Technikai elemzés: Forex, tőzsde, deviza, arany, olaj – 2015.05.07

Az ADP jelentés alulmaradt a várakozásokon, az USD gyengült A dollár általánosságban véve gyengült, miután az USA-beli ADP jelentés szerint csupán 175 ezer új munkahely létesült, amely alulmaradt a 200 ezerre számító becsléseken. A tény az, hogy az ADP jelentés eléggé gyengén jelzi előre a nem mezőgazdasági munkaerő-állományt. A jobb oldali grafikon szerint az ADP és a nem mezőgazdasági munkaerő-állomány változása közötti összefüggés statisztikailag nem szignifikáns.

 

Az ADP jelentés alulmaradt a várakozásokon, az USD gyengült A dollár általánosságban véve gyengült, miután az USA-beli ADP jelentés szerint csupán 175 ezer új munkahely létesült, amely alulmaradt a 200 ezerre számító becsléseken. A tény az, hogy az ADP jelentés eléggé gyengén jelzi előre a nem mezőgazdasági munkaerő-állományt. A jobb oldali grafikon szerint az ADP és a nem mezőgazdasági munkaerő-állomány változása közötti összefüggés statisztikailag nem szignifikáns. A nem mezőgazdasági munkaerő-állomány adatának változása 2001 óta 86-szor volt magasabb és 85-ször volt alacsonyabb az APD adatának változásánál – teljesen véletlenszerű! Hallottam, hogy az ADP jelentés jobban előrejelzi a nem mezőgazdasági munkaerő-állomány végleges adatát, mint annak előzetes értékét – ha jól emlékszem, ez a személy amellett érvelt, hogy jobban előre tudta jelezni a végleges nem mezőgazdasági munkaerő-állományt, mint magát az előzetes nem mezőgazdasági munkaerő-állományt. Ezen adatokat azonban nem én generáltam, ezért nem tudok értük kezeskedni. Mindazonáltal nem harcolhatunk a piaccal. Ha a piac az ADP jelentést a nem mezőgazdasági munkaerő-állomány előzetes becsléseként kívánja számításba venni, akkor azt fogja tenni, és nincs értelme ellentétes álláspontra helyezkedni. A kedvezőtlen nem mezőgazdasági munkaerő-állománnyal kapcsolatos várakozások (péntek) megkönnyíthetik az amerikai dollár helyreállását.

A Fed Alapokkal kapcsolatos várakozások emelkednek A csalódást keltő adatok nem fojtották el a Fed Alapok kamatlábával kapcsolatos várakozásokat. Ellenkezőleg: a Fed Alapok futures jelzi, hogy a kamatlábbal kapcsolatos várakozások nagyobbak, mint április 10-én voltak, amikor a DAX a csúcsra került és az euróövezet kereskedése kezdett fordulatot venni, valamint a március 13-ai szinthez képest csupán kissé csökkentek, amikor a DXY index a csúcsra ért. A kamatlábbal kapcsolatos várakozások tegnap 4,5 bázisponttal emelkedtek a hozamgörbe hosszabb végén, a csalódást keltő ADP jelentés ellenére. Ennek oka az lehet, hogy az atlantai Fed elnöke, Lockhart megjegyzése szerint a befektetők azon várakozása, hogy a szeptemberi kamatlábemelés „ésszerű”. „Az összes értekezlet szóba jöhet a júniusival egyetemben” – mondta. Ez számomra azt jelenti, hogy a dollár csökkenése inkább pozicionálás, mintsem a fundamentális helyzet újraértékelésének kérdése, és egy ponton a monetáris politikák közötti eltérés újra képbe kerül, és az USD erősödése folytatódik.

Az EKB értekezlete a jövő hétig elhalasztja a döntést a görög korrekciós tényezővel kapcsolatban Az EKB tegnapi értekezletén ismét megemelték a sürgősségi likviditási támogatás (ELA) összegét, amelyet az EKB a görög bankoknak nyújtana (2 milliárd euróról 78,9 milliárd euróra), miközben a jövő hétig elhalasztotta a biztosítékra alkalmazott korrekciós tényező emeléséről szóló döntését. Egy hivatalnokot idéztek (a nevét nem említették), miszerint az EKB emeli a korrekciós tényezőt, hacsaknem a kormány hajlandóságot mutat a kompromisszumra a segélyről folyó tárgyalásokon. Az EKB a cselekvés előtt látszólag látni szeretné, mi történik az európai pénzügyminiszterek hétfői értekezletén. Egy EU hivatalnok szerint a tárgyalások „jól haladnak”, de még mindig van néhány kérdés. Látszólag a jövő hét a „kemény dió”, különösen azért, mivel Görögországnak 767 millió EUR-t kell visszafizetnie az IMF-nek május 12-én kedden.

Ausztrália munkanélküliségi rátája emelkedett Ausztrália munkanélküliségi rátája a várakozásoknak megfelelően 6,1%-ról 6,2%-ra emelkedett. A helyzetet súlyosbítja, hogy a foglalkoztatottak száma csökkent, miközben a munka összetétele kedvezőtlenebbé vált – kevesebb teljes munkaidős és több részmunkaidős állás van. Bár az RBA kedden csökkentette a kamatlábakat, az AUD erősödött, mivel a nyilatkozat kissé optimista volt az ország fundamentális tényezőit illetően. A vasérc (Ausztrália fő exportterméke) árának emelkedésével együtt az AUD jól támogatott maradt, és még tovább erősödhet, ha a vasérc ára továbbra is emelkedik. Az ausztrál dollár erősödött aznap a csalódást keltő adat ellenére, ami az AUD iránti folytonos keresletet jelezte. Szerintem ez az erősség fundamentális szempontból ideiglenes, de a technikai mutatók szerint további erősödés várható. Figyeljük meg a negyedéves monetáris politikai nyilatkozatot (holnap), amely friss híreket tartalmaz a gazdasági növekedésről és az inflációs előrejelzésekről.

Mai események: A német gyári rendelésállomány márciusban havi szinten 0,9%-kal emelkedett, ami fordulatot jelent a februári csökkenéshez képest, de alulmaradt a várakozásokon. Franciaországban közzéteszik a márciusi ipari termelést. Bár ezen mutatószámok egyike sem okoz főbb mozgást a piacon, bővítheti az eurózóna gazdaságaiban közzétett, közelmúltbeli pozitív adatok körét.

A Norges Bank nem változtat Az európai nap fő eseménye a Norges Bank politikai értekezlete lesz. A legutóbbi értekezletén a Bank meglepte a piacokat azzal, hogy változatlanul 1,25%-os szinten hagyta a kamatlábakat. A Bank azzal érvelt, hogy az alacsony olajárak reál gazdaságra gyakorolt hatásai viszonylag kismértékűek voltak; a lakásárak továbbra is gyorsan emelkednek, alátámasztva a várakozó álláspontjukkal kapcsolatos döntést. Azóta fundamentálisan alig történt változás az országban, és az olajárak a közelmúltban emelkedtek, ami erősíti a norvég koronát. Mivel a Brent nyersolaj éppen csak 70 USD alatt van, a Bank várhatóan ismét nem fog változtatni, ami pozitív hatást gyakorolhat a norvég koronára.

Az USA-ban közzéteszik az újonnan regisztrált munkanélküliek állományát a május 2-án véget ért hétre vonatkozóan.

Ma beszédet tartanak: a Norges Bank kormányzója, Oeystein Olsen sajtókonferenciát tart a döntést követően. Az EKB Igazgatótanácsának tagja, Yves Mersch is felszólal.

Ma tartják a választásokat az Egyesült Királyságban! A nap folyamán tartják a választásokat az Egyesült Királyságban. A szavazóhelyiségek helyi idő szerint reggel 7:00 órától este 22:00 óráig vannak nyitva (GMT időzóna szerint 06:00 órától 21:00 óráig). A szavazás lezárása után közzéteszik a választások eredményének gyors előrejelzését. Az utóbbi két választás alkalmával a fő tudósítók közösen végezték a választások eredményének gyors előrejelzését, ami javította az előrejelzések pontosságát. A 2010-es és a 2005-ös választások idején a választások eredményének gyors előrejelzése pontosan előre jelezte az eredményeket, a 2001-es pedig csupán 10 hellyel maradt el attól. Természetesen mivel ez a választás valószínűleg nagyon szoros lesz, 10 hely nagy hibahatár lenne.

Az első hivatalos eredményeket valószínűleg helyi idő szerint 23:00 órától kezdik el közzétenni (22:00 GMT), egyszerre egy szavazókörzetet kiemelve. Az első két órát rendszerint a biztos munkáspárti helyek utalják, ahol a szavazatok könnyen megszámlálhatók. Az eredmények rendszerint nagyobb gyakorisággal látnak napvilágot helyi idő szerint 01:00 órától (00:00 GMT). A legtöbb ember helyi idő szerint délután 02:00 és 05:00 óra között várható (GMT idő szerint 01:00 és 04:00 óra között); a szavazótábor kb. fele helyi idő szerint 03:00-ig adja le szavazatát (02:00 GMT). Addigra általános képet kaphatunk a fejleményekről.

Az utolsó választókörzet eredményét pénteken kb. 13:00 órakor teszik közzé (12:00 GMT). Bonyolítja a helyzetet, hogy Anglia nagy részén (Londonban nem) helyi önkormányzati választásokat is tartanak, ezért azon választókörzetek eredménye később válik ismertté. A közvélemény-kutatások és a fogadások szerint a következő eredmények várhatók:

  • Konzervatív Párt 280-285
  • Munkáspárt 265-270
  • Liberális Demokraták 25
  • Skót Néppárt >50
  • UKIP 3

Az eredmények ismerete a történetnek legfeljebb a felét alkotja. Már majdnem biztos, hogy a két fő párt egyike sem fog többségbe kerülni (elméletileg 326 szükséges, de mivel 5 észak-írországi képviselő rendszerint nem foglalja el helyét, a tényleges adat 323). A kérdés az, hogy melyikük képes kormányt alakítani. Legutóbb a tárgyalások azonnal megkezdődtek – több parlamenti képviselő elfogadási beszédében hangzott el utalás, amikor választókörzetük eredményét közzétették. Ezenkívül eléggé egyértelmű volt, mivel a lehetőségek korlátozottak voltak. Még így is öt napba tellett. Ezúttal kb. május 27-ig tarthat, amikor a kormánynak joganyagot kell benyújtania a királynő beszédéhez. Ha addig nem alakítanak kormányt, vagy ha a programot az Alsóház nem szavazza meg (ami lehetséges, ha a kisebbségi párt megpróbál kormányt alakítani), a kormány szétesik, és vagy a másik párt próbál kormányt alakítani, vagy újra választásokra kerül sor. A politikai bizonytalanság várhatóan nyomást gyakorol az angol fontra, és a deviza gyengülni fog, amíg a helyzet nem tisztázódik.

A Piac

Az EUR/USD pár felfelé áttörte az 1,1260-as szintet a kedvezőtlen ADP jelentés után

Az EUR/USD pár csütörtökön jelentősen emelkedett, miután az USA-beli ADP jelentés kimutatta, hogy a magánszektorban a vártnál kevesebb munkahelyet teremtettek áprilisban. A pár felfelé áttörte az 1,1260-as (S1) kulcsfontosságú tartományt a közzétételkor, majd ellenállásszintre talált frakcionálisan az 1,1375-ös (R1) korlát alatt. Ez megerősíti a következő magasabb maximum szintet a 4 órás grafikonon, és szerintem pozitívan tartja a rövid távú képet. Szerintem az 1,1375-ös (R1) szint felfelé való áttörése valószínűleg előkészíti a terepet a hosszabbítások előtt a következő, 1,1445-ös (R2) ellenállásszint felé, amelyet a február 13-ai, 17-ei és 19-ei csúcsok határoznak meg. A napi mutatószámok gyors növekvő momentumot jeleznek, és fokozzák a további emelkedések valószínűségét. A 14 napos RSI belépett túlvásárolt tartományába, miközben az MACD zérus és jelző vonala felett van és felfelé mutat. A hosszabb távú trendet tekintve az 1,1045-ös szint felfelé való áttörése a lehetséges kettős alj alakzat befejeződését jelezte, ami nagyobb bika jellegű következményekkel járhat.

• Támaszszint: 1,1260 (S1), 1,1170 (S2), 1,1080 (S3).

• Ellenállásszint: 1,1375 (R1), 1,1445 (R2), 1,1500 (R3).

A GBP/USD pár emelkedett az Egyesült Királyságbeli általános választások előtt

A GBP/USD pár csütörtökön továbbra is emelkedett, de az emelkedés megállt az április 29. és május 5. közötti csökkenés 50%-os visszatérési szintjén, frakcionálisan az 1,5300-as (R1) ellenállásszint alatt. Azonban továbbra is úgy vélem, hogy a rövid távú kilátás továbbra is negatív, és ez csak egy szünet, mielőtt a medvék ismét átveszik az irányítást. Szerintem a rövid távú kép negatívvá vált az április 14-ei minimum szinttől eredő növekvő trendvonal áttörése után. Az 1,5170-es (S1) támaszszint lefelé történő áttörése valószínűleg megerősíti ezt, és talán utat nyit a következő teszthez az 1,5090-es (S2) akadályon. A napi grafikonon az árfolyam visszatért a 80 napos exponenciális mozgóátlag alá, de mivel továbbra is fennáll a magasabb minimum szint valószínűsége, semleges álláspontra helyezkedem a GBP/USD pár általános kilátását illetően.

• Támaszszint: 1,5170 (S1), 1,5090 (S2), 1,4980 (S3).

• Ellenállásszint: 1,5300 (R1), 1,5400 (R2), 1,5500 (R3).

Az AUD/USD pár továbbra is emelkedik

Az AUD/USD pár továbbra is emelkedett, de tegnap ellenállásszintre talált a 0,8025-ös (R1) szint közelében és visszatért. Ezután az árfolyam tesztelte a 0,7920-as (S1) szintet – ezúttal támaszszintként, majd visszapattant. Továbbra is valamelyest pozitív rövid távú képet látok, és ezért a 0,8025-ös (R1) szint felfelé való áttörése várhatóan ismét megcélozza a 0,8065-ös (R2) tartományt. A mutatószámok alátámasztják nézetemet. Az RSI – amely már az 50-es szint felett van – emelkedett, miközben az MACD zérus és jelző vonala felett marad. Hosszabb távon a 0,7800-as (S3) szint közeléből való visszapattanás megerősítette a magasabb minimum szintet a napi grafikonon, és emiatt a középtávú kép is pozitív marad.

• Támaszszint: 0,7920 (S1), 0,7860 (S2), 0,7800 (S3).

• Ellenállásszint: 0,8025 (R1), 0,8065 (R2), 0,8135 (R3).

Az arany ismét az 1186-os szint felé csökken

Az arany csökkent, miután ellenállásszintre talált az 1200-as (R1) pszichológiai tartományban. A csökkenés megállt marginálisan az 1186-os (S1) támaszszint felett, ahol az egyértelmű áttörés valószínűleg előkészíti az utat a következő, 1170-es (S2) támaszszint felé. A momentum mutatószámok alátámasztják ezt a nézetet. Az RSI csökkent és ismét visszaesett az 50-es szint alá, miközben az MACD valamelyest a csúcsra került zérus vonala felett, negatív jelzést kapott és indító vonala alá került. Bár a csökkenés folytatódhat, fenntartom nézetemet a kilátás semlegességére vonatkozóan, mivel nincs egyértelmű trend struktúra a 4 órás grafikonon. A napi grafikonon a rövid távú mutatószámok egyensúlyi szintjeik körül mozognak, ami megerősíti a trend nélküli rövid távú képet.

• Támaszszint: 1186 (S1), 1170 (S2), 1160 (S3).

• Ellenállásszint: 1200 (R1), 1215 (R2), 1224 (R3).

A WTI ellenállásszintre talált a 62,55-ös szinten és csökkent

A WTI csütörtökön továbbra is emelkedett, de miután ellenállásszintre talált a 62,55-ös (R3) szinten, jelentősen esett, majd megállt valamelyest a 60,30-as (S1) felett. A jelentős csökkenés ellenére szerintem a rövid távú kép pozitív marad, és fennáll a valószínűsége, hogy a következő hullám pozitív lesz. A rövid távú mutatószámok lehetővé teszik a korábban említett forgatókönyv bekövetkezését. Az RSI – bár 50 alatt van – a legalsó szintre ért és hamarosan bármikor ismét felfelé áttérhet az 50-es szinten, miközben az MACD annak jeleit mutatja, hogy megkezdődhet a legalsó szintre érés. A napi grafikonon továbbra is pozitív középtávú kilátás látható. Az 55,00-s szint április 14-én történt, felfelé való áttörése a kettős aljú alakzat befejeződését jelezte, ami nagyobb bika jellegű következményekkel járhat a közeljövőben.

• Támaszszint: 60,30 (S1), 60,00 (S2), 59,00 (S3).

• Ellenállásszint: 61,20 (R1), 62,00 (R2), 62,55 (R3).

Scroll To Top