Tőzsde elemzés – Deviza, forex, arany, olaj – 2014.04.02

Jelenleg látszólag minden rendben a világban. Úgy tűnik, hogy a piacokon csupán néhány hete uralkodó félelmek mostanra teljesen feledésbe merültek. A Fed megszorítása, az ukrán válság, Kína lassulása… úgy tűnik, mintha egy rossz álom lett volna, amelyből a befektetők felébredtek (azok a befektetők, akik nem birtokolnak ukrán kötvényeket vagy kínai szén-részvényeket). 

IronFX napi elemzés:

 

•Látszólag minden rendben van a világban
  • A feltörekvő piacokbeli részvények egymást követő nyolc napon keresztül emelkedtek, és túlszárnyalták a fejlett piacok indexét, éppúgy, mint az USA-beli részvénypiac is ismét rekordmagasságba került
  • A tőkeáttétes kereskedés jól teljesít (bár tegnap kissé csökkent)
  • A „félelem mutatók” gyengültek: az arany gyengült, a VIX csökkent, az USD/JPY pár emelkedett
•Úgy tűnik, hogy a JPY e szempontból különösen érzékeny
  • Valószínűleg a japán jen lesz az 1. számú finanszírozó deviza
  • A BoJ inflációs várakozásokkal kapcsolatos tankan jelentése szerint a várt infláció 1,5%-1,7%, ami közel van a BoJ stabil, 2%-os inflációs célkitűzéséhez; hangsúlyozza a folyamatos alkalmazkodás szükségességét
•A mai fókuszban az USA-beli ADP jelentés áll
  • Várhatóan jelzi, hogy a magánszektorban 195 ezer munkahelyet létesítettek, amely megközelíti a nem mezőgazdasági munkaerő-állomány előrejelzésének 200 ezres értékét – ez pozitív lenne az amerikai dollárra nézve, mivel megerősítené a munkaerő-piac egészségességét. A Fed elnöke, Janet Yellen legfőképpen a munkaerő-piac miatt aggódik
•Ma:
  • EGYESÜLT KIRÁLYSÁG:  A Nationwide lakásárindex márciusra vonatkozóan várhatóan gyorsul, a márciusi építőipari PMI-index várhatóan emelkedik = GBP-pozitív
  • USA:  A gyári rendelésállomány februárban várhatóan emelkedett, ami fordulatot jelent a januárihoz képest. Ez a márciusi gyártási ISM index emelkedéséhez és a vártnál sokkal kedvezőbb, (tegnap közzétett) USA-beli márciusi autóértékesítésekhez társulva megerősítené az USA-beli gyártás kedvező képét.

 

Részletes elemzés:

 

  • Jelenleg látszólag minden rendben a világban           Úgy tűnik, hogy a piacokon csupán néhány hete uralkodó félelmek mostanra teljesen feledésbe merültek. A Fed megszorítása, az ukrán válság, Kína lassulása… úgy tűnik, mintha egy rossz álom lett volna, amelyből a befektetők felébredtek (azok a befektetők, akik nem birtokolnak ukrán kötvényeket vagy kínai szén-részvényeket). Az MSCI EM részvényindex egymást követő nyolc napon keresztül emelkedett, és túlszárnyalja a fejlett piacok indexét, éppúgy, mint az USA-beli részvénypiac is ismét rekordmagasságba került. A tőkeáttétes kereskedés ismét „divatba jött”, és jól teljesít (bár tegnap kissé csökkent). A két „félelem mutató” – az arany és a jen – tovább gyengültek, miközben az USA-beli kötvényhozamok emelkedtek. A VIX index eddig az év mélypontján és a tavalyi év átlagos szintje alatt van. Úgy tűnik, minden rendben zajlik a világban, legalábbis egyelőre.
  • Milyen hatást gyakorol egy ilyen helyzet a dollárra? Az éjszaka folyamán a dollár vegyesen viselkedett a G10 és a feltörekvő piacokbeli devizákkal szemben, de a javuló világgazdasági helyzet idővel pozitív a dollárra nézve. Mivel közeledik a Fed megszorításainak várt ideje, a befektetők valószínűleg kivonják befektetéseiket a dollárból, és azt finanszírozó devizaként japán jenbe vagy euróba fektetik, ha még nem tették meg. Ennek támogatnia kellene a dollárt, valamint további, lefelé ható nyomást gyakorol a japán jenre és az euróra. Úgy tűnik, hogy a japán jen különösen érzékeny. Az éjszaka folyamán a Japán Nemzeti Bank közzétette első tankan jelentését a vállalatok inflációs várakozásairól. Ebből kiderült, hogy a várt infláció egy éves időszakot tekintve 1,5%, továbbá mostantól három- és ötéves időszakra vetítve 1,7%. Ez jelentős sikerre utal a BoJ stabil, 2%-os inflációs célkitűzésének elérésében, de az még várat magára. Ez esetleg kevesebb nyomást jelent a további könnyítést illetően a közeljövőben, ám hangsúlyozza a folyamatos alkalmazkodás szükségességét.
  • Az európai nap során közzéteszik az Egyesült Királyság Nationwide lakásárindexét márciusra vonatkozóan, amely az előrejelzés szerint havi szinten a februári 0,6%-ról +0,8%-ra gyorsult. Az Egyesült Királyság építőipari PMI-indexe azonos hónapra vonatkozóan várhatóan 62,6-ról 63,0-ra emelkedett. Ez az angol fontot az 1,6600-os szint felett tarthatja, és utat nyit az 1,6700-es szint felé. Az eurozóna termelői árindexe a becslés szerint februárban nem változott, miután januárban havi szinten 0,4%-kal csökkent. Norvégia közzéteszi a januári AKU munkanélküliségi rátát, amely várhatóan változatlanul 3,6%.
  • A nap fő eseménye a márciusi ADP foglalkoztatás-változás közzététele lesz, két nappal a havi nem mezőgazdasági munkaerő-állomány publikálása előtt. A jelentés várhatóan jelzi, hogy a magánszektorban 195 ezer munkahelyet létesítettek márciusban, amely megközelíti a nem mezőgazdasági munkaerő-állomány előrejelzésének 200 ezres értékét. Ez támogathatja a dollárt, mivel az ADP jelentés a pénteken közzéteendő nem mezőgazdasági munkaerő-állomány egyedüli jelzője. Az USA-beli gyári rendelésállomány várhatóan havi szinten 1,2%-kal emelkedett februárban, ami fordulatot jelent a januári, havi szinten -0,7%-hoz képest. Ez a márciusi gyártási ISM index emelkedéséhez és a vártnál sokkal kedvezőbb, (tegnap közzétett) USA-beli márciusi autóértékesítésekhez társulva, és biztosítja a befektetőket az USA-beli gyártás egészségessége felől.
  • A Fed részéről ketten tartanak beszédet szerdán: az atlantai Fed elnöke, Dennis Lockhart és a St. Luis-i Fed elnöke, James Bullard.

EUR/USD

EURUSD_02Apr2014

  • Az EUR/USD pár kedden emelkedett, és felfelé áttörte a lila csökkenő tartomány felső határát, azonban elérte az 1,3810-es (E1) ellenállásszinti sávot. Ha az árfolyam sikeresen áttöri ezt az akadályt, a következő az 1,3845-ös (E2) szint lesz. Fenntartom semleges nézetemet, mivel az utóbbi ellenállásszint felfelé való áttörése az első jele lenne annak, hogy a közelmúltbeli csökkenés nem kitörés, hanem csupán a február 3. és március 13. közötti előremenetel 50%-os visszatérési szintje volt. A csökkenést tekintve az 1,3715-ös (T1) támaszszint lefelé történő áttörése szükséges a további medve jellegű hosszabbítások indításához.
  • Támaszszint: 1,3715 (T1), 1,3650 (T2), 1,3600 (T3).
  • Ellenállásszint: 1,3810 (E1), 1,3845 (E2), 1,3880 (E3).

USD/JPY

USDJPY_02Apr2014

  • Az USD/JPY pár tegnap jelentősen emelkedett, és egymás után két ellenállásszinti korlátot tört át. Az árfolyam most valamelyest a 103,75-ös (T1) akadály felett van, és várhatóan hosszabbításoknak lehetünk tanúi a 104,75-ös (E1) ellenállásszint felé. Figyelmen kívül hagynám az RSI túlvásárolt értékét, mivel felfelé mutat, és esetleg hosszabb ideig a szélsőséges tartományban maradhat. Ezért az árfolyam várhatóan visszaesik, amíg az RSI ki nem lép túlvásárolt tartományából.
  • Támaszszint: 103,75 (T1), 103,40 (T2), 102,70 (T3).
  • Ellenállásszint: 104,75 (E1), 105,35 (E2), 106,60 (E3).

 

EUR/GBP

EURGBP_02Apr2014

  • Az EUR/GBP pár emelkedett, miután erős támaszszintre talált a 0,8260-as (T1) sávon, és elérte a 0,8300-as (E1) ellenállásszintet, amely az 50 és a 200 periódusú mozgóátlagok közelében van. Az írás idején az árfolyam próbálja áttörni ezt az akadályt, és egy ilyen jellegű áttörés talán előkészíti az utat a következő ellenállásszinthez (0,8340 – E2). Az RSI és az MACD áttörte kék ellenállásszintjét, miközben az MACD zérus vonala felé tart, és készen áll a pozitív jel fogadására.
  • Támaszszint: 0,8260 (T1), 0,8200 (T2), 0,8160 (T3).
  • Ellenállásszint: 0,8300 (E1), 0,8340 (E2), 0,8400 (E3).

Arany

XAUUSD_02Apr2014

  • Az arany konszolidációs módban mozgott, és az 1290-es (E1) ellenállásszinti sávja alatt maradt, amely egybeesik a december 20. és március 14. közötti előremenetel 50%-os visszatérési szintjével. A nemesfém várhatóan tovább csökken, és teszteli az 1265 (T1) támaszszintet, amely a korábban említett előremenetel 61,8%-os visszatérési szintje közelében van. Mivel a fém alacsonyabb maximum szinteket és alacsonyabb minimum szinteket ér el mindkét mozgóátlag alatt, a rövid távú csökkenő trend érvényben marad. Azonban pozitív divergenciát figyelhetünk meg a momentum mutatószámok és az ár mozgása között, ami jelzi, hogy a medve jellegű momentum lassul.
  • Támaszszint: 1265 (T1), 1235 (T2), 1187 (T3).
  • Ellenállásszint: 1290 (E1), 1310 (E2), 1325 (E3).

Olaj

CLK4_02Apr2014

  • A WTI kedden jelentősen esett, és lefelé áttörte a növekvő trendbeli tartomány alsó határát és a 100,00-as korlátot. Egy ilyen jellegű áttörés jelezheti, hogy a közelmúltbeli előremenetel csupán a március 4. és 17. közötti rövid távú csökkenő trend 61,8%-os visszatérési szintje volt. Ha a medvék elég erősek ahhoz, hogy a 100,00-as (E1) szint alatt tartsák az árfolyamot, várhatóan hosszabbításokat indítanak el az 98,30-as (T1) támaszszint felé. Az MACD zérus vonala alá csökkent, ami megerősíti a közelmúltbeli medve jellegű momentumot.
  • Támaszszint: 98,30 (T1), 97,30 (T2), 96,50 (T3).
  • Ellenállásszint: 100,00 (E1), 101,00 (E2), 102,00 (E3).

Scroll To Top