenciálisan jelentősen negatív hatást gyakorol az euróra.
- A mai fókuszban természetesen az FOMC értekezlet áll. A piac szerint az értekezlet után szokásos nyilatkozat várható. A Fed beszédet tartó hivatalnokainak nyilatkozatából következtetve várhatóan azonos ütemben tovább folytatják a kötvényvásárlások fokozatos csökkentését. Az utóbbi értekezlet óta a gazdasági adatok vegyesek, ám általánosságban pozitívak voltak; bár a decemberi foglalkoztatási adatok csalódást keltőek voltak, valószínű, hogy a hónap második felében a növekedés gyorsabb volt a Fed által elvárt értéknél, így az új munkahelyek alacsony szintje esetleg az időjárásnak tudható be. Mindenesetre a munkanélküliségi ráta csökkenése folytatódik. Az infláció a célkitűzés alatt van, de stabil. Bár a munkanélküliségi ráta közeledik a 6,5%-os küszöbhöz, nem várható változás ezen küszöbértéket illetően a jelenlegi értekezleten. Nem valószínű, hogy a nyilatkozatban említést tesznek a feltörekvő piacok közelmúltbeli problémáiról, mivel a Fed következetesen elmondta, hogy a monetáris politika az USA-beli helyzethez igazodik, nem pedig a világgazdasághoz. A piaci reakciót tekintve legutóbbi decemberi értekezletükön nem sokan számítottak arra, hogy megkezdik a fokozatos csökkentést; az ezzel kapcsolatos döntés hatására az EUR/USD pár kb. 1 eurocenttel gyengült. Másrészt szeptemberben, amikor a várakozások szerint megkezdték volna a fokozatos csökkentést, ám az elmaradt, az EUR/USD azonnal kb. 2 eurocenttel emelkedett. Ezen két reakció a lehetséges szélsőség meglepetés esetén. Ha a piaci várakozásoknak megfelelően cselekednek, és 10 milliárd USD-ral folytatják a fokozatos csökkentést, az EUR/USD jelentősen csökkenhet, mivel egyesek úgy gondolják, hogy erre nem kerül sor, de szerintem nem várható jelentős hatás. Az értekezletet követően nem lesz sajtókonferencia.
- Az eurozóna M3 éves növekedése a becslés szerint decemberben gyorsult, de a 3 hónapos mozgóátlag várhatóan lassul. Olaszország januári üzleti bizalmi indexe a becslés szerint emelkedett a decemberihez képest; Norvégia AKU novemberi munkanélküliségi rátája az előrejelzések szerint változatlanul 3,3%. Ma nem tesznek közzé főbb USA-beli mutatószámot. Ma beszédet tartanak: A BoE elnöke, Carney egy ebéden szólal fel Edinburghban. Az esemény után sajtókonferenciát tart. A Dél-afrikai Nemzeti Bank (SARB) politikai tanácsa is értekezletet tart, amelyet talán a szokásosnál alaposabban megfigyelnek a közelmúltbeli indiai és a törökországi események miatt. Várhatóan nem lesz változás. Az éjszaka folyamán az RBNZ ülésezik. Néhány elemző kamatlábemelésre számít (a legtöbbjük nem), ezért várhatóan a nyilatkozatban elhangzó, jövőbeli kamatlábemelésekkel kapcsolatos jelzésekre összpontosítanak.
EUR/USD
- Az EUR/USD pár valamelyest csökkent, és az 1,3650-es (T1) támaszszint és az 1,3700-es (E1) ellenállásszinti korlát között maradt. A korai európai kereskedésen a pár teszteli az 1,3650-es (T1) támaszszintet, ahol a lefelé történő áttörés megcélozhatja az 1,3525-ös (T3) és az 1,3570-es (T2) szint közötti tartományt. Másrészt az 1,3700-es (E1) szint sikeres. felfelé való áttörése utat nyithat az 1,3810-es (E2) szint felé. Mindkét momentum mutatószám tovább csökken, míg az MACD – bár bika jellegű tartományban van – jelző vonala alatt marad, és megerősíti a vételi pozíciókkal rendelkezők azon gyengeségét, hogy most felfelé irányítsák az árat.
- Támaszszint: 1,3650 (T1), 1,3570 (T2), 1,3525 (T3).
- Ellenállásszint: 1,3700 (E1), 1,3810 (E2), 1,3893 (E3).
USD/JPY
- Az USD/JPY pár kedden emelkedett, miután Törökország központi bankja jelentősen megemelte az alapkamatlábakat a késő esti értekezleten, ami csökkentette a biztonsági befektetési devizák iránti keresletet. Mindazonáltal fennáll a valószínűsége az alacsonyabb maximum szintnek, valamint annak, hogy a korrekciós fázis nem ért véget. A pár ismét a 103,00-as szint felett van, és ellenállásszintre talál az 50 periódusú mozgóátlagon. Az alacsonyabb maximum szint az árat a 103,00-as (T1) szint alá nyomhatja, és ismét tesztelheti a 102,14-es (T2) támaszszintet, amely az október 8. és a január 2. közötti előremenetel 38,2%-os Fibonacci visszatérési szintje közelében van. A 105,00-ös (E2) felfelé történő áttörése szükséges ahhoz, hogy a közelmúltbeli korrekciós fázis befejeződését jelezze.
- Támaszszint: 103,00 (T1), 102,14 (T2), 101,12 (T3).
- Ellenállásszint: 103,90 (E1), 105,00 (E2), 105,45 (E3).
EUR/GBP
- Az EUR/GBP pár hétfőn csökkent, tegnap pedig konszolidációs módban mozgott a 0,8230-as (T1) támaszszint közelében. A közelmúltbeli előremenetel megállt a 0,8305-ös szinten, a 200 periódusú mozgóátlag közelében. A 0,8230-as (T1) akadály egyértelmű, lefelé történő áttörése további medve jellegű hosszabbításokat válthat ki a következő támaszszinti korlát felé (0,8167 – T2). Mindkét momentum mutatószám semleges szintje közelében van, ami megerősíti a közelmúltbeli konszolidációt, de mindkettő lefelé mutat, ami a közeljövőben kedvez a lehetséges medve jellegű momentumnak.
- Támaszszint: 0,8230 (T1), 0,8167 (T2), 0,8080 (T3).
- Ellenállásszint: 0,8305 (E1), 0,8345 (E2), 0,8390 (E3).
Arany
- Az arany tovább csökkent, és támaszszintként meglovagolta a hosszabb távú trendvonalat. A fém most az 50 periódusú mozgóátlag közelében van, és továbbra is fennáll a magasabb minimum szint lehetősége. Mindkét momentum mutatószám csökkenése folytatódott. Az MACD – amely már indító vonala alatt van – úgy tűnik, hogy készen áll a negatív jel fogadására. Mindazonáltal várnék arra, hogy lefelé áttörje az 1235-ös (T2) minimum szintet, mielőtt feltételezem, hogy a trendvonal áttörése hamis kitörés volt, és a közelmúltbeli korrekciós előremenetel véget ért. Ha a fém továbbra is magasabb maximum szinteket és magasabb minimum szinteket ér el, várhatóan áttöri az 1268-as (E1) korlátot, és megcélozza a következő ellenállásszintet (1290 – E2).
- Támaszszint: 1250 (T1), 1235 (T2), 1224 (T3).
- Ellenállásszint: 1268 (E1), 1290 (E2), 1315 (E3).
Olaj
- A WTI visszapattant a kék trendvonalról és a mozgóátlagokról, és jelentősen emelkedett, majd áttörte a 96,50-es korlátot. Ezenkívül az 50 periódusú mozgóátlag felfelé áttért a 200 periódusú mozgóátlagon, ami fokozza a további bika jellegű előremenetel valószínűségét. Az ár most a 97,85-ös (E1) ellenállásszinti akadály felé tart, amelynek áttörése utat nyithat a következő, 98,90-es (E2) ellenállásszint felé. Az MACD mutatószám – amely már bika jellegű tartományban van – felfelé áttért indító vonalán, ami megerősíti a közelmúltbeli pozitív momentumot.
- Támaszszint: 96,50 (T1), 95,00 (T2), 94,00 (T3).
- Ellenállásszint: 97,85 (E1), 98,90 (E2), 100,55 (E3).