Ennyit a válságról: Az orosz elnök, Putyin tegnapi beszédében elhangzott, hogy nem tartja szükségesnek az azonnali beavatkozást Ukrajnában – ez a piacok aggályait illetően a válság végének tűnt, bár nyitva hagyta az erő bevetésének lehetőségét. Az orosz részvények, amelyek hétfőn kb. 11%-kal csökkentek, 5%-kal (veszteségük közel felével) emelkedtek, miközben a RUB is visszaszerezte veszteségeinek egy részét (de nem egészét).
IronFX napi elemzés:
Putyin beszéde elcsendesítette az oroszok ukrajnai beavatkozása miatt félelmeket
- Nem tartja szükségesnek az azonnali beavatkozást Ukrajnában, bár nyitva hagyta az erő bevetésének lehetőségét
- A piac ezzel letudta a dolgot – az orosz részvények visszaszerezték veszteségeik felét, a RUB visszapattant
- Az arany csökkent, az USA-beli kötvényhozamok emelkedtek, a részvények rekordmagasságba emelkedtek, ami jelzi, hogy a „kockázatkerülő” kereskedés véget ért
- Az USD gyengült a nagy volatilitású béta NOK, SEK, AUD és NZD devizákhoz képest; erősödött a biztonsági befektetési JPY és CHF devizákkal szemben
- A feltörekvő piacok devizái nagyrészt helyreálltak; különösen igaz ez a kelet-európaiakra
Az EUR/USD pár nagyrészt változatlan
- A piac talán a csütörtöki EKB értekezlet miatt aggódik, vagy az USD előnyre tett szert az euróval szemben a kamatláb-differenciál révén
A piac ismét aggódik az adatok miatt Az USA-beli adatok várhatóan az időjárás javulásával együtt javulnak; emiatt az USD erősödni fog
Ma: szolgáltatási szektor PMI-indexek, ADP adat
- Eurozóna: Franciaország, Németország és az euróövezet végleges PMI-indexei; az euróövezet végleges kompozit PMI-indexe
- Egyesült Királyság: szolgáltatási szektor PMI-index várhatóan csökken; GBP-negatív
- USA: A szolgáltatási szektor PMI-indexe várhatóan csökken; az ADP jelentés 155 ezres növekedést jelez előre; ez körülbelül megegyezik a piacnak a pénteken közzéteendő nem mezőgazdasági munkaerő-állománnyal kapcsolatos várakozásaival Ez pozitív hatást gyakorolhat az amerikai dollárra
Részletes elemzés:
- Ennyit a válságról: Az orosz elnök, Putyin tegnapi beszédében elhangzott, hogy nem tartja szükségesnek az azonnali beavatkozást Ukrajnában – ez a piacok aggályait illetően a válság végének tűnt, bár nyitva hagyta az erő bevetésének lehetőségét. Az orosz részvények, amelyek hétfőn kb. 11%-kal csökkentek, 5%-kal (veszteségük közel felével) emelkedtek, miközben a RUB is visszaszerezte veszteségeinek egy részét (de nem egészét). Az arany és az olaj ára csökkent; a 10 éves futamidejű USA-beli kötvények hozama 10 bázisponttal emelkedett; az S&P 500 rekordmagasságba emelkedett, ami jelzi, hogy a globális szintű „kockázatkerülő” kereskedés határozottan fordulatot vett. A VIX index visszaesett pénteki, az orosz megmozdulások előtti szintjére.
- A devizapiacon a dollárba történő biztonsági befektetési áramlások is részben fordulatot vettek, mivel az USA devizája gyengült a magas volatilitású béta G10 devizákhoz képest (NOK, SEK, AUD és NZD), bár a biztonsági befektetési JPY és CHF vesztes volt a G10 devizák közül. A legtöbb feltörekvő piacokbeli deviza valamelyest erősödött a dollárral szemben, mivel fordulat állt be a feltörekvő piacokkal kapcsolatos félelmekben. A RUB erősödött a legjobban; ettől a HUF és a PLN sem sokkal maradt le. Az EUR/USD gyakorlatilag változatlan volt; ennek oka talán a csütörtöki EKB értekezlet miatti aggályok vagy talán a kamatláb-differenciál USA javára történő növekedése.
- Nem vagyok biztos abban, hogy a válság véget ért, de úgy tűnik, hogy a piac már ismét az EKB és a nem mezőgazdasági munkaerő-állomány miatt aggódik. A tegnapi nap késői részében más hír is arra utalt, hogy a feszültség még ott van a levegőben. Az USA külügyminisztere, Kerry felvázolt néhány lépést, amelyet az USA megtenne, Oroszország pedig elmondta, hogy bármilyen szankciót megtorol (miközben további jelentések érkeztek a csapatok megmozdulásáról), de a piac teljesen figyelmen kívül hagyta a híreket. Az USA-beli adatok várhatóan fokozatosan javulnak, és ezzel együtt a dollár is erősödik.
- Ausztrália 4. negyedéves GDP-je negyedéves szinten +0,6%-ról +0,8%-ra gyorsult, felülmúlva a +0,7%-ról szóló becsléseket. Az AUD kezdetben jelentősen erősödött a hírek hatására, majd elveszítette összes erősödését, amikor Kína februári HSBC/Markit szolgáltatási szektor PMI-indexe 51,0 lett (50,7-hez képest csak enyhén magasabb).
- Az európai nap során több európai országban és az USA-ban közzéteszik a februári szolgáltatási szektorbeli PMI-indexeket. Az Egyesült Királyság szolgáltatási szektorának PMI-indexe és az USA-beli ISM nem gyártási kompozit index az előrejelzés szerint februárban csökkent. Azonos hónapra vonatkozóan közzéteszik Franciaország, Németország és az euróövezet végleges adatait, valamint az euróövezet végleges kompozit PMI-indexét.
- Az euróövezet januári viszonteladói értékesítése és a régió 4. negyedéves GDP-jének második becslése is napvilágot lát. A viszonteladói értékesítések a becslés szerint januárban emelkedtek (a decemberi csökkenés után). Az euróövezet GDP adatának előrejelzése szokás szerint előzetes becslés.
- Az USA-ban közzéteszik a februári ADP foglalkoztatás-változást, majd két nappal később publikálni fogják a nem mezőgazdasági munkaerő-állományt. A jelentés várhatóan jelzi, hogy a magánszektorban 155 ezer munkahelyet létesítettek februárban, amely megközelíti a nem mezőgazdasági munkaerő-állomány előrejelzésének 150 ezres értékét. Bár sokszor nagy a különbség a két jelentés között, az ADP adat a legjobb mutatószám a pénteki adat esetében. A Federal Reserve az FOMC értekezlet előtt két héttel közzéteszi a Bézs Könyv felmérését.
- Kanadában a Kanadai Nemzeti Bank közzéteszi kamatlábakkal kapcsolatos döntését. A piaci várakozások szerint a Bank politikája változatlanul 1,00%, ezért a fókuszban az inflációval kapcsolatos megjegyzések állnak. A legutóbbi értekezleten a központi bank csökkentette inflációs előrejelzéseit 2014-re vonatkozóan. Megjegyezték, hogy az infláció a vártnál alacsonyabb, és kb. két évig nem tér vissza ideális célértékéhez. A Bank április 16-án teszi közzé a gazdasággal és az inflációval kapcsolatos frissített kilátásokat.
- Szerdán két személy tart beszédet. A Federal Reserve volt elnöke, Ben S. Bernanke és a Bank of England pénzügyi stabilitásért felelős ügyvezető igazgatója, Andrew Haldane.
EUR/USD
- Az EUR/USD pár emelkedett, de az 1,3770-es (E1) ellenállásszint elérése után ismét valamelyest az 1,3715-ös (T1) támaszszint felett állapodott meg. Figyelembe véve a momentum mutatószámok és az ár mozgása közötti negatív divergenciát, a napi grafikonon lévő medve jellegű harami gyertya alakzatot és a bikák azon képtelenségét, hogy felfelé áttörjék az 1,3770-es (E1) szintet, a devizapár várhatóan folytatja visszatérését, és az 1,3715-ös (T1) szint alá csökken. Azonban az 1,3650-es (T2) támaszszint alatti egyértelmű zárás szükséges ahhoz, hogy a rövid távú trend visszafordulását jelezze.
- Támaszszint: 1,3715 (T1), 1,3650 (T2), 1,3560 (T3).
- Ellenállásszint: 1,3770 (E1), 1,3810 (E2), 1,3893 (E3).
EUR/JPY
- Az EUR/JPY pár továbbra is oldalirányú tartományában, a 139,15-ös (T1) támaszszint és a 141,25-ös (E1) kulcsfontosságú ellenállásszint között van. Fenntartom semleges álláspontomat a rövid távú kilátással kapcsolatban, mivel csak a 141,25-ös (E1) felfelé való áttörése jelezné azt, hogy a kép pozitívvá vált. Mindkét momentum mutatószám továbbra is kék ellenállásszintje alá tart, és a 139,15-ös (T1) támaszszint egyértelmű, lefelé történő áttörése ismét csökkenőre változtathatja az irányt. Eközben mozgóátlagaink közel vannak egymáshoz és oldalirányba mutatnak, ami megerősíti a devizapár trend nélküli fázisát.
- Támaszszint: 139,15 (T1), 137,55 (T2), 136,20 (T3).
- Ellenállásszint: 141,25 (E1), 142,85 (E2), 144,35 (E3).
GBP/USD
- A GBP/USD pár visszaesett az 1,6725-ös korlát alá. A pár ismét az 1,6600-os (T1) támaszszint – amely egybeesik a február 5. és 17. közötti rally 38,2%-os visszatérési szintjével – és az 1,6725-ös (E1) ellenállásszint közötti tartományban van. A rövid távú irány ismét semleges lett, és ezt megerősítik momentum mutatószámaink, amelyek semleges szintjeik közelében vannak. Nagyobb távlatokban gondolkodva, amíg az árfolyam a hosszú távú növekvő trend (világoskék vonal) felett van, a fő növekvő útvonal érvényes marad.
- Támaszszint: 1,6600 (T1), 1,6520 (T2), 1,6465 (T3).
- Ellenállásszint: 1,6725 (E1), 1,6820 (E2), 1,6885 (E3).
Arany
- Az arany elérte az 1354-es (E1) szintet, majd csökkent, és elérte az 1332-es (T1) támaszszintet, amely a kék növekvő trendvonal és az 50 periódusú mozgóátlag közelében van. Ezen erős támaszszinti tartomány közelében történő visszapattanás először megcélozhatja az 1360-as (E2) ellenállásszintet, ahol az egyértelmű áttörés további hosszabbításokat indíthat el a következő akadály felé (1370 – E3). Egyedüli aggályom, hogy az ár maximum szintje mellett az MACD alacsonyabb maximum szintet ért el, és lefelé áttért indító vonalán, ami a növekvő trend momentumának lassulását jelzi.
- Támaszszint: 1332 (T1), 1310 (T2), 1290 (T3).
- Ellenállásszint: 1354 (E1), 1360 (E2), 1370 (E3).
Olaj
- A WTI a várakozásoknak megfelelően visszatért, hogy tesztelje a 103,25-ös (T1) támaszszint érvényességét. Az ár most a támaszszinti sáv közelében van, valamelyest a kék növekvő trendvonal és az 50 periódusú mozgóátlag felett. Egy lehetséges visszapattanás talán ismét teszteli a 105,00-ös (E1) akadályt, ahol annak egyértelmű, felfelé való áttörése nagyobb bika jellegű következményekkel járhat, és megcélozhatja a 108,15-ös (E2) ellenállásszintet. A WTI kilátása növekvő jellegű marad, mivel az ár még mindig magasabb maximum szinteket és magasabb minimum szinteket ér el. A napi grafikonon a kettős aljú alakzat befejeződését követő előremenetel érvényben marad.
- Támaszszint: 103,25 (T1), 100,75 (T2), 98,85 (T3).
- Ellenállásszint: 105,00 (E1), 108,15 (E2), 110,75 (E3).