Technikai elemzés: Forex, tőzsde, deviza, arany, olaj – 2015.05.08

Minden Egyesült Királyságbeli közvélemény-kutatás tévedett; a Konzervatív Párt győzött Minden közvélemény-kutatás és fogadás téves volt. Heteken vagy akár hónapokon keresztül hallhattuk, hogy a Konzervatív Párt és a Munkáspárt fej-fej mellett küzd, és mindkettő messze van attól, hogy többségbe kerüljön, ami miatt több hétig is eltarthat a kormányalakítás.

Minden Egyesült Királyságbeli közvélemény-kutatás tévedett; a Konzervatív Párt győzött Minden közvélemény-kutatás és fogadás téves volt. Heteken vagy akár hónapokon keresztül hallhattuk, hogy a Konzervatív Párt és a Munkáspárt fej-fej mellett küzd, és mindkettő messze van attól, hogy többségbe kerüljön, ami miatt több hétig is eltarthat a kormányalakítás. Amint azonban 21:00 órakor (GMT) lezárult a szavazás, a közzétett szavazatszámlálások szerint a Konzervatív Párt valószínűleg 316-325 közöttire növeli helyeinek számát a 650 helyes parlamentben, ami azt jelenti, hogy saját maguk majdnem többségben vannak (valójában 323 hely szükséges, mivel az öt észak-írországi képviselő soha nem foglalja el helyét). A Skóciai Néppárt (SNP) várhatóan majdnem az összes helyet elfoglalja Skócia 59 helyéből (ez több, mint amiről álmodtak), ami azt jelenti, hogy a Munkáspárt mellőzve lett az északi határon. A Szabad Demokraták várhatóan kb. 10 helyet veszítettek az 57-ből, a Zöldek és az UKIP (Egyesült Királysági Függetlenségi Párt) pedig két-két hellyel lett gazdagabb. A végeredmény szerint a Konzervatív Párt valószínűleg egymaga kormányt tud alakítani (akkor is, ha nincsenek többségben), mivel a többi párt egyike sem kívánja a kormány feloszlatását és a választások megismétlését. Az észak-írországi Demokratikus Unió támogatására is számíthatnak, akik legutóbb nyolc helyet szereztek.

Az angol font jelentősen rallyzott a hírek hatására, mivel sikerült elkerülni a legrosszabb eseteket: a hosszú és vesződséges kormányalakítást, a Munkáspárt győzelmét az SNP-vel a háttérben, illetve a kormányalakítás sikertelenségét. Ez szerintem a megfelelő reakció, és ez a „megkönnyebbülés” rally várhatóan egy ideig folytatódik, bár az Egyesült Királyság egyes mutatószámai a közelmúltban nem voltak olyan kedvezőek, mint korábban. Mindazonáltal a fő politikai kockázat egyelőre elhárult, és az angol fonttal ismét a fundamentális tényezők alapján kereskedhetnek. Azért mondom, hogy egyelőre, mert ezzel a kedvező eredménnyel az Egyesült Királyság miniszterelnökének, Cameronnak népszavazást kell tartania 2017-ben arról, hogy az Egyesült Királyság továbbra is az EU tagja maradjon-e. Szerintem ez a politikai kockázat ismételt fokozódásához vezet. Az Egyesült Királyság függ a külföldi közvetlen befektetésektől, hogy finanszírozza folyó fizetési mérlegének hatalmas deficitjét, azonban a közvetlen külföldi befektetések valószínűleg nem változnak a népszavazás felé közeledve. Emiatt az angol font valószínűleg gyengülni fog. Másrészt az SNP ígéretet tett arra, hogy ha népszavazásra kerül sor, akkor ragaszkodni fognak ahhoz, hogy ne csak a szavazók többségét nyerjék meg, hanem az Egyesült Királyság szavazókörzeteinek többségét is. Mivel Skócia erősen EU-párti, a népszavazás soha nem sikerülne. Kíváncsiak vagyunk a helyzet alakulására.

Az ország másik problémája, hogy Skócia egyre inkább autonómiát (vagy akár függetlenséget) követel. Ha az SNP megszerzi a Skócia számára fenntartott helyek nagy részét, az garancia lesz arra, hogy továbbhalad követeléseivel. Ez jelentős problémát jelent az Egyesült Királyságnak a jelenlegi struktúra miatt. Az angol szavazók tiltakoznak az ellen, hogy skót képviselők üljenek a parlamentben és Angliát érintő kérdésekről szavazzanak, de Anglia nincs hasonlóan képviselve a skóciai ügyekben való döntésben. Ezenkívül, ha Skócia több autonómiát követel, akkor Wales és Észak-Írország sincs messze attól. Ez a fokozódó föderalizáció fő probléma lesz az Egyesült Királyságban. Ezenkívül kérdéses, hogy Skócia tart-e ismét függetlenségi szavazást. Az SNP vezetője, Nicola Sturgeon nem tett erről említést, de nem is zárja ki azt.

Az RBA csökkentette a növekedéssel kapcsolatos előrejelzéseket a monetáris politikai nyilatkozatában Ausztráliában az RBA közzétette negyedéves monetáris politikai nyilatkozatát. A Bank csökkentette a növekedéssel kapcsolatos előrejelzését, magasabb munkanélküliséget jelzett előre, valamint kijelentette, hogy „szükség esetén kész a politika módosítására”, ha a növekedés nem áll helyre. Emiatt szerintem a könnyítés irányába tart, bár az RBA értekezletét követő nyilatkozatban nem tettek róla említést. Kína kereslete várhatóan tovább lassul, ezért valóban „módosítani kell a politikán”, ami miatt a deviza gyengül. Ma bejelentették, hogy a kínai export éves szinten 6,4%-kal emelkedett és az import éves szinten 16,2%-os csökkent (április).

Mai események: Norvégia márciusi ipari termelését is közzéteszik.

Az USA-ban a nem mezőgazdasági munkaerő-állomány lát napvilágot! A piaci előrejelzés szerint a foglalkoztatásban 230 ezres emelkedés következett be áprilisban (márciusban váratlanul alacsony, 126 ezres volt az emelkedés). Ugyanakkor a munkanélküliségi ráta az előrejelzés szerint 5,5%-ról 5,4%-ra csökkent, miközben az átlagos órabérek éves szinten várhatóan kissé gyorsultak. Miután a márciusi adat kedvezőtlen lett, az áprilisi foglalkoztatási jelentés nagyobb jelentőséggel bír, mivel a 200 ezer feletti érték és a márciusi adat lehetséges felfelé történő korrekciója jelentősen megerősítené, hogy a márciusi adat ideiglenes kilengés, mintsem egy új, kedvezőtlenebb trend kezdete volt. A kedvező foglalkoztatási jelentés jelezné, hogy az 1. negyedéves kedvezőtlen adatsorozat nagyrészt a mostoha időjárásnak és a kikötősztrájknak tudható be, és hogy a Fed továbbra is a kamatlábemelés irányába tart. Ez segíthet az amerikai dollárnak abban, hogy bizonyos mértékben visszaszerezze elveszített vonzerejét. Az alábbi grafikonok a nem mezőgazdasági munkaerő-állomány EUR/USD párra gyakorolt hatását szemléltetik a közzétételt követő órában.

Kanada munkanélküliségi rátája várhatóan kissé emelkedett áprilisban, és a foglalkoztatás csökkenést mutat az előző hónaphoz képest. A munkanélküliségi ráta emelkedése gyengítheti a kanadai dollárt a közzétételkor.

Pénteken ketten tartanak beszédet: Az EKB-től Constancio tart beszédet „A stabilitás megerősítése az euróövezetben” címmel; a New York-i Fed elnöke, William C. Dudley a közösségi banki témában tart előadást. Constancio beszédét alaposan megfigyelik, hogy vajon tesz-e említést a kötvénypiac közelmúltbeli volatilitásáról , valamint mi az EKB arról alkotott véleménye.

A Piac

Az EUR/USD pár zuhant, miután nem tudta felfelé áttörni az 1,1375-ös szintet

Az EUR/USD pár csütörtökön összeomlott, miután nem volt képes az 1,1375-ös (R2) korlát felett zárni, és jelenleg ismét az 1,1260-as (R1) akadály alatt zajlik a kereskedés. Mivel továbbra is fennáll a magasabb minimum szint valószínűsége, a rövid távú kép mérsékelten pozitív marad. Most azonban a partvonalon helyezkedem el, és ennek oka, hogy negatív divergencia található mindkét rövid távú mutatószám és az árfolyam mozgása között. Ezenkívül az RSI visszaesett az 50-es szint alá és lefelé mutat, miközben az MACD a csúcsra került és indító vonala alá csökkent. Az 1,1375-ös (R2) szint egyértelmű, felfelé való áttörése ismét magabiztossá tesz a növekvő mozgást illetően, és talán előkészíti az utat a következő, 1,1445-ös (R3) ellenállásszint felé, amelyet a február 13-ai, 17-ei és 19-ei csúcsok határoznak meg. A hosszabb távú trendet tekintve az 1,1045-ös (S3) szint felfelé való áttörése a lehetséges kettős alj alakzat befejeződését jelezte, ami nagyobb bika jellegű következményekkel járhat. Ennek eredményeképpen a további csökkenéseket, amelyek korlátozottak maradnak az 1,1045-ös (S3) korlát felett, korrekciós mozgásnak tekintem, mielőtt a vevők ismét átveszik az irányítást.

• Támaszszint: 1,1170 (S1), 1,1080 (S2), 1,1045 (S3).

• Ellenállásszint: 1,1260 (R1), 1,1375 (R2), 1,1445 (R3).

Az EUR/GBP pár összeomlott az Egyesült Királyság általános választásai után

Az EUR/GBP pár összeomlott a pénteki ázsiai délelőtt során, miután az egyik szavazatszámlálás és a korai eredmények jelezték, hogy David Cameron valószínűleg miniszterelnök marad. A pár csökkent a pénteki korai európai délelőtt során; jelenleg a 0,7220-as (S1) támaszszint és a 0,7270-es (R1) ellenállásszint között mozog. A 0,72280-as szint lefelé történő áttörése valószínűleg meghosszabbítja a negatív mozgást, és talán megcélozza a következő támaszszinti korlátot (0,7170 – S2). A rövid távú mutatószámok negatív momentumot jeleznek, és fokozzák a korábban említett forgatókönyv bekövetkezésének valószínűségét. Az RSI jelentősen esett és most úgy tűnik, hogy készen áll 30-as tartománya alá csökkenni, miközben az MACD a csúcsra került és jelző vonala alá csökkent. Ezenkívül mindkét mutatószám saját növekvő támaszszintje alá csökkent. A napi grafikonon a mai csökkenés megkérdőjelezi a kettős aljú alakzat befejeződését. Ezért az EUR/GBP pár általános útvonalát illetően fenntartom semleges álláspontomat.

• Támaszszint: 0,7220 (S1), 0,7170 (S2), 0,7135 (S3).

• Ellenállásszint: 0,7270 (R1), 0,7300 (R2), 0,7335 (R3).

Az NZD/USD pár továbbra is csökkent

Az NZD/USD pár csütörtökön továbbra is csökkent, de a csökkenés megállt a 0,7420-as (S1) szinten. A kettős csúcs alakzat 4 órás grafikonon való befejeződését követően a rövid távú irány negatívvá vált. Ezért a 0,7390-es (S2) szint lefelé történő áttörése várhatóan kiváltja a következő csökkenést, talán a 0,7320-as (S3) tartomány felé. A rövid távú mutatószámokra pillantva azonban számítanék arra, hogy növekvő korrekciós mozgásra kerülhet sor, mielőtt a medvék ismét „meghúzzák a ravaszt”. Az RSI visszapattant a 30-as szint közelében, miközben az MACD a legalsó szintre ért és hamarosan indító vonala fölé kerülhet. Ezenkívül pozitív divergencia van az RSI és az árfolyam mozgása között. A napi grafikonon a pár nem tudta felfelé áttörni a 0,7740-es tartományt, valamint az azt követő csökkenés miatt egyelőre úgy vélem, hogy az általános útvonal semleges.

• Támaszszint: 0,7420 (S1), 0,7390 (S2), 0,7320 (S3).

• Ellenállásszint: 0,7520 (R1), 0,7575 (R2), 0,7625 (R3).

Az arany továbbra is csökkent

Az arany továbbra is csökkent csütörtökön, és lefelé áttörte az 1186-os (R1) (most ellenállásszintté vált) támaszszintet. Ezután az árfolyam támaszszintre talált az 1179-es (S1) szinten, és valamelyest visszapattant. Ha a medvék lefelé nyomják a nemesfémet, és az sikeresen áttöri az 1179-es (S1) akadályt, akkor várhatóan megcélozzák a következő támaszszintet (1170 – S2). A momentum mutatószámok alátámasztják ezt a nézetet. Az RSI 50-es szintje alatt marad és valamelyest lefelé mutat, miközben az MACD zérus és jelző vonala alatt van. Ez is lefelé mutat. Bár a csökkenés folytatódhat, fenntartom nézetemet a kilátás semlegességére vonatkozóan, mivel nincs egyértelmű trend struktúra a 4 órás grafikonon. A napi grafikonon a rövid távú mutatószámok egyensúlyi szintjeik körül mozognak, ami megerősíti a trend nélküli rövid távú képet.

• Támaszszint: 1179 (S1), 1170 (S2), 1160 (S3).

• Ellenállásszint: 1186 (R1), 1200 (R2), 1215 (R3).

A WTI visszaesett a 60,00-s szint alá

A WTI csökkent csütörtökön, és visszaesett a 60,00-s (R3) kerek pszichológiai szint alá. Az ár most az 58,30-as (S1) támaszszint és az 59,10-es (R1) ellenállásszint között van. Szerintem a 60,00-s szint lefelé való áttörése a rövid távú irányt negatívvá változtatta. Ezért az 58,30-as (S1) tartomány egyértelmű, lefelé történő áttörése valószínűleg megnyitja az utat a következő, 57,30-as (S2) támaszszint felé. Az órás momentum mutatószámok erős csökkenő momentumot jeleznek, és fokozzák annak valószínűségét, hogy további csökkenésre kerül sor a közeljövőben. A 14 órás RSI a 30-as szint közelében van és hamarosan lefelé áttérhet azon, miközben az órás MACD zérus és jelző vonala alatt található. A napi grafikonon azonban továbbra is pozitív középtávú kilátás látható. Az 55,00-s szint április 14-én történt, felfelé való áttörése a kettős aljú alakzat befejeződését jelezte, ami nagyobb bika jellegű következményekkel járhat a közeljövőben. Ennek eredményeképpen bármilyen rövid távú csökkenést, amely korlátozott marad az 55,00-s szint felett, korrekciós mozgásnak tekintenék a következő emelkedés előtt.

• Támaszszint: 58,30 (S1), 57,30 (S2), 56,50 (S3).

• Ellenállásszint: 59,10 (R1), 59,70 (R2), 60,00 (R3).

Scroll To Top