Visszatér a feltörekvő piacok miatti aggodalom A feltörekvő piacok miatti aggodalom ismét kezd eluralkodni a piacon. Az ukrajnai válság folytatódik; a helyzetet súlyosbította, hogy tegnap Oroszország elnöke, Vlagyimir Putyin meglepetésszerű szárazföldi és légi hadgyakorlatot rendelt el Ukrajna közelében. Oroszország azon állítása, hogy a műveletnek nincs köze az ukrajnai helyzethez, nem sok embert győzött meg.
IronFX napi elemzés:
A dollár erősödött a legtöbb feltörekvő piacokbeli devizákkal szemben, mivel fellángoltak a feltörekvő piacokkal kapcsolatos aggályok
- Oroszország hadgyakorlatot rendelt el
- A török miniszterelnököt egy felvétellel azon érték, hogy törvénytelenül megszerzett pénzösszegek elrejtéséről beszél
- A dél-afrikai pénzügyminiszter és a központi bank elnöke helyeselte a rand gyengülését
- A feltörekvő piacok feszültségei valószínűleg elhúzódnak; az amerikai dollár továbbra is előnyre tesz szert
A dollár a G10 devizákkal szemben is erősödött
- A feltörekvő piacok miatti félelmek hatására az euróból kiáramlik a befektetett pénz; az amerikai dollárral szembeni hozzáállást is sokkal jobban fellendítette az új lakások vártnál kedvezőbb januári értékesítése. (bár a kötvényhozamok és a Fed Alapokkal kapcsolatos várakozások csökkentek)
- A biztonsági befektetési eszközökbe való áramlás nem lendítette fel a svájci frankot és a japán jent. A CHF korlátozott a Nemzeti Bank alsó küszöbértéke miatt; az USD/JPY nagy mértékben stabil a viszonteladói kereslet hatására
- Az AUD a legnagyobb vesztes, miután az üzleti hangulatindex a legjobban csökkent az elmúlt 4 évben
Ma:
- Eurozóna: az előzetes februári német fogyasztói árindex várhatóan éves szinten 1,2%-ról +1,1%-ra lassul; ez negatív hatást gyakorol az euróra; az eurozóna M3 3 havi mozgóátlaga várhatóan lassul
- USA: Yellen megtartja jelentéstételét a Kongresszus előtt; fellendítheti az amerikai dollárt. A tartós fogyasztási cikkek januári rendelésállománya a decemberinél várhatóan lassabb ütemben csökken; ez pozitívan is értelmezhető. A heti újonnan regisztrált munkanélküliek állománya várhatóan kissé változott.
Részletes elemzés:
- Visszatér a feltörekvő piacok miatti aggodalom A feltörekvő piacok miatti aggodalom ismét kezd eluralkodni a piacon. Az ukrajnai válság folytatódik; a helyzetet súlyosbította, hogy tegnap Oroszország elnöke, Vlagyimir Putyin meglepetésszerű szárazföldi és légi hadgyakorlatot rendelt el Ukrajna közelében. Oroszország azon állítása, hogy a műveletnek nincs köze az ukrajnai helyzethez, nem sok embert győzött meg. A helyzet elbátortalanította a befektetőket Európát illetően, és elősegítette az amerikai dollárba áramló biztonsági befektetéseket – ez tapasztalható volt az összes európai részvénypiac csökkenésén, miközben az S&P 500 rekordmagasságba emelkedett a nap során (bár a maximum szint alatt zárt). Az ukrajnai problémákat tetézte a törökországi helyzet, ahol bizonyított felvétel készült Erdogan miniszterelnökről, aki állítólag arról beszélt, hogyan rejtsenek el törvénytelenül megszerzett pénzösszegeket, ami zavart keltett a piacokon. Ezenkívül a dél-afrikai pénzügyminiszter, Gordhan és a Nemzeti Bank elnöke, Marcus a randot „ütéselnyelőnek” nevezték, és lelkesen beszélek arról, hogyan javította a gyengébb deviza az ország versenyképességét, ami előre jelezhető hatást gyakorolt a devizára (a ZAR kb. 1%-kal gyengült az amerikai dollárral szemben). Általánosságban véve a dollár majdnem mindegyik, általunk követett feltörekvő piacokbeli devizával szemben erősödött. Ezen erősödés várhatóan legalább néhány napig folytatódik, mivel az ukrajnai helyzet eléggé instabilnak tűnik.
- A dollár egyúttal az összes G10 devizapárjához képest erősödött. Figyelemre méltó volt, hogy a biztonsági befektetési eszközök felé való áramlásban a jen vagy a svájci frank nem vett részt, amelyek rendszerint ilyen körülmények között emelkednek. A svájci franknak csak korlátozott mozgástere volt az amerikai dollárral szembeni erősödésben, amikor az amerikai dollár erősödik az euróhoz képest, mivel ez azt jelentené, hogy a svájci frank erősödik az euróval szemben, de a Svájci Nemzeti Bank aktívan beavatkozik annak megakadályozására, hogy az EUR/CHF pár az 1,20-as padló felé közelítsen. Másrészt az USD/JPY pár stabil volt azon jelentés hatására, hogy egyes japán gyártók idén magasabb bónuszokat fognak fizetni, ami esetleg növeli az inflációt. Az USD/JPY pár csökkent a feltörekvő piacok feszültségeinek fokozódásával. Az AUD volt a legnagyobb vesztes az éjszaka folyamán, miután a 4. negyedéves magántőke-befektetés negyedéves szinten -5,2% lett, amely messze elmarad a negyedéves szinten -1,3%-ra számító piaci becslésektől, és négy év tekintetében a legkedvezőtlenebb adat. Szerintem az ausztrál dollár gyengül.
- Az amerikai dollárral szembeni hozzáállást is sokkal jobban fellendítette az új lakások vártnál kedvezőbb januári értékesítése. Ez azonban nem akadályozta meg, hogy a kötvényhozamok csökkenjenek, és a 2016-os Fed Alapok származtatott kamatlába kb. 4 bázisponttal csökkenjen; ez jelzi, hogy a lakáspiaci adatok senkit sem győztek meg arról, hogy a gazdaság a véltnél gyorsabban javul.
- A nap fő eseménye a Federal Reserve elnökének, Janet Yellen-nek a Szenátus Banki Bizottsága előtt tartandó, újraütemezett jelentéstétele lesz. Nem várható jelentős reakció megjegyzéseire, mivel várhatóan megismétli, amit ezelőtt a Pénzügyi Szolgáltatások Bizottsága előtt mondott. Azonban jelentős reakció lehet a dollár vásárlása, mivel elismétli azon szándékát, hogy folytassák a Fed kötvényvásárlásainak fokozatos csökkentését.
- A mutatószámokat illetően közzéteszik a német februári előzetes fogyasztói árindexet; az eurozóna fogyasztói árindexe pénteken lát napvilágot. Németország inflációs előrejelzése éves szinten a januári +1,2%-ról +1,1%-ra lassult. Ezáltal fokozódhat a spekuláció, hogy a EKB esetleg könnyítést vezet be jövő heti értekezletén, és negatív lehet az euróra nézve, bár nem várható, hogy módosítanak politikájukon. Németország közzéteszi munkanélküliségi rátáját az azonos hónapra vonatkozóan, amely várhatóan 6,8% maradt. Az eurozóna M3 éves növekedése várhatóan éves szinten +1,1%-ra gyorsult januárban (decemberben éves szinten +1,0% volt). Mindazonáltal a 3 havi mozgóátlag az előrejelzés szerint +1,3%-ról +1,2%-ra lassult. A figyelem középpontjában a kölcsönzés áll, amely tovább csökken. A magánszektor hitelállománya éves szinten 21 egymást követő hónapban csökkent, és a közelmúltban gyorsulni kezdett; decemberben éves szinten 2,4%-kal csökkent (novemberben éves szinten -1,6% volt). Közzéteszik az eurozóna végleges fogyasztói bizalmi indexét februárra vonatkozóan.
- Az USA-ban a tartós fogyasztási cikkek rendelésállománya (január) is napvilágot lát. A teljes és a szállítást nem tartalmazó adatok várhatóan csökkentek, de a decemberinél lassabb ütemben, ami bíztató lehet. Közzéteszik a február 22-én végződött hétre vonatkozó újonnan regisztrált munkanélküliek állománya adatát.
- Kanada 4. negyedéves folyó fizetési mérleg deficitje várhatóan 15,5 milliárd CAD-ról 17,0 milliárd CAD-ra emelkedik.
- Yellen jelentéstétele mellett sok EKB és egyéb hivatalnok tart beszédet a Bundesbank Szimpóziumon (Pénzügyi stabilitás és a központi bankok szerepe), többek között az EKB elnöke, Draghi és a dallasi Federal elnöke, Richard Fisher. Az EKB Kormányzótanácsának tagja, Erkki Liikanen a piac és a szabályozás közötti egyensúlyról beszél. Végezetül az atlantai Fed elnök, Dennis Lockhart és Kansas City Fed elnöke, Esther George együtt tartanak beszédet az atlantai Fed 2014-es Banki Kilátási Konferencián.
EUR/USD
- Az EUR/USD szerdán jelentősen esett, és áttörte az 1,3700-es korlátot. A csökkenést valamelyest az 1,3650-es (T1) támaszszint felett megállította a 200 periódusú mozgóátlag és a február 6. és 19. közötti előremenetel 38,2%-os Fibonacci visszatérési szintje. Ezen erős támaszszinti tartomány egyértelmű, lefelé történő áttörése nagyobb medve jellegű következményekkel járhat, és előkészítheti az utat az 1,3560-as (T2) akadály felé. Az RSI és az MACD csökkenő útvonalat követ, miközben az MACD indító és zérus vonala alatt van, ami megerősíti a devizapár közelmúltbeli negatív momentumát.
- Támaszszint: 1,3650 (T1), 1,3560 (T2), 1,3480 (T3).
- Ellenállásszint: 1,3700 (E1), 1,3770 (E2), 1,3810 (E3).
EUR/JPY
- Az EUR/JPY pár valamelyest csökkent, és a 141,25-ös (E1) kulcsfontosságú ellenállásszint és a 139,15-ös (T1) támaszszint között maradt. A rövid távú kilátást jelenleg semlegesnek tartom, mivel csupán a 141,25-ös (E1) ellenállásszint felfelé való áttörése erősítheti meg azt, hogy a december 27-én kezdődött csökkenés a legalsó szintre ért. A momentum mutatószámok és az ár mozgása közötti negatív divergencia érvényben marad, és a 139,15-ös (T1) támaszszint egyértelmű, lefelé történő áttörése ismét csökkenőre változtathatja az irányt.
- Támaszszint: 139,15 (T1), 137,55 (T2), 136,20 (T3).
- Ellenállásszint: 141,25 (E1), 142,85 (E2), 144,35 (E3).
GBP/USD
- A GBP/USD pár ismét elérte az 1,6725-ös (E1) ellenállásszintet, és csökkent, majd megállapodott a korábbi szintjei közelében. A napközbeni irány most semleges marad, mivel 1,6725 (E1) felett ismét megcélozhatja az 1,6820-as (E2) maximum szintet, miközben a február 5. és 17. közötti rally 38,2%-os visszatérési szintjének lefelé történő áttörése az 1,6600-os (T1) szinten meghosszabbíthatja a korrekciós hullámot. Mindkét momentum mutatószám semleges szintjei közelében van, ami megerősíti a GBP/USD devizapár trend nélküli fázisát. A napi grafikonon a hosszabb távú növekvő trend folytatódott a januári maximum szintek áttörése után.
- Támaszszint: 1,6600 (T1), 1,6520 (T2), 1,6465 (T3).
- Ellenállásszint: 1,6725 (E1), 1,6820 (E2), 1,6885 (E3).
Arany
- Az arany elérte az 1345-ös (E1) ellenállásszintet, majd a kék támaszszint alá csökkent, és támaszszintre talált az 50 periódusú mozgóátlagon. Mivel negatív divergencia van a mutatószámok és az ár mozgása között, a nemesfém várhatóan meghosszabbítja a korrekciós hullámot. A napi grafikonon a keddi és a szerdai gyertyák medve jellegű elnyelő alakzatot formáltak, ami fokozza a további visszatérés valószínűségét.
- Támaszszint: 1310 (T1), 1290 (T2), 1270 (T3).
- Ellenállásszint: 1345 (E1), 1360 (E2), 1376 (E3).
Olaj
- A WTI valamelyest emelkedett, és továbbra is ö 103,25-ös (E1) ellenállásszint alatt maradt. Ezen korlát egyértelmű, felfelé történő áttörése a növekvő trend folytatódását jelezné, és utat nyithat a következő, 104,35-ös (E2) akadály felé. Amíg az olaj a kék támaszszint felett van, a rövid távú növekvő útvonalat érvényesnek tartom. Csak a 100,75-ös (T1) támaszszint alá történő, egyértelmű csökkenés adna okot elemzésünk átgondolására.
- Támaszszint: 100,75 (T1), 98,85 (T2), 96,50 (T3).
- Ellenállásszint: 103,25 (E1), 104,35 (E2), 108,15 (E3).