25.000 munkahelyet veszíthet Németország az Oroszország elleni szankciókon – Az érintettek cáfolják egy készülő orosz-EU paktum hírét – A befektetők az EKB elnökének kommentárjára várnak.
✓ Részben az előbbiek hatására is a piacok ismét kockázatkerülő üzemmódba kapcsoltak az elmúlt héten. A német részvényindex, a DAX30 megközelítőleg két éve nem látott visszaesést produkált. A geopolitikai feszültség, valamint a második legnagyobb portugál pénzintézet körüli problémák alaposan visszavetették a befektetői hangulatot. Eközben az Independent értesülései szerint amennyiben Oroszország felfüggeszti a kelet-ukrajnai szakadár csoportoknak nyújtott katonai- és pénzügyi támogatást és az ukrán elnök is lemond a NATO-csatlakozás lehetőségéről, a paktum részeként a nemzetközi közösség is elismerhetné a Krím-félsziget orosz bekebelezését. Mindemellett Vlagyimir Putyin nem gördítene akadályt az Európai Unió és Ukrajna közötti szabadkereskedelmi egyezmény útjába, a Gazprom pedig hosszú távú gázszállítási megállapodást kötne az ukrán féllel. A felröppent sajtóértesüléseket időközben mind a brit külügyi tárca, mind a német kormányszóvivő hevesen cáfolta.
✓ Ami az előttünk álló néhány napot illeti, a hét folyamán a jegybanki kamatdöntő ülések felé fordulhat a piaci figyelem: az ausztrál-, a brit és a japán jegybankok mellett az Európai Központi Bank Kormányzótanácsa is ülésezik a héten. Az EKB által júniusban alkalmazott, átfogó intézkedés-csomag bevetése után egyelőre nem lehet a valutaövezet monetáris politikájának megváltoztatására számítani; így ebben az esetben is Mario Draghi sajtótájékoztatója gondoskodhat az izgalmakról. Az EKB elnöki kommentár ezúttal is kiemelt piaci érdeklődésre tart majd számot, miután az euro-övezet inflációs rátája az elmúlt héten beérkezett adatsorok alapján immár ötéves mélypontra süllyed. Mindemellett a befektetők fantáziáját a célzott banki hitelprogramra, valamint a korábban meglebegtetett eszközvásárlási műveletekre vonatkozó jegybankelnöki utalások mozgathatják meg leginkább.