Technikai elemzés: USD/SEK

A dollár változatlan volt majdnem az összes G10 devizapárjával szemben a csütörtöki európai délelőtt során, mivel a piac a Bank of England és az EKB értekezletére várt. Az amerikai dollár csak a svéd koronával szemben gyengült.

Svédország központi bankja úgy döntött, hogy változatlanul 0,25%-on tartja a refinanszírozási kamatlábát, mondván, hogy a múlt havi csökkentés elég volt a deflációs kockázattal való küzdelemhez. Amint az előző előrejelzésben szerepelt, a Riksbank megfelelőnek találta a refinanszírozási kamatláb 2015 vége felé való emelését, amikor az infláció várhatóan a 2,0%-os célkitűzésük közelében lesz. Ez csalódást keltett azokban, akik arra számítottak, hogy a Bank nem szokványos, unortodox intézkedésekről kezd tárgyalni a gazdasági tevékenység fellendítésére, és az USD/SEK pár kb. 0,20%-kal csökkent a hírek hatására. Azonban várhatóan a szept. 14-ei általános választások körüli bizonytalanság, az országból érkező kedvezőtlen adatok és a Svédország gazdaságának fellendítésére szolgáló további könnyítés szükségessége gyengítheti a svéd koronát a következő napokban.

A piacok stabilak voltak az európai délelőtt során, mivel a befektetők a nap legfontosabb eseményére, az EKB értekezletére és Draghi elnök döntést követő sajtókonferenciájára összpontosítanak. Draghi, Jackson Holebeli beszéde után két hét alatt fokozódott annak valószínűsége, hogy az EKB további intézkedéseket vezet be a célzott hosszú távú refinanszírozási műveletekkel (TLTRO) együtt. A sajtókonferencián várhatóan magyarázat hangzik el az eszközfedezetű értékpapírok (ABS) lehetséges vásárlási programját illetően, ami negatív lehet az euróra nézve.

Az USD/SEK devizapár keresztárfolyama csökkent a csütörtöki európai délelőtt során, miután a Riksbank változatlanul hagyta a jegybanki alapkamatlábát. Délidőben az árfolyam a rövid távú növekvő trendvonal (világoskék vonal, amely az augusztus 15-i minimum szintből ered) és a 6,9838-as (S1) támaszszinti sáv közelében tartózkodik. Ezáltal a rövid távú növekvő irány érvényben marad, akkor is, ha lefelé áttöri ezen szinteket. Várhatóan a 6,9430-as (S2) támasz vagy a hosszabb távú növekvő trendvonal közelében (kék vonal, amely március 19-től ered) lévő zónák megakadályozzák az árfolyam további esését. Technikai szempontból a kép pozitív marad, mivel az árfolyam március óta ötször visszapattant erről a hosszú távú trendvonalról (lásd a napi grafikon minimum szintjeit összekötve). A fundamentális tényezők is kedveznek a pár emelkedésének. A mai értekezlet szerintem nem változtatja meg Svédország gazdasági kilátásairól alkotott nézetemet, különösen, ha azt az USA javuló gazdaságával hasonlítom össze. A 14 napos RSI kilépett túlvásárolt tartományából és lefelé mutat, miközben a napi MACD úgy tűnik, hogy hajlandó a közeljövőben lefelé át keresztezni jelző vonalán. Ezért a lehetséges korrekció, várhatóan megújult vételi lehetőséget tartogat.

• Támaszszint: 6,9838 (S1), 6,9430 (S2), 6,9200 (S3).

• Ellenállásszint: 7,0215 (R1), 7,0320 (R2), 7,0775 (R3).

Scroll To Top